Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 261656

EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #480 : 11 Januar 2011, 18:07:57
Da se še midve z Nisho malo oglasiva v tej temi  :)
Ker imam trenutno idejo, da bi jo prijavila na BBH sva začeli malo s treningi poslušnosti. Ta je prvi in sem vesela, da sem ga posnela, da vidim kje vse delam napake :-[ Na začetku je še kazalo, da se ne bo drla med poslušnostjo pa si je lepo premislila  >:D Kaj češ :D

pa video: http://www.youtube.com/watch?v=SrH-Z8dDr4A

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #481 : 12 Januar 2011, 09:35:30
Jaz bi za začetek pospravila žogico in poskusila samo s hrano. Z žogico jo dodatno dviguješ, pa še v klin ti sili psica, ker imaš žogico v desni roki.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #482 : 12 Januar 2011, 10:52:42
Za BBH narest je sicer čist v redu  8).
Se pa pridružujem temu,da nagrajuj raje s hrano. Karkoli že daješ po kliku nosi v levi , ne v desni roki ali nevidno ( v žepu). Če se klini pozicioniraj nagrado levo in nazaj. Ob prehitevanju ali odmiku od noge se ustavi in nadaljuj, ko se poštima zraven. glede lajaja- če te moti seveda  ;) Isto lahko probaš če začne lajat oz vedno kadar napetost naraste do suma lajanja. Naj sedi dokler ne ne sprosti. Nagrajuj umirjanje samo z božanjem in pomirjujočim glasom.Če se bo zelo drla se lahko tudi obrneš stran in ignoriraš (ali daš na odlaganje in se umakneš stran) dolker se ne skulira.
Glede nagrajevanja z igro: Pes, ki ga imaš preveč v plenu na poleg je zategnjen. Iz tega pride, da se ne more usest oz se usede počasi. Zato jo moraš sprostit pred vajo v gibanju. To se naredi tudi z vodnjem. Uvodni poleg pred usedanjem hodiš z ohlapnimi mišicami. Vaje sedi ni treba pretirano nagrajevat- vse to dela zategnjenost.
Nagrajuj pa občasno s plenom odpoklic (po zavzemu pozicije sem, ne med tekom).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #483 : 12 Januar 2011, 12:21:27
Kaj to pomeni, da sili v klin?

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #484 : 12 Januar 2011, 12:34:42
Kaj to pomeni, da sili v klin?

To pomeni, da telo psa ni vzporedno s potjo vodnika ampak tvori kot - rit je odmaknjena, glava oz. sprednji del pa sili pred vodnika :).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #485 : 12 Januar 2011, 12:37:36
Aha, nisem vedela, da ima to ime  ;) Hvala!  :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #486 : 12 Januar 2011, 13:59:53
Najprej hvala za vsa opozorila- glede na to, da v "klasični" poslušnosti nisem ravno domača in sem vedno bolj delala po navdihu je fino zraven slišati še malo teorije 8)
Iskreno povedano ne vem zakaj sem prvič žogo nosila v desni roki ??? Se mi je zdelo, da hodi v klin (sicer sem to res opazila šele potem, ko sem videla posnetek), ampak sem kar vztrajala-v drugi rundi (ko nisva snemala) sem jo imela v levi roki in je bilo bolje. Malo bolj zmedena je bila verjetno tudi zato, ker ponavadi igrače sploh nimam v nobeni roki, ampak jo nosim v žepu, včeraj je bilo pa tako toplo, da mi je bilo prevroče v jakni in posledično nisem imela žepa.
Tudi jaz raje nagrajujem s hrano in se mi zdi, da pes lepše dela. Upam, da ni nič narobe, če tukaj pripopam video od Minu kjer delam s hrano:
 
