Kako ga odvaditi, da grize pohištvo?

Melizia · 29399

pika*

  • Gost
Odgovori #30 : 19 Februar 2007, 14:07:24
enak problem imam jaz, pes mi občsno izgrize kakšno omarico, ali pa prečke pri kuhinjskih stolih ali pa praska (koplje luknje) v steno...
Boks bi bila rešitev vendar pes živi z nami v bloku in ne predstavljam si da bi bil tistih 8 ur zaprt v boksu (ok pa to bi bilo še sprejemljivo), samo ne bi rada vrgla 100.000 SIT stran za nakup boksa, potem pa bo pes začel lajati in bo tistih 8 ur na dan samo lajal. Potem z nakupom boksa nebi naredila nobenega profita. Samo namesto praskanja bi lajal. 



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #31 : 19 Februar 2007, 14:13:45
Kot vem imaš mladega psa, še ne starega eno leto. Če sem prav razumela, mu dajete na razpolago celo stanovanje.

Jaz sem že predlagala in bom napisala še 1x:

kopalnica ali drug podoben prostor, v katerem ni kaj uničit ali pa boks. Na boks se pa privaja prav počasi in ne z danes na jutri za 8 ur.

Jaz sem začela s kopalnico, nadaljevala še s hodnikom, zdaj ima poleg naštetega še dnevno sobo, pa ne dela večje škode (tu pa tam kak copat ali pa kako odejo s kavča zvleče). Je pa od tvojega nadebudneža starejša le en mesec.

Preberi prejšnje odgovore, morda najdeš še kaj koristnega med njimi.

+1

Kristinca & Florinca


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 19 Februar 2007, 15:11:12
ne predstavljam si da bi bil tistih 8 ur zaprt v boksu
Tega si tudi jaz ne predstavljam. In mi ni jasno, kako lahko to kdo priporoča kot dobro metodo. Da bi psa zaprla v kletko...ni šans... Bi pa že raje imela zgrizeno pohištvo (pa ga nimam  :P )... Tudi v kopalnico ga ne bi zapirala... Kaj pa če zgrize kakšno čistilo (ki ga pozabiš postraviti) ali pa gre malo piti iz školjke... :-\ Jaz pravim, da se je s psom treba čim več ukvarjati, da mu ni dolgčas in ne grize pohištva... Drugače pa ga je treba zaposliti s kostmi za žvečenje (čim večjimi) in igračami...
Boks se mi zdi rahlo kruta metoda... Že stanovanje je v bistvu kot kletka (malo večja sicer)... Sploh pa ni čudno, da pes grize stanovanje, če je sam 8 ur... Tudi to je rahlo kruto... Ni čudno, da mu je dolgčas... :-\

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #33 : 19 Februar 2007, 19:01:42
So psi, ki jih lahko utrudiš in potem ne delajo škode. In so tudi psi, ki jih lahko utrudiš kolikor hočeš, pa bodo komaj čakali da odneseš pete in se bodo lahko zabavali po svoje. Potem imaš pa še pse, ki jih je strah če so sami in delajo škodo zato. Pa še kakšna zvrst se najde.
Da psov iz zadnjih dveh skupin ni dobro puščati da prosto bluzijo po celem stanovanju je jasno. Že zaradi njihove varnosti. Če ti je vseeno za naslanjač - če pes požre preveč polnila zna biti hudo. Tudi če pregrizne žico pod napetostjo ali pa požre preveč nogavic naenkrat.


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #34 : 20 Februar 2007, 07:49:58
So psi, ki jih lahko utrudiš in potem ne delajo škode. In so tudi psi, ki jih lahko utrudiš kolikor hočeš, pa bodo komaj čakali da odneseš pete in se bodo lahko zabavali po svoje. Potem imaš pa še pse, ki jih je strah če so sami in delajo škodo zato. Pa še kakšna zvrst se najde.
Da psov iz zadnjih dveh skupin ni dobro puščati da prosto bluzijo po celem stanovanju je jasno. Že zaradi njihove varnosti. Če ti je vseeno za naslanjač - če pes požre preveč polnila zna biti hudo. Tudi če pregrizne žico pod napetostjo ali pa požre preveč nogavic naenkrat.

Uff takih težav mi na srečo nismo imeli :) ... naš od uporabe tistega spreja nikoli več ne grize pohitvo. Zadovolji se s kostjo, piskajočimi igračami, plišastimi igračami, kdaj pa dobi rožičke ( >:D) in se spravi na kakšno kapo, če jo slučajno dobi. Ampak je nikoli ne strga...samo leta z njo gor in dol po hodniku  ::) ...



