Včeraj zvečer sem prebirala knjigo o psih. Pa mi je tole postala zelo zanimiva pasma. Sem se pozanimala malo o pasmi in napisala moj kratek povzetek po knjigi, samo toliko da opišem pasmo in jo na kratko predstavim. Pa me zanima še če ima kdo kakšne izkušnje z njo.
Lajke delimo glede na območje na katerem so najbolj razširjene:
1.)
rusko-evropska [Russko-Evropeïskaïa Laïka, Karelian Bear Laika, Karelian Laika]
2.)
zahodnosibirska [Zapadno-Sibirskaïa Laïka]
3.)
vzhodnosibirska lajka [Vostotchno-Sibirskaïa Laïka]
Na prvi pogled je to pasma, ki je pravzaprav podobna sibirskemu huskyju (po telesni zgradbi, po kožuhu, barvi in tudi po uporabnosti). Sodi med nordijske lovske pse. Vendar pa je to dokaj mlada pasma, saj je kinološka zveza vse tri pasme priznala in določila standard šele pred nekaj leti.
****
Laika = ruski izraz za lajajočega psa, bevskača
****
ZGODOVINA:
Vse lajke imajo pravzaprav zelo staro poreklo, ki se po vsej verjetnosti meša s poreklom arktičnega volka. Načrtna vzreja v Sibiriji se je začela leta 1930, kajti psi so bili v Sibiriji glavno prevozno sredstvo že iz preteklih časov. Vzrejo so zasonovali na lajkah, ki so bile takrat na območjih Laponske do vzhodne Sibirije. Tako je Sovjetski kinolog leta 1947 priznal 4 pasme lajk: karelsko-finsko, rusko-evropsko, zahodnosibirsko in vzhodno sibirsko. Vse razen prve je priznala tudi Mednarodna kinološka zveza. Lajke so tako začeli izvažati tudi v druge evropske države. Odlično so se obnesle pri vleki sani in uspešno sodelovale tudi na uradnih tekmovanjih.
VELIKOST:
Za približno predstavo sem tukaj napisala okvirne velikosti vseh treh lajk:
-
rusko-evropska - psi 52-58 cm, psice 50-56 cm.
-
zahodnosibirska - psi 54-60 cm, psice 52-58 cm.
-
vzhodnosibirska lajka - psi 55-63 cm, psice 53-61 cm.
Največja je vzhodnosibirska lajka, ki je zelo močne konstrukcije. Za njo je srednje velika, a močna zahodnosibirska lajka in najmanjša je rusko-evropska lajka.
ZNAČAJ:
Lajka je po opisu pravzaprav značilna nordijska pasma. Samosvojega karakterja in zelo odločne narave. Je zelo živahna, polna energije kot se za delovnega psa spodobi. Zna pa biti tudi zadržana in včasih celo manj odprta kot husky. Za razliko od huskyja pa je lajka lahko zelo dober čuvaj. Po značaju bi jo lahko uvrstili med huskyja in grenlandskega psa. Rada laja in ima razvit čut za varovanje teritorija.
Vendar se vse tri lajke razlikujejo tudi po karakterju.
Vzhodnosibirska lajka je mirna, prijazna in ubogljiva. To so bili nekoč vlečni psi, ki pa so jih kasneje uporabili za lov na medvede in jelene.
Zahodnosibirska lajka je zelo živahna. Na videz ima daljšo in ožjo glavo kot vzhodnosibirska lajka in ima daljši trup od nje. Značilno zanjo je da so jo uporabljali pri lovu na hermeline (=podlasici podobna žival, ki ima pozimi belo dlako in črno liso na koncu repa) in sobolje (=kuna, ki živi zlasti v Sibiriji in daje dragoceno krzno).
Rusko-evropska lajka je prav tako zelo živahna. Pri lovu pa se je uporabljala predvsem na velike živali kot so medvedi, jeleni in volkovi. Nekoč je bila to ena in ista pasma kot Karelian Bear Dog, dokler se leta 1940 niso odločili, da to pasmo razdelijo na dve. Tako je nastala Karelian Laika. Ruska pasma je višja, močnejša in tudi bolj agresivna kot pa skandinavski dvojnik.
ŽIVLJENJSKO OKOLJE:
To je delovni pes, ki rabi veliko gibanja, veliko prostora in ogromno sprehodov. Ni primerna za življenje v mestu. Ker je to pes, ki prihaja iz mrzle Sibirije, lahko slabo prenaša vroče podnebje.
VIR ::: Rino Falappi:PSI
+1