Help!

Ula82 · 11743

Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
: 21 Februar 2007, 21:09:15
Živjo!

Hvala vam za prejšnje odgovore. Spet se obračam na vas. Pač je moj prvi pes in ne vem točno kaj in kako. Zdaj ima moja mešanka 3 mesece. Raste vidno. S sprehodi je malo boljše edino to še, da včasih kar naenkrat začne skakat po meni. Ne uboga me nič. Ko jem za mizo je zelo zoprna in non stop tlači tace na moje noge ali na mzo, da glavo na mizo in gleda. Dam jo dol desetkrat pa še kar rine. Ko vidi, da ne bo dobila nič začne spuščat jezne glasove in grist kakšen kos pohištva. Ko ona zavoha hrano pozabi na svet okoli sobe. Tudi med igro, ko je najbolj zagreta. Kako jo odvadit rinjena vate ko ješ. Ker prav ne morem več ene reči v miru pojest.e pa jo zaprem pa tuli ko utrgana in potem začne se moja babica jezit, ker živimo v bloku. Ful je začela grist pohištvo in nas in, ko ji rečeš fuuuj nič ne reagira.Pa jo malo odrineš pa bo še bolj držala tisto reč, ki jo imaš v gobcu. Dostikrat začne z vso silo s kremlji drsat po tepihu, da se poznajo vse črte. Ležišče si vedno razkoplje preden se uleže. Včasih lovi svoj rep. Na sprehodih jo imam cirka 2 uri na dan. Ene dvakrat je moji babici pokazala zobe in zarenčala. Enkrat, ko jo je hotela iz avta vzet, ko ni hotla ven in enkrat, ko je spala, se zbudila in jo je babica vzela v naročje.Tace non stop tlači na mizo, tudi v dnevni sobi.
A to pomeni, da sem dobila ful trmastega in problematičnega psa, al je večina mladičev takih?Ali se karakter pokaže že pri mladičih?KOliko lahko kaj pasja šola pripomore k vzgoji mladiča?Lp vsem
Pa še slikca, da vidite kakšna je ta moja pesjanka.

+1



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #1 : 21 Februar 2007, 21:30:16
maks ni ravno tak ampak isto tlači tace na mizo (ko je na klopi) ampak šele takrat ko vidi da mu noben nič ne bo dal.
ko je tečen (ko je zaspan)grize vakega ki ga hoče dvigniti in renči če mu kaj hočeš dati ali vzeti (ampak ko hočeš kaj vzeti te še močno ugrizne da kri lije)

mislim da bo tebi pasja šola dosti pomagala ;)

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 21 Februar 2007, 22:54:44
Mislim, da bi obema pasja sola kar prav prisla ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 21 Februar 2007, 23:17:49
Ula82, od kod pa si?

Je Nina zdaj lahko že sama kratek čas ali še vedno tuli tudi, če je sama za sekundo?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #4 : 22 Februar 2007, 07:10:01
.Pa jo malo odrineš pa bo še bolj držala tisto reč, ki jo imaš v gobcu.

Ji bo potrebno malo bolj odločno pokazat, kaj sme in česa ne.

Pa v vsakem primeru, sploh ker je to tvoj prvi pes, ti priporočam šolo. Nasveti, ki jih dobiš tam konkretno za tvojega psa, so veliko več vredni kot ti, ki jih dobivaš preko foruma.

Je pa prav lušna ta tvoja pesjanka :).

Lp


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 22 Februar 2007, 08:37:32
Tvoja psička je res zelo lepa, vendar zelo nedisciplinirana (ne bom rekla "razvajena"). Ko ste za mizo, mora brezpogojno ležati na svojem ležišču, če pa tega ne uspeš doseči, jo vsakokrat med vašim obrokom zapri v drug prostor. Če bo v tem prostoru uničevala predmete, jih umakni (napr.tepihe v kopalnici). Grizenje, renčanje, plezanje po predmetih in podobno, nikakor ne smete dovoliti. Na ta način že sedaj izkazuje svojo dominanco, kaj šele bo, ko odraste. Glasen "NE" ali "FUJ" naj bi zadostoval, če ne, pa malo strožje!