http://www.youtube.com/user/vabavaimu#p/a/u/1/snlObRqgHuA

 in se vidi, da nagrajujem iz leve roke, pa tudi se mi zdi, da lepše dela ravno zato, ker ni toliko naspidirana, ker je nagrada hrana in ne žogica-točno to kar je deteljica rekla, da zategnjen pes ne more tako dobro delati kot sproščen. Problem pri Nishi je,da zelo ne mara hrane, ko je zunaj. Za nagrado, pri odpoklicu že vzame za kaj več, pa včasih kar ven pljune... Delam sedaj tako, da zvišujem vrednost hrane s pomočje igrače, ampak še vedno to ni to :-\  Kot smo se že na fb pogovarjali, dokler sem imela to poslušnost samo malo za popestritev je zelo lepo delala (in je bila tudi tiho 8)), ko pa se spravim prav resno poslušnost delat pa že začne histerirat. Tako, da bom verjetno delala krajše sekvence kot je ta (čeprav jo imam na sumu, da odkar je videla, da lahko laja vmes ji je tak žur, da bo težko nehala). Sem pazila, da sem jo nagradila samo takrat, ko je bila tiho, ampak  je tako v elementu takrat, da jo prav malo briga kaj si jaz mislim o njenem lajanju :D Bom probala malo eliminirat to lajanje, čeprav glede na izkušnje ostalih (do sedaj smo ugotovili, da je od vseh latnikov HOjev to samo Živi ratalo ;D) sem malo skeptična.

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #487 : 12 Januar 2011, 14:56:33
ja, z lajanjem je težko. Tudi če čist odpraviš na treningih ti zna na tekmah svoje gonit .
glede hrane- probaj kaj zelo okusnega vzet pa kot že delaš zvišat vrednost hrane preko igre- ločeno od poslušnosti. Včasih palijo tudi ,da imaš mal večje koške hrane pa da jo vržeš včasih. Itak se mi zdi,da z ahrvate ne rabiš ne vem kaj nagrajevat, ko imaš obliko izgrajeno. Nagrada je da delaš naprej oz če prekinjaš ko so ni v redu se jim kmalu posveti kako in kaj. Tako da mogoče zamnjaj nekaj fensi nagrad s klasično pohvalo z glasom in če ji paš m al pobožaš.
Drgač pa za BBH izpit ne bo nobenega odbitka (če se bo usedla seveda  ;) ). Pri Minu pa bi tiznal kdo odbit kakšno točko za vizualno povelje na obratih

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #488 : 12 Januar 2011, 14:59:49
Ma ja, uspelo mi je na eni tekmi ali dveh :), s tem , da se mi je vse skupaj čisto podrlo, ko sem dodala aportiranje in vajo naprej... Poleg tega je bilo treba vložit toliko dela v to, da ni lajal, da sem se enostavno nehala s tem ubadat ::) Tako da bi težko trdila, da mi je uspela kakšna uporabna dolgoročna rešitev ::), za enkratno uporabo pa je bilo dobro  8)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #489 : 12 Januar 2011, 15:38:45
Saj to, da pri Minu tako nazorno kažem z roko tudi ni običajna praksa-se mi zdi, da ko nas snemam naredim v 20% stvari, ki jih drugače ne delam, ali pa jih naredim drugače kot običajno ::) :D Ampak se mi potem ne da it še enkrat posnet :-[ Tudi zato sem začela malo bolj snemat naše treninge, ker se mi zdi, da pomaga meni, ker sem vseeno malo bolj napeta, če snemamo in se probam s tem naučit bolj kontrolirati sebe v "stresnih" situacijah...  Če pa še kdo drug pogleda posnetek in doda kritiko, ko gleda iz svojega zornega kota je pa tudi fajn :)
Živa, ko sem gledala tisti posnetek od BBHja ti je res super uspelo, ampak, če je cena to, da dva meseca prej nisi nič drugega smela delati, je za nas "predrago" :D Dokler mi je to ena zabava zraven agilitya in frizbija je super (in tudi takšni napotki, ki jih dajete so več kot dobrodošli, da se stvari izboljšajo kjer se le lahko), ampak mi pa poslušnost ni tako simpatična, da bi naš ljubi agility trpel zaradi tega :-[ Bojim se, da, če bi jo preveč zafrkavala glede tega lajanja, da bi prišle v konflikt, ker ni tako trdna kot zgleda in se zna hitro sesuti... Saj je čisto verjetno, da pretiravam, ampak se še preveč dobro spomnim začetkov, ko ni hotela sodelovati in sva počasi gradili ta odnos.
Glede hrane bom verjetno morala prešaltati na nekaj bolj okusnega, čeprav sem bila vedno bolj pristaš tega, da nagrajujem z briketi, če se le da. Ji tudi mečem, ampak moram dobro zadet, da res lahko ujame, ker, če ne pusti, da ji pade mimo gobca in čaka žogo. Medtem, ko doma je pa požeruh, da mu ni para (no Minu ji še konkurira) in ravno zato mislim, da samo rabiva še malo časa, da bo tudi zunaj tako.

