strah pred predmeti, ki jih prvič vidi

majcek · 5100

majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
: 01 Februar 2007, 21:45:39
no malo čudno ampak maks ko vidi zunaj kakšen cvetlični lonček se ga ustraši in začne lajati na njega kot zmešan.
ali pa ko je enkrat videl gospoda z nekakšno odejo (pobiral je listje) je tako lajal na njega da so še mene bolela ušesa.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #1 : 02 Februar 2007, 10:56:35
Oskar zalaja običajno samo, če vidi kakšno stvar od daleč in ne ve kam bi jo dal - npr. kakšen oddaljen štor v polmraku (ki se ga še jaz ustrašim). Jaz ga običaj no spodbudim naj gre bližje in stvar pregleda in ovoha. Običajno na to isto zadevo nikoli več ne laja.

Sicer smo pa v pasji šoli (na prvi stopnji, preden sva začela z RO, uh, to je pa že leto nazaj  ::)) privajali pse na "nenavadne" ljudi in situacije. Ena od inštruktoric se je zavila v rjuho in hodila kot bi bila pijana, pa še palico je imela v roki. Psi so bili v sedečem položaju in mi smo veselo klikali če se na to niso odzvali (ali pa potem ko so se vsaj za trenutek umirili). Podobno smo delali: ko je bila tam gospa z otroškim vozičkom, motorist, kolesar, konji, človek na vozičku, tekač...

Tudi psi, ki so bili sprva vsi penasti od lajanja so se s časom prilagodili. Oskar se je večino stvari mirno ignoriral, ker je mestni pes in že od malih tac vajen najrazličnejših frikov.

Predlagam, da ga čimvečkrat izpostaviš takšnim zrežiranim in kontroliranim situacijam, ga nagrajuješ za mirnost in ni vrag, da ne bi uspelo.

Upam, da sem bila v pomoč.

Lp.

In dogs we trust!


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 02 Februar 2007, 21:26:40
Atra tudi reagira na neznane predmete in se do nenavadnih ljudi drugače obnaša.

Na nekatere predmete laja, drugih se ustraši in odskoči, v obeh situacijah pa se zraven tudi nasrši. Ponavadi, ko to naredi, jo probam z glasom prepričat, da gre pogledat kaj je 'tista grozna stvar', če pa tako na gre pogledat, greva pa skupaj :) oz. jaz spredaj ona zadaj ::) Potem lapo povoha zadevo in ugotovi, da ni nič groznega.

Pri ljudeh je pa drugače. Ponavadi se na 'normalne' mimoidoče ne ozira več (ko je bila mlajša se je želela cartat pri vsakem), na kakšne starejše, otroke, ljudi, ki nosijo vrečke, pijance (v večernih urah jih kar dosti tu pri nas okrog 'špancira),... se pa odzove. Ponavadi bi si jih šla od blizu pogledat, prevohat, prelizat,... Ob takih primerih probam pozornost preusmerit drugam (vase), če pa mi ne uspe (ponavadi pri kakšnih bolj glasnih ljudeh) jo pa preprosto primem za ovratnico in grem naprej.

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #3 : 04 Februar 2007, 19:00:43
maks pa skače na vse ljudi če ga ne povlečem k sebi.

maks laja samo prvič ko vidi kakšno "strašno stran" .
to pa zato ker ga potem prisilim da to stvar povoha.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #4 : 04 Februar 2007, 19:29:59
Moj Bak je tudi ena velika revica do neznanih stvari.

Ne smeš odreagirati na njegovo reakcijo, ampak moraš ostati hledna, ker če mu govoš, da ni nič narobe on to razume, da mu govoriš kakšen revček je in da ga razumeš, da se boji te strašne zadeve. Moj se ne upa do "strašnega" predneta, vendar grem jaz čisto hladno do tega predneta, pa se postavim zraven, tko kot da bi se tam čisto slučajno ustavila, pa potem še on pride povohat, pa vidi, da ni nič narobe. Potem greva lepo normalo naprej. Ne delam panike, ker drugače bi še potencirala ta njegov strah.

