Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 263538

Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #240 : 24 Julij 2008, 15:06:39
Še malo agilityja iz Finske: KLIK

Tarja pravi, da nobeden od otrok ni takšen kot Grom, kar je po svoje razumljivo, glede na to, kako edinstven je Grom  >:D ;D

Najbolj podoben bi mu naj bil Myyrä, glede na te posnetke pa meni tudi Matti izgleda primerno odpuljen ::) ;D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #241 : 27 Julij 2008, 19:41:16
Ko gledam slikice Groma mi je tako smešno, da ima on toliko dlake, Gra pa je praktično čisto brez.
Da še jaz malo osvežim tole temo s slikicami moje gravžulinke:








Lp, Ivana


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #242 : 27 Julij 2008, 21:11:23
Ivana, posrečene slikce :)


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #243 : 25 Avgust 2008, 12:29:14
Morski pes Grom  ;D

TUKAJ pa je lušen video o Eti - uradno izmerjena 42 cm  :)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #244 : 25 Avgust 2008, 20:46:40
Ja, lušna je že, velika je pa najmanj 44cm. In ne glede na pasmo me preveliki psi v mediumu neskončno razpi... O uradnih meritvah pa še to: Šja v knjižici piše 38 medtem ko jo sama namerim 42, lanski medium "uradno zmerjen" border ima pa najmanj 46.




Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #245 : 02 September 2008, 14:22:50
Na tekmi v Varaždinu jih je bilo 12; 9 jih je tekmovalo :)



Grom, Siva, Eta, Kaj, ...


Edo, Rudi, Nala, Kro, Cita, ...


Šaj, Kiša in Gera.



LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #246 : 02 September 2008, 14:55:39
Katera pa je ta Kro? :)

battito animale


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #247 : 02 September 2008, 21:16:20
Pravzaprav mu je ime Cres in gre na Japonsko  ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #248 : 02 September 2008, 21:48:36
Jasna, me veseli, da je iz teh fotografij nekaj nastalo. :-[

Mi pa je vedno bolj jasno, da če bom se kdaj odločala za Large psa, to definitivno bo HO.  >:D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #249 : 02 September 2008, 22:16:06
Pravzaprav mu je ime Cres in gre na Japonsko  ;)

Aaaa ok :D sem ze mislila da se obeta kaksen nov crnokodrast agilitas.

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #250 : 14 September 2008, 14:02:48
Od petka je pri meni Polonina Kiša in sem čisto navdušena nad njo. V petek pri prihodu k meni ni bilo nobenih težav, v soboto na tekmi je bila izredno pridna. Pri frizbiju je zakon (eksplozivna, da dol padeš), z Veni se super ujameta (čeprav je Veni čisto zgrožena, ker Kiša laja nanjo, če ima ona frizbi  :-\). Scrkljana do konca (danes zjutraj se je kar tri ure crkljala na postelji in če sem samo malo nehala čohat, se je takoj vsilila nazaj  ::) ). V glavnem, res je super psička. Škoda, da jo moram dati nazaj.  :'( >:D


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #251 : 14 September 2008, 14:06:40
Daj prepricaj Poloni, naj dela frizbi z njo...oziroma ce nima ona casa, naj jo posodi tebi za ta namen.  ;D Tako rada bi videla vec hrvatov na frizbi sceni.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #252 : 14 September 2008, 14:14:55
Daj prepricaj Poloni, naj dela frizbi z njo...oziroma ce nima ona casa, naj jo posodi tebi za ta namen.  ;D Tako rada bi videla vec hrvatov na frizbi sceni.

Čeprav ne vem, kaj bo pomagalo, če jo posodi meni, ker že z Veni bolj malo delava s frizbijem.  :-\


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #253 : 15 September 2008, 20:56:54
Par fotk Kiše (poslikala jih je petrca):

                       


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #254 : 16 September 2008, 14:44:25
Madoniš, na teh fotkah je bolj podobna črnemu borderju, kot pa hrvatu  :o. Uhlje že drži čisto tako, kot Veni  ;) ;D

Drugače pa, Tanja ima novo spletno stran.


LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #255 : 17 September 2008, 12:57:18
Svaki put se šokiram kad vidim kako je Kiša grda :-[. Mislim ko hrvaški ovčar, ne ko pes. Ko pes je zapravo poprilično srčkana :). Kot hrvaški ovčar jedino dobro kaj ima je tamno oko i kompletno škarasto zubalo ::). I nikako mi nije jasno kako je večina legla uspela biti tako ravnodlaka, 3:1 (i jedan štenac koji je uginuo pri porodu je isto bio ravne dlake). A imaju od predaka samo dva psa loše dlake - dedu Apolona i mamu Mišku. Svi ostali su izrazito rudlavi. Ta genetika je stvarno zanimljiva. Ja sam mislila da je rudlavost dominantna jer sam vidjela oba Citina legla, gdje nitko nije ispao ravnodlak kao očevi Apolon i Atos. A tata i mama od Apolona i Atosa su isto bili rudlavi. Na koga su pak oni ispali ravne dlake ???? Zanimljivo :o!