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #490 : 12 Januar 2011, 15:48:43
Od mojih hrvatskih ovčara jedino Rudi laje, to su izgleda naslijedili od Groma ;D. I Miška i Edi i Happy i Vika su uvijek poslušnost radili tiho. Ja sam probala raditi na hranu, ali dugoročno nije pomoglo. Malo se smirio na treningu, ali kad smo došli na natjecanje i kad je bio na vrhuncu uzbuđenja, opet se sve pokvarilo. Sad vježbam tako da na treningu napravim sve da nije smiren, pa da ja uspijem izvježbati kako se trebam ponašati kad dođem na natjecanje gdje je on izvan sebe ;).

Inače, Nisha ima jako lijepi i dugi fokus, super :o!



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #491 : 12 Januar 2011, 18:27:19
Od mojih hrvatskih ovčara jedino Rudi laje, to su izgleda naslijedili od Groma ;D. I Miška i Edi i Happy i Vika su uvijek poslušnost radili tiho. Ja sam probala raditi na hranu, ali dugoročno nije pomoglo. Malo se smirio na treningu, ali kad smo došli na natjecanje i kad je bio na vrhuncu uzbuđenja, opet se sve pokvarilo. Sad vježbam tako da na treningu napravim sve da nije smiren, pa da ja uspijem izvježbati kako se trebam ponašati kad dođem na natjecanje gdje je on izvan sebe ;).

Inače, Nisha ima jako lijepi i dugi fokus, super :o!
Zdaj vsaj vemo, da je Grom vsega kriv :D :D Čeprav mislim, da bi se našel tudi kakšen, ki ni v sorodu z Gromom in ne zna biti tiho ;D Jaz mislim, da jim je (večini od njih) to lajanje tako v krvi, kot jim je dihanje in, če to izkoreniniš (če ti po kakšnem čudežu rata) že skoraj ni več ta pravi HO-si ne predstavljam HO, ki bi bil tiho med tem, ko dela nekaj kar mu je v veselje :o. En primer od Nishe; ko kdo od naju pride domov je FUL vesela in vzhičena ter seveda glasna in dokler se ne umiri jo ignorirava. In zato leti pod kavč in tam laja-to si razlagam nekako tako, da ve da ne sme lajat in, da ve, da dokler se ne umiri jo ne bo nihče počohal, ampak, ker tega v svojem silnem veselju ni sposobna naredit, gre pod kavč (za kazen) in se izpod kavča dere ;D

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #492 : 13 Januar 2011, 09:02:58
Ma ne znam, moj doživljaj hrvatskih ovčara je takav da su psi koji se mogu prilagoditi situaciji u kojoj se nalaze, a ne da sumanuto laju kad god se s njima ide nešto delati. Naravno da laju na agilityju, koji je maksimalno uzbuđenje (ali i tamo ima onih koji šute, iako u normalnom životu nisu tihi, npr. Kaj, Puubi...), ali ne očekujem od njih da laju na poslušnosti, sledenju, i sl. I svi koje sam imala do sada, čak i unatoč tome što su došli iz potpuno drugih linija, šutili su za vrijeme takvih "mirnijih" disciplina. Mislim da čak i Polonina Šaj šuti dok dela poslušnost. Ja mislim da to ima veze sa sklonošću preuzbuđivanju. Jean je na facebook stavila jedan dobar link na diskusiju o razlikama između dobrog drive-a i stanja preuzbuđenosti (over-excitement), koje ljudi često stavljaju zajedno u isti koš. Stavila bih link, ali ga nikako ne mogu naći...



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #493 : 13 Januar 2011, 09:39:01
Dober plen + dobri živci = terna.
Dober plen + slabi živci lahko izgleda podobno kot komaj ustrezen plen + zelo slabi živci.  Predvsem je nujno to definirat pri paritvenih kombinacijah. Se pa komaj opazi pri športnih dejavnostih, izjema IPO obramba ( mirnost ugriza pod obremenitvijo) pove podatek

