Nemška doga [Deutsche Dogge, Great Dane]

veranderlijk · 2677112

erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #1680 : 29 Junij 2006, 20:32:23
- če ima mladičke. pa mi je odgovorila, da so glih prejšni dan vsi šli od doma, saj so dopolnili 6 tednov  :-\  hmm... pozna kdo to gospo in njeno leglo?

No, tole pa malce zbode v oči a ne? Vsaj mene je.

Saj razumem, da gre kakšen mladič od doma tako zgodaj ampak da bi šli kar vsi pri 6 tednih od doma??????? Hja to ti da mislit da so jih hoteli čimprej dati od sebe.........seveda so pa lahko imeli tudi druge razloge :P

lp erika


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1681 : 29 Junij 2006, 21:50:15
Eno malo "tehnično" vprašanje, ker vidim, da uporabljate različne izraze. Je prav rumena, rjava ali zlata doga? Zanima me kaj piše v rodovnikih psov.

Pa še če morda kdo ve, okvirno letnico, kdaj se prvič v zgodovini omenja Nemška doga?

Lp nina



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1682 : 29 Junij 2006, 21:55:33
V rodovniku piše rumena ali tigrasta nemška doga.



Siempre Amigo

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1683 : 29 Junij 2006, 21:56:14
Sem mislila, da je prav rumena. za zlato prvič slišim. :-[

I wonder if danes think poodles are members of a weird religious cult.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1684 : 29 Junij 2006, 21:58:36
V rodovniku piše rumena ali tigrasta nemška doga.

Hvala.

Lp nina






search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1685 : 29 Junij 2006, 22:04:00
Sem mislila, da je prav rumena. za zlato prvič slišim. :-[
Jaz sem pa za zlato že kar nekajkrat slišala, vendar je pa res, da samo pogovorno  ::). Sicer pa ne vem, če sem vam v tej temi napisala, da smo bile pred kakšnim mesecem s Toro, skupaj s skupino za nastope v Trbovljah pri skupini ŠUND ali ŠEND saj ne vem čisto sigurno  :'(. Sicer nisva kazali trikcev tako kot ostali, vendar smo šli bolj na cartanje. So bili njihovi varovanci tako srečni, ko so Toro lahko sprehajali  ;D ;D
Sicer veliko slikic nimamo od tam, mi je pa Tina ravnokar poslala tole.
Sicer se na sliki ne vidi navdušenja gospoda, ki Toro drži, ker je obrnjen ravno s hrbtom proti objektivu, vendar je bil nad njo tako navdušen, da je zatrdil da bo naslednja njegova slika, ki jo bo narisal ravno naša psička.
Ko ti to reče nekdo, ki je v življenju dal že marsikaj skozi ti gre kar malce na jok od sreče, da si nekoga tako osrečil .



search.and.rescue

  • Gost

valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1687 : 29 Junij 2006, 22:57:51

  Tudi jaz ne poznam izraza zlata doga ??? ???  Uradno so rumene, vcasih jim pa kdo rece tudi rjava, zlata pa.....
  Sicer se pa ljudje spomnijo vse mogoce. V Ljubljani ima neka gospa sivega harlekina, za katerega so jo "vzreditelji"  naplahtali, da je to nebeska doga in da se zdaj tudi pri nas razstavljajo. Gospa je sveto prepricana,da je to res in ima namen s tem psom it na prave razstave.
  Je pa fajn, ce si izmislis nekaj novega- potem je mogoce vecje povprasevanje, saj bi nekateri imeli tisto, kar je novo ali pa drugim nedosegljivo  ;) ;) ;) 
 
  Cao-Slavi



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1688 : 29 Junij 2006, 23:00:08
  Tudi jaz ne poznam izraza zlata doga ??? ???  Uradno so rumene, vcasih jim pa kdo rece tudi rjava, zlata pa.....
  Sicer se pa ljudje spomnijo vse mogoce. V Ljubljani ima neka gospa sivega harlekina, za katerega so jo "vzreditelji"  naplahtali, da je to nebeska doga in da se zdaj tudi pri nas razstavljajo. Gospa je sveto prepricana,da je to res in ima namen s tem psom it na prave razstave.
  Je pa fajn, ce si izmislis nekaj novega- potem je mogoce vecje povprasevanje, saj bi nekateri imeli tisto, kar je novo ali pa drugim nedosegljivo  ;) ;) ;) 
 

Česa vse si folk ne spomne :-\ Vsak dan znova te presenetijo z takimi in drugačnimi domislicami, samo da gre zadeva v promet, groza >:(

Kaj pa letnica, mogoče kdo ve?