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #6 : 22 Februar 2007, 13:50:53
jaz bi jo zaprla v kopalnico ker tam ni kavča ali kaj podobnega.
kade pa že ne bo grizla :D
in če grize tepih (kot je že karmen rekla) ga umakni.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 22 Februar 2007, 19:50:57
Oj! Jaz sem iz Ljubljane, iz Šiške. Drugače pa pa tudi vpitje fuuuuj ne pomaga. Včeraj sem morala zverinsko zavreščat, da me je upoštevala. V soboto začneva s šolo. Upam, da bo ta šola kaj pomagala. Joka, ko jo zaprem pa še vedno ja....



uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #8 : 22 Februar 2007, 19:56:04
No, super, da že začneta s šolo. Samo zavedaj se, da samo dejstvo, da hodita v šolo, še ne pomeni, da bo psička vzgojena. Potrebno je veliko delati, tudi "domače naloge".

Pa saj vama bo uspelo, predvsem z veliko dobre volje :).

Srečno!!!

Lp


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 22 Februar 2007, 20:06:20
Pa ve, kaj pomeni "fuj"?



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 22 Februar 2007, 23:34:53
Če bi bila psička navajena, da je zaprta bi jo jaz med tem ko bi jedla zapirala.
Ginny se je na začetku ful razburjala kadar smo mi jedli, ona pa ne. Je pokala face, lajala in godrnjala. V takem primeru sem jo mirno in brez besed odnesla v boks, kjer je počakala, da smo do konca pojedli. Če se je še tam razburjala, sem počakala, da je nehala in sem jo potem spustila.
Sčasom se je navadila in zdaj ni več zoprna kadar kdo je.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #11 : 23 Februar 2007, 12:39:27
Živjo!

Hvala vam za prejšnje odgovore. Spet se obračam na vas. Pač je moj prvi pes in ne vem točno kaj in kako. Zdaj ima moja mešanka 3 mesece. Raste vidno. S sprehodi je malo boljše edino to še, da včasih kar naenkrat začne skakat po meni. Ne uboga me nič. Ko jem za mizo je zelo zoprna in non stop tlači tace na moje noge ali na mzo, da glavo na mizo in gleda. Dam jo dol desetkrat pa še kar rine. Ko vidi, da ne bo dobila nič začne spuščat jezne glasove in grist kakšen kos pohištva. Ko ona zavoha hrano pozabi na svet okoli sobe. Tudi med igro, ko je najbolj zagreta. Kako jo odvadit rinjena vate ko ješ. Ker prav ne morem več ene reči v miru pojest.e pa jo zaprem pa tuli ko utrgana in potem začne se moja babica jezit, ker živimo v bloku. Ful je začela grist pohištvo in nas in, ko ji rečeš fuuuj nič ne reagira.Pa jo malo odrineš pa bo še bolj držala tisto reč, ki jo imaš v gobcu. Dostikrat začne z vso silo s kremlji drsat po tepihu, da se poznajo vse črte. Ležišče si vedno razkoplje preden se uleže. Včasih lovi svoj rep. Na sprehodih jo imam cirka 2 uri na dan. Ene dvakrat je moji babici pokazala zobe in zarenčala. Enkrat, ko jo je hotela iz avta vzet, ko ni hotla ven in enkrat, ko je spala, se zbudila in jo je babica vzela v naročje.Tace non stop tlači na mizo, tudi v dnevni sobi.
A to pomeni, da sem dobila ful trmastega in problematičnega psa, al je večina mladičev takih?Ali se karakter pokaže že pri mladičih?KOliko lahko kaj pasja šola pripomore k vzgoji mladiča?Lp vsem
Pa še slikca, da vidite kakšna je ta moja pesjanka.
Živjo Ula82