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #35 : 20 Februar 2007, 09:54:46
Tetameta, v idealnem svetu bi bila čovek in pes 24 ur na dan skupaj. V takem primeru bi psa imeli le nezaposleni in upokojenci. Nekateri pa moramo v službo in psa ne moremo vzeti s sabo. Največja napaka v miselnosti je, kako je pes en navaden revček/ubožček. S tem mu narediš več škode kot koristi. Kajti potem začne na ta račun izkoriščat. Pes je pač samo pes in ne majhen otrok! Ko bo to jasno, bo tudi vse ostalo veliko lažje.

Zapiranje v kopalnico ali boks priporoča tudi velecenjena pasja psihologinja Sabina Stariha Pipan. Jasno pa je, da ne puščaš za psa škodljivih stvari ležat na okrog - sem mislila, da tega ni treba posebej poudarjat.

Seveda je cel kup igrač, ki naj bi psa miselno zamotile, ampak običajno zaležejo za nekaj ur in vedno je najbolj fino uničevat tisto, kar je najbolj prepovedano. Tudi otroci, ki pridejo v najstniška leta, bodo delali stvari, ki so najbolj prepovedane - že iz kljubovanja.

In se strinjam z Lanabelo, so tudi psi, ki komaj čakajo, da odneseš pete, ker hočejo biti malo sami - res jih ni veliko, so bolj izjema kot pravilo, a tudi taki so.

Kristinca & Florinca


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 20 Februar 2007, 10:11:59
Tetameta, v idealnem svetu bi bila čovek in pes 24 ur na dan skupaj. V takem primeru bi psa imeli le nezaposleni in upokojenci. Nekateri pa moramo v službo in psa ne moremo vzeti s sabo. Največja napaka v miselnosti je, kako je pes en navaden revček/ubožček. S tem mu narediš več škode kot koristi. Kajti potem začne na ta račun izkoriščat. Pes je pač samo pes in ne majhen otrok! Ko bo to jasno, bo tudi vse ostalo veliko lažje.
Ja to mi je jasno... Tudi jaz hodim v službo in ne morem biti 24 ur na dan s psom... In je kljub temu ne mislim zapirati v boks in je ne bi tudi, če bi požrla celo stanovanje... Ker je že dosti grozno, da je celo dopoldne v stanovanju...zdaj naj jo pa še v boks rinem al kaj?  ??? Pri nas pač lepo zapremo sobe in kopalnico in jo pustimo v kuhinji in ji pustimo odprt balkon in hodnik... In seveda umaknemo vse copate, čevlje, kable, smeti in podobno... Je pa tudi res, da ne grize pohištva, samo svojo posteljo... In tudi če bi že grizla na polno, bi raje uporabila šprej o katerem ste prej govorili ali pa bi zgrizeno pohištvo vzela kot nekaj, kar pač paše k temu, da imaš psa... V kletko ali boks ali karkoli že je pa že ne bi dala... Potem bi šele postala živčna ali kaj podobnega... Si sploh ne predstavljam...  :-\
Ta boks je glih taka instant metoda vzgoje psa, kot špricajoča ovratnica (kot vi pravite)... A niste govorili, kako naj jaz najdem vzroke za lajanje namesto, da kupujem ovratnico? No, tole z zapiranjem psa v boks je isto... :-\

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #37 : 20 Februar 2007, 10:24:33
Jaz boksa nimam, a ga apriori ne odklanjam. Kaj pa, če bi šlo za kako poškodbo ali bolezen in bi bilo za psa dobro, če bi čim bolj miroval in bi ti veterinar dejal, da daj psa v boks? "Ne, to pa ne! Mojga revčka pa že ne."

Tetameta, a se ti kužek nič ne smili, ker ima samo kuhinjco in balkon, daj odpri še ostale prostore, pes pa ja ne more biti samo v dveh prostorih. Kaj pa če bi rad spal na tvoji postelji? Tega mu pa ja ne moreš odklonit.

Kristinca & Florinca


Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #38 : 20 Februar 2007, 10:35:27
Jaz boksa nimam, a ga apriori ne odklanjam. Kaj pa, če bi šlo za kako poškodbo ali bolezen in bi bilo za psa dobro, če bi čim bolj miroval in bi ti veterinar dejal, da daj psa v boks? "Ne, to pa ne! Mojga revčka pa že ne."
No, če bi veterinar tako rekel, bi ga pa že dala v boks... Ne bi bila (tako kot večina) pametnejša od strokovnjakov in delala kar mi paše... Sam to bi bila res res izjema... Če pa psa ni treba zapirati v 2x2m (pa to je po moje še veliko) veliko luknjo, ga pa ne bom...

