Nemška doga [Deutsche Dogge, Great Dane]

veranderlijk · 2654569

dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #9210 : 02 Januar 2013, 08:24:35
Maruša, Maja sožalje. To je res prava nočna mora, sploh, če se zgodi tako nepričakovano kot pri Starju.
Rabiš kar en čas, da prideš k sebi. Včasih pomaga, če domov pripelješ malo bebo.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9211 : 02 Januar 2013, 08:37:51
Ja, tudi o novem kužonu že razmišljamo in počaasii iščemo drugega.. Je enostavno preveč prazna hiša..

Je pa tako, kot pravijo - prvo dogo kupiš na hitro brez nekega študiranja rodovnikov in ostalega, pri drugi pa veliko bolj premišljuješ.  :-\   Veliko je lepih psov in kombinacije harlekin x harlekin ali  pa imajo polno prednikov iz teh kombinacij. Veliko raznih težav, ki jih vzreditelji ne povedo.. in ko za te stvari zveš od drugje, potem malo razmišljaš vse skupaj.  :(



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9212 : 02 Januar 2013, 08:49:41
Bom dala še eno vprašanje, ker mi tile rodovniki niso čisto jasni.  ??? Glede na to, da se je v teji temi ogromno govorilo tudi o genetiki, mi bo kdo mogoče pojasnil.

Upam samo, da bom znala napisat, ker nočem nikogar izpostavljat, sem pa pri parih psarnih našla podobno situacijo.

Npr. mama mladičev (1 generacija), ima starša ( 2 generacija), ima stare starše (3 generacija), prastarše (4 generacija) in praprastarše (5 generacija)..

V 3 generaciji je mama od psičke enaka kot v 4 generaciji mama od samca. Pa potem se npr. še ena samica pojavi v 5 generaciji isto 2x.

Razumete?? Je to ok? Po moji logiki ni najbolj, ker vseeno je neka sorodna linija.  ??? ???



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9213 : 02 Januar 2013, 09:22:57
Pred časom je bila ena kolegica v tujini na seminarju o genetiki pri psih, in je tam predavatelj - genetik rekel, da po njegovem mnenju je ok če se noben pes v 4-ih generacijah ne ponovi. Vse ostalo je zanj genetsko gledano preozko parjenje. Bolj ozko kot je parjenje oz. bolj je zaprta linija več je možnosti za pojav genetskih bolezni.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9214 : 02 Januar 2013, 10:11:16
Aha, no, potem je moja logika ok.  :) S tem pa odpade še eno leglo, ki sem ga imela malo ogledanega.  :( :(



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9215 : 02 Januar 2013, 10:28:33
Aha, no, potem je moja logika ok.  :) S tem pa odpade še eno leglo, ki sem ga imela malo ogledanega.  :( :(

Pobrskaj malo o COI - coefficient of Inbreeding, sigurno obstaja za doge tudi kakšna baza, kjer lahko COI enostavno preračunaš oz. ga preračuna že baza sama, ko vneseš notri samca in samico legla. Ti je lahko v pomoč, da vidiš v kakšnem sorodstvenem razmerju sta samec in samica med sabo.

Pri pasmah, kjer je malo število psov ali je pasma mlada, so take paritve kot jo omenjaš ti pogoste. In pri takih kombinacijah je tudi COI mislim da že definiran kot nizek.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #9216 : 02 Januar 2013, 10:48:59
Maruša in Maja, iskreno sožalje :'( :'(


