Fotografiranje

anana · 501777

Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1380 : 26 November 2007, 16:52:48
Kako to misliš kje sem dobila? Slikala sem!



Urša in Balu

  • *
    • Prispevkov: 2.879
    • Točke: 5
  • The Skateboarding Dog
Odgovori #1381 : 26 November 2007, 16:59:50
kako si to dobila?Da je tak kot res ena pošast hehe

Živali so tako prijetni prijatelji
- ne sprašujejo in ne grajajo.

BuldogBalu


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1382 : 26 November 2007, 17:00:41
Kavo je not v posodo vlila. ;D Kako pa si naredila to zmegleno ozadje Bela stella?



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1383 : 26 November 2007, 17:01:48
Ne nisem kave v šalco vlila a-a. V kavo je bila vržena kocka sladkorja ;)
Zamegljeno ozadje - photoshop itak ;)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1384 : 26 November 2007, 17:02:23
Aaaa. :o
S katero funkcijo pa?  :-[



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1385 : 26 November 2007, 17:10:33
Jah ne vem kater fotoaparat imaš ti da bi ti to povedala. Z navadnim digitalcem ti tole ne bi ravno uspelo. Tukaj so pomembne nastavitve - svetloba in hitrost zaklopa. Če ti kaj pomaga sem slikala z načinom Tv - Time value ;)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1386 : 26 November 2007, 17:12:34
Ne, ne. Mislila sem photoshop, ne fotoaparat. :P



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1387 : 26 November 2007, 17:13:03
Jaz semizdi nimam te funkcije! Nisem še čisto pregledala natančno fotoaparata, ker sem ga nedolgo nazaj kupila! A mi lahko poveš kateri fotoaparat imaš?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1388 : 26 November 2007, 17:15:55
Digitalno - zrcalno refleksni Canon Eos 350D.

Alya - označiš vse okoli kar pač ni tvoj predmet in vse tisto zamegliš, malo kar tisti kar je nastavljeno, malo pa sam potem ;) Sej tole je blo bolj na hitro narejen, sej se vidi da ni vse natančno.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1389 : 26 November 2007, 17:45:05
Tv..  sem enkrat študirala neki kk ta stvar deluje  :)   a mi lahk kdo bolj po domače pove - kk veš kolk nastavit svetlobo za določeno hitrost zaklopa?  Tukaj vedno pogorim ker ne vem katero vse gre skupaj..   :-[

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1390 : 26 November 2007, 17:49:05
Kakšnih težkih navodil nimam, mam samo enega - vaja ;) Men se tud ni sanjalo kako to gre, pa sem lepo pridno začela slikat in počasi dojameš zakaj se gre.
Je pa tukaj bistvena stvar ustrezna hitrost zaklopa, jasno ob primerni svetlobi. Če maš višjo hitrost zaklopa lahko slikaš neki kar se hitro pemika - ujameš neko gibanje kot sem jst slikala tisto kavo gor, nižja hitrost pa pomeni da lahko dobiš ven tist filing gibanja - sej veš ko so kakšne slike kjer so recimo stavbe pred njimi pa polno nekih črt kjer so hodili ljudje to je to.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1391 : 26 November 2007, 17:55:53
ja, hitrost zaklopa razumem zakaj to je..  ampak nastavitve svetlobe pa ne..  večkrat bi rada slikala kako hitro premikanje, pa nikoli ne znam izbrat prave svetlobe  :-\

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1392 : 26 November 2007, 17:57:12
Sej ti pravim - probavaj malo več. Sej hitro ugotoviš kako kaj gre. Če imaš še navodila od fotoaparata pa še tja malo pokukaj ;) Kater fotkič pa imaš?



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1393 : 26 November 2007, 17:59:32
ah, kako je tam napisano..  ::)  ne razumem čist nič.. angleških pa ne najdem več :/   ma ja, bom že poskušala  :)  ni vrag, če mi je tudi ostale funkcije uspelo naštudirat mi bo pa še to  8)

canon A510  :-[ 

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #1394 : 26 November 2007, 18:01:33


canon A510  :-[ 
Koliko pa si dala zanj? :-[ Se mi zdi da imam podobnega.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1395 : 26 November 2007, 18:08:49
ufff...  imam ga že 2 leti...   ne bi vedela, mislim da okrog 60.000 sit .   Se ti zdi da imaš podobnega  :)  saj piše na digitalcu kaj je  8)

ampak je pač bol tak..  sanje so seveda o kakšnem malo boljšem fotoaparatu, canon obvezno, z objektivi pa vsem tem..  In seveda nekaj učnimi lekcijami  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #1396 : 26 November 2007, 19:13:31
Tud jaz imam tega canona A510 že več kot 2 leti, pa prej me te stvari niti niso toliko zanimale. Od kar berem forum pa k najdem kakšno novo temo mal preberem, pol pa probam kej ustvarti. Mene pri temu fotoaparatu moti, da morš nekej sekund počakat, preden spet lahko kaj slikaš. Mislim da je tako  ???, ali pa jaz ne znam drugače naštimati :-[ :-[ :-[. Mogoče bi se mogla raje peke držat, pa sprobavanja receptov, tam mi bolj malokrat spodleti. Saj pravim v teh stvareh pa sem precej nova  :-[ :-[ :-[.