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #494 : 13 Januar 2011, 12:09:21
Ne vem, jaz sem bolj na strani Katarine kar se tiče mnenja o lajavosti HO. Tudi tvoji primeri me ne prepričajo dovolj Tanja. Čeprav ne bom preveč pametna, ker jih razen Edota medota (ki je meni btw lajal med poslučnostjo ;)) ne poznam dovolj. Ampak bi si skoraj upala rečt da je bila Vika še malo premlada za histerijo v polnem obsegu, Miška je itak wonder-dog, Happy se mi pa zdi enako kot Pubbi malo zaspan tip HO. Obe sta tudi laufale na enak način.
Meni Šaj na BBH programu ne laja, dokler so treningi dovolj dolgočasni - skoraj nič nagrajevanja, v neskončnost dolge linije. Zaradi tega malce izgubi na včešnosti vaj, malo se uspava, ampak tiho pa je. :D Ampak pri RO naprimer se ji pa že čist preveč dogaja. Ne samo da laja, marsikdaj mi tudi raje skoči v glavo al pa odgrizne levo joško, kot da bi naredila vajo. :DD
Kiša pa... obvezno laja na odlaganju in pred aportiranjem, med samo vodljivostjo pa morda celo nebi, če ji nebi tega privzgojila - nikoli nisem trenirala streljanja med poslušnostjo, edini podoben zvok je bil bič na obrambi in tako zdaj ob vsakem strelu pade v "ubi-udri" mode, tako da je dosežek že to, da sploh ostane ob nogi. :D
Mi je pa res zanimivo, da se mi je enkrat Kiša, ko smo pasli, za hrbtom odtihotapila do ovc in ker je po mojem vedela da je v ilegali, ni niti pisknila, samo počasi v rahlem kasu je lepo pasla. Ko sem se obrnila in jo zagledala, mi je bilo super kako je skontrolirana, pa sem hotela kar nadaljevat od tam, ampak je bilo vsega v trenutku konec v momentu ko sem nekaj izustila. Takoj ko je slišala da zdaj pa lahko pase, je spet prestavila v šesto in se začela dret ko majmun.
Kar se pa obrambe tiče, je pa pri Kiši zanimivo, da se ji psihično stanje pozna na globini, ne pa na mirnosti ugriza. Ko ona enkrat zagrize je popolnoma mirna (ne vem če ni to Branetova zasluga), ampak če pride razštelana na obrambo se bo vrgla na rokav od bilo kje, ga včasih tudi falila, al pa obvisela gor z dvema zobkoma. Če je pa prej v dobri disciplini, si pa vzame tisti prepotrebni trenutek da nacila rokav.



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #495 : 13 Januar 2011, 14:37:28
Jaz vem, da je Nisha postala bolj glasna odkar se je prebudila iz svoje "zaspanosti". Do nekje 1 leta, leta in pol je poslušnost delala tiho, tudi, ko je prišla na agility je bila dokaj mirna in tiha (za HO seveda). V zadnjem letu pa bi jaz rekla, da je dokončno "zaživela na polno" in mislim, da posledično se tudi težje zadržuje in več laja. Tako na polno kot sedaj teče za žogico še nikoli ni in s takšnim entuziazmom kot dela agility ga tudi še ni-sedaj dela vse brezpogojno, prej tega ni. In tudi pri njej se več kot očitno opazi, kdaj je v polni pripravljenosti za delo in skoncentrirana, kdaj pa bo samo histerirala in delala vse po svoje. Pa ponavadi v obeh primerih laja, ampak že po načinu lajanja lahko rečem ali bo kaos ali ne. Saj tudi na poslušnosti ne laja skozi-na začetku, ko začneva laja, ko nekaj časa hodim ravne linije je tiho, ko so spet kakšni obrati zna malo zalajat... Še vseeno pa mislim, da je odvisno od posameznega HOja koliko laja. Verjamem, da se da s pravilno vzgojo marsikaj narediti, ampak še vedno pa največjega lajača težko popolnoma utišaš-še posebno, ko je pod pritiskom... Jaz dam kapo dol pred vsakim, ki mu to rata, ampak po drugi strani me pa ne moti tako močno, da bi vse svoje sile napela v to, da Nisha neha lajati :D
Trenutno je tako,da ji pustim lajati od navdušenja dokler me je še sposobna poslušat, ko začne pa histerirat gre na pavzo. Do sedaj je to delovalo, kako bo pa v bodoče bomo videli :)
Pri nas je pa smešno, da ko smo pri ovcah je bolj tiho, ampak to pomeni, da se bo v naslednjem trenutku hotela obesti na ovco. Če laja zraven, je bolj obvladljiva oz vsaj vem, da ovce v naslednjem trenutku ne bo zagrabila...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #496 : 13 Januar 2011, 15:18:24
Ste pa izbrali pravo tematiko za obravnavo v pravem trenutku.  :)
Glede na to da se odločam da bi mogoče čisto zares imela hrvata. Namreč ali sem sposobna preživeti lajanje še enega histerika ali je moj PRT zame že polna mera. Sej drugače mi je to smešno in me spravi v dobro voljo, ampak včasih bi ga pa zadavila ko laja vame namesto da bi me poslušal.
Polona zgleda da bom res morala vzeti Kišo in stestirat svoje živce  :)
Po drugi strani pa; itak so mi všeč take pasme tako da če ne bo hrvat bo pa kaj podobnega, tako da sem na istem.