To kar si opisala je normalno obnašanje mladega psa, nažalost se psi ne skotijo učeni kot komisar Rex in jih moramo vse naučit mi hote ali pa nehote, saj pes je sposoben v nekaterih stvareh posnemati gospodarja, torej če si ti živčna, neučakana, rada kričiš itd., bo prav verjetno takšen tudi pes.
Če pes skače po tebi te najverjetneje kliče na igro, takrat se malo poigraj z njo, namesto da kričiš nanjo oz. jo daješ na sedi ali kako drugače kaznuješ. Jaz osebno odsvetujem kaznovanje pri tej starosti, saj pes še nič ne zna, zakaj bi ga torej kaznovali. Verjela ali ne pes ne razume besed, ki mu jih govorimo, poveže sam ton našega govora z nekim dejanjem, zato je pomembno, da ukaze vedno govorimo v istem tonu. Predstavljaj si da te z padalom opolnoči vržejo na Finsko, ti ne razumeš niti besede, vsi pa nekaj vpijejo nate in bi radi da narediš to ali ono, na koncu ker nisi pridna te pa še prebutajo in zaprejo.
Trudi se vedno pogledat vsak problem tud iz pasjega vidika.
Osamitev psa od ostalih članov krdela ( družine ) je zanj kar huda kazen, logično je ,da je ne bo sprejel z navdušenjem.
Ležišče je razkopavala tudi moja psica in sicer tako da je z zobmi prijela odejico in se potem samo z ritjo vrtela okrog tako da je odejo navila v spiralo in potem položila glavo na njo, če ji tako ustreza pa naj.
Dvigovanja od tal ne priporočam, saj takrat ko pes nima več tal pod nogami, postane plašen in tako tudi reagira. Iz avta oz v avto mora tudi sam, oz. ga pripnemo na povodec ( če se bojiš da bo ušla ) in ko pokaže pripravljenost mu/ji malo pomagamo, če še ne more sama splezat noter in ven.
Glede prosjačenja za mizo, je pomembno to, da nikoli nič ne dobi z nje, ker če bo enkrat dobila bo drugič še bolj vztrajna. Pri nas smo to hoteli doseč, vendar ni šlo, ker so ji pa stari starši skrivaj dajali hrano pod mizo, z vzgojo njih pa nima smisla zgubljat časa.
Stvar sem potem omilil tako da smo imeli na mizi skodelico briketov, katere je dobila(enega po enega ), če je lepo ležala poleg mize in ni rinla v nas. Sčasoma ji tudi ti niso več dišali, tako da je vedno prišla samo ležat k meni pod klop.

Pa še tole. Pasja šola nič ne pripomore k vzgoji psa, pač pa tebe naučijo kako učit oz. ravnat s svojim psom, vsaj v našem KD je tako. VSe kar bo pes znal ga boš morala sama naučit!  ;D

Lep pozdrav upam, da sem kaj pomagal  ::)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 23 Februar 2007, 16:54:59
Če pes skače po tebi te najverjetneje kliče na igro, takrat se malo poigraj z njo, namesto da kričiš nanjo oz. jo daješ na sedi ali kako drugače kaznuješ.

Po moji logiki s tem, ko se igraš s psom, ki skače nate, to dejanje nagradiš. Pes se bo tako naučil, da mora za igro skakati po ljudeh, kar pa mislim, da ni zaželjeno.

Jaz osebno odsvetujem kaznovanje pri tej starosti, saj pes še nič ne zna, zakaj bi ga torej kaznovali.

Kazni so različne; meni se ne zdi nič narobe, če psa kadar se neprimerno obnaša (če recimo laja in teži kadar jemo) za nekaj časa zapremo v boks. Mislim, da je od vsakega mladička odvisno koliko bo grizel in kako bo pri tem vztrajen. Moja psička je bila par mesecev nazaj še tak razbojnik pa sem že pozabila kaj vse sem uporabila, da smo prešli to obdobje. Če se ne motim sem, kadar me je grizla, probavala njeno pozornost preusmerjati na igrače, in če me je preveč ugriznila sem zatulila (ne preveč naglas) od bolečine, se umaknila in prenehala z igro.

Citiraj
Dvigovanja od tal ne priporočam, saj takrat ko pes nima več tal pod nogami, postane plašen in tako tudi reagira.
S temle se tudi ne strinjam. Pes mora biti navajen, da se ga lahko nosi naokoli, in da dvigovanje od tal ni noben bavbav.

Tale post bo mogoče mal zmedeno zapisan, ampak glede skakanja po tebi lahko probaš tudi to, da takrat obmiruješ in nadaljuješ s potjo, ko preneha s skakanjem. Takrat jo lahko tudi pohvališ.