Ako ništa drugo, bar se mogu tješiti da je ispala pametna 8).

Pozdrav!

Tanja



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #256 : 17 September 2008, 13:04:56
Svaki put se šokiram kad vidim kako je Kiša grda :-[.

Mi pa ravno ugotavljamo v temi o Veni, kako lepa je. Je pa res, da je verjetno ne gledama kot Hrvaškega ovčarja, ampak kot psa.  :D

Ako ništa drugo, bar se mogu tješiti da je ispala pametna 8).

A ni bolje, da je grda in pametna kot pa da bi bila lepa in neumna?  :D :D


mika

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
  • Bufka in Gigi
Odgovori #257 : 17 September 2008, 13:07:09
Madoniš, na teh fotkah je bolj podobna črnemu borderju, kot pa hrvatu  :o. Uhlje že drži čisto tako, kot Veni  ;) ;D

Pa samo en dan je bila z nami, kakšna bi bila po celem tednu, začela dobivati belo barvo

Drugače pa končno en lep hr. ovčar (zame :) )



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #258 : 17 September 2008, 13:14:16
Pa samo en dan je bila z nami, kakšna bi bila po celem tednu, začela dobivati belo barvo

Saj tam spodaj pod smrčkom že dobiva počasi.  :P :P


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #259 : 17 September 2008, 14:08:37
...I nikako mi nije jasno kako je večina legla uspela biti tako ravnodlaka, 3:1 (i jedan štenac koji je uginuo pri porodu je isto bio ravne dlake). A imaju od predaka samo dva psa loše dlake - dedu Apolona i mamu Mišku. Svi ostali su izrazito rudlavi. Ta genetika je stvarno zanimljiva. Ja sam mislila da je rudlavost dominantna ...

Saj, če je kodravost dominantna in ravna dlaka recesivna (in genetika enostavna ;D), potem je ta izid popolnoma po statistiki. Grom je torej teoretično dobil od Cite gen za kodravost od Apota pa za ravno dlako. Ker je kodravost dominantna, je torej kodrast. Ampak mladičli imajo pa 50:50 možnosti, da dobijo gen za kodravost ali za ravno dlako od njega. Miška lahko da mladičem samo gen za ravno dlako, ker če se hoče rescesivna lastnost (ravna dlaka) izraziti, je morala od obeh staršev dobi gen za ravno dlako. Torej imajo (teoretično seveda) mladiči iz te kombinacije 75% možnosti, da bodo ravnodlaki in 25%, da bodo kodrasti, kot se je tudi zgodilo. Čisto logično :P 8)

Se opravičujem za ta izpad ;D

Kiša pa je, kako bi rekla, posebna ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #260 : 17 September 2008, 14:24:24
U madonca, sem se vsekala :-[ Kje je že srednješolska biologija ::) - sem pravkar moji sestri risala možne kombinacije, in ugotovila, da bi po statistiki (pri enostavnem dominantno recesivnem dedovanju) moralo biti 50:50 možnosti za ravno oz kodrasto dlako ;D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #261 : 17 September 2008, 15:56:48
A ni bolje, da je grda in pametna kot pa da bi bila lepa in neumna?  :D :D

Ne znam, bila bi čisto dobar pes i da ima mrvicu manje pameti, a više ljepote :D. I možda bi bila prebedasta da skuži kako može lahko vrtiti lastnike oko malog prsta, pa ih ne bi do sada bila promjenila toliko ::). Ne valja ni biti prepametan ;).

U madonca, sem se vsekala :-[ Kje je že srednješolska biologija ::) - sem pravkar moji sestri risala možne kombinacije, in ugotovila, da bi po statistiki (pri enostavnem dominantno recesivnem dedovanju) moralo biti 50:50 možnosti za ravno oz kodrasto dlako ;D

Ali kako su Apolon i Atos ispali ravnodlaki, od oba kodrasta roditelja? Znam ja te neke osnove osnova, ako uzmemo da je Cita KK (homozigotno kodrasta), a Apolon rr (homozigotno ravnodlaki), svi bi štenci trebali biti Kr, ispasti kodrasti, ali nositi recesivni gen za ravnodlakost. I onda kad se Grom pari sa Miškom (rr) ispadne Kr, Kr, rr i rr. To bi se još moglo progurati, budući da kažu da se omjer mora sagledavati kroz veću populaciju pasa, a ne samo kroz jedno leglo. Ali ako zamislimo da su Apolonovi i Atosovi roditelji čak bili samo Kr (heterozigotno kodrasti), opet bi svi štenci trebali biti kodrasti, zar ne? Valjda nisam izvalila neku glupost... ::)

