Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 259914

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #60 : 25 Maj 2007, 12:34:36
Malo osvežitve :). Mama Cita in 5 mladih Mawlch-ov na agility tekmi v Mariboru.

Od leve proti desni: Gera, Šaj, Cita, Graa, Siva in Grom.





Ful so dobri :o

OK eno vprasanje - zakaj je taka razlika recimo med Gromom in Graa in med Ajko in Sabo, kar se dela tice? Je to stvar linije, vzgoje, ali cesa tretjega? In v primerjavi z G-leglom, kako delata Siva in Šaj?

Živa cestitke za cone 8)

+1

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #61 : 25 Maj 2007, 12:59:57
Meni se zdita Grom in Graa bolj "zmešana" (v pozitivnem smislu) od Šaj, čeprav Šaj ne zaostaja prav dosti za njima.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #62 : 25 Maj 2007, 13:15:25
Ful so dobri :o

OK eno vprasanje - zakaj je taka razlika recimo med Gromom in Graa in med Ajko in Sabo, kar se dela tice? Je to stvar linije, vzgoje, ali cesa tretjega? In v primerjavi z G-leglom, kako delata Siva in Šaj?

Živa cestitke za cone 8)

največ česa tretjega- in sicer vodenja  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #63 : 25 Maj 2007, 13:41:34
največ česa tretjega- in sicer vodenja  :P


Mislim, da ni razlika samo v vodenju, dejansko je G-leglo bolj odpipano, se mi zdi tudi v primerjavi z Sivo. Res pa je, da še nisem videla psa, ki bi delal z takšno vnemo kot npr. Grom in čeprav se Sivi vidi, da rada dela je Grom pravi norec. Za Graa in Gero kolikor sem jih pač videla na tekmah se mi pa karakterno zdita podobne, ostale HO-jice se meni zdijo dosti manj tempramentne.

+1


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #64 : 25 Maj 2007, 13:59:30
sej Šaj in Sive še nismo videli na tekmah  ;)

Grom ima zagotovo upravičeno svoje ime  ;)
Doseženi časi pa najbrž ne bodo tako različni kot vizualni vtis  :P
In ti so pomebni, ne pa vtis in odvisni so predvem od vodenja- štekate zdaj kaj sem mislila?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #65 : 25 Maj 2007, 14:07:57
sej Šaj in Sive še nismo videli na tekmah  ;)

Grom ima zagotovo upravičeno svoje ime  ;)
Doseženi časi pa najbrž ne bodo tako različni kot vizualni vtis  :P
In ti so pomebni, ne pa vtis in odvisni so predvem od vodenja- štekate zdaj kaj sem mislila?


Ja, imas prav - v Mariboru je bila Saba dejansko hitrejsa od Gere :) (z Gromom in Graa ne morem primerjat, ker sta v 2)
Samo vseeno me zanima, zakaj taka razlika v "zmesanosti" :)

Živa, kaj pa otroci od Groma, so mu kaj podobni po norosti?

battito animale


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #66 : 25 Maj 2007, 14:24:33
Sivo sem primerjala z Gromom zato, ker jih vidim delati na treningih in zelo mogoče je, da Siva na koncu ne bo nič počasnejša od Groma, umetniški vtis pa dvomim, da bo kdaj enak.(Alenka brez zamere) 8)


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #67 : 28 Maj 2007, 08:40:45
Komaj čakam junij, da vidim še dve Mawlchi na tekmah.


Lp, Ivana


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #68 : 28 Maj 2007, 09:14:04
Drugace pa Živa - če ti kdaj popustijo živci do te mere, da bi ga kar nekam poslala, ga pošlji na vlak do Ljubljane....  ;D

Naslednjič, ko me bo prijelo, da naredim pelcmantel iz njega, se bom spomnila na tebe ;). Ampak glede na to, kako dobro nama gre zadnje čase, ne upaj preveč :).

OK eno vprasanje - zakaj je taka razlika recimo med Gromom in Graa in med Ajko in Sabo, kar se dela tice? Je to stvar linije, vzgoje, ali cesa tretjega?

Vse od naštetega bi jaz rekla - genetska predispozicija, zgodnja vzgoja, trening (=učenje specifičnih veščin) in nenazdanje vodenje. Vsekakor pa ne samo vodenje, saj navsezadnje jaz nisem neki biser kar se vodenja tiče, pa Grom vseeno izgleda precej spektakularno, tudi kadar nama ne gre najboljše. Doseženi časi pa so druga stvar - ti so dejansko v največji meri odvisni od vodenja.

In v primerjavi z G-leglom, kako delata Siva in Šaj?