Verjetno boš slišala miljon enih nasvetov. Eni bodo boljši, drugi slabši, eni ti bodo prišli prav, drugi spet ne. Iz vsega kar boš prebrala in slišala boš morala izluščiti tisto, kar bo pri tvoji psički najbolj delovalo, tako da bosta zadovoljni obe.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #13 : 23 Februar 2007, 17:31:39
Kljub nepravilni vzgoji jaz nimam problemov s svojimi psi.  :P

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 23 Februar 2007, 21:00:15
Ula82,

tvoj kuza bi potreboval pasji boks - hisno kletko ali pa vsaj hisni privez, kamor se lahko mladica odlozi še preden zacne s pricakovanim tezavnim vedenjem npr. skakanje na mizo, tezenje,... Seveda v kombinaciji s potrjevanjem zeljenega vedenja in vsemi drugimi ukrepi, ki ti jih predstavi dober tecaj za mladicke.

Se strinjam z zoe.

+1




kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #15 : 25 Februar 2007, 10:46:17
Ula82,

tvoj kuza bi potreboval pasji boks - hisno kletko ali pa vsaj hisni privez, kamor se lahko mladica odlozi še preden zacne s pricakovanim tezavnim vedenjem npr. skakanje na mizo, tezenje,...


Tako je, psa prvezat pa bo mir.  :o :o :o :o

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 25 Februar 2007, 20:53:26
kaskae,

še nikoli slišal za hišni boks ali hišni privez za mladiča? Ali mogoče veš, da v pasjih igralnih uricah dvigujemo prav vse mladičke na mizico, kjer jih prečohamo od smrčka do konice repa, in nagrajujemo za mirnost in toleriranje dotikov? Si morda že naletel na odraslega psa, ki ne tolerira dotikov?



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #17 : 25 Februar 2007, 22:20:06


kaskae,
 nikoli slišal za hišni boks ali hišni privez za mladiča?  Si morda že naletel na odraslega psa, ki ne tolerira dotikov?
Če bi mi imeli doma hišni privez, bi žena najbrž mene prvezala tja.  :D :D :D

Oprosti k sm te mal podražu, ampak priznaj da se mal čudno sliši  ::)
Od psov se dotikam samo svojih, ostale pustim pri miru  ;)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 26 Februar 2007, 12:06:21
To, da se mladička dviguje je zelo fino, še posebej če hočeš imeti psa še za kaj drugega kot za to da ti čepi na kavču ali v pesjaku. Psi, ki so jih kot mladičke veliko dvigovali se potem ko odrastejo načeloma ne bojijo višine (razen če ni kdo tako štorast, da mu mladič kar naprej pada na tla).
Za pse, ki jih nameravamo voditi v javnost je to, da tolerirajo dotike tujcev zelo priporočljivo. Še zlasti, če mislimo kdaj psa tudi spustiti s povodca ali ga kje pustiti da nas počaka. In še prav posebej če pes povrhu vsega zgleda prijazen. Veliko lažje je navaditi psa, da ni nič hudega, če ga nekdo nenadoma potegne za rep ali prime za gobec kakor pa odvaditi ljudi takega početja. Kdor želi "čuvaja" nezaupljivega do tujcev, ga bo pač vzgajal drugače in bo moral potem nanj tudi primerno paziti.

Hišni privezi pa lahko zelo olajšajo življenje lastnikom živahnih in podjetnih mladičev - takega kujona imamo lahko recimo ob sebi v kuhinji, lahko celo kaj delamo ne da bi bili 100% pozorni na psa, pa nam ta ne more narediti škode ali se poškodovati.


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 26 Februar 2007, 15:11:17
Če bi mi imeli doma hišni privez, bi žena najbrž mene prvezala tja.  :D :D :D

Oprosti k sm te mal podražu, ampak priznaj da se mal čudno sliši  ::)
Od psov se dotikam samo svojih, ostale pustim pri miru  ;)

Ja, lahko se hišni privez prilagodi tudi za tak namen..  8)

Tudi jaz ne čutim neke posebne želje, da bi šlatala tuje pse.. pa vendar sem dala skoz že kar nekaj takih, za katere so lastniki prosili, da se jih za vajo na vse možne načine dotikamo ker so želeli "popraviti" pse, ki so imeli s šlatanjem probleme. Ni fajn - dosti raje imam opravka z mladiči..  ;)



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #20 : 26 Februar 2007, 16:19:17
No pa je Ula82, le dobila nekaj koristnih nasvetov samo izvleč jih je blo treba iz vas.  >:D
Tudi jaz sem se naučil par novih stvari  8)

L.p.
Kaskae

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 26 Februar 2007, 22:07:28
Hvala!Sva že bili v soboto prvič v pasji šoli in eno nalogo že dobro opravljava. in sicer, da je pozorna name, ko rečem eno določeno besedo.
A kdo ve kdaj pes neha s temi ostrimi bucikami grizt, smo že vsi krvavi po rokah. Vem, da začne menjat stalne pri štirih mesecih.Pa še to, do kdaj raste v višino?