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9217 : 02 Januar 2013, 11:33:45
Odvisno kakšni so bili predniki, ki se ponavljajo. Če so bili to zdravi in dolgoživi psi, bi bila sama take kombinacije zelo vesela. Na splošno je fino gledat, kakšni so bili predniki na stara leta in kakšno starost so dočakali, kar je v bistvu bolj pomembno od vseh zdravstvenih testov in razstavnih uspehov.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #9218 : 02 Januar 2013, 12:53:24
Spela je imela kar precej let, okorg 12. To je za takega psa, (z)mesanega ali ne, kar precej. Spomladi je imela hude probleme s prebavili, zastajanje zolca, spotoma smo nasli se nekaj (tumor) na vranici in zakljucili s praznenjem zelodca, ker jo je, kljub zdravilom drugi dan zacelo napihovat. Ce ne bi ze prej operirali torzije, bi se to verjetno zgodilo takrat. Okrevanje je bilo dolgo in mucno, ce bi slo tako se kaksen dan, bi se verjetno ze takrat odlocila za evtanazijo. Po nekem cudezu se ji je uspelo spravit k sebi ...
Potem je bil nekaj casa "mir", ce se balansiranju med tezavami s kolki, dvema vnetjema mehurja in uses tako rece. Bolj ali manj uspesno smo ves cas nekaj "krpali". Ampak je bila sicer ok, "sto let" stara pac, ampak ok. Prejsnji teden se je spomladanska zgodba ponovila, zvecer se vse ok, zjutraj stala ... Takoj je dobila "vse", 2x sva jo sondirala, je slo na boljse (nekaj malega mi je pojedla iz roke in enkrat smo jo spravili pokonci, da je sla lulat). Pol noci sem prespala pri njej in zjutraj je izgledalo kolikor toliko ok. Pa se je izkazalo, da ni. Okorg poldneva je izbruhala cisto vse kar je pojedla in popila in tudi sicer je bilo stanje vedno slabse, tako da ni bilo sploh kaj razmisljati ...
Po pravici povedano, nisem pricakovala, da bo z mano toliko casa, sploh pri vseh tezavah, ki jih je itak imela (alergija, pa prvo leto torzija, pa oci, pa erlihija, pa srce, ...). Od spomladi naprej mi je bilo kristalno jasno, da se lahko vsak dan zgodi, da bo zadnji in da zal ne bomo mogli raztegnit v neskoncno (ceprav bi kaksno svojo ledvico takoj dala, ce bi bila to moznost ...).
Najhuje je bilo kaksen teden preden se je to zgodilo, ker zjutraj enostavno ni mogla vstat. Zvecer se vse ok, zjutraj pa sem jo nasla na tleh, pri vratih in se ni mogla pobrat. Se vec, niti pokonci je nisem mogla postavit, ker je tace sploh niso drzale. Sicer vse ok - prisebna, risotna, lacna, ... in me je bilo groza, da jo bo treba uspavat tako vso ok, ker pac ne more stat. K sreci so protibolecinske prijele in naslednji dan je ze "veselo" hodila.

Nakup doge ... pasma mi je res ljuba in zato spremljam kaj se dogaja, ampak, ima zal toliko zdravstvenih tezav (alergije, woblerjev sindrom, osteosarkomi, oci, ...) da se v tem trenutku nakup doge slisi kot ruska ruleta. Povprecna zivljenjska doba je dobrih 6 let (velja za vso Evropo - delana je bila raziskava). Katastrofa. Ce bi kupovala, bi me najprej zanimala dolgozivost vseh prednikov in sorodnikov, vse zdravstvene tezave, sele potem izgled.
Nasveta kje vzet psa, nimam. Lahko ti recem le to, da si vzami cas, da dobro prestudiraj rodovnike in se, ce se le da, pogovori tudi z lastniki psov te vzreje in zelim ti veliko srece pri izbiri.


-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #9219 : 02 Januar 2013, 13:55:23
Maruša sožalje, si ne predstavljam kako mora biti, ko se ti to zgodi sredi sprehoda.
Nov nakup naj bo premišljen, pa veliko sreče pri iskanju.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9220 : 02 Januar 2013, 14:04:36
Sožalje obema. :(

Nemška doga je pes mojega otroštva. Doma smo jih imeli v sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih letih. Še vedno se jih zelo radi spominjamo in pasmo tudi spremljamo, toda žal se zanje ne moremo več odločiti. Pasma se je namreč od takrat zelo spremenila, vizualno in seveda zdravstveno. Kot da gre za popolnoma drugo pasmo....