Lp nina



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1689 : 29 Junij 2006, 23:08:11

  Ninci- nimam pojma. Bom pogledal kaj mi pise v stari knjigi o dogah, ampak jo moram najprej najti  ;) ;) ;)  Ce jo seveda nisem komu posodila.

   Cao-Slavi



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1690 : 29 Junij 2006, 23:10:46
  Ninci- nimam pojma. Bom pogledal kaj mi pise v stari knjigi o dogah, ampak jo moram najprej najti  ;) ;) ;)  Ce jo seveda nisem komu posodila.

   Cao-Slavi

Hvala :-* Sem sicer iskala na netu in našla podatek o velikih psi v Aziji, ki se pojavljajo 2000 let pred Kristusom. Ampak dvomim, da so to Nemške doge, čeprav jih omenjajo kot doge, ker zakaj bi bile nemške doge v Aziji? Razen če je bila tam kakšna Germanska kolonija ali kaj takega... ( se kdo spozna na zgodovino in zemljepis?? ;D)

Lp nina



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1691 : 29 Junij 2006, 23:40:56
V Ljubljani ima neka gospa sivega harlekina, za katerega so jo "vzreditelji" naplahtali, da je to nebeska doga in da se zdaj tudi pri nas razstavljajo. Gospa je sveto prepricana,da je to res in ima namen s tem psom it na prave razstave.
No mi je jasno koliko se gospa spozna na pasmo...  ::)
Zlata dogica pa jaz rečem moji Thebki, ko je takoooo pridna...  ;)  :P  :)

Citiraj
Pa še če morda kdo ve, okvirno letnico, kdaj se prvič v zgodovini omenja Nemška doga?
Prva omemba psa, ki naj bi bil zelo podoben ND se je baje pojavila v kitajski literaturi l. 1121 pnš. Prve slike podobne dogam pa so našli celo v Asiriji iz l. 600 pnš (se mi zdi  :-[ ). Drugače pa kolikor sem jaz gledala mislim, da se prav pod tem imenom pojavi nekje med 1800 in 1880 točne letnice pa nikjer nisem zasledila. Če ti kaj pomaga... Čeprav nisem ravno ekspert, najbrž so drugi na forumu bolj kompetentni za to
lp
T.

8)


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1692 : 30 Junij 2006, 06:55:56
Jaz sem za zlato dogo prvič slišala od Ane (prejšnja lastnica Tore), ki je to besedo velikokrat zasledila na skandinavsem koncu, kjer se je med drugim zanimala tudi za terapijo s psi.
Sicer mi je pa tudi zanimiva izgovorjava za sive doge "sivi panther". Ali je to tudi zgolj zaradi marketinške poteze?
Se pa strinjam s Tečko, da so vse naše živalice zlate.



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1693 : 30 Junij 2006, 06:57:51
No sem pozabila tudi vprašati iz kje izhaja ta beseda? Sicer se sliši simpatično, da ne bo pomote, samo firbec me matra.  ;)



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1694 : 30 Junij 2006, 09:41:25

  Tudi sivi panther je na novo izmisljena- pred 2 leti. Verjetno pa izpeljanka iz manteltiger ali grautiger, kot jim recejo tujci.

  Tudi v mojih knjigah pise o nemski dogi ze 4000 prš. ampak niso sigurni ali so to Irski volcji hrti ali doge. Spominjali naj bi na doge, ker so imeli vec ustnic in zelo kratko dlako. Imena pa se niso imeli takrat.  So bili pa to veliki psi.  V angleski knjigi pa pise, da nekje 1800, ceprav mislim, da so v Evropi morale biti ze prej, ker je klub- DDC  ustanovljen leta 1888.