To bomo pa lahko kmalu videli - pustimo se presenetiti  ;). Tudi jaz komaj čakam :).

Živa cestitke za cone 8)

Mah, ko človek že misli, da ima eno stvar približno poštimano... >:( Tista palisada v Sl. Bistrici naju je stala 3. mesta ::).

Živa, kaj pa otroci od Groma, so mu kaj podobni po norosti?

Po pravici povedano, ne vem. O finskih otrocih imam zadnje čase bolj malo informacij. Preden so šli k novim lastnikom, pa se je vzrediteljici samo eden zdel karakterno podoben Puubi, ostali bi naj bili vsi bolj Gromovi. Miškini otroci pa so menda vsi bolj Miškini kot Gromovi.

+1

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Siva

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 28 Maj 2007, 10:10:59
Ni nobene zamere. To, da Siva ne bo izgledali tako spektakularno kot Grom mi je kristalno jasno. Za vse ostalo bo pa treba še malo počakat, da bomo videli kako bo izgledalo. Npr. Siva je na parkurju trenutno (oz. že skoz) čisto tiho, ko tolk razmišlja zraven  :P . Grom pač samo leti ko budalo. hehehe  ;D
Skratka počakajte še dva tedna in potem boste lahko primerjali. No, upam vsaj, da bo kaj za videt



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #70 : 28 Maj 2007, 21:03:52
Kakšna je razlika med Gromom, Graa, Šaj, Sivo, Sabo in Ajko? Kakšna je pa med Tax, Bloojem, Chipom, Ruby in Grinom? (Hvala Živa ;) ) Vsak pes ima pač svoje psihofizične značilnosti in drugačnega vodnika. Hrvaški ovčarji so kot vsi ostali psi pač lahko takšni in drugačni. Boljši in slabši. Dobri bodo vedno izgledali dobri, čeprav z slabim treningom in vodenjem nikoli ne bo rezultatov, povprečni so lahko narejeni tako dobro da se ne opazi da so povprečni - lahko pa tako slabo da izgledajo slabi kot. Res slabim pa tudi dober trening in vodenje ne pomaga da bi izgledali dobri. Pri agilitiju je pa vtis ki ga pes pusti v očeh gledalca še posebaj varljiv. Najprej so tu razlike v tehniki gibanja - psi ki bolj drobijo več pospešujejo, lajajo  ;) pač avtomatično izgledajo hitrejši kot tisti ki galopirajo enakomirno z dolgim galopskim skokom. Tudi gibanje lastnika pri vsej stvari ni zanemarljivo. Psi vodeni na daljavo praviloma izgledajo hitrejši od tistih z "terajočimi" lastniki, medtem ko čas ponavadi pokaže drugačno sliko.
Pa še nečesa ne smemo pozabiti ko govorimo o hrvaških ovčarjih - to so psi ki se izrazito neradi oddaljijo od vodnika. Večina sodelujočih se verjetno ne spomni Gromovih in Gerinih začetkov, ko sta izgledala pol manj spektakularnio kot izgledata zdaj. In kolikor vem je imela tudi Ivana dolgo probleme z pošiljanjem naprej. In če pošiljanja ne treniraš prav posebaj - bo Ho čisto zadovoljno tekel ob tebi - kar pa spet ne pripomore k "podivjanemu"videzu. 

Razlika med Gjevci in Sovci - jih je kar nekaj. Ampak vsaj pri Šaj gotovo ne v odpičenosti. Še več-glede na testiranja v leglu in Sarinih besnih sms-ih ;) si upam celo trditi da je S leglo trdnejšega značaja kot G leglo. (Pri tem bi mogoče rahlo izvzela Sivo, ki je - kot smo že v prejšnji debati ugotavljali - malo posebna pasja dama. Po pripovedovanjih me zelo spominja na mojo Šja. Pametna, premišljena, cuckasta in definitivno ne prav zelo nagonska in nora.) Je pa G leglo po moje bolj fizično zmogljivo. Šaj se pač pri najboljši volji ne bo nikoli odrinila tako daleč kot Graa (saj ne vem ali naj bom vesela ali žalostna...;) ) ali pospeševala tako kot Grom. Je pač izrezana Cita in tudi na parkurju ne bo izgledala nič drugače. V S leglu očitno prevladuje Citina linija, medtem ko je pri Gjevcih Apo kar opazen. Kaj je pa v resnici boljše bodo pokazali rezultati - mislim pa da je ne glede na vse, vsak od nas z svojim Mawlchom več kot zadovoljen.:)