Maruša, želim ti veliko sreče pri nakupu. Upam, da boš našla, kar iščeš.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9221 : 03 Januar 2013, 07:28:57
Maja,  :'( :'(. Nimam besed.. ob tvojem postu sem si samo rekla, da sem vesela, da se je zgodilo tako kot se je, če se je že moralo.  :'( :'(  Drži se!



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9222 : 03 Januar 2013, 07:29:33
aska, simi, kalsang, hvala.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #9223 : 03 Januar 2013, 08:06:23
Maruša,tudi v mojem imenu sožalje.Sicer nimamo doge imamo pa sedaj doma prav tako velikega psa-Irskega volčjega hrta.Že leta velika želja mojega moža.A ko se je prvič zanimal za nakup je izvedel prav toliko negativnih informacij o zdravstvenih problemih,kot jih je naštela Maja za doge.In to ga je odvrnilo od nakupa.Vse skupaj je trajalo 12 let.Sedaj je fantina pri hiši.V tem mesecu bo star 1 leto.In pripeljan je bil iz vzreje,kjer je več kot 3/4 njegovih prednikov dočakalo 10 in več let.Upam,da bo tudi našemu to  uspelo.
Upam,da vam uspe najti dobro in zdravo leglo in novega prijatelja,ki bo z vami več časa kot je bil Star.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9224 : 04 Januar 2013, 09:15:16
Lojze, hvala.

Ja, tudi jaz upam, da bomo našli pravega mladička. Je pa tako, da imaš lahk vrhunsko leglo, pa imaš ravno ti tisto nesrečo, da se zgodi tako kot se je nama.  :'(




Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9225 : 09 Januar 2013, 10:05:35
Odvisno kakšni so bili predniki, ki se ponavljajo. Če so bili to zdravi in dolgoživi psi, bi bila sama take kombinacije zelo vesela. Na splošno je fino gledat, kakšni so bili predniki na stara leta in kakšno starost so dočakali, kar je v bistvu bolj pomembno od vseh zdravstvenih testov in razstavnih uspehov.

Sem šla preučevat en rodovnik glede prednikov in njihove starosti. ampak dejansko skoraj noben vzreditelj nima na spletni strani napisanega datuma rojstva in smrti, tako, da je to malo težko. Če npr. vem, da je psica skotena 2004, 2008 je imela pa zadnje leglo (to je edin podatek), potem je konec koncev lahko umrla malo po kotitvi ali pa čez 5 let.  ???

Vzreditelji pa tudi vprašanje če povedo po resnici.
Se da to kako drugače preverit?



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9226 : 06 Februar 2013, 08:57:59
Vidim, da vam še nisem pokazala našega novega mulca.  :) :)







Tudi tega smo kupirali..   ;) ;)




maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #9227 : 06 Februar 2013, 13:45:39
Veliko zabave s tamalim.  :)

P.s. Kaj ves kako se ima Pago?

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9228 : 07 Februar 2013, 10:06:22
Hvala.  :)

Pago ima baje nove lastnike in je doma v neki planinski koči. Kako se ima pa ne vem.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9229 : 07 Februar 2013, 18:57:20
Sožalje obema za izgubo psov, me je kr šokiralo, predvsem za Starja.  :'(
Od kod prihaja nov mulc? Iz katere kombinacije je?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #9230 : 11 Februar 2013, 09:36:10
Tamal je iz Brežic - Val da Rosa :)



attems

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #9231 : 13 Februar 2013, 21:31:21


Ku-ku, je kdo tu? :P

You can have no better friend than a dog.


attems

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #9232 : 04 Maj 2013, 10:17:08
CAC Slovenj Gradec 2013 – Specialna razstava nemških dog

Aerodrom Slovenj Gradec, 12.05.2013

Sodnik: Špela Židan (SLO)

Prijavnica: http://www.kinoloska.si/images/obrazci/prijavnice/PrijavnicaCACKoroske2013_web.pdf

Zadnji rok prijave: torek, 07.05.2013



Za hrano in pijačo po specialki bo poskrbel Koroški regionalni odsek Slovenskega Kluba za nemške doge.