Tetameta, a se ti kužek nič ne smili, ker ima samo kuhinjco in balkon, daj odpri še ostale prostore, pes pa ja ne more biti samo v dveh prostorih. Kaj pa če bi rad spal na tvoji postelji? Tega mu pa ja ne moreš odklonit.
Joj, si pa duhovita... Še mal pa se bom začela smejat...ker to je že tok žalostno, da je že kar smešno... ;D Še zmeri boljš kuhinja in balkon (čeprav tudi to ni to) kot pa 2x2m velika kletka... Ali ne?

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #39 : 20 Februar 2007, 10:38:53
Tetameta, hvala za komplimet, me veseli, da sem te nasmejala.  ;D  Bistva pa tako ne dojameš, zato s tabo zaključujem debato.


Kristinca & Florinca


pika*

  • Gost
Odgovori #40 : 20 Februar 2007, 12:39:37
hehe punce ne se skregat, eni pač podpirajo to da je pes v boksu drugi pač ne. smo si različni in prav je tako.
Kopalnica je premajhna in brez zračenja zato ga tja ne mislim zapirati, kot pravim je imel včasih na razpolago samo hodnik in kuhinjo in je delal veliko več škode kot sedaj ki ima na razpolago celo stanovanje. Bosku ne nasprotujem samo ne bi rada skozi okno vrgla 100.000sit ker bi bil boks rešitev, da ne bi praskal, bi pa zato pes začel lajat. Strah me je da bi potem 8 ur skupaj lajal.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #41 : 20 Februar 2007, 12:51:16
Psu je čisto vseeno ali spi na 1x2 ali 2x2 ali 10x10m. Sama boksov sicer nimam (mi je včasih prav žal), so si jih pa psi naredili sami - prisvojili so si spodnje police v omarah v veži in jih uporabljajo kot svoje brlogce (to naj bi boks v bistvu tudi bil). Praktično ves čas ko so sami doma so čisto prostovoljno v njih - ven pridejo samo pit vodo ali delat škodo.
Zdaj, ko so stare babe in so tudi ravno prav zlavfane sicer res redkokdaj naredijo kakšno oslarijo. Ampak takrat, ko se spomnijo pa... Naj povem samo to, da so naslanjač, ki je bil sicer namenjen za kosovni odpad in je bil povsem njihov, pridno uporabljale skoraj dve leti, ne da bi mu prizadejale najmanjšo prasko. Potem pa jih je enkrat nekaj pičilo in so ga v 10 minutah demolirale tako na drobno, da se ga je dalo zbasati v vrečo in dati v kanto. K sreči ga niso požrle, saj bi bila potem šele p... Veterinar je povedal, da je nekoč komaj rešil psa, ki je požrl ogromne količine trave s katero je bil nafilan pokojni naslanjač. Za ceno operacije bi si lastnik lahko omislil po dva boksa v vsakem prostoru pa še bi mu ostalo.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #42 : 20 Februar 2007, 13:52:53
Dodam samo to:
če sploh preživi...

Sigurno mam raje živega in zdravega psa, kot pa takega z zamašenim črevesjem, če pa poje kako ostro zadevo še preluknjano. To, da je pes v manjšem prostoru, ko nobenega ni ni nič takega. V vsakem primeru večino časa tako in tako prespi.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #43 : 20 Februar 2007, 19:15:47
Jaz imam tudi eno tako krokodilko, ki jo vsake toliko časa prime uničevalska žilica. Pohištva se na srečo še ni lotila (če odštejem, da je od ene luči odgriznila vtikač, pa malo zgrizla spodnji del stolov), zelo rada pa grize same nemogoče stvari. Je pa tako, da je bilo že obdobje, ko smo lahko imeli mirno odprta vsa vrata, pa ni bilo nič, potem jo je pa spet enkrat prijelo in je vsak dan kaj zgrizla. Potem je imela dostop samo na hodniku in v kuhinji. Zadnji teden pa je omejena le na hodnik, ker si je zadnjič postregla s kosmiči in makaroni (doma so me pričale le na pol uničene in povsem prazne škatle).
Še vseeno je bolje, da je pes zaprt, kot pa da uničuje stvari in hkrati še sebe ogroža. Pri nas na srečo obisk veterinarja še ni bil potreben, ker je vedno vse izbruhala - ni pa prijeten občutek, ko vidiš, kaj vse pride iz želodca (pena iz ležišča, zgrizena plastika, pregrizene žice ...).

