'lovljenje sape'

klara · 12750

klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
: 23 Januar 2007, 21:22:36
Preletela sem teme tega pa še nisem zasledila.

Moja psička ghaja, ki je majhne-kratkogobčne  pasme je začela  'loviti sapo'kot bi kovcala.

To je delala že prej nekaj časa ampak je za to skrbela mami, zdaj pa zanjo skrbim jaz ona pa za vstale tri :) ampak pustimo to.

 Mami me je že pomirila da to ni nič hudega in da se to pojavlja vsem kratkogopčnim pasmama.
Rekla je tudi da se v tem primeru prime za gobček in stisne, da pes zrak vdihne skozi nos, ampak ghaja vse eno ne neha 'lovi sapo'.
 Zdaj čez zimo 'lovi sapo' veliko več kot poleti.
Je možno da se je prehladila ???.




lp,klara


papa***


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #1 : 24 Januar 2007, 00:14:24
To kar opisuješ je po mojem mnenju back oz. reverse sneezing.

Back ali reverse sneezing zna biti zelo zoprn, saj lastnika izjemno prestraši, ko se njegov pes začne prvič "dušit". Hrkanje - kot to radi opišejo lastniki izgleda precej nevarno, saj se pes postavi v neko tipično držo, ko stoji na tačkah (meni izgleda, kot bi se dal v razstavno držo) in močno iztegne vrat in glavico naprej in začne s hrkanjem/dušenjem. Najbolje je takrat zamašiti nosnici, da prekinemo dotok zraka, in pes še enkrat normalno zavzdihne. Še bolje se obnese pritisk na grlo, vendar moraš tu že malo vedeti kam pritisniti. Običajno to lastnik sam dokaj hitro pogrunta, ko želi pri psu zaustaviti "dušenje". Back/reverse sneezing je posledica predolgega jezička/neba v ustni votlini, in tako je z operativnim posegom možno odvečno nebo skrajšati in prekiniti zoprna "dušenja". Sama bi se odločila za opertivni poseg v primeru, ko bi bilo dušenje tako pogosto, da bi oviralo psa v vsakodnevnem življenju. Sama sem slišala za kar veliko malih pasem, ki občasno doživijo tole hrkanje, vendar je le to tako redko 1-2/ mesec da ni moteče, niti nevarno, pa tudi lastnika ne prestraši več, ko ve za kaj se gre. Običajno se tole hrkanje pojavi ob silnih navdušenjih in razburjenjih, zato je priporočljivo, da ob "napadu" lastnik ostane popolnoma miren in ignorantski do psa, da se tako le ta pomiri in normalno zadiha. Vsekakršnjo vreščanje in panika lastnika bosta nadležno "dušenje" pri psu le še podaljševala. Saj ko ugotoviš, da ni nič hudega, se ne prestrašiš več in dejansko ostaneš miren.

Kadar pa tole hrkanje in dušenje spremljajo še dugi simptomi (vročina, apatičnost, slabo počutje, neješčnost) pa bi jaz obiskala veterinarja. Tudi, kadar je back/reverse sneezing prepogost - npr. da se pojavi večkrat na dan, tudi ko pes ni razburjen, vesel...Pri Oriju so bili to prvi resni znaki gronoloma.

Nekaj smo o tem že govorili na mojpes.netu:
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,7856.0.html

Vse napisano pa je le moje laično znanje in izkušnje, tako da si za bolj strokovno znanje preberite še kakšen članek:

http://www.paw-rescue.org/PAW/PETTIPS/DogTip_ReverseSneezing.html

http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&C=189&A=2335&S=1

http://www.i-love-dogs.com/dogsforums/post-1249.html#1249

http://www.google.com/search?hl=sl&q=back+reverse+sneezing&lr=

Jaz sem povedala bolj "po domače"... 

lp,
Diana
+1

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #2 : 24 Januar 2007, 11:50:43
Hvala!
Sem prebrala (angleško ne znam).

Ghajo bo imela na očeh in če se bo to ponavljalo brez uzroka bom za pomoč prosila veterinarja.

Res hvala!


lp,klara in ghaja :-*

papa***


Me`SheLLa

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
  • ...moja lubica...
Odgovori #3 : 24 Januar 2007, 12:15:05
Hej!

Ja tudi moji se dogaja tu pa tam, da začne hrkati. Na začetku se mislila, da je kašelj ali kaj podobnega, pol pa sem sčasoma ugotovila, da je to vjretno to, kar je opisala Mel. Po napotkih punc kot je Mel sem začela pravilno ukrepati in sedaj nimam več težav.
Ponavadi začne hrkati, ko pridem domov (npr. iz šole) iz veselja. Takrat ji zamašim nosnici in je takoj bolje, tako da klara poskusi enako.


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #4 : 24 Januar 2007, 12:18:05
Bom, RES VAM HVALA ZA VSE NASVETE!

papa***


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #5 : 24 Januar 2007, 13:30:48
zdaj ko sem brala kaj je Mel napisala sem ugotovila da je podobno bilo z maksom.
najprej je bruhal potem je pa začel hrkati.
gogi (moj brat) ga je masiral po grlu jaz pa sem vsa panična klicala mami.
tako panična sem bila ker sem mislila da bo umrl :-[

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #6 : 27 Januar 2007, 15:03:38
no danes je pa spet začek hrkat ampak danes ni bruhal ampak veliko čiha.
in sem mu zaprla nosek ampak maks ni hotel dihati čez usta potem ga je minilo ampak vseeno se da še kako pomagat ???