Prisrčno vabljeni!



P.S.: »sivčke« lahko prijavite med harlekine!!!

You can have no better friend than a dog.


jany80

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #9233 : 15 Maj 2013, 12:24:08
Pozdravljeni!
Lansko leto (25.06.2012) sem posvojil Nemško dogo, ki sliši na ime Zenn.
Bil je malo podhranjen, vidna 4 rebra v stoječem položaju.
Zdaj je pri meni že slabo leto in nemška doga bo pri hiši vse življenje!
Kaj več o njem pa ob povpraševanju...
Še nekaj slik :







čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9234 : 22 Oktober 2013, 14:51:02
Nesrečen pesjan išče nov dom, že 5ič!
Nahaja se v zavetišču Maribor in sedaj resnično išče svoj pravi dom, za vedno. Tak, kjer bo okusil radosti življenja in pozabil na grenko preteklost. Ima 4,5 let, več o njem in fotka pa na FB linku zavetišča-

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=741497652542757&set=a.741475195878336.1073741860.383543521671507&type=1&theater

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


srna

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #9235 : 22 Oktober 2013, 21:42:26
Ja, pa spet ima opis, ki kar kliče po novem posvojitelju, ki se bo zanj odločil iz napačnih (sentimentalih) razlogov. "Potrebuje nežnega lastnika, ki mu bo pokazal, kako lepo je lahko pasje življenje." No, to vsak pes, tisti, ki petič menja dom, pa še marsikaj drugega! Na kar je dobro v opisu opozoriti, posvojitelj pa mora biti pripravljen v psa vsaj v začetku vložiti več dela.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9236 : 22 Oktober 2013, 22:46:27
Opis se mi ne zdi napačen, druga stvar je pa izbira posvojitelja. Ne vem kako počnejo. Čisto vsak posvojitelj, vsake živali, bi moral zelo dobro premisliti zakaj posvaja in kaj lahko ponudi živali, biti realen glede svojih sposobnosti. Marsikaj je možno, če je človek pripravljen delat, si vzeti čas in poiskati pravega inštruktorja, veterinarja...karkoli že.
Največja napaka je vzeti žival iz usmiljenja! Ja, ni jim fajn. Ampak, a si lahko ti tisti, ki boš shendlal psa in imaš čas, voljo denar?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda

herra

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
  • Great Danes rule
Odgovori #9238 : 07 November 2013, 20:34:42
Precej časa je minilo od mojega zadnjega obiska tele strani. Vidim, da je kar nekaj pasjih prijateljev odšlo na mavrico, tudi naša Hera. Stara je bila 10 let in 3 mesece. Bila je zelo zdrava doga. Do njenega 8. leta starosti ni imela nobenih zdravstvenih težav, razen parkrat prebavnih motenj. Pri 8ih letih je imela gnojno vnetje maternice. Zelo me je skrbelo, če bo preživela operacijo, pa me ja vet poiril, ko je videl izvide preiskav pred operacijo, saj je imela organe tako zdrave, kot bi bila mlad pes. Naslednje leto je imela hematom na uhlju, ki so ji ga odstranili v lokalni anesteziji, letos je pa februarja imela bakterijsko vnetje jeter, ki smo ga pozdravili z antibiotiki; dva meseca je bila dobra, potem je pa v enem dnevu ugasnila. Ponovno so bila povečana jetra, dobila je vročino, pri hoji jo je zanašalo. Ko smo jo nesli v avto, je bila še pri zavesti, v ordinaciji pa se je zgubila.Pomagal ni več niti adrenalin, niti močna protivnetna injekcija, padla je v šok in ostala je samo ena odločitev.
Minilo je pol leta, stanovanje je prazno, legla pa nobenega...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #9239 : 07 November 2013, 20:39:01
sožalje  :(

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P