Hrvaški ovčar [Croatian Sheepdog]

Živa · 259915

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #600 : 27 Marec 2012, 23:50:18
Hvala obema za odgovore, sta mi malo objasnile to s karakterjem.
Meni je pasji entuziazem, pa čeprav glasen med samim delom in igro zelo všeč. Ni mi všeč, če se laja kar tako brez razloga. Sicer o HO (še)ne razmišljam kot o mojem psu, se mi njihova delovna vnema zelo dopade in jih rada opazujem z njihovimi lastniki v akciji.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #601 : 28 Marec 2012, 09:06:14
Meni osebno so pa tisti z ravno dlako bolj všeč od kodrastih...:)
glede lajanja pa lahko z vzgojo in šolanjem tako ali tako dosežeš, da se pes umiri oz. koncentrira, ko je to potrebno. zanimivo mi je tudi, da preden postaneš lastnik določene pasme, ki recimo velja za "zahtevno" (karkoli se že pod to pojmuje), vedno gledaš na to, kot da sam ne bi bil sposoben ali da je tak pes zate preveč. razlika med osebo, ki je primeren in ki ni primeren je samo v tem, koliko časa in energije je pripravljen posameznik vložiti v vzgojo in kako dosleden je.



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #602 : 28 Marec 2012, 10:03:06
Se pridružujem EnNi in Poloni, zahtevni - vsekakor, neobvladjivi - nikakor ne.

Temperamentni psi hitrih reakcij, z močnimi nagoni, znotraj tega pa posamezniki z bolj ali manj dobrimi živci in bolj ali manj stabilnim karakterjem. Tisti bolj cuckasti rabijo, da je lažje živeti z njimi, malo več zgodnje socializacije in habituacije v najrazličnejših možnih situacijah. Tisti bolj stabilni ne bodo imeli večjih težav tudi pri bolj pomanjkljivi zgodnji socializaciji. Čisto vsi pa, kot je že Polona napisala, potrebujejo avtoriteto in zaposlitev.

Kar se lajanja tiče - naši trije vedno lajajo z razlogom. Je pa res, da se naša mnenja o tem, kaj je in kaj ni razlog za lajanje, včasih precej razlikujejo ;). So pa sposobni cele dneve prespati in sploh ne veš, da jih imaš, dokler ni čas za akcijo. Takrat vedo tudi vsi sosedje, da jih imaš ;D


LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #603 : 28 Marec 2012, 10:05:49
glede lajanja pa lahko z vzgojo in šolanjem tako ali tako dosežeš, da se pes umiri oz. koncentrira, ko je to potrebno.

Hm, ja :-\... bo Polona povedala, če je že bila odkrita formula, kako to doseči pri HOju...

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #604 : 28 Marec 2012, 10:43:55
Hm, ja :-\... bo Polona povedala, če je že bila odkrita formula, kako to doseči pri HOju...

ja naj polona pove, jaz sem videla v živo ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #605 : 28 Marec 2012, 12:46:12
jaz bi tudi rada vedela - za eno drugo pasmo. :P
dvomim pa.. tudi po posvetu pred leti  :) ;D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #606 : 28 Marec 2012, 13:26:13
Nisem mislila, da so "ravnodlaki" pa grdi. Sploh ne. Samo do te razstave nisem videla se nobenega tako skodranega, da bi lahko rekel, da je kot curly (brez da bi gledal velikost, obliko glave...; dlaka za curlyja je bila prefektna, samo da je bil v tem primeru HO).

Eno vprasanje: ali obstaja kaksen HO, ki med delom (pa ne pasnjo ovac, ampak navadno poslusnostjo ali cem takim) ne laja?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #607 : 28 Marec 2012, 15:31:25
Eno vprasanje: ali obstaja kaksen HO, ki med delom (pa ne pasnjo ovac, ampak navadno poslusnostjo ali cem takim) ne laja?
Obstaja, seveda obstaja, za to pa mora bit izpolnjen vsaj eden od dveh pogojev:
- Je zanič šolan
- je pes zanič in brez nagonov

 :D :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #608 : 28 Marec 2012, 20:38:47
A ni Poloni Mia Skogster rekla nekaj v stilu, da bo njen pes prej umrl kot utihnil?  :D  ehhh dokler nimaš psa, ki je je*iveter, ko se moraš taaaakoooo namatrat, da ga zmotiviraš za kakršnokoli delo. Potem se ti zdi pravi balzam, ko vidiš psa, ki te dobesedno priganja k nečemu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #609 : 29 Marec 2012, 00:08:43
Jah, z lajanjem je po mojih izkušnjah tako, da bolj kot je delo aktivno, bolj se derejo. Moja Šaj je med BBH poslušnostjo tiho, med RO občasno pobevskava, med trikci se že skoraj non stop dere, na agilitiju pa skoraj pljuča izvrže. Kiša je po hudih mukah na poslušnosti pretežno tiho, razen ko se strelja, na obrambi in agilitiju pa poveča volume...
So pa moji psi kljub lajanju v grobem pod kontrolo in mislim da so se kljub lajanju v glavnem sposobni koncentrirat na zadano nalogo in nisem eden tistih, ki verjamejo da mora biti pes nujno tiho, da se lahko koncentrira. Recimo na agilitiju obe vedno lajata, pa sta lahko ali popolnoma zbrani ali popolnoma razštelani. Se sčasoma izuriš in to prepoznaš. Entuziastično lajanje me ne moti, histeriranje pa... Na poslušnosti pa mene lajanje moti v detajlih, ker sem pač picajzel (zanimivo pa, da skoraj izključno samo ko gre za šolanje psov ;))