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #1397 : 26 November 2007, 19:45:17
Par mojih včerajšnjih fotk...  :)



  :) :) :) :) :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1398 : 26 November 2007, 19:59:34
Tud jaz imam tega canona A510 že več kot 2 leti, pa prej me te stvari niti niso toliko zanimale. Od kar berem forum pa k najdem kakšno novo temo mal preberem, pol pa probam kej ustvarti. Mene pri temu fotoaparatu moti, da morš nekej sekund počakat, preden spet lahko kaj slikaš. Mislim da je tako  ???, ali pa jaz ne znam drugače naštimati :-[ :-[ :-[. Mogoče bi se mogla raje peke držat, pa sprobavanja receptov, tam mi bolj malokrat spodleti. Saj pravim v teh stvareh pa sem precej nova  :-[ :-[ :-[.

tud jaz moram dolgo dolgo cakat  :-X  sploh ce slikam s flashom  :-X   ponavadi dam na drive mode da samo drzim sprozilec, ampak potem pa ce ni prava svetloba itd..  mi zamegli ali pa ko enkrat fokusira obdrzi tak fokus in obicajno mi v takem primeru uspe samo prva fotka, za katero sama nastimam kakor hocem.

Aja, sma pa ravno kontra  ;D  meni na fotoaparatu kdaj tudi kaj uspe, za pect pa se nisem, pa da bi koli dol leteli ko mi ne rata  ;D

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #1399 : 26 November 2007, 21:04:29
Majchy prva slikca je prečudovita!!!!!      Tudi ostale so super, ampak prva ja pa res odlična! S katerim programom popravljaš barve?



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #1400 : 26 November 2007, 21:11:05
Hvala Bela stella.  :-* Barve saturiram v Photoshopu. :)

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #1401 : 26 November 2007, 21:24:17
Aho!

Same enkratne slikce  :o

Pa še nekaj mojih slikic
otroci pravijo da je to Nodi v svojem avtu  :D

oblaček

vodne kaplice



Lp
Ana


Maticc

  • *
    • Prispevkov: 238
    • Točke: 0
Odgovori #1402 : 26 November 2007, 22:15:47
Glede zaslonke in hitrosti zaslonke in teh stvari...

Obicajni fotoaparati imajo stiri osnovne moznosti nastavitev. Aparture priority, Auto, Shutter priority in Manual. Poimenovanje teh moznosti se lahko od razlikuje pri razlicnih znamkah aparatov.
Kaksna je razlika ...

... pri "Auto" aparat vse naredi avtomatsko. Izmeri svetlobo in ti nastavi zaslonko in cas zaslonke na neko primerno vrednost, da je slika pravilno osvetljena ...

... Pri Aparture priority (to je polavtomatski nacin slikanja pri katerem se nastavlja vrednost odprtosti zaslonke) nastavljamo za koliko (premer) se zaslonka odpre. Pri kompaktni aparatih so vrednosti nekje med F2 - 2,8 in F8 (priblizno). Torej tu nastimas za koliko se zaslonka odpre, cas odprtosti pa ti aparat izracuna sam. Posledicno - vecja odprtost zaslonke (npr. F2) pomeni krajsi cas odprtosti (ker gre skozi odprtino vec svetlobe je zato potreben krajsi cas) in obratno - manjsa odprtost zaslonke pomeni daljsi cas odprtosti.

... pri Shutter priority (polavtomatski nacin slikanja, pri katem  se nastavi cas odprtosti zaslonke). Tu nastavimo koliko casa bo zaslonka odprta. Pri kompaktnih aparatih so moznosti nekje od 1/1000s do 30s. Tu je zadeva ravno obratna kot pri "Aparture priority" - tu rocno nastavimo cas odprtosti in aparat nam potem izracuna za koliko mora biti zaslonka odprta, da bo slika pravilno osvetljena. Tukaj daljsi cas pomeni manjso odprtost zaslonke (npr. F8 - govorim o kompaktnih aparatih kjer je nekako kar maksimum. Pri DSLR gredo te vrednosti nekje do F32 in se cez), krajsi cas pa vecjo odprtost zaslonke.