Lp,P

+1



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #71 : 28 Maj 2007, 21:32:28
OK touche ;D ampak moras vseeno priznat, da je razlika med, kaj jaz vem, Grinom in Chipom, neprimerno manjsa od razlike med Gromom in Ajko :)

Ampak nisem imela v mislih spektakularnosti kot stila izvedbe, ampak spektakularno navdusenje za delo, glede na to, da so psi sicer seveda vsak svoj individuum, ampak pasma je pa ista ;) torej, bolj kot "izvedba" me zanima, hm, "osnova", iz katere dobis izvedbo ven, recimo :)

battito animale


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #72 : 28 Maj 2007, 22:22:23
Meni se pa individualne razlike med HOji ne zdijo nič večje kot tiste med BCji ali Aussiji. Glede na to da se HOji v športnih disciplinah pojavljajo v zelo majhnem številu in večine HOjev ne moreš videti pri delu, moraš imeti pri nakupu tudi malo sreče in občutka. Mislim pa da ima vsak povprečen HO več kot dovolj veselja do dela.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #73 : 29 Maj 2007, 09:06:31
če se smem malo vmešati v temo, ki ni čisto moja , ampak tole mi ostalo v neizbrisnem spomimnu  ;D.
Še preden sem videla prvega HO v živo sem v standardu pasme prebrala (vse je bilo po predalčkih , med drugim je bilo poglavje:  potrebe psa.
Pod to rubriko je pri HO pisalo: "Potreb nima. Edina njegova želja je ustreči gospodarju".  :o

če najdem še kje to knjigo, bom poskenirala  ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #74 : 29 Maj 2007, 15:19:43
"Potreb nima. Edina njegova želja je ustreči gospodarju".  :o

 ;D ;D ;D ::)

Polona, moja sister poskakuje tu poleg mene in pravi, da te moram malo popraviti. In sicer s tem opisom Sive se ne strinja najbolj:

... definitivno ne prav zelo nagonska in nora.

Nama se obema zdi zelo nagonska in sicer zelo močno izražene sekvence so zalezovanje in zganjanje (vsega premikajočega) in malo manj (a še vedno močno) je izraženo napadanje plena (=vsega hitro premikajočega/odmikajočega). Skratka - močen ovčarski nagon? Pri njej je problem v tem, da je njen plenski nagon precej težko usmeriti v igro s predmetom, hitro jo zmoti kak bolj realističen "plen".

O norosti pa raje ne bi ;). Je pa res, da ni v tem smislu nora, kot moj nori Grom :).

Moram pa pritegniti pripombi o oddaljevanju od vodnika, ker to skoraj ne moremo preveč poudariti. Kar se tega tiče, je v Groma vloženega ogromno dela od vsega začetka in je resnično prav posebej in sistematično priučeno. Nekaj časa (niti ne tako dolgo nazaj) je bil celo prepričnan, da hočem, da si na parkurju sam poišče pot čez ovire ::). Izgleda (upam vsaj), da sva se končno uspela vsaj približno uskladiti okoli tega, da mora istočasno teči naprej, povrh vsega pa še upoštevati kaj jaz krilim in tulim za njegovim hrbtom ;D.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #75 : 30 Maj 2007, 12:51:17
Na evropsko razstavo v ZG je prijavljenih 49 HO-jev :o - 20 samcev in 29 samic. To bo lušno ;D. Polona, treniraš kaj ring dresuro ;)

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #76 : 30 Maj 2007, 13:45:44
Polona, moja sister poskakuje tu poleg mene in pravi, da te moram malo popraviti. In sicer s tem opisom Sive se ne strinja najbolj:

Se opravičujem. Res ni bilo najbolje definirano. In v bistvu bolj leti na mojo Šja kot na Sivo. Te karakteristike jaz pač označujem za cuckaste. :)

Še preden sem videla prvega HO v živo sem v standardu pasme prebrala (vse je bilo po predalčkih , med drugim je bilo poglavje:  potrebe psa.
Pod to rubriko je pri HO pisalo: "Potreb nima. Edina njegova želja je ustreči gospodarju".  :o

Ja, res so krasni te naši HOji. ;) Lahko nadaljujem z opisi iz neke druge knjige:
"Uporabnost: Ker njegova zunanjost ni posebaj prikupna  :o  ;), ga uporabljajo skoraj izključno za varovanje.
Prehrana: Glede hrane ni izbirčen in sprejme vsako hrano od svojega gospodarja. Nekaj dni vzdrži tudi brez nje."