Ker se v glavnem pogovarjamo o "slabih" lastnostih, še malo o dobrih...
http://www.youtube.com/watch?v=XKOxFLvVuYg&context=C42cebb2ADvjVQa1PpcFNcTsC2lVaxdcM7zGG_r5NH_I5loTgOyRs=



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #610 : 29 Marec 2012, 08:54:56
Jah, z lajanjem je po mojih izkušnjah tako, da bolj kot je delo aktivno, bolj se derejo.

Točno na to sem mislila :) - o tem smo se že enkrat (večkrat) pogovarjali...

Jaz sicer klasično poslušnost delam bolj malo. Za tisto dvakrat, ko sem bila na tekmi, pa dva meseca prej nisva delala drugega, kot poskušala tiho priti na poligon ::). Rezultat je bila popolnoma tiha poslušnost, ampak to je bilo še pred RO. Odkar delava RO, se je nujno treba dret pri vsakem obratu ::)
In ja, entuziastično lajanje čisto nič ne moti pri koncentraciji, tudi čisto dobro sliši navodila... histerično lajanje pa... ::)


Polona, lušni ste :)

Moram jaz mojo malo črno pošast kaj posneti... zdaj je približno v tisti fazi, kot bi bil enoleten mladič, če bi se od začetka delalo nekaj z njim. Ji pa ostaja nekaj fint, ki se jih verjetno ne bomo nikoli čisto znebili...

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #611 : 29 Marec 2012, 12:03:00
ahh - ja gre za entuziastično lajanje - na agilityju - zdaj že skoraj na vseh ovirah, na začetku le v slalomu
Problem pri tem je, da so ukazi tudi verbalni in jih pes potem ne sliši.
Ja in zdaj je že ta mala začela lajat na agilityju - bolj ko radi delajo, bolj lajajo - se stopnjuje

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


VEŠTICA

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #612 : 16 April 2012, 11:44:09
Lepo pozdravljeni!

Glede na to, da imam psičko - Hrvatico in da je stara že tri leta, vseskozi pa prebiram tudi ta forum, sem se odločil, da se tudi sam oglasim. Je Slavonka, skotena nekje v bližini Džakova, v Sloveniji nosi št. 14, ime pa ji je Nšoči. Je zelo plašna (na žalost polna fobij)  ampak naravnost čudovita, kot so po mojem v glavnem vsi Hrvati. Čakal  sem kar dolgo, da se oglasim, ker sem potreboval precej časa, da sem ugotovil, kakšen zaklad imam. Mislim, da sem približno dojel tega psa,  ne pa kaj več o Hrvatih. Prišel sem celo že tako daleč, da vem, da potrebujem še mnogo učenja, da bom spoznal kvalitete tega psa -mojega in hvala Bogu, da imava oba veliko časa - upam. Toliko zaenkrat.

Veštica



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #613 : 12 Junij 2012, 19:33:22
Moram jaz mojo malo črno pošast kaj posneti...

Sva prej začeli s tekmami, preden sem uspela trening posneti ::)

Takole šibamo, ko so ravne linije :)

Slovenska Bistrica - jumping in agility:
http://www.youtube.com/watch?v=8Jgv49HIBo4&feature=BFa&list=PL71BAC5693CF12CEE

http://www.youtube.com/watch?v=9Jn3rDQtfFY&feature=BFa&list=PL71BAC5693CF12CEE

Pa sem jo le uspela prepričat, da je agility fajn  8) :D

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


manta

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #614 : 13 Avgust 2012, 10:49:33
Nisem prebirala prav celotne teme,a  bi rada napisala nekaj o HO, verjetno v svojem naravnem okolju, mogoče bo za koga zanimivo  ;)
Torej, v zadnjih letih sem imela priložnost opazovati HO na hrvaškem otoku Kornat, kjer imajo lastniki čredo ovac. Pred nekaj tedni sem videla njihoveha 10mesečnega mladiča, ki se še uvaja-seveda brez kakšnih pasjih šol.
Do ljudi je zelo plašen oz.nezaupljiv a vseeno firbčen, gospodarja uboga na žvižg oz.klic, ovcam se približa na nekaj metrov in jih opazuje (na otoku se prosto pasejo na velikem posestvu). Ko se je ovci in jagnju približal na 1m ga je ovca sunila v zadnjo plat, nato je vzdrževal razdalijo nekaj metrov, vseskozi je bil tiho. Ko smo se zjutraj približali hiši, ko so gospodarji spali, nas je, seveda kot dober čuvaj, nalajal a se odmikal. Enako se je vedel njihov prejšnji HO, ki je letos poginil pri 13 letih, le da se je včasih pustil božati, nikoli ni lajal, med ljudmi in ovcami je hodil povsem mirno. Prav pri delu ga nismo mogli videti, lastniki pa so ga vedno hvalili kot idealnega psa.
lp



Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #615 : 09 November 2012, 09:00:26


16. - 18.11.2012 se v Zagrebu odvija 2. delovno prvenstvo hrvaških ovčarjev

http://www.hrvatskiovcar.hr/venue.html

Vsekakor dogodek vreden ogleda za vse lastnike in ljubitelje te pasme in delovnih psov.

Udeleženci:
http://hrvatskiovcar.hr/specijalka/radnokaten.php

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=flDBm3UyPFA

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #616 : 26 November 2012, 13:28:37
Uradni rezultati 2. delovnega prvenstva hrvaških ovčarjev:

http://www.hrvatskiovcar.hr/rezultati.html

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #617 : 03 December 2012, 18:10:03
Ker imam končno nekaj časa bi bilo lepo, da namenim še nekaj dodatnih besed prvenstvu, ki se je 14 dni nazaj odvijalo v Zagrebu. :)




Težko je najti besede, ki bi dobro opisale prvenstvo. Delovno prvenstvo hrvaških ovčarjev je namreč dogodek, zaradi katerega se splača imeti hrvaškega ovčarja... ;)
Letošnje 2. delovno prvenstvo je v vseh pogledih nadgradilo prvega. Udeležilo se ga je namreč skoraj 40 tekmovalnih parov, ki smo se med seboj pomerili v 9 različnih disciplinah (agility, tunnel cup, bikejoring, pašnja ovac, frizbi, sled, poslušnost in obramba in še iskanje pogrešanih v naravi).
Da je hrvaški ovčar vsestransko uporabna pasma smo že omenjali, kar me posebaj veseli pa je, da smo vsestranski tudi njihovi vodniki. Skorajda vsi tekmovalni pari smo se namreč pomerili v več kot samo eni disciplini. Prav veseli me, da je prvenstvo organizirano na način, ki to podpira in omogoča.
Zame je bilo prav lepo videti, da se naša "družina" širi, na športno pot zdaj stopajo že vnuki tistih pasjih legend, ki so krive, da se je večina nas sploh navdušila za pasmo. V prihodnje si želim samo še tega, da bi se na prvenstvu bolj množično začeli pojavljati tudi psi, ki niso v direktnem sorodstvu z dosedaj poznanimi...
Nad specialno razstavo, s katero se je prvenstvo zaključilo, letos nisem bila navdušena, čeprav je zmagala lepa psička Wey (Nice Of You To Come Bye Noisy Nature) lastnice Maše Stranj. To pa je bila tudi ena redkih dobrih odločitev sodnice (vsaj po mojem okusu), saj je sicer izgledala malce zgubljeno. Žalostno je tudi, da je tako malo psov v razstavnem ringu predstavljenih tako kot bi bilo treba, veliko jih je celo povsem nesocializiranih, plašnih in očitno nesrečnih, da se morajo pojaviti na razstavi.

Nad rezultati mojih punc seveda ne morem bit drugega kot navdušena. Kiša je nastopila v vseh 9ih disciplinah in osvojila 8 stopničk (4 zmage, 3 druga in eno tretje mesto), Šajka pa je nastopila v šestih disciplinah (1 zmaga, 3., 4., in 5. mesto). :)



Za konec pa še ena novica - Kiša je včeraj uspešno opravila IPO 2. Bilo je glasno, divje in hitro. :D 




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #618 : 03 December 2012, 18:51:46
Bravo!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sTrma

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #619 : 04 December 2012, 10:24:28
No, že ki sva omenjene, slikica   :)
Pa še pohvalila bi prvenstvo, ker je bilo res enkratno!



ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #620 : 06 Januar 2013, 10:48:42
Če smo že pri obrambi in prvenstvu hrvaških ovčarjev in ker jabolko ne pade daleč od drevesa  :P :P

http://www.youtube.com/watch?v=wgJrLaZsId8

naslednjič na prvenstvu bosta mela mama in stric še malo konkurnece  ;)

Odi ma sicer mamine zlobne gene in je odličen na obrambi, samo na žalost ni pobral tudi agility
genov kjer sva naravnost zanič  :( No ja, zaenkrat, do takrat se bova še vse naučila (upam)  ;)  :P



Lp, Tanja



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #621 : 07 Januar 2013, 17:17:06
SuperturboNisha



Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #622 : 18 Julij 2014, 06:37:16
Ima kdo na forumu mogoče mudija?



urbana

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
Odgovori #623 : 15 Maj 2016, 20:04:02
moja soseda ima mudija...

every day is my day