  Cao-Slavi




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1695 : 30 Junij 2006, 09:49:30
Tecka in Slavi hvala :-*

Lp nina



Siempre Amigo

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1696 : 30 Junij 2006, 10:17:46
Ok...takole piše o dogah na doggedog.net, če kaj pomaga.
Če pa sem ga polomila, ker sem skopirala, pa ga prosim zbrišite.
Predniki današnje nemške doge so bulenbeiseri (psi ki so lovili bike za noge), kot tudi psi ki so lovili divje svinje, bili so vmes med močnim angleškim mastifom in hitrejšim in okretnim hrtom. Pod dogo je mišljen velik, močen pes ki ni pripadal nobeni poznani pasmi.
Kasneje so jo imenovali kot ULMSKA doga, DANSKA doga, ANGLEŠKA doga, PREGANJALEC divjih svinj, VELIKA doga.
Obstajali so različni tipi teh psov po velikosti in barvi. Leta 1878 u Berlinu se je sestal sedem članski komitej v sestavi vzrediteljev in sodnikov, pod pokroviteljstvom dr.Bodinusa, in odločil da se vse različice v barvi in velikosti skupno imenujejo "NEMŠKA DOGA". Z tem so postavili temelje za novo avtohtono nemško pasmo.
V okviru razstave v Berlinu 1880 so prvič predstavili standard doge ki je leta 1888 z strani "Deutchen Doggen Club 1888.e.v." sprejet in istega leta spremenjen. Današnja formulacija standarda odgovarja zahtevama FCI.


I wonder if danes think poodles are members of a weird religious cult.


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1697 : 30 Junij 2006, 10:38:03

  Razne imena so se uporabljala ze pred 1800 - tocnega datuma za ime " nemska doga" pa ni nikjer.  Tudi DDC naj bi bil prvi klub za nemske doge, pa je bil v Angliji klub ustanovljen ze leta 1882.  Tam so se srecali z imenom nemska doga ze okrog 1570- nekaj posameznikov je uvozilo te pse, vsak pa mu je dal svoje ime. Eno od njih je tudi nemska doga.
   Verjetno pa teh stvari nikoli ne bomo tocno vedeli, ker tudi avtorji knjig ne navajajo istih podatkov in datumov.  Anglezi bi radi videli, da so oni prvi, Nemci pa navijajo zase....tako kot za vse ostale pasme.

   Cao-Slavi



Siempre Amigo

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 0
Odgovori #1698 : 30 Junij 2006, 10:43:32
doge okoli leta 1800

aha, še dodajam:


doga okoli leta 1920



I wonder if danes think poodles are members of a weird religious cult.


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #1699 : 01 Julij 2006, 09:28:33

   Ojla!

  Meni je pa kar mal hecno, ko gledam stare slike od dog.  Cisto nekaj drugega.

  Cao-Slavi



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1700 : 01 Julij 2006, 09:35:53
V naši bližini živi mešanček med dogo in dalmatincem, pa je skoraj čisto tak kot doga iz 1920 (razen uhljev in barve). Zanimivo. Priznam pa da so mi današnje doge veliko bolj všeč  ;).
lp
T.

8)


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1701 : 01 Julij 2006, 11:31:35
Tudi meni se zdijo čisto druge. Se mi zdi pa zelo lepo, ker dogica iz leta 1920 zelo lepo stoji.  Glava se mi pa zdi zelo podobna CC. Me prav zanima, če NInči misli enako, ker je velika ljubiteljica obeh pasem?



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1702 : 01 Julij 2006, 13:07:05
Sem našla še dve zanimivi slikici harlekinov:
Letnice pa žal ne vem  :(




Tale se mi zdi zelo podobna tistim, ki jih je prilimala Siempre Amigo.




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1703 : 01 Julij 2006, 14:23:44
Tudi meni se zdijo čisto druge. Se mi zdi pa zelo lepo, ker dogica iz leta 1920 zelo lepo stoji.  Glava se mi pa zdi zelo podobna CC. Me prav zanima, če NInči misli enako, ker je velika ljubiteljica obeh pasem?

