Sečni kamni pri samojedki

Samoyed lover · 16547

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 16 Junij 2011, 08:46:17
Vnetje mehurja, secni kamni in vnetja zgornjih secil niso ista zadeva in vzroki so razlicni.
No ja, seveda niso vnetje mehurja in sečni kamni ista zadeva, so pa lahko povezani.

Mi smo imeli sicer vnetje takoj po gonitvi, kar je tudi en zelo pomemben dejavnik, ampak v prvi lužici zarad katere sem sploh zagnala paniko in obiskala veterinarja, je bil pa "krvni strdek", tko da bi lahko bil kakšen pesek, čeprav kasnejše preiskave niso nič pokazale, razen nekaj malega kokov in povečane levkocite. Smo sicer zelo na hitro pozdravili z antibiotiki.

Mi gremo sedaj na drugo hrano primarno zarad zniževanja teže, ampak tale tema in dejansko vse bolj pogosti komentarji raznih veterinarjev (z različnih klinik), da v praksi opažajo povečane težave zgornjih (oz. ledvic) in spodnjih sečil, so mi pa tudi dali misliti svoje.



gofra

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 20 Januar 2012, 15:43:59
Ok, bom se sam prispeval v tejle temi, ker je moja psica tudi zbolela za infekcijo secil in sem kar nekaj raziskoval - bolj ali manj na temo STRUVITOV.

Dejstvo je, da so STRUVITI (magnezijev amonijev fosfat) kristalne tvorbe, ki so prisotne v urinu mnogih psov (raziskave omenjajo med 40 in 45%) in sami po sebi ne pomenijo nobenega razloga za preplah. Problem pa zna nastat, ko se PH njihovega okolja dvigne na alkalno raven (PH 7 ali vec), ki jim omogoca nadalnjo tvorbo ali celo zgostitev in posledicno tvorbo kamnov. Alkalno okolje pa recimo nastane ravno ob bakterijski infekciji secil do katerih so bolj dovzetne samicke psov. Struvitni kristalcki ob infekciji pa so ze znak za preplah. Poglavitno je, da se ugotovi s katero bakterijo so bila secila okuzena (ponavadi stafilokoki) - temu primerno bo potem veterinar predpisal antibiotik. Antibiotik bo poskrbel za samo okuzbo, medtem, ko se povecano stevilo Struvitnih kristalov da zmanjsat z vec vnesene tekocine, tako da pes pogosteje odvaja urin in izpira notranjost. Zelo pogosto pomagajo tudi kaksne brusnicne tabletke, ki onemogocajo dodatne infekcije. Bojda pomaga tudi zakislitev prehrane (jajca, meso, kak cottage sir, ribe, mlecni izdelki> pri teh je treba pazit, ker je odvisno kako jih zival prebavlja), ki pa je ponavadi visoko beljakovinska. Dolgotrajno umetno zakislevanje prehrane pa lahko povzroci drug ekstrem - pojav oksalatnih kristalov, tko da je tukaj potrebno biti pozoren.

Mnenja glede beljakovin pri Struvitnih kristalih so na zalost se vedno deljena. Povecan vnos proteinov naceloma zakisli urin, kar je v tem primeru dobrodoslo. Po drugi strani to pomeni tudi nekaj vec dusika in koncentracija le tega se ob morebitni okuzbi torej še poveca, kar bi znalo pripeljat do bolj bazicnega okolja, ki je idealno za nastanek in razvoj omenjenih kristalov. Izločanje magnezija dodatno potencira možnosti nastanka kristalov, zato jih v dietni prehrani (Hills, RC ipd.) ni. Tam tudi ni najti proteinov, nadomesceni pa so, kolikor vem, z mascobo kot virom energije. Glede na to, da mlad, odrascajoc pes pri razvoju nujno potrebuje tako magnezij kot nekoliko vecji odstotek beljakovin, se mi zdi tovrstna dieta pri mladicih popolnoma neprimerna, sploh, ker slisim, da se jo predpisuje za dlje casa. Je pa to seveda moje osebno mnenje, da me ne bo kdo navajal kdaj kot kredibilen vir lepo prosim.

Torej, mislim da z visokobeljakovinsko premium prehrano per se pomojem ni popolnoma nic narobe, le vedet je treba, kdaj je primerna. Za odraslega psa, ki vec ali manj lezi doma je seveda bistveno manj primerna kot za aktivnega mladicka. Mislim, da se pri Orijenu, Evu in Acani tega zavedajo. In tudi mislim, da % beljakovin ne vpliva direktno na pojav struvitnih kristalov. Na pojav oz. bolje receno izgradnjo in povecevenje koncentracije struvitnih kristalov pa definitivno vpliva bazicno okolje, ki je v najvecjem stevilu primerov posledica infekcije. In upam si trdit, da psi (oz. njihovi lastniki) na zalost enostavno niso delezni dovolj poglobljenih analiz ali testov s strani veterinarjev (svetle izjeme naj mi ne zamerijo) in se tako nikdar dejansko ne ugotovi, kaj je bil vzrok infekciji, ki se velikokrat potem pojavi ponovno. Meni je bilo recimo receno, da je infekcija posledica pojava struvitnih kristalov, v kar po svojem raziskovanju ne verjamem vec. Vsaj ne, dokler me kdo ne preprica v nasprotno.








martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 24 Januar 2012, 10:31:34
Problem kristalov je tudi v tem, da lastniki zadevo prepozno opazijo.( še vedno imajo ljudje premalo stika s svojimi psi)  ??? problem se opazi zelo zgodaj.
Zdravljenje je kratkotrajno in uspešno, dokler gre zgolj za pesek - diagnoza se postavi z UZ in lab pregledom urina. In zniža Ph ( ja ponavadi je kar7-8) na normalno vrednost, gre lahko hitro. če pa gre za infekcijo tudi antibiotična kura.
In postavit diagnozo dobremu vetu je prav najmanjši problem - če ima pa pes že kristale, ki zamašijo sečevode in se posledično poškodujejo ledvice - potem je pa to katastrofa.




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


gofra

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 25 Januar 2012, 14:04:57
Martina, kolikor sem bral, ugotovit natacno do okuzbe s katero bakterijo je prislo ni ravno 1,2,3? Se motim?

Lp