LP, Tanja



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #497 : 13 Januar 2011, 17:13:46
Sej mene to lajanje na začetku tudi ni motilo, celo všeč mi je bilo. Še odločila sem se za hrvata na podlagi "lajanja v glavo" :) (zdej pa mam... ;)) Ker sem se ful mučila dobit vsak atomček pozornosti od mojega "j$%#veter" setra, me je neskončno fasciniralo, kako je lahko Cita ure in ure težila Alenu (z lajanjem v glavo btw :)) gremo nekaj delat, gremo nekaj delat...
Sam se pa izkaže, da lajanje resnično ni ravno produktivno in ko karkoli začneš resno delat s psom tudi moteče, ker je vezano na cel kup drugih stvari. Predvsem je pa problem, da se z vsakim novim lajavcem količina lajanja eksponentno poveča, tako da sem zdaj s tremi bistveno bolj rahlih živcev kot sem bila prej.
Drugače pa Šepper - lajanje kot tako ni nujno povezano s tem, da pes ždi ob tebi in noče nikamor, ker mu je lajat v glavo bolj fajn. Meni se s Kišo nikoli ne zgodi, da bi se ustavila in se začela dret vame. Bolj verjetno je, da me ne bo slišala, ker sliši samo sama sebe in bo zato odpičila nekam v daljavo... :D



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #498 : 13 Januar 2011, 18:07:21
Pol razmišljam isto kot si ko si se odločla za Šja (če jo vržemo v kategorijo hrvatov). Sej veš moja Šajka je tud super, sam kaj ko se njej ne da glih pretirano migat. In ker sem nad Pepperjem ful navdušena, me ma da bi mela nekja podobnega, ampak ne istega. Mam žal tak karakter da v vseh stvareh v življenu vedno iščem kaj je še boljšega. Pa tud zanima me kako je laufat z večjim psom. Da si še malo zakompliciram, že tako slabo, razumevanje agija, in moje obnašanje v parkurju  ;D
Ah no sej časa mam še precej da se dokončno odločim. Itak sem prva v čakalni vrsti  :P


 



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #499 : 13 Januar 2011, 19:02:34
Sej mene to lajanje na začetku tudi ni motilo, celo všeč mi je bilo. Še odločila sem se za hrvata na podlagi "lajanja v glavo" :) (zdej pa mam... ;)) Ker sem se ful mučila dobit vsak atomček pozornosti od mojega "j$%#veter" setra, me je neskončno fasciniralo, kako je lahko Cita ure in ure težila Alenu (z lajanjem v glavo btw :)) gremo nekaj delat, gremo nekaj delat...

Ja to Citino lajanje nikad nisam tako tumačila i mislim da upravo od nje dolazi ta slabija samokontrola i zapadanje u luđačku uzbuđenost i nekontrolirano lajanje, ali dobro ;). Činjenica je da se većini vas to lajanje uvijek sviđalo, a meni nije nikad ::). Kao ni to luđačko skakanje u facu i griženje joški. Kad mi to pas radi ja smatram da je u stanju preuzbuđenosti i odmah ga smirim. Vjerujem da ste vi svoje možda tim ponašanjem čak i ohrabrivali :P. Meni Edi npr. zaista, nikad, apsolutno nikad u životu nije zalajao na poslušnosti, a radili smo je 6 godina. I to ne da sam ga morala učiti da bude tiho, nego uopće nije imao potrebu lajati. Tako da sigurno dosta ovisi i o ponašanju vodiča, odnosno vlasnika.

