Earthlings

aussie · 5160

aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
: 13 Marec 2007, 00:22:58
Na povezavi http://www.jonhs.net/freemovies/earthlings.htm si lahko pogledate film Earthlings (Zemljani) enega najboljših dokumentarnih filmov vseh časov, ki govori o krutem odnosu človeka do živali.

Film je v letu 2005 prejel številna priznanja na mednarodnih filmskih festivalih.

Ogled tega filma zahteva nekaj poguma. Pogum, da se morda prvič v življenju soočimo s tem, kakšen je naš delež pri grozljivem trpljenju živali. Kljub krutostim, ki jih film prikazuje, je njegova vrednost prav v tem, da je dokumentarec; tako nihče ne more trditi, da reklamiramo še eno "novodobno ameriško iznajdbo". Nasprotno: film prinaša resnico, ki je morda le nekaj sto ali tisoč metrov oddaljena od našega doma, vendar skrbno skrita za debelimi zidovi, ki udušijo smrtne krike nemočnih, najbolj zatiranih Zemljanov našega planeta. Kaj boste s to resnico naredili, je seveda stvar vaše svobodne izbire, vsak vaš odziv pa bo vendar pripadal eni od stopenj, skozi katere se prebija večina resnic: 1. fazi zasmehovanja, 2. fazi silovitega nasprotovanja ali 3. fazi sprejemanja.

 



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1 : 13 Marec 2007, 17:21:53
Jaz sem si ga ogledala za zdaj cca 1/3 in zbiram pogum/živce za ogled preostanka. Sicer je bilo že napisano na sosednjem forumu...: Ogled je težek, boli, vendar to ni izgovor da bi si človek nataknil "plašnice" in zadevo ignoriral. Navsezadnje smo ljudje tisti, ki to počnemo.
lp
T.

8)


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #2 : 13 Marec 2007, 20:55:24
Jaz sem prav otopelo sedela pred računalnikom... Sploh mi niso šle iz glave tiste oči, ko so klali na pol živo kravo... In besede debila, ki se je delal norca iz prašičev, ki jih je lovil okrog ograde, da jih bo usmrtil s pištolo... In besede prav takega debila, ki je tepel slone...   :-X
Nonstop že premišljujem o tem, kako živalim izboljšati njihovo bivanje na tem planetu. In si močno želim, da bi vsi tisti ljudje, ki z živalmi kruto ravnajo, trpeli!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 14 Marec 2007, 11:24:49
Hja, jaz sem pa film mirno gledala ob kosilu in mi še teka ni vzel, ker sem večino tagrdih posnetkov že itak videla.  Film je dober, za razliko od drugih pa v meni ne zbuja čisto nobene želje po tem, da bi tisti okrutneži na kakršen koli način trpeli. Bi pa ne bilo slabo, če bi opazili, da so "stvari" s katerimi imajo opravka živa in čuteča bitja - menda je bil to tudi smisel filma. Upam vsaj da ga bo kdo tudi tako razumel. Tudi tisti, ki do onemoglosti razvajajo svoje "hišne ljubljenčke" bi se lahko malo zamislili - saj to, da so čuteča bitja jim večinoma še priznajo, da pa gre za bitja s svojim dostojanstvom, s svojo voljo in svojim "privatnim" življenjem  - ne, to pa ne gre več...


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #4 : 14 Marec 2007, 12:58:04
Lanabela, imaš pa močan želodec. Meni je film ves popoldan pokvaril (pa nisem vsega gledala, malo sem preskočila).

Verjetno je res namen filma živali prikazati kot enakovredna bitja ljudem na tem planetu. Zato naj bi se zamislili tako tisti, ki z živalmi ravnajo nehumano kot tudi tisti, ki živali počlovečijo, čeprav jih ne gre metati v isti koš.

Kristinca & Florinca


aussie

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Sunshine Coast, Australia
Odgovori #5 : 14 Marec 2007, 13:24:44
Jaz ne morem imeti sočutja do takih ljudi, nikakor ne... Zato mi je vseeno, če se jim zgodi nekaj najbolj groznega.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 14 Marec 2007, 16:37:55
Kaj češ, sem se utrdila, ko so nam med večerjo servirali zelo nazorne slike iz Bosne. Kakšnega posebnega sočutja do okrutnežev sicer res ne čutim, lahko pa razumem, zakaj ravnajo tako kot ravnajo.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #7 : 14 Marec 2007, 17:28:56
lahko pa razumem, zakaj ravnajo tako kot ravnajo.