Čitala sam o križanjima boksera i korgija i istraživanjima oko nasljeđivanja kratkog repa i mislim da ta otkrića u potpunosti odgovaraju i onome što se događa kod hrvaških ovčara. Zna li netko da li postoje negdje istraživanja i oko nasljeđivanja kodraste dlake? Baš bi me zanimalo kako je to kod drugih pasmina.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #262 : 17 September 2008, 16:08:18
,,,ako uzmemo da je Cita KK (homozigotno kodrasta), a Apolon rr (homozigotno ravnodlaki), svi bi štenci trebali biti Kr, ispasti kodrasti, ali nositi recesivni gen za ravnodlakost. I onda kad se Grom pari sa Miškom (rr) ispadne Kr, Kr, rr i rr. ...

No, pa si lepše in še bolj razumljivo povedala od mene :)

Če bi bila oba starša Apolona in Atosa Kr, potem so možne kombinacije KK, Kr, Kr in rr, torej 25% možnosti za ravno dlako ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #263 : 17 September 2008, 16:17:07
Madonca ste se razpisali okrog Kiše... :) Ja, grda je na smrt in prisežem - če je nebi poznala me nebi živ bog prepričal da je hrvaški ovčar.... Je pa kljub temu (al pa ravno zato ;) ) nadpovprečno pametna, hitra, sposobna in plenska, skratka čisti woow za vsakega, ki ima željo s psom kaj delat. In ker se taki psi zgodijo 1x na milijon, mi je še toliko manj jasno kako lahko kdo takega psa spusti iz rok...
Glede genetike pa: Kr in Kr sproducirata KK, 2xKr in rr če se jaz ne motim, torej smo tudi Apota in Atosa razložili. Čeprav Atos ima za moj okus čisto dovolj kodrasto dlako in je zame eden lepših HOjev sploh... Seveda če je pa Šajkin očka... ;)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #264 : 18 September 2008, 08:29:34
... Čeprav Atos ima za moj okus čisto dovolj kodrasto dlako in je zame eden lepših HOjev sploh...

Itak :). Tudi meni se ta tip dlake bistveno bolj dopade, kot drobno kodrasta. In Siva je čisto po očetu in je (meni ;)) ena najlepših HO psic, kar sem jih videla.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #265 : 18 September 2008, 08:47:15
Vzela bi Hrvata samo, če bi vedela, da ne bo kodrast  8)

(in da bo Kiši podoben :P )

To oboževanje kodravosti je spet ena umetna bedastoča izumetičenih standardov, ki mi nekam grejo ko se jih začne oboževat  ::).
(komentar na tole pripombo : I nikako mi nije jasno kako je večina legla uspela biti tako ravnodlaka, 3:1 (i jedan štenac koji je uginuo pri porodu je isto bio ravne dlake). A imaju od predaka samo dva psa loše dlake - dedu Apolona i mamu Mišku")

Dlaka je zame slab, če je redka, če ne ščiti psa, če se vozla, če se napije vlage, če se slabo suši, če se vanjo zapletajo smeti  :-X.
Slabo dlako ima npr kar nekaj pasem predpisano s standardom  :( .
To pa je odlična dlaka  :), ki pač samo ni kladna z idjeami, ki so se nekim avtokratom  porodile ob pijančevanju na sestankih  :P .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Siva

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #266 : 18 September 2008, 08:59:43
Kiša ima pa enako bel gobček spredak kot Siva. Kot da bi bila ves čas od mleka zapackana  ;D. Siva tega na začetku ni imela tako fejst izraženega zdaj pa je vedno huje in vedno bolj smešno, ko jo pogledaš.

Scrkljana do konca (danes zjutraj se je kar tri ure crkljala na postelji in če sem samo malo nehala čohat, se je takoj vsilila nazaj  ::) ).