Ja ostajem pri svom iskustvu i tvrdim da ih većina ne laje na poslušnosti ;D. A upoznala sam ih još puno povrh svojih koji su u stanju biti uzbuđeni, a ne lajati tako bijesno kao da će izlajati pluća. Seka od Branka, Tena od Buce, Fani od Goge...

Da se razumijemo, ja ni na kraj pameti ne tvrdim da su hrvatski ovčari tihi psi, ali imam vjeru u njihovu pamet i mislim da se mogu prilagoditi situaciji i potrebama. A još kad ljudi njihovu "lajavost" ne bi doživljavali kao njihovu kvalitetu, već jednostavno kao jednu od osobina... ;)



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #500 : 13 Januar 2011, 19:29:21
Ja to Citino lajanje nikad nisam tako tumačila i mislim da upravo od nje dolazi ta slabija samokontrola i zapadanje u luđačku uzbuđenost i nekontrolirano lajanje, ali dobro ;). Č
Meni je zdaj čisto jasno, da je tako bevskanje v glavo izraz slabe samokontrole, ampak še vedno je pa to (nekontrolirano) izražanje želje po sodelovanju in ko se enkrat mučiš z setrom, ti je to pač fascinantno.

Ja ostajem pri svom iskustvu i tvrdim da ih većina ne laje na poslušnosti ;D. A upoznala sam ih još puno povrh svojih koji su u stanju biti uzbuđeni, a ne lajati tako bijesno kao da će izlajati pluća. Seka od Branka, Tena od Buce, Fani od Goge...
Se strinjam s tem da so eni psi bolj lajavi od drugih in da obstajajo psi, ki delajo s polno paro pa si vseeno ne bodo izlajali pljuč, ampak sem pa trdno prepričana, da ni načina kako psa iz druge skupine temeljito utišaš. Praviš da Rudija zatiraš vsakič ko se "preuzbuđi" pa se meni vseeno ne zdi da bi se kaj manj "preuzbuđival" kot Kiša, ki ji dovolim kakšen lajež več. :P
In ja, javno priznam da je moja Šajka Zmajka razvajena mazica, ki mi je z vsemimi svojimi hibami simpatična, čeprav se v teoriji s takimi napakami ne strinjam, ampak za Kišo pa to definitivno ne velja, pa mi to nič ne pomaga.



Con Maige

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #501 : 13 Januar 2011, 21:45:40
Meni je zdaj čisto jasno, da je tako bevskanje v glavo izraz slabe samokontrole, ampak še vedno je pa to (nekontrolirano) izražanje želje po sodelovanju in ko se enkrat mučiš z setrom, ti je to pač fascinantno.

Ja sam se mučila sa stafordicom, ali mi bevskanje v glavo svejedno nije nikad bilo drago ;). Iako svaki put bez daha gledam Groma kako trči s Jasnom i on je moj najdraži agility hrvatski ovčar 8).

Se strinjam s tem da so eni psi bolj lajavi od drugih in da obstajajo psi, ki delajo s polno paro pa si vseeno ne bodo izlajali pljuč, ampak sem pa trdno prepričana, da ni načina kako psa iz druge skupine temeljito utišaš. Praviš da Rudija zatiraš vsakič ko se "preuzbuđi" pa se meni vseeno ne zdi da bi se kaj manj "preuzbuđival" kot Kiša, ki ji dovolim kakšen lajež več. :P
In ja, javno priznam da je moja Šajka Zmajka razvajena mazica, ki mi je z vsemimi svojimi hibami simpatična, čeprav se v teoriji s takimi napakami ne strinjam, ampak za Kišo pa to definitivno ne velja, pa mi to nič ne pomaga.

Mislim da se Rudi jednako lako i pretjerano uzbuđuje kao i Kiša, uvijek je uzbuđen. Govorim o tome kako ih u datom trenutku uspijeti smiriti i izvući iz toga. Za sada uspijevam, ne uvijek, ali izbacili smo lajanje sa poslušnosti, živčano lajanje na reševalcima, na sledenju, kad mu bacam lopticu ili frizbi... Koliko dugo će to trajati, ne znam :).
I da naravno, svaki pas je priča za sebe, tako da sa svakim ide drugačije. Ja na Rudiju učim svakodnevno ;).



