Ameriški buldog [American Bulldog]

Gaby · 94206

Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
: 21 Marec 2007, 07:59:51
Sem nova na tem forumu.
Ker sem pred kratkim postala lastnica te pasme. ;D :)
Rada bi si delila izkušnje in se pogovarjala o tej pasmi. 8)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 23 Marec 2007, 10:57:56
Gaby mene zanima, kako to da si se odločila za to pasmo?




Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #2 : 23 Marec 2007, 14:12:35
Gaby mene zanima, kako to da si se odločila za to pasmo?



O tej pasmi sem prvič brala pred kakimi 8 leti ( članek v reviji Moj pes ), in je bila ta pasma zelo lepo opisana in mi je postala všeč tako po značaju kot videzu. Potem sem še veliko brskala po intrnetu, ker v knjigah o psih ni o njih nič pisalo. Pred dobrima dvema letoma pa sem prišla v stik z Psarno Pride&Dignity in sem veliko spraševala Marjano in Enrika, ki sta mi z veseljem odgovorila na vsa vprašanja v zvezi z ameriškem buldogom.

In zdaj je kepica pri meni. ;D ::)


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #3 : 25 Marec 2007, 17:36:02
Slikce?



Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #4 : 05 April 2007, 15:07:19
Da malo oživim temo.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5 : 05 April 2007, 17:41:26
Full je dobra :-* Kolk pa tole dete že kej tehta?

Lp nina



Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #6 : 05 April 2007, 18:35:22
Vsak dan je težja  ::), ima pa okoli 15kg. ;D


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #7 : 05 April 2007, 18:39:36
Ko dobim literaturo o tej pasmi, jo bom pa še malo opisala.  ;D


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #8 : 23 April 2007, 11:40:46
Ameriški buldog / American bulldog

STANDARD

IZVOR

Tibetanski molos - starodavni Mastif

Pasma sega že v 14. stoletje, pojavila pa se je šele v 17. stoletju na Jugu in Vzhodu ZDA.

Pasma je več imen kot so "Southern Bulldog", ''Pit Bulldog'' itd. preden so pasmo poimenovali Ameriški Buldog ( American Bulldog ).

SKUPINA

Pasma uradno še ni priznana pri FCI, vendar je v ZDA registrirana v številnih organizacijah: ABA (American Bulldog Association), ABCA (American Bulldog Club of America),AKC...itd.

UPORABA

Ameriškega Buldoga so prvotno uporabljali kot obrambnega in bojnega psa, kasneje pa tudi kot delavnega psa in lovca na divje prašice. Zdaj pa ga vecinoma uporabljajo kot družinskega spremljevalca, cuvaja, reševalca in pa kot razstavnega psa.

ŽIVLJENSKA DOBA

11-15 let

VELIKOST IN TEŽA

Samci: 56-71 cm, 41-61kg
Samice: 43-66cm, 29,5-50kg

DLAKA IN BARVA

Kratka, trda in svetleca. Dlaka naj bo cista, saj odraža zdravje psa.
Bela barva ima prednost, so pa dovoljeni ožigi (10%) rjavi, crni in svetli.
Napake: svetla barva s crno glavo ni dovoljena prav tako ne crna barva.

ZNACAJ

Ameriški Buldog je zelo dominanten, samozavesten, izredno bister in ucljiv pes, zelo dober cuvaj, družinski spremljevalec, ljubezniv do družine in otrok ( psa nikoli ne pušcajte samega z otroki, saj ima vsak pes ne glede na pasmo svojo potrpežljivost ), nezaupljiv in previden do tujcev.

+1


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 26 April 2007, 10:19:59
Sem malo gledala tvojo stran in je mala res full cuker, me prav zanima v kakšno lepotico bo zrasla 8) A misliš z njo potem tudi vzrejat?

Lp nina



Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #10 : 26 April 2007, 17:41:12
Ravno danes sva bile z Ditko na obisku pri Enriku in Marjani ( Pride&Dignity ) in sta mi rekla, da je zelo lepa in da bovi imele na razstavah dobre možnosti.  ;D ;D

Glede vzreje pa niti še nevem  ::), mogoče bo imela kakšno leglo, seveda če bo vse v redu in da bovi opravile vzrejni pregled.  ;D

Pa še ena fotka: Ditka pri igri s Hebo ( svojo mamico ).


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #11 : 27 April 2007, 23:39:11
Lepa pupika  :-* :-* :-*

A se pasma deli na kaksne razlicne tipe, glede na to da so dovoljena taksna velika odstopanja v visini in tezi?
+1


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #12 : 28 April 2007, 09:19:33
Ja pasma se deli na več različnih tipov oz. linij:
Danes poznamo nekaj razlicnih tipov Ameriskega buldoga:

*Johnsonov oz. Klasicni tip (»veliki Bully«)
*Scottov oz. Standardni tip
*Baily&Williamson tip(najvec v Alabami)
*Painter&Hines/Margentina (vzrejeni okoli leta 1970 za boje)
*Kljub razlicnim vzrejnim tipom pa je ABNA (American Bulldog National Alliance) uradno registrirala le dva tipa Ameriskega buldoga: Klasicnega in Standardnega.

Johnson oz. klasični tip
Johnson buldogi so nekoliko vecji, izredno mocni, z mocnimi in teskimi kostmi ter podkoznim mascevjem. Imajo mocan, kvadraten gobec in mocno zgubano glavo, robusno telo, siroka ramena in globoke prsi termocne predgrizaste celjusti.

Scott oz. standardni tip
Ta tip buldoga ima daljsi gobec in bolj atletsko telo. Daje vtis velikega, dolgonogega, belega Pitt Bull Terierrja.

So pa kasneje obe liniji skupaj križali in so to linijo poimenovali Hybridoz.Hibridni tip Ameriskega buldoga. Nastali so psi s krajsim gobcem, vendar z ne tako mocno izrazitim kot ga ima Johnson tip.

+1


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13 : 28 April 2007, 11:58:42
Kaj pa mešani tip?  ;)

Sem tudi jaz šla malo šnofat  :)

Standardni izgleda zelo zanimivo. :-*

+1

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 28 April 2007, 12:18:44
Kateri tip so pa Ditka in njeni predniki?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #15 : 28 April 2007, 14:33:30
Kaj pa mešani tip?  ;)

Sem tudi jaz šla malo šnofat  :)

Standardni izgleda zelo zanimivo. :-*

Križali so obe linije zato, da so dobili iz Johnsonove linije obliko telesa in moč iz Scottove pa hitrost, spretnost in pogum.
Johnsonova linija ima gobec in obliko telesa bolj podobno angleškemu buldogu, samo da je ameriški buldog višji.
Iz Scottove linije pa so psi bolj podobni argentinski dogi. Predvsem so želeli iz obeh linij dobiti zelo močne (klasični tip ) in pa spretne ( standardni tip ) buldoge.

Zato pa ameriškega buldoga ni priznan od FCI, ker sta dve povsem različni liniji. So pa buldogi iz Johnsonove linije oz. klasične linije so še najbolj podobni izvornemu buldogu. Ker FCI zahteva enoten standard za vse ameriškege buldoge ne glede na tip oz. linijo.
Trenutno najbolj priznava najstarejši standard, ki daje prednost klasičnemu buldogu ( Johnsonova linija ). Standard teži k izgledu angleškega buldoga (predvsem glava).

+1


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #16 : 28 April 2007, 14:36:28
Kateri tip so pa Ditka in njeni predniki?

Ditka in njeni predniki so iz Johnson tip oz. klasični tip. Meni je ta linija še najbolj všeč.


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #17 : 28 April 2007, 15:01:23
Naj pa še kot zanimivost povem, da so buldogu primešali teriersko kri, saj so želeli pridobiti spretnost in hitrost. In tako so konec 17. stoletja izkušeni lastniki bojnih psov ustvarili novo pasmo - Bullterier.


nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 03 Maj 2007, 22:40:21
Ciao Gaby! Tudi jaz imam psičko amer. bulldoga, ki pa se mi po tvojem pisanju zdi tipa scott oz standardni, saj jo veliko ljudi zamenjuje z argentinsko dogo. Je bele barve, s črnim flekom na učku in ušesku, dolgimi nogami in je že zdaj (pri štirih mesecih) zelo težka (nazadnje, konec aprila je imela dvajset kil). Njen gobček je baje tipa sure-grip, kar naj bi pomenilo, da ima srednje dolg gobček. Sej bi dala zraven kakšno fotko, pa sem nova na tem forumu in se še ne znajdem prav dobro. Morda kdaj drugič. Me pa zanima, kako je z rodovniki, če je pasma pri slovenski kinološki zvezi še nepriznana, če morda kaj veš? Pa veliko užitkov s tvojo Ditko ti želim...nikson



Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #19 : 04 Maj 2007, 10:56:30
Ameriški buldog dobi rodovnik iz ZDA od organizacije AKC, ker jih tudi FCI še ne priznava.
Tudi jaz ti želim veliko užitkov s tvojo psičko, Ditka pa ji pošilja  :-* :-*.

28 in 29. aprila je na Madžarskem potekala razstava ameriških buldogov (ABNA show), katerega sta se udeležila tudi Marjana in Enriko s Herkulom ( od Ditke oči ). Ocenjevala sta se oba tipa BUlly in Scot in vsi razredi.
V dveh dneh je Herkul osvojil 11 pokalov :o :o in s tem dosegel Best American bulldog.  :o :o


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #20 : 05 Maj 2007, 17:41:36
Nekaj novih fotkic Ditke.


''Čakam da me slikaš.''



Lp, Gaby


Gaby

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: 8
Odgovori #21 : 12 Maj 2007, 21:16:49
Danes sva z Ditko imeli spet malo fotkanja.

Ditka pozira. ;D


    



Lp, Gaby :-*


white rasta

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 Junij 2007, 11:45:01
Živjo.
Tudi jaz sem nov na tem forumu in sem prav tako lastnik ameriškega buldoga. Imam bratca Ditke in sicer Aresa. Upam da mi v kratkem uspe dat gor kako slikco.

lp Domen



white rasta

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 28 Junij 2007, 12:05:36

Ko je bil še zelo majhen



white rasta

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 28 Junij 2007, 12:09:15



S prijateljem mopsom(Bor)






Prijatelj labradorec(Bojč)



nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 03 Julij 2007, 12:12:59
Ciao! Oba, tako Ditka kot Ares sta za pojest!!! Kolk sta pa stara? Moja Ishtar ima sedaj šest mesecev in je že prava dama, ima trideset kil in še kar raste... ali imata kakšne probleme, zdravstvene ali vzgojne??? Moja je na določene momente precej plaha, pa lena, ampak ko se ji utrga, je pa čist nora in kr divja...za žogico, palčko, drugimi igračami, karkoli samo, da lahko nosi in nagaja... pozdravčki, nikson



white rasta

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 03 Julij 2007, 14:43:50
18 julija bosta pol leta. Zaenkrat z aresom nimam težav. Pri vzgoji pa zna bit trmast, vendar se to reši če imaš v rokah hrano. :) Za hrano naredi vse. Tudi Ares je na momente len in se mu tudi na sprehod ne da, ko pa sva enkrat na travniku potem pa samo še nori. >:D Trenutno pa je težak že 37kg. Vsak dan je težji, čedalje težje ga nosim po stopnicah ;D
Nikson kje si dobil ti tvojega AB?



nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 06 Julij 2007, 17:21:44
Ciao! Jst sm mojo deklico dobila pri Škofji Loki, kjer niso imeli celega legla...mi je malo žal, da se predhodno nisem bolje pozanimala, vendar pa se nad kužiko ne morem pritoževati, saj ima zelo lep karakter, je zelo, zelo prijazna in tudi kar pridna. Ima malo težav z zadnjimi tačkami, ker nam prehitro raste, drugače pa je proti tvojemu Aresu prava suhica, saj po fotkah se tko zdi... je malo starejša od Aresa, saj bo dvajsetega julija stara sedem mesecev... lahko bi se kej dobili, da se malčka spoznata. Ali si iz Ljubljane in ali hodiš kaj v tivoli? Midve ali mi smo veliko tam, da se Ishtar socializira, s čimer pa nimamo problemov... edino kar ji še dela težave je odpoklic, saj je toliko stvari in živih bitij, ki jo neverjetno zanimajo...drugače še nisva bili v šoli in razmišljam