Če pa to ni idealen pes... ;)

Na evropsko razstavo v ZG je prijavljenih 49 HO-jev :o - 20 samcev in 29 samic. To bo lušno ;D. Polona, treniraš kaj ring dresuro ;)

Seveda. Saj veš da imava z Šaj planiran Veni Vidi Vici vikend...  8) Nimate šans.  ;)

Lp, Polona



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #77 : 30 Maj 2007, 13:47:46

"Uporabnost: Ker njegova zunanjost ni posebaj prikupna  :o  ;), ga uporabljajo skoraj izključno za varovanje.


Aaaaa, no, zdaj vidiš, zakaj so te klicali za tisto reklamo!  ;)



Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #78 : 30 Maj 2007, 13:54:05
Jaz se predvsem vedno nasmejim ob tem, da so sposobni zdržat ob minimalnih količinah hrane. Potem pa moja Gravža požre 600g briketov na dan. Še Gucci ne poje toliko, pa ima vsaj 6x toliko kg kot Gra :o.


Lp, Ivana


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #79 : 30 Maj 2007, 13:57:30
Ivana, sem se prav spomnila na včeraj, ko smo se pogovarjali, koliko kdo poje in ugotavljali, da poje en hrvat za tri borderje...  :-\ :-\

Vi pa vsi razlagate, kako so neprimerni psi za vsakogar... Še pozabiš ga lahko nafutrat pa ne bo panike...  :D :-\ ;)



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #80 : 30 Maj 2007, 14:04:37
Ja vidiš Ivana, to je pa zato, ker jo hraniš z briketi, namesto s surovim mesom :P (občasno, se ve; ko je veliko dela ali zelo mrzlo)

Zdaj pa resno ;) - koliko kg ima Gra? In kako pri vragu spraviš to količino briketov vanjo? Jaz spravim v Groma max 300 do 350 g.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #81 : 30 Maj 2007, 14:17:51
Gra ima 13,5-14 kg.
Saj zdaj se je ta količina zmanjšala na recimo 450g (ampak to šele pred kratkim, zaradi tace sva začeli ful manj delati ...). Dokler sva veliko delali ni bilo problema spravit to količino hrane v njo. Je kot kanta za smeti. Požre vse kar vidi. Takoj, ko začnem malo več delati, spet rabi ful hrane, drugače shujša. Včasih rečem, da še dobro da imajo hrvati toliko dlake, drugače bi me še kdo obtožil mučenja. Vsa rebra lahko lepo preštejemo, da ne govorimo o kolčnih kosteh ...
Moj Toy tudi poje nenormalno količino hrane za svojih 5kg - in sicer poje 150g briketov +  še recimo vsaj 50g briketov iz roke na sprehodih ...


Lp, Ivana


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #82 : 30 Maj 2007, 14:29:07
Včasih rečem, da še dobro da imajo hrvati toliko dlake, drugače bi me še kdo obtožil mučenja.

Ej, veš kolikokrat sem že jaz to rekla ::). Si predstavljaš kako so nam fouš tisti, ki morajo skoraj preštet briketke, da ohranjajo vsaj približno spodobno težo svojih psov ;).

Grom ima okoli 17kg. Poje natančno toliko, kot pokuri. Priboljške, ki jih dobi čez dan, si sam odšteje od rednega obroka ;D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #83 : 31 Maj 2007, 11:58:01
Kar nekaj hrvatov je prijavljenih tudi na European Open v Agility-ju, ki se bo odvijal od 27.-29.7. v Italiji.

http://www.agilitysports.ch/_eo2007/teams/list_teams_main.asp


Lp, Ivana


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #84 : 01 Junij 2007, 13:25:35
Siva je že prijavljena v Ljutomer. Super  :)  :)  :)
Živa: si prijavila Groma na RO v Nm?

Lp, Ivana


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #85 : 01 Junij 2007, 14:04:31
Ja, veš da morava bit pri vsaki pasji procesiji zraven ::).

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #86 : 08 Junij 2007, 09:01:53
Ali Šaj nastopa v reklami za Copertone? Včeraj sem na hitro vidla to reklamo.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #87 : 08 Junij 2007, 10:14:58
A mora kaj čuvat na plaži? Potem bi bila lahko to ona, ja, ker sta imeli snemanje. Reklame pa še nisem videla.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #88 : 08 Junij 2007, 10:16:51
Jaz sem videla samo od tam naprej, ko punci prideta na plaži do brisač, se zasmejita, hitro vzameta kremo (ali olje) Copertone in potem skupaj stečejo po plaži.


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #89 : 08 Junij 2007, 10:20:27
No, pol je pa to po moje to, ja. Sta snemali pred cca. 10 dnevi.