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #502 : 14 Januar 2011, 12:07:41
Meni Šaj na BBH programu ne laja, dokler so treningi dovolj dolgočasni - skoraj nič nagrajevanja, v neskončnost dolge linije. Zaradi tega malce izgubi na včešnosti vaj, malo se uspava, ampak tiho pa je. :D Ampak pri RO naprimer se ji pa že čist preveč dogaja.

Isto Grom.

...slabija samokontrola i zapadanje u luđačku uzbuđenost i nekontrolirano lajanje...

...in to je srž problema pri nama z Gromom. Mislim, mene so na začetku fascinirali HO iz podbnega razloga, kot Polono. Potem, ko sem morala biti skrajno inovativna, da sem iz Žive spravila vsaj malo navdušenja za kakršno koli sodelovanje z mano, me je mali Grom totalno fasciniranal. In sem ga še vzpodbujaja v njegovi histeriji. Ma kakšna samokontrola, sanjalo se mi ni, da je treba psa učit samokontrole. Rezultat pa... zna "vse", ampak bolj, kot je pod pritiskom (notranjim ali zunanjim), slabše je...

Stvari so se bistveno izboljšale, odkar dnevno delamo na samokontroli. To pomeni, da vsakič, ko se zelo raburi, se mora umirit dovolj, da je sposoben na povelje na mestu izvesti menjavo položaja (sedi - prostor - stoj v naključnem vrstnem redu). Običajno je to pri prehodih skozi vrtna vrata, pri vstopu v avto, pri prihodu na poligon (spet prehod skozi vrata)... Vsakič, ko naredi pol koraka naprej, mora naredit korak nazaj. In ponavljamo tako dolgo, dokler nekajkrat zaporedoma ne naredi to kar rečem, takrat ko rečem. Po možnosti brez lajanja ::)

Mislim da se Rudi jednako lako i pretjerano uzbuđuje kao i Kiša, uvijek je uzbuđen.

Ja, to imajo po Gromu.


Polona, hvala za nasvete za Reo. Igramo se s hrano in letamo za kamenčki. Igramo se tudi z okroglimi plastičnimi pokrovi - ful se ji dopade lovit s tacami. Navdušena je tudi, če ji mečem rolerje (kotalim frizbi) - se potrudi, da ga ujame, večinoma ga tudi zgrabi, občasno celo nese v gobcu kak korak ali dva. Mehke stvari so ji za igro popolnoma nezanimive.

Če ima še kdo kak nasvet, kako zbuditi zaspane pasje možgane in nagone, se priporočam :)


LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #503 : 14 Januar 2011, 12:30:47
Če ima še kdo kak nasvet, kako zbuditi zaspane pasje možgane in nagone, se priporočam :)


Raa je bilo všeč, da cvilim in tekam splašeno sem in tja, pa da delam poklončke kot psi med sabo, ko se vabijo v igro in potem pobegnem, ko ona naredi isto.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #504 : 14 Januar 2011, 13:44:24
Jasna, jaz sem Šaniko iz njenega avtističnega ;) stanja neverjetno hitro spravila z malo, bolj trdo gumijasto žogico, ki ji pravim "skokica", ker se ful odbija in menja smeri. Moji se je hotlo zmešat od navdušenja in potem je bila celo pripravljena delat kaj od poslušnosti... Žal ne vem, kje se jo da dobit, ker je nimam več.
Kaj pa kakšna vlečka in migajoči, njej bolj zanimivi predmeti (mogoče tudi hrana?) na njej?
LP, Mateja



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #505 : 14 Januar 2011, 13:58:07
Jaz pa vidim tukaj en vzorec :P Vsem, ki smo prej imeli pasme, ki jih je bilo treba vpodbujati in veliko vložiti v to, da so dali maximalno od sebe smo se "zaljubili" v to glasnost, pripravljenost za delo in navsezadnje tudi histeričnost, ki jo ima ponavadi HO. Recimo Polona s Tobijem, Jasna z Živo in tudi jaz s papillonoma (ki sta ne glede na vse le družna pasma in ne delovna) smo verjetno morali več vložiti v motivacijo in biti iznajdljivi, da smo potegnili najbolje iz psov. In priznam, mene je fasciniralo to, da ga samo postaviš na štart in teče :o In še vedno mi je ljubše histeričnega psa umirjati in delati vaje za samokontrolo, kot pa psa z malo nagoni dvigovati... Se mi zdi, da ljudje, ki imajo že od vsega začetka pse, ki delajo z vso vnemo, brez, da bi kaj dosti truda v to vložili, drugače dojemajo histerične pse... Seveda je treba ločiti med histeričnostjo (ki je ponavadi neproduktivna) in zdravo vnemo po delu, ampak včasih se mi zdi, da je med njima tanka meja in prav zaradi tega sem jaz raje videla, histeričnost (ki sem jo ponavadi lahko umirila) kot pa premalo volje za delo in posledično na začetku nisem preveč zatirala te histeričnosti...