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #44 : 26 Februar 2009, 11:51:53
Bom kar tule vprašala :) Naša psička je stara 10mesecev in zadnja 2tedna nenormalno uničuje grmovje & drevesa ki so na dvorišču - večina dneva je zunaj. Spi v očkovi pisarni kjer nikoli nič ne uniči - razen stola ko je bila še majhna ;D babica cela pametna pripisuje tako vedenje mučenju ker mora spati v hiši .. saj pes trpi ko je noter :o sedaj me zanimajo vaša mnenja. Kaj bi lahko bilo narobe? Ali to dela iz čistega dolgčasa?

Lp, Urška

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #45 : 27 Februar 2009, 12:28:18
Bom kar tule vprašala :) Naša psička je stara 10mesecev in zadnja 2tedna nenormalno uničuje grmovje & drevesa ki so na dvorišču - večina dneva je zunaj. Spi v očkovi pisarni kjer nikoli nič ne uniči - razen stola ko je bila še majhna ;D babica cela pametna pripisuje tako vedenje mučenju ker mora spati v hiši .. saj pes trpi ko je noter :o sedaj me zanimajo vaša mnenja. Kaj bi lahko bilo narobe? Ali to dela iz čistega dolgčasa?

Lp, Urška

Skor sigurno iz dolgčasa, ja.  ;) Mlada je, razigrana in si sama popestri dan. Glih ona ve, da se grmovja ne uničuje.  ::)  Moj nasvet je, da je ne puščajte zunaj same, brez nadzora. Kadar jo bo prijelo, da bi spet malo "obrezovala" grmovje, ji rečete ne in daste kaj drugega za grizt ali pa - še bolje, se ukvarjate z njo v obliki igre, učenja. Nič ni bolje kot malo možgančke zaposlit.

Kristinca & Florinca


shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #46 : 27 Februar 2009, 12:56:32
saj če je sama zunaj je to največ 2uri.. pa še to dopoldne ko sem jaz v šoli.. drugače je pri nas v hiši, na sprehodu ali pa v boksu.. če rečemo NE ali jo slučajno pokličemo da naj pride k nam začne skakat levo desno lajat .. ker se hoče igrat in še bolj začne grizt drevesa :-\ ko vržem kakšno kost ali igračko je zanimiva le 2minuti nato so spet drevesa boljša :-\ imamo mi to neko tečnobo doma ya :D

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


SpartaMe

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 22 Maj 2022, 18:22:12
Se strinjam, da za boks ni nikoli prepozno, saj smo morali tudi mi Luma pri 7,5 mesecih morali navaditi na kletko zaradi operacije.

Vendar pa se da verjetno tudi drugače vsaj malo omejit problem. Kot prvo, bi imela jst kužka, kadar bi bil sam, samo v enem prostoru, zaprtem. In če se da, ne na hodniku in v kuhinji, glede na to, da tam grize stvari. Imel naj bi seveda veliko igrač, mogoče takih, ki jih lahko napolniš z briketi (ala kong), kar bi ga še dodatno zaposlilo. Pri nas so obvezne tudi "umetne" kostke, s katerimi se igra, jih gloda ...

Nekje sem prebrala, da se lahko stvari, ki so mu tako všeč, da bi jih kar pojedel, namaže z nečim, kar ima zanič ali pekoč okus, ali pa pošprica s kisom (to sicer velja za muce in rastline, ampak vredno je poskusiti) ali parfumom (sama bi poskusila najprej z naravno zadevo). https://kuhinje-erjavec.si/

Pa še to. A grize vedno, kadar je sam doma ali samo takrat, ko ste domači pred tem dolgo časa doma (vikendi, počitnice)? Lum včsih obožuje kavč, če je po podaljšanem vikendu spet sam, zato ga takrat navadno še bolj zaposlim, ko odhajam - največkrat mu "zajtrk" rastresem po tleh in potem pobira brikete in se s tem malo utrudi. Navadno potem itak zaspijo doler se domači ne vrnejo.

Upam, da bo kaj pomagalo, pa srečno!

+1

Hvala za pomoč res dibra idaja, sam sem naulil psa da mi prinese pivo iz hladilnika, zdaj pa imam malo pogričene ročke, vseeno menim da je bilo vredno :)