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #7 : 27 Januar 2007, 16:12:24
Ali je začel hrkat iz nič, ali iz kakšnega navdušenja...? Ali je kaj prehlajen? Katera pasma je?

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #8 : 28 Januar 2007, 11:10:49
najprej je spal in potem je začel veliko čihat prišel je do mene in začel hrkat.
ja malo je prehlajen samo ne veliko malo čiha.
pasme pekinezer.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #9 : 30 Januar 2007, 13:22:08
Mojemu mopsu se je to dogajalo lansko zimo. Ugotovili smo, da ima vnetje zgornjih dihalnih poti (nekakšna pasja angina). Kratkogobčni psi so res nagnjeni k temu, ampak če se to dogaja zelo pogosto (cel dan ali dva), brez zunanjih dražljajev, ki bi tovrstno "pujskanje" spodbudili, grem jaz raje k veterinarju. Saj vemo: boljša preventiva kot kurativa.

In dogs we trust!


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #10 : 01 Februar 2007, 18:11:42
maks je do zdaj samo dvakrat hrkal pa je star 7 mesecev.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #11 : 01 Februar 2007, 19:28:34
maks je do zdaj samo dvakrat hrkal pa je star 7 mesecev.

Od časa do časa, parkrat zaporedoma ne predstavlja problema. Kot se že napisala, pogosto in nekajdnevno - to zna biti problem.

In dogs we trust!


klara

  • *
    • Prispevkov: 260
    • Točke: 6
  • …соuѕє ωє аяє Ғєєιіиg ιоυє ټ
Odgovori #12 : 02 Februar 2007, 14:11:50
Naša je pa zdaj že nehala hrkati, samo učasih še ko je vesela da gremo na sprehod :), pa čeprav je pred 3-mi minutami zunaj lavfala! :)


lp,klara

papa***


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #13 : 11 Julij 2007, 19:03:36
Sicer me tule opozarja, da že dolgo ni nihče pisal sem, pa toliko bolje  ;)

Torej, Lumovo lovljenje sape naj bi bilo tudi posledica tega reverse sneezinga, potrjeno s strani veta. Pri njem se ob naporu ali navdušenju ne pojavi skoraj nikoli, nasprotno, skoraj vedno takoj preneha "hrkati", če mu med napadom zakličemo GREMO ali pa mu pokažemo žogico. Začne pa lahko tudi, ko je popolnoma miren ali celo spi. Začelo se je, ko je bil star kakih 7 mesecev, potem je bilo vso zimo mir, potem pa se je ponovilo pred kakim mesecem in pol, zdaj pa je že kake 14 dni, tri tedne spet popolnoma mir. To nam je zaekrat uspelo povezati samo s tem, da je bil takrat očitno vsaj malo tudi prehlajen in je bil zato napad pogostejši. Veterinar je to potdil in dodal, d lahko tudi vlaga vpliva na to, da ima kuža probleme.

In nasvet v tem primeru? Veterinar predlaga, če se to ne pojavlja zelo pogosto, da se ne naredi nič, sicer operacija. Ko pa se kužku predolg jeziček v grlu "zatakne", lahko poskusiš hrkanje ustaviti tako, da ga potegneš za jezik.
Pri nas zelo pomaga, če Luma močno objamemo čez prsni koš in ga malo stisnemo, napad navadno tako zelo hitro preneha.

Reverse sneezing naj bi tako ne bilo nič preveč strašnega, je pa prav srhljivo, ko se zgodi prvič  :-\



Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #14 : 05 September 2007, 22:39:08
Malo pozno, pa vseeno  :)

Če se resverse sneezing ne pojavlja pogosto in psa ne ovira pri vsakdanjem življenju, se jaz osebno ne bi odločila za operacijo. Poleg opisanih predlogov, kako ustaviti napad, bi jaz dodala še to, da sem opazila, da se pri mojemu najbolj obenese, da ga zraven pomirim z mirnim glasom in božanjem. Običajno ga kar objamem, pobožam in mu mirno prigovarjam. Se skoraj takoj umiri in lepo zadiha.

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #15 : 02 Februar 2012, 00:33:56
Imam pekinezerja, ki se mu to dogaja ze dolgo. Vcasih pogosto, vcasih po vec mesecev ne. Veterinaska diagnoza : neke vrste astmatski napad. Zdaj ne vem, ce mislimo isto. Pri mojem izgleda pac lovljenje sape, dusenje... Dobijo se "pumpice" pri veterinarju, mi je pa svetovala, da dokler niso napadi prepogosti, naj si kupim neke vrste spric plastenko. Ne znam drugace povedat, pac ko spricas. In naj ga med napadom pospricam z vodo. Deluje.

Naj bi bilo pa to pri vsaki pasmi, kateri imajo potlacen gobec. Tudi moji bokserki se je zacelo to pojavljat. Sedaj sem opazla ze 2x in sicer v mili obliki. 2X polovi sapo in je to to. Pri pekinezerju traja dlje. Par minut. Razen, ce imam sprico zraven, potem je hitro konec.

Mimi*