In kaj je razlog? Dojemanje živali kot 'stvari', ki se prenaša preko vzgoje iz roda v rod že stoletja? V bistvu je bila Cerkev tista, ki je uradno razglasila živali za brez duše. Ker če bi živali imele dušo, bi šle tudi v nebesa in bi tam kmalu zmanjkalo prostora. In ljudje bi se začeli spraševati, kam bodo pa šli, ko ne bo več prostora. In takega razmišljanja so se vrhovni bali, zato so se odločili, da bodo živali kar brez duše, brez identitete, brez sposobnosti mišljenja in čustvovanja. ::) Žal. Pa brez zamere ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #8 : 14 Marec 2007, 19:44:13
In kaj je razlog? Dojemanje živali kot 'stvari', ki se prenaša preko vzgoje iz roda v rod že stoletja? V bistvu je bila Cerkev tista, ki je uradno razglasila živali za brez duše. Ker če bi živali imele dušo, bi šle tudi v nebesa in bi tam kmalu zmanjkalo prostora. In ljudje bi se začeli spraševati, kam bodo pa šli, ko ne bo več prostora. In takega razmišljanja so se vrhovni bali, zato so se odločili, da bodo živali kar brez duše, brez identitete, brez sposobnosti mišljenja in čustvovanja. ::) Žal. Pa brez zamere ...
Sammy tukaj se popolnoma strinjam s tabo, tudi sam sem mišljenja, da cerkev v celi svoji zgodovini ni prnesla nč dobrega človeštvu, vera sama po sebi uči dobro, vendar so jo dušebrižniki priredili po svoje, torej izključno in samo sebi v korist. To je najmočnejša firma na svetu z samimi visokoizobraženimi kadri, ki vejo kako izkoriščati ljudstvo, za lasten obstoj  >:D

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 14 Marec 2007, 19:57:00
Heh, kaskae, jaz si takih skrajnosti ne upam trditi, kar sem napisala, sem samo povzela po eni knjigi. Sicer pa je to, kar omenjaš, že druga tema, ki ne paše ravno tukaj v kontekst ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #10 : 14 Marec 2007, 20:09:31
Heh, kaskae, jaz si takih skrajnosti ne upam trditi,
he-he se bojiš,da te bojo za ušesa  :D :D
pa to ni skrajnost, ampak tako kot vsebina tega filma Earthlings žalostna RESNICA

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 15 Marec 2007, 12:23:40
Razlogi so bistveno bolj kompleksni in presegajo okvire te teme. Cerkev ima s primeri prikazanimi v filmu zelo malo ali nič.
Živali naj bi bile res  ustvarjene samo zato, da služijo človeku, vendar naj bi človek s podarjenim ravnal kot dober gospodar - kar pa v teh primerih nikakor ne.


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #12 : 15 Marec 2007, 20:12:14
Jaz pa ne vem zakaj vsi cerkev zraven mešate ::).
Pogledala,film je dobr...naj bo v poduk vsem!

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #13 : 18 Marec 2007, 13:46:59
Mislim, da bi morala debata potekati bolj v smeri: Kaj lahko naredim. Namreč kot posameznik. Jasno je, da se samo po sebi zadeve ne bodo spremenile. Jasno je tudi, da če film doseže to, da bo nekaj vegetarijancev več, klavnice ne bodo propadle (še vedno je dovolj mesojedcev, če ne drugih so tukaj še vedno naši peskoti in mace). Kupovanje jajc talne reje, nekateri smo srečneži in imamo možnost kupovanja mleka pri kmetih za katere vemo, da s svojimi kravami lepo ravnajo,... Kaj pa lahko naredi recimo povprečen ljubljančan, ki nima možnosti sajenja dreves, ima že tako same varčne žarnice,... Ali se res vse konča pri podpisovanju peticij in pošiljanju mailov v upanju, da se bo koga dotaknilo?
lp
T.

8)