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 26 Februar 2007, 23:13:02
Z ostrimi bucikami neha grist, ko jih izgubi  :P Razen, če jo prej naučiš do kje gre lahko - kje je tvoj prag bolečine.
V višino pa naj bi rastli tja do enega leta, večina že prej neha rasti (recimo pri 8 mesecih).

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 27 Februar 2007, 07:32:41
Zelo koristni nasveti! Moram samo pripomniti, da ima vsak po svoje prav, saj različni psi dojemajo vzgojo različno. Tipičen primer so polarne pasme, pri katerih z nekimi predpisanimi prijemi ne dosežeš prav veliko, prej nasprotno.



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #24 : 27 Februar 2007, 16:48:24
Zelo koristni nasveti! Moram samo pripomniti, da ima vsak po svoje prav, saj različni psi dojemajo vzgojo različno. Tipičen primer so polarne pasme, pri katerih z nekimi predpisanimi prijemi ne dosežeš prav veliko, prej nasprotno.
pod tole se pa tut jaz podpišem  :P

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Ula82

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 07 Marec 2007, 18:47:21
No naj vam povem, da se je Nina malo popravila, ne dela več take štale, razen prosračenja za hrano plezanja na postelje in praskanja po vratih, če jo kam zapremo za kratek čas.
A vi pustite, da vaši psi ležijo na postelji?Ok ne rečem nba eni, naša si je kar vse prisvojila :o



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #26 : 07 Marec 2007, 19:34:13
Veš, to se boš pa sama mogla odločiti.
Naš ima dostop prav na vsako postlo in kavč. Po pravici povedano nam je zdaj malo žal. Ponoči se odloči, da se bo malo pri tebi pocrkljal in prileti s takšno hitrostjo, da te zbije na drug konec. :D
Prejšnji je smel na postlo le z dovoljenjem, kar je bilo veliko bolje. Jaz sem ga k sebi poklicala predno sem preoblekla postlo.

Jaz mislim, da bo mojim psom vedno dovoljeno poležavanje na kavču, na postlo pa jih ne bom pustila (tako zdaj mislim,..., potem pa ne vem kako bo,..., mi je tako fino, ko se pride pocrkljati  :-[ ).



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #27 : 07 Marec 2007, 20:00:02
.A vi pustite, da vaši psi ležijo na postelji?Ok ne rečem nba eni, naša si je kar vse prisvojila :o
pes v najboljšem primeru lahko leži poleg postelje, se lahko zgodi, ko si bo prisvojila posteljo, da nihče ne bo smel gor, pol bomo pa pisali, kako ga odvadit dominance in podobno   :D :D :D
KO je pes mlad se nam takšno njegovo početje zdi zabavno, ko zraste so pa problemi  8)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #28 : 08 Marec 2007, 07:11:30
Naša ne sme niti na kavč niti na posteljo, sploh nima vstopa v spalnico.  In sploh ne poizkuša! Zgleda čist zadovoljna na tleh.

Nekje ji po mojem mnenju moram pokazati, da vsega pa vendarle ne sme. To se mi zdi dober primer, da psu pokažeš, da je moja beseda zadnja.

Lp 


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #29 : 08 Marec 2007, 08:31:50
Joj, mi se pa tako radi crkljamo!  :-[
Kljub temu moj Bak prav dobro ve kdo je glavni in me zelo uboga.  8) To sva pa dosegla s pravilnoi gro in šolo. Res pa je, da ni enega receprta pri vzgoji, ki bo bil pravi za vsakega psa. Do sedaj smo imeli za vsakega psa malo drugačen pristop, saj so si značajsko med seboj zelo različni. Saj vsak sam vidi, kaj in s kakšnim načinom doseže pri psu.