En primer še iz začetka, ko sva z Energyem začela s tekmovanji: če sem ga pred startom naspidirala, je začel lajat bil do nekje druge ovire tako naspidiran, da je znal malo slabše poslušat, potem se je zbral in do konca parkurja ponavadi lepo sledil. Če sem bila bolj "mlačna" je sicer poslušal vedno, ampak ni tekel s takšno vnemo kot zna. Jaz sem se vedno potem bolj držala prvega primera in sedaj je že tako "zaljubljen" v agility, da teče z vso vnemo iz samega veselja. Mogoče bi se to naredilo tudi, če bi se ravnala po drugem primeru, ampak nisem želela tvegati. Iz tukaj izhaja moje vprašanje, če to umirjanje oz. samokontrola lahko kakšnemu psu, ki ga je treba bolj vzpodbujati kot ne, tudi škoduje? Vaše izkušnje?

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #506 : 14 Januar 2011, 14:18:30
Jaz mislim, da lahko škoduje. Ampak nekateri mislijo in delajo drugače ,da so njihovoi psi naspidirani ali neobvadljivi. Ob enakem postopku bi se pri meni plazili pod zemljo  :D
 Očitno je odvisno od osebosti vodnika oz je po moje mal prirojeno. Zase vem, da pes ne more bit zame prenavit in da se mi psi (bilo katere najdivjejše pasme in linije) en dva tri zaprejo, če posebaj ne pazim kaj delam z njimi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #507 : 14 Januar 2011, 14:20:16
Raa je bilo všeč, da cvilim in tekam splašeno sem in tja, pa da delam poklončke kot psi med sabo, ko se vabijo v igro in potem pobegnem, ko ona naredi isto.

Rea ima sicer rada ljudi na splošno in ni pretirano plašna, postane pa precej zaskrbljena ob hitrih gibih, mahanju rok, sklanjanju proti njej in ob ne-umirjenem oglašaju, tudi če je cvileče :-\

Mateja, skokica bi lahko bila zanimiva. Kje pa si ti to metala?

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #508 : 14 Januar 2011, 15:06:22
Rea ima sicer rada ljudi na splošno in ni pretirano plašna, postane pa precej zaskrbljena ob hitrih gibih, mahanju rok, sklanjanju proti njej in ob ne-umirjenem oglašaju, tudi če je cvileče :-\

Mateja, skokica bi lahko bila zanimiva. Kje pa si ti to metala?
sej lahko probaš bolj nežno in počasi ne na fula  :D
pa večini psov paše, če že nekaj primejo, da tečeš z njimi tako, da skupaj držita ta predmet. Spet ne tečt agresivno a ne, pa seveda za to igro mora za začetek sploh prijet igračo.o
Igrača ( cunja najbolje ali trak ) na vrvici in   da se mal prikriješ pa pomigaš s tem- da je ločeno od vodnika za začetek, Počasi vlečeš, potreseš, da je kot ena miš - to jih zna spodbudit da primejo. Pol se tekom dni, tednov počasi bližaš psu bliže po vrvici ,dokler ne prideš do roke.
Za pse,ki imajo željo a je problem socializacija do človeka je včasih lažje se najprej s psi igrat s predmetom ( poznanimi, ki jim zaupajo ) in se potem človek kasenje priključi tej igri.
Kaj se ti zdi, da ji res manjka plena ali je samo nesocializirana? Ker meni se je vedno zdelo,da Hrvati niso vprašljivi za plen.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #509 : 14 Januar 2011, 16:18:34
Mislim, da ni plen tisto, kar ji manjka :).

Lovi premikajoče predmete, ampak jih večinoma niti ne poskuša zgrabit - raje jih poskuša ustavit s taco. Ustavi - si ogleda, kaj je ujela in gre stran. Če vlečem predmet vrvici, ga lovi, bolj s tacami, kot z gobcem, ampak samo dokler ne opazi, da jaz držim vrvico na drugi strani.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…