Glede cartljivosti pa mislim, da so vsi HO enaki. Vsaj tak se meni zdi. Edina razlika je koliko jim lastink dopušča. Siva in Grom bi se tudi cartala in čohala do onemoglosti. Pa če nehaš se hitro ne strinjanta s tabo in te rukata in Siva, ker ji jaz pač več pustim, kot recimo Jasna Gromu  >:D, rine v mene in zleze na mene kjer koli sem samo, da bi se še malo cartala. Pa to meni noben moj sosed ne bi verjel, ker se je skoraj vsi bojijo in je en hudi hudi pes to  ::)



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #267 : 18 September 2008, 10:33:55
Če bi bila oba starša Apolona in Atosa Kr, potem so možne kombinacije KK, Kr, Kr in rr, torej 25% možnosti za ravno dlako ;)

No da, ovaj drugi put sam se ja malo zbunila. Istina, bilo bi 25% pasa ravne dlake :). Našla sam u bazi HO i nihovog brata Arona, ali slika je napravljena dok je bio mlad i loše je kvalitete pa uopće ne mogu vidjeti kakvu dlaku ima.
Polona, ako ove naše znanstvene postavke stoje, onda sam bila u pravu i djeca od Rudija i Šaj i od Edija i Kiše (Edijeva mama je bila ravnodlaka), će ispasti ravnodlaka, no dobro, "samo" pola će ih biti ravnodlako ;D. A klempave uši će imati svi. Krasno ::).

Čeprav Atos ima za moj okus čisto dovolj kodrasto dlako in je zame eden lepših HOjev sploh... Seveda če je pa Šajkin očka... ;)

Kad sam ja vidjela Atosa nije bio ni blizu kodraste dlake ;). U Slavoniji inače već Edijev tip dlake nazivaju ravnodlakim :o. Ali ovisi i o kvaliteti dlake. Apolon ima ravnu, ali jako mekanu i fluffy dlaku pa izgleda bolje, a Kiša ima tvrdu i zalizanu dlaku.

To pa je odlična dlaka  :), ki pač samo ni kladna z idjeami, ki so se nekim avtokratom  porodile ob pijančevanju na sestankih  :P .

Istina :). Ali potpuno zanemariti tipičnost neke pasmine...? Svejedno mislim da bi u daljnjoj uzreji trebalo poraditi na izgledu i pokušati zadržati pamet. Ako je to moguće ;D. Ako su izgled i tipičnost potpuno nebitni, zašto onda ne pariti hrvata sa malinojcem, ili kelpijem :P? I stvoriti savršenu mašinu za rad ;).

Kiša ima pa enako bel gobček spredak kot Siva. Kot da bi bila ves čas od mleka zapackana  ;D. Siva tega na začetku ni imela tako fejst izraženega zdaj pa je vedno huje in vedno bolj smešno, ko jo pogledaš.

Kiša je rojena sa belim vrhovima prstiju, belom bradom, belim noktima, rozim šapama, rozim trbuhom i bila je nekako smeđa na svjetlu, u odnosu na dečke koji su imali crni odsjaj dlake, crne šape i nokte, tamnu kožu. Vidjelo se na početku da ima lošu pigmentaciju. Ako se netko od vas možda namjerava baviti uzrejom, da zna što ga čeka ako dobije takvo štene ;).

Osim tih krasota :), hrvati u sebi kriju i palež (kao Siva), krem boju, crno bijelu boju (velike bjeline na vratu, grudima i prednjim nogama) i oštrodlakost (kao terijeri). Na žalost, nemam fotke od svih tih primjerka, ali sve sam ih vidjela uživo. Šaljem fotku krem hrvata kojeg sam slikala u Đakovu. Roditelji su mu bili crni i imali su rodovnike, svi psi u leglu su ispali crni osim njega. Pokušat ću još naći i fotku oštrodlakog HOa iz Đurđenovca koju sam imala.






Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #268 : 18 September 2008, 10:40:45
No no, ne bi ravno rekla rekla da si kodravost hrvaškega ovčarja izmislili pijani avtokrati, glede na to da se o njem že leta 1374 pojavi sledeči zapis: "The dog is about 18 inches high, with a medium-long black curly coat; the hair on the head is short; ears are pricked or semi-pricked, and it is very good for keeping flocks of all farm animals."
Sicer pa je Kišina dlaka samo pljunek v morje k vsem ostalim "netipičnostim". Koristnim in nekoristnim.



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #269 : 18 September 2008, 10:50:01
Polona, ako ove naše znanstvene postavke stoje, onda sam bila u pravu i djeca od Rudija i Šaj i od Edija i Kiše (Edijeva mama je bila ravnodlaka), će ispasti ravnodlaka, no dobro, "samo" pola će ih biti ravnodlako ;D. A klempave uši će imati svi. Krasno ::).

No super, mislim da že imamo prvega kupca... :)

Vzela bi Hrvata samo, če bi vedela, da ne bo kodrast  8)

(in da bo Kiši podoben :P )

Ne vem, res je da vidiš vse mogoče hrvaške ovčarje z bolj ali manj ravno dlako, ampak mislim da takšnega kot je Kiša še ni bilo... Vsaj ne brez kakšnega upsa... :D