Od teh slik, ki jih je nalimala Siempre Amigo je CC-ju najbolj podobna doga na drugi sliki. Pa še to predvsem zaradi oblike kupiranih ušes, ker so krajša kot danes pri dogah in ker je pes občutno nižji in bolj nabit, kot ta iz leta 1920. Tudi glava je širša, dokaj zanimivo. Saj tisti, ki spremljate temo o CC-jih ste najbrž zasledili, da naj bi bile tudi doge eden izmed prednikov oz. "materialov" za takega CC-ja kot ga poznamo danes.


so pa tele stare fotke res smešne 8) čisto drugi psi.




search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1704 : 01 Julij 2006, 18:19:02
Ja  saj na glavo sem mislila.




Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1705 : 01 Julij 2006, 19:45:36
No do zdaj sem videla CC samo na slikah  :-[ in zato se vzdržujem komentarja o podobnosti. Moram enkrat na razstavo, ker ugotavljam, da je veliko pasem, ki jih zelo slabo (ali skoraj nič) poznam  :-[ .
Aja bi rada vprašala če je bil na razstavi v Ljubljani 2(se mi zdi) leti nazaj z dogo kdo od vas. Moja mama je peljala tamaledva, ker sem jaz obležala in takrat je imel naš Samo priliko spoznati dogo zelo od blizu. Po besedah moje mame je dobil ljubčka čez cel obraz, se smejal, lastnica se je pa opravičevala (zaradi slinastega poljubčka). Ima kdo ta dogodek v spominu? No v vsakem primeru pesjanu (ali pesjanki) hvala, ker je v tistem trenutku mojega otroka zasvojil z pasmo na katero je nora tudi njegova mama  ;).
lp
T.

8)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1706 : 01 Julij 2006, 22:01:28
No do zdaj sem videla CC samo na slikah  :-[ in zato se vzdržujem komentarja o podobnosti. Moram enkrat na razstavo, ker ugotavljam, da je veliko pasem, ki jih zelo slabo (ali skoraj nič) poznam  :-[ .
Aja bi rada vprašala če je bil na razstavi v Ljubljani 2(se mi zdi) leti nazaj z dogo kdo od vas. Moja mama je peljala tamaledva, ker sem jaz obležala in takrat je imel naš Samo priliko spoznati dogo zelo od blizu. Po besedah moje mame je dobil ljubčka čez cel obraz, se smejal, lastnica se je pa opravičevala (zaradi slinastega poljubčka). Ima kdo ta dogodek v spominu? No v vsakem primeru pesjanu (ali pesjanki) hvala, ker je v tistem trenutku mojega otroka zasvojil z pasmo na katero je nora tudi njegova mama  ;).


Tečka če boš šla na razstavo zaradi CC-ja ni 100%, da sploh bo kakšen tam, boš pa najbrž imela kaj videti pri dogicah. Ponavadi jih je na večjih razstavah kar zadovoljivo število.

Iz kje točno je tale mešanček doga-dalmatinec?

Lp nina



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1707 : 01 Julij 2006, 22:12:52
Tečka če boš šla na razstavo zaradi CC-ja ni 100%, da sploh bo kakšen tam, boš pa najbrž imela kaj videti pri dogicah. Ponavadi jih je na večjih razstavah kar zadovoljivo število.

Lp nina
Mogoče bomo pa imeli srečo in bo prišel od Vali King (Kong). Ja dogic je pa res precej. Na specjalki v Ljubljani (letos) jih je bilo kar 77.



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1708 : 01 Julij 2006, 23:06:12
ninci: mešančka so dobili v zavetišču Gmajnice. Enkrat ob priliki ga moram slikat  ;)

SAR: bom res mogla enkrat pogledat. Letos mi ni uspelo, služba, služba in še enkrat služba, če pa slučajno dela ni, se pa vedno kaj drugega pojavi  :(.
lp
T.

8)


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #1709 : 01 Julij 2006, 23:08:48
ninci: mešančka so dobili v zavetišču Gmajnice. Enkrat ob priliki ga moram slikat  ;)

SAR: bom res mogla enkrat pogledat. Letos mi ni uspelo, služba, služba in še enkrat služba, če pa slučajno dela ni, se pa vedno kaj drugega pojavi  :(.
lp
T.
Pohvalno, da so rešili še enega brezdomčka.
Ja lahko prideš tudi v Trbovlje zadnjo nedeljo v avgustu (letos seveda). Tam nas bo tudi kar nekaj  :). Pa še daleč ni.