bradati škotski ovčar [Bearded Collie]

kathy · 515213

afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #510 : 15 Junij 2010, 12:09:35
čara ravno tega se bojim - da bi se navadil na konzerve. Ko smo ga dobili sem mu dajala v vodo namočene brikete, pa skuhala kake makarončke itd. pa je šlo. Zdaj pa ni šans, da bi jedel samo brikete. Edino med igro in učenjem mi jih brez težav je iz roke.



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #511 : 15 Junij 2010, 16:16:58
Felina, mi pa  se res nikoli ne bomo videli na tekmi...  ::)

Uf, očitno nisem jaz edina, ki ima probleme, ker pes noče jest...  Flo je imela najprej 2 obroka, ampak ker zjutraj nikoli ni niti pogledala hrane smo zmanjšali samo na večer. Vmes ne dobiva nobenih priboljškov in tega, ker enostavno jih pljune ven, tudi če je kaj dobrega. Če je pa v družbi drugih psov, pa samo gleda, kdaj bo ona dobila kakšen "piškot"... Samo, da drug ne bi  ::) Enako je pri hrani. Sama le težko poje kar ima v skledi, če se kdo od psov približa pa začne renčati in pospešeno "goltati" dol.
Smo tudi mi v hrano mešali konzerve, jogurte, skuto... Pri Flo niti to ni pomagalo, vse se je naveličala. Zdaj "trkam na les" poje, saj zvečer, res komaj... Smo se pa zredili za 1kg  8) Sem čist ponosna  :P

Me pa še nekej zanima... Felina, ko si napisala, da Ai-ju ni ravno všeč slalom... Na kakšen način si ga pripravila do tega, da mu je saj malo všeč? Ker Flo, gre v slalom ampak bolj kot ne počasi in previdno  ::) Tele previdnosti bi se rada "znebila" saj pri slalomu.  :)

lp



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #512 : 15 Junij 2010, 16:31:40
butec jaz... Prepričana sem bila, da je neka nemška beseda :o :-[

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #513 : 15 Junij 2010, 16:55:24
star  slalom delaj v koridorju, zelo dolgo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #514 : 15 Junij 2010, 17:25:33
*star*

Sem ti napisala na ZS, da ne smetiva teme o bradicah :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #515 : 15 Junij 2010, 18:35:27
Jap pri neješčemu psu od sorodnikov je pomagalo da sem skledo nesla na dvorišče, tam je pa hlastal, ker če ni pojedel, jo je pač sosedov pes. Dobra šola. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #516 : 15 Junij 2010, 20:59:36
Sva delali v koridorju, tam je šla zelo hitro, ko sva pa "prešli" na tapravi slalom se je pa zelo upočasnila in pazila, da se ne zabije v palice... Bi bilo pametno, če bi šli nazaj na koridor?  :)

Felina, hvala za odgovor  :)

lp



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #517 : 15 Junij 2010, 21:42:50
*star* mogoče bi se ti tole splačalo poskusit (vsaj kolikor berem, je bila moja ista ;D):

Moja je bila na začetku zelo neješča (je pojedla samo par briketov čez cel dan), pa smo se šli kdo dalj vztraja. Sem pa uporabljala tisto 'finto', ko daš psu za jest, po 15min pa daš stran in ponudiš za naslednji obrok. Ko je pa jedla, ni pa pojedla vsega obroka, sem ji pa vsakič, ko je odmaknila pogled od hrane, skledo vzela in spet ponudila pri naslednjem obroku. Psica se je naučila, da ko dobi hrano, se jo poje in se ne ubada z vsem kar se dogaja okoli.

Ker pa ni hotla jest iz roke (oz. je hrano ven pljuvala, ko jo je dobila za nagrado, če so bili 'navadni' briketi) sem pa z njo delala na način Mie Skogster, ko navadiš psa, da hrana ni samoumevna, da si jo mora priborit. V zaprti pesti so briketi (to delaš z lačnim psom) in če je pes lačen, bo šel za vonjem hrane. Ko začne slediti roki, mu dovoliš, da se zagrebe za premikajočo se hrano. V bistvu mora pes malo bolj na grobo izsilit hrano iz tvoje roke. Po tej vaji, pa je psica za nagrado dobila obrok. V bistvu se gre za neko igro s hrano, da se pes nauči, da se mora zanjo potrudit. Potem ko pa imaš to narejeno moraš pa delati na lepem jemanju, kar je v bistvu nasprotno tej vaji, ampak ko ima pes že izdelano neko vrednost na hrani, naj ne bi bil problem.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