... Potem pa je tu se "manual" (popolnoma rocna nastavitev) kjer oboje - odprtost zaslonke in cas odprtosti nastavimo sami aparat pa nam na zaslonu pokaze kdaj je slika pravilno pravilno osvetljena. Ce je slika podosveltjena (underexposed) imamo nekje na ekranu (tam kjer so prikazane te vrednosti) prikazano npr. -0.7, ce pa je preosvetljena (overexposed) pa je na ekrancku prikazano npr. +0.7.

Slike (npr. sportne posnetke) kjer se objekt giblje in zelis sliko narediti tako, da je ozadje zamegljeno, objekt ki se premika pa oster pa se v teoriji naredi tako, da se malenkost podaljsa cas osvetlitve (npr. na 1/60s ali 1/40s) in se mu s aparatom sledi. Med tem, ko je focus na objektu med premikanjem pritisnes sprozilec in probas objekt drzati cim bolj v centru kjer je slika v focusu. Posledicno je (z malo ali precej srece hehe) objekt v gibanju oster (ker je bil na aparatu v bistvu ves cas "pri miru", ozadje pa je zamegljeno v smeri gibanja, ker smo z aparatom sledili predmetu in se je ozadje v bistvu premikalo. To je teorija hehe ... jaz tega se nisem probal in dokler nimam SLR-a tudi ne bom verjetno.

Zdaj pa povezava med odprtostjo zaslonke in casom odprtosti zaslonke ... mislim, da sem nekaj strani nazaj ze na hitro nekaj napisal o tem ampak se enkrat ...
Ce zaslonko bolj odpremo (torej mora biti vrednost, ki je na aparatu oznacena z F cim manjsa - npr. F2.8) s tem dosezemo manjso globinsko ostrino (to se se posebej pozna pri macro nacino fotografiranja). Globinska ostrina pa pomeni kako oddaljene stvari, ki so za oz. pred delom slike, ki je izostren so se ostre. En pretiran primer ... ce imamo npr. zaslonko nastavljeno na F2 in izostrimo na nek objekt bodo stvari, ki so 1m pred in 1m za objektom ze zamegljene. Ce pa pri isti kompoziciji nastavimo zaslonko na F8 pa bodo ostre tudi stvari, ki so pred ali za objektom oddaljene 10m. Pri macro fotografiranju pa gre za milimetre vendar po istem principu.
Te stevilke seveda ne drzijo kot sem jih napisal - sem si samo izmislil razdalje zaradi boljsega razumevanja. Malo vaje pa si lahko priblizno predstavljas kaksno globinsko ostrino bos dosegel z nekimi nastavitvami.

Nekdo je omenil, da mora nekaj sekund pocakat prteden lahko slika ... ja ja ... to so pa kompaktni fotoaparati (brez izjeme) ... jaz zraven vcasih dozivljam zivcne zlome hehe.

Drugace pa lepe slike.

Upam, da je napisano kaj razumljivo in, da sem komu kaj pomagal.
Lp
Matic

 


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1403 : 26 November 2007, 22:21:13
Uh  :)   ja, hvala  :-*   mi je malo bolj jasno ja  8)   še ene 3x si preberem pol pa lahk probam fotoaparat v roke vzet  8)

in maticc, nisi edini ki doživlja živčne zlome  ::)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Maticc

  • *
    • Prispevkov: 238
    • Točke: 0
Odgovori #1404 : 26 November 2007, 22:25:29
Aja pa se glede oznak na fotoaparatu ... Canon mislim, da ima za Shutter priority oznaceno s "Tv - time value" kot je ze nekdo napisal, za Aparture priority pa "Av - Aparture value". Vsaj mislim, da ja tako. Auto in Manual pa mislim, da je kar povsod podobno.

Lp
Matic


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1405 : 26 November 2007, 22:54:02
Ja, poznam vse 3 funkcije, oznake so M, Av in Tv, ampak ni mi bil jasen samo tisti del kako veš kakšno svetlobo nastavit pri določeni odprtosti zaslonke, da ne pride do podosvetljene/preosvetljene slike. Bomo poskušali, ni vrag da ne uspe  :)

Auto funkcije pa sama sploh ne uporabljam..  raje tisto z oznako P (ne vem kaj pomeni) ali pa tisto, na kateri določaš odprtost zaslonke, svetlobo pa sam nastavi.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #1406 : 26 November 2007, 23:28:03
Majchy prva je res fenomenalna! :o  Jaz bi tut tak gozd  ;D :-*



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #1407 : 28 November 2007, 16:34:55
lepe slikce vsi! :) ho, ho. ste me kar navdušili s to zaslonko, se mi je zopet zahotelo malo po dolgem času sprobat. . .

no, pa še par današnjih. ;) malo bol emotive.













več pa tukaj.

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy

Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #1409 : 28 November 2007, 16:55:48
xD hvala - športni dan pač.

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."