Probaj se ti našemit ali pa kakšna tvoja prijateljica. Naj se ogrne z deko, v roke naj vzame kakšno bergljo ali pa palico na katero se bo opirala in hodi drugače (šepa,..), pa naj Maks pride zraven, pa jo povoha in bo videl, da to ni noben bavbav.

lp, miša



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #5 : 08 Februar 2007, 09:42:13
hvala za nasvet tudi to bomo probali

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #6 : 08 Februar 2007, 09:45:37
zanimivo ko se je moj brat ogrnil z odejo in šepal ga je maks povohal in se mu umaknil ni pa zalajal kot na vrečko ki smo jo videli zunaj. :-\

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #7 : 08 Februar 2007, 09:53:09
Seznaniti ga moraš s čimveč "strašnimi" situacijami.
Vrečko vrži doma v stanovanju, pa jo bo prišel pogledati, mogoče je nebo niti opazil v stanovanju, potem pa to poizkuši še zunaj. Pa naj kar preveri, kaj je to zaena strašna zadeva.



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #8 : 16 Februar 2007, 15:32:23
tudi to bomo probali  :)

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 25 Februar 2009, 13:41:07
Se strinjam, da je treba psa navajat na različne situacije,.. ampak na vse se ga ne bo dalo nikoli navadit, zato je bolj pomembno, da vsakič, ko se pes odzove z lajanjem (kar je čisto normalna reakcija in bolje to, kot pa da ugrizne brez opozorila), vi ne delate panike (ne zategujete povodca, ne ukazujete psu "ne" ipd.), ampak se delate kot da ni nič in mu naročite, naj izvede nekaj drugega (kar ste ga predhodno naučili doma v mirnem okolju) - npr. da vas gleda, da gre poleg,... Če pes ne ogroža,.. in se je umiril (po preusmeritvi), pa ga stvar še vedno zanima, jo gresta potem lahko tudi skupaj pogledat.



Sala

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 April 2009, 10:44:53
Mi smo imeli tudi velik problem z vrečkami, dežniki, berglami... No z dežniki imamo še vedno problem ampak se umirja. Zdej je bolj na dež jezna in po parih minutah skače v zrak in grize dež:) Se počasi odvajamo tega. Ponavadi, ko jo zagrabi panika in začne lajati na kako stvar, ji rečem naj sede, da se popolnoma umiri in pol dobi priboljšek, gre potem mirno do tega "zlobnega" predmeta..
 S fenom, sesalcem, kaloriferjem in podobnimi stvarmi, sem pa naredila tako, da sem stvar prižgala, njo zraven in božala sesalc, imela v naročju fen... Pa je blo ok. Zdej samo sedi zraven in gleda, če res vse posesam:)
Se mi na splošno zdi, da je bolj pomembno, da ostanemo mi mirni, kot da v to prepričujemo psa. Na žalost ne morem do tete z dežnikom in jo božat, da ona pa nič noče:):) :P  Nam ponavadi dvigne pritisk, ko pes začne lajat, pes pa najbrž to čuti in potem je še slabše.
TibiQ je pomoje res dobro napisal/a, da je najbolje, da se delamo da ni nič, ker najverjetneje res ni nič.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 29 April 2009, 11:35:45
Tudi naša je prav fajn lajala na krave-še iz avta, pa se je potem v enem dnevu navadila in zdaj ve da niso bav-bav. Sem jo kar pustila da se je nagledala. Pa na pohodnico s palicami-sem jo malo zamotla z igračo pa je blo kul. Na novo okolje, nznano stvar se pač z negotovostjo in laježem odzove, potem pa grema skupaj pogledat kaj je to, pa jo z igračo zamotim in je OK.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!