MANDY

  • Gost
Odgovori #518 : 16 Junij 2010, 09:42:04
Haj, po mojem ima većina bradic problem z neješčnostjo. Naša Ida ni izjema je že imela 18kg pa sva bili včeraj na vet. in je shujšala za tri kile. Sama kost in koža jo je. Shujšala pa je zaradi stresa-strahu(sosednja hiša se je obnavljala in so zelo ropotali), navidezne brejosti...ej sami problemi. Ona sicer bolj z užitkom poje brikete če vanje zmešam samo eno četrtino konzerve ampak če je lačna je brikete brez dodatkov. Najbolj je pomagal še en pes, ker je full ljubosumna. Ko vidim, da se zmrduje dam samo skledo mlajše psičke bliže (seveda sem zraven) pa poje vsaj malo.
Po drugi strani ima pa zelo hitro in dobro prebavo, jaz sem se vdala ,da je pač suhe "sorte". :)



afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #519 : 16 Junij 2010, 11:04:55
No, Sky je danes zmazal briketke kot nor. Zakaj? Ker se je pri kosilu zmrdoval, pa sem mu lepo skledo vzela. Pri večerji se je zgodba ponovila - pritekel je do sklede, povohal in šel stran. Par minutk sem mu pustila, je nekajkrat prišel povohat in šel stran. Pa sem mu jo spet vzela. Zvečer me je pekla vest in sem mu čez dve uri spet ponudila isto. Se je kar zakadil v skledo in pojedel do zadnjega briketka. Danes zjutraj enako. Je zgleda hitro pokapiral, da drugega ne bo dobil  :D Upam, da to ni bil le trenutni navdih in lakota.

Pa naročila sem naju pri veterinarju. Punce, kako je s cepljenji - kolikokrat in za kaj? Vem, da mi bo veterinar vse razložil, pa tudi malo sem že pozabila od prejšnje psičke kako je bilo  :-[
Ve katera kako je z vpisom v slo. register? Kužka smo pripeljali iz Hrvaške.



MANDY

  • Gost
Odgovori #520 : 16 Junij 2010, 12:25:30
Za vpis v slovenski register pri KZS če imaš to v mislih moraš imeti EXPORT rodovnik, po dogovoru ti ga pošlje vzreditelj. Naša psička je od iste psarne kot tvoj kuža in jaz sem morala  sama na KZ Hrvaške poslat njen rodovnik, da so mi napisali in poslali pravega. Čeprav je bil dogovor drugačen  :'( :'(. Ta rodovnik pa pošlješ na KZS s svojimi podatki in če imaš potrdilo o plačilu članarine KZS je vsa zadeva ceneje.Moram jih pohvalit na KZS so hitri in zelo prijazni.
Pozdrav.



MANDY

  • Gost
Odgovori #521 : 16 Junij 2010, 12:26:35

V DRUGO GRE RADO



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #522 : 16 Junij 2010, 12:58:22

 :)

Mandy, ko imaš odprto sliko z desnim gumbom klikneš nanjo in skopiraš URL naslov. Tega potem prilepiš med kodo za sliko, tako kot si storila zdaj.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #523 : 16 Junij 2010, 13:10:29
Mandy - če prav razumem, moram kontaktirat vzreditelje, da mi pošljejo export rodovnik, ker smo od njih dobili samo potni list (pet passport). V primeru, da mi ga ne pošljejo se moram očitno obrnit na KZ Hrvaške? Imaš mogoče kakšen kontakt kam naj bi se v tem primeru obrnila? Zakaj pa ti vzreditelji niso hoteli poslat?
So pri nas kaj komplicirali glede vpisa v CRP? Sem prebrala precej zadev okrog tega, pa je precej zapletenih zgodb  :'(



afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #524 : 16 Junij 2010, 13:26:31
No, sem kar takoj kontaktirala vzreditelje, pa mi je odgovorila, da se papirji urejajo in ko jih dobijo, nam jih pošljejo. Upam, da res!
Potem, ko dobim papirje se moram pa obrnit na KZS, ane? 



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #525 : 16 Junij 2010, 17:36:19
JA, če nimaš namena vzrejati ali tekmovati v katerem pasjem športu, izključujem frizbi, psa ni treba vpisovati v našo rodovno knjigo, ker nič s tem ne pridobiš, samo okoli 40 € za en štempeljček plačaš  >:( Tudi razstavljaš lahko z export rodovnikom :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #526 : 16 Junij 2010, 22:31:30
Razstavljaš res lahko z export rodovnikom, samo ga moraš pred zaključkom šampionata vpisat v našo rodovno knjigo, drugače ti ne priznajo šampionata, ko imaš izponjene vse pogoje. ;)



afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #527 : 17 Junij 2010, 08:53:47
Potem bi bilo verjetno najbolje, da z vpisom počakam in vidim kako bo - sicer imamo namen tekmovati in hoditi na razstave, ampak le, če bo Sky navdušen nad tem. Export rodovnik upam,da pride po pošti kot je bilo obljubljeno. Jih bom vsake toliko malo podrezala.

Aja, briketki nam gredo v slast - je včeraj vse pojedel, danes zjutraj prav tako. Je pa zdaj "samo" na treh obrokih, prej je imel štiri. Edino kaka non stop  ??? Samo ponoči je naredil tri kupčke, pa se je že zvečer po obroku 2x iztrebil (zadnji obrok je dobil ob 18. uri, zunaj smo bili do 21. ure). Res mi ni jasno zakaj tako pogosto kaka - je kriva hrana?



MANDY

  • Gost
Odgovori #528 : 17 Junij 2010, 10:00:37
HA o tem sem pisala dobra prebava  :D ;D :P. Tej vzrediteljici ni preveč za verjet, je tudi meni obljubljala, no mogoče  ;) boš videla. V vsakem primeru je pa treba kar dolgo čakat na rodovnike - hrvaška KZ  :(.  Lahko jih tudi pokličeš vse tel, so na njihovi uradni internet strani. Če se boš odločila za vpis, pošlješ dopis z papirji in kotaktno številko na našo KZ in to je to.
Hvala Zoe, sem zakvačkala  :-[ :-[.



afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #529 : 17 Junij 2010, 10:40:24
Ja, prebavo ima noro - se mi zdi da non stop kaka (tudi po 10x/dan  ???). Po vsakem obroku kaka vsaj 2x, ampak zjutraj vedno najdem po 2-3 kupčke  :(
Pa danes se je spet polulal notri (+ trije kupčki!)  :(
Saj vem, sama sem kriva, ker ga ponoči nisem peljala ven in sem potem ob 6-ih zjutraj pucala kot nora in  pomivala (voda+kis).

Glede papirjev pa res upam, da pridejo po pošti. Si imela slabe izkušnje s to vzrediteljico? Meni sta se oba zdela prav simpatična in poštena - no ja, sicer pa sem precej naivne sorte  :-[



MANDY

  • Gost
Odgovori #530 : 17 Junij 2010, 14:15:28
Nič ne bom opravljala, upam le da bodo tvoje izkušnje boljše  :-*. Veš ti medvedki so zelo, zelo pametni in treba jih je zaposlit. Naša ima močan karakter in če hoče kaj doseč ni ovire zanjo, s tem, da razmišlja  :). Najslabša kombinacija je močan karakter,dober spomin+ strah za znoret. Tako, zaposli svojega lumpa z vajami, igro, sprehodi in boste vsi uživali.
 



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #531 : 18 Junij 2010, 11:28:04
MANDY....amen na to  ;D

Se mi zdi, da se premalo ljudi zaveda, da bradice niso samo ljubki medvedki in z skoraj vsemi lastniki bradic, s katerimi sem se pogovarjala in smo v prijateljskih odnosih, so na eni točki rekli, jao, vedel sem, da bo dosti dela, ampak toliko pa ne.....in vsi so se odločili, da bodo začeli delati v nekem pasjem športu in to me blazno veseli za dobro bradic. Tudi na agility tekmah jih videvam vedno več in sem prav navdušena nad kožuharji... :o

 

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


MANDY

  • Gost
Odgovori #532 : 18 Junij 2010, 14:16:35
Afna na nekaj bi te še opozorila, veliko se jih nauči( naša se je kar sama  >:D )odpirat vrata v vse smeri ni problema. Če nočeš popraskanih vrat bodi malo pozorna in poskušaj ustavit ta "šport". In lajanje  >:(, ko je bila naša stara okoli leto dni me je na cesti ustavil moški in vprašal, če naša veliko laja. Ej bila sem malo šokirana in rekla ne, ker dejansko je takrat bila še bolj tiho.
Okoli leta in pol do dveh pa se je začelo. Saj ne laja brez veze, jaz pravim, da je kot najstnica ki ti skoz odgovarja nazaj  :-X
Primer: si na sprehodu in jo pokličeš k sebi zaradi ceste, da gre lepo poleg s tabo čez prehod. Na drugi strani jo spustiš po dveh korakih se obrne in te nalaja-nahruli pa gre veselo naprej. Se pogovarjaš malo  :-[ predolgo začne skakat in lajat okoli tebe.
Skoči iz avta enako, samo njo se sliši.  Bodi pozorna in ga nauči, da na ukaz utihne.



viva

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
  • skype: ursa.modic
Odgovori #533 : 18 Junij 2010, 16:08:41
In čeprav je Sky še mladiček in še nima vozlov ga ne pozabit navadit na krtačo in na to da med krtačenjem leži. ;)
 


afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #534 : 21 Junij 2010, 10:26:50
Hvala punce za nasvete! Uh, nisem vedela, da iz lajanja nastane tak problem. Si ga sploh ne predstavljam lajat, sploh ker je tak boječko. Ga navajam na vse možne šume, ampak ob kakem novem vedno kar otrpne. Zadnjič sva šla na sprehod - ovratnice in povodca skoraj ne opazi več in prav lepo hodi (čeprav zaenkrat še krajše razdalje). Pa sva zvečer ponovila vajo in glej, po cesti prišibata dva (spuščena jasno, brez lastnikov!!!  >:() dva mešančka manjše rasti (sta velika ravno kot Sky). Revček je čisto otrpnil, ko sta šibala mimo in ga oblajala. Pa se ni več hotel premaknit niti za milimeter  :-\ Ni pomagalo nič - ne prigovarjanje, priboljški...nič. Ko sva se obrnila proti domu se je kar kadilo za njim, tako je šibal domov. Kak nasvet kako naj ga navadim teh nadležnih vaških psov?

Na krtačenje ga tudi navajam - zaenkrat uspešno. Če ne drugega, da se vsaj navadi, da to ni noben bav bav. Ker prvič me je tako užaljeno gledal...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #535 : 21 Junij 2010, 11:26:11
Če ga tisti psi ignorirajo-spusti povodec in pojdi sama naprej. Imej ga čim več brez vrvice, se mu skrivaj in ga ne kliči, naj te sam poišče. Pa čim več psov naj spoznava, če ga bo res taaako strah, pa kupi torbo v kateri ga boš nosila in bo tako spoznaval mestni vrvež.

Proti koncu avgusta je v Trbovljah ena fajna zunanja razstava-super socializacija-če bo takret že dopolnil 4 mesece oz. bo preteklo 30 dni od cepljenja proti steklini.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #536 : 22 Junij 2010, 10:28:25
Sem ga spustila, ga klicala, pa je stal kot vkopan. Nazadnje se je obrnil proti domu in šel domov (nisva bila daleč stran).
Danes imamo pregled pri vet. - moram nujno vprašat glede kakca. Ima včasih kar malo sluzi vmes  ??? Sem brala, da je lahko fasal bakterijo (kokcidija ali nekaj podobnega)  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #537 : 22 Junij 2010, 12:12:30
Jaz bi ga samo 1x poklicala in tekla vstran ob strani pa kaka mahajoča igrača in nekje 20 korakov stran pogledla nazaj in hitro naprej. Čim bolj igralne sprehode imejta, malo se povlečita, mu prepusti igračo in steci par korakov stranin spet...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #538 : 22 Junij 2010, 16:05:22
čara, včasih to puščanje mladičkov in tekanje vstran enostavno ne pomaga...preverjeno. Moj je imel obraten problem, preveč poln samega sebe, da bi šel za mano in si je raje poiskal lastno zabavo, kar se njega tiče tudi sam sredi livade. Sem tudi sama rekla, ni hudič, da 2 mesečni pes (pri meni 1 teden) ne bo pritekel za nami, smo odrveli 2 človeka, 5 psov, on se je odločil ostat sam, smo se mu skrili, ostali skriti 15 minut, ni trznil, imel je lastno zabavo. Tako da včasih ta teorija tudi pogrne in če so psi prestrašeni, kar Sky očitno je, saj je reagiral kot je reagiral, tudi kaj takšnega ne pomaga.....Pa tudi bradača v torbici si ne znam predstavljati, ker kmalu presežejo kilograme, ki so še nosljivi, pa čist nič tudi to ne pomaga, da bo svet spoznaval od zgoraj, ima lastne tace, naj hodi in naj se sooča na pravilen način.Ko samo slišim za torbice v povezavi s psi, mi kurja polt rata  >:(

Saj ni nujno, da že sedaj spozna celi mestni vrvež in vse ostalo.....moji začnejo to spoznavat pri 6 mesecev plus, pred tem zelo postopoma dodajam motnje, da se v vsaki situaciji ne more zgoditi drugače, kot da pride k meni in ni konfliktov med nami. Tudi sprehodov nimam tam, kjer vem, da bodo motnje, se odpeljemo vsak dan z avtom na oddaljene stezice, kjer ni hiš v bližini, kjer so ljudje redkost in tam delamo na povezanosti, nato to selimo v park, vendar delamo in se igramo daleč od stezic, da so ljudje v vidnem in vonjalnem obsegu, niso pa na dosegu par korakov in tako postopoma. Ko jih peljem v malo bolj obljudene kraje, ne sitnarim, da jih ne smejo čohat in se vpikovat v njih, ker pač to se dogaja in prej ko se navadijo, boljše je, ampak....preden pridemo do te faze, je mladiču kristalno jasno kdo sem jaz, kam on spada in da je fajn z mano bit in hodit za mano in da so tuji ljudje in psi le prehodnega značaja. Pazim, da niti enkrat v življenju ne skuži, da lahko zbeži od mene. V bistvu moji psi sploh ne vedo, da obstaja opcija, oditi od mene, ker se to enostavno ne zgodi. Pač, to je moj način dela, ima vsak svojega, pač tisto, kar nekomu prinaša rezultate in pri meni se to obnese, pa ni noben prestrašen, vsi so še preveč polni samih sebe in še vsi so čist dovolj hitro spoznali vse možne zvoke, ampak prioriteta mi je, da pes spozna, da je pri meni varno in da meni lahko zaupa, ko to dosežeš, pa se lahko greš neke igrce s hudimi stresnimi situacijami, pred tem pa je to samo spodkopavanje samega sebe.

Aja, pa še nekaj, več zdrave kmečke pameti v roke, kot en kup kompliciranja.  ;D

Pa še glede bradačev, meni je zelo žal, da se v tej pasmi sploh srečujemo s plahimi psi, kar ni njihova lastnost...preverjeno....je samo vzreja, kar je še bolj žalostno.

 

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


afna

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #539 : 23 Junij 2010, 08:48:58
Ekola, pa je za nami prvi pregled pri veterinarju. Sky je dobil pikico, pa ampulo proti klopom in bolham, tabletko za razglistenje, EU potni list, tehta 4kg in je vse ok. Vzeli smo še brikete Royal Canin (baby dog), pa jih ima (zaenkrat fuuul rad). Naslednje cepljenje čez 1 mesec, pa vsak mesec bo dobil ampulo proti klopom in bolham - živimo sredi gozda, tako da je obvezno.

Glede plahosti - Sky je nor na ljudi in na sprehodu uživa, raziskuje, divja sem ter tja, priteče, ko ga pokličem...edino drugih psov se boji. Sploh laježa in tistih, ki prosto letajo okrog brez lastnikov (živimo na vasi, kjer je takih psov ulala veliko)  >:( In take lastnike bi za ušesa vlekla!  >:( Je kar nekaj psov, ki so cel dan prepuščeni samim sebi - napadajo druge, lačni iščejo hrano, prevračajo smetnjake itd. In v takem okolju je res težko vozit psa na sprehod, ker nikoli ne vem kdo naju bo "napadel". Zato zdaj hodiva po gozdnih poteh, ampak vseeno bi ga rada navadila na druge pse - da se jih ne bo bal. Ampak na te vaške ga niti nočem navajat - ne vem kako bodo reagirali, ko bova šla mimo, poleg tega pa se bojim, da se jih bo res bal in s tem tudi vseh drugih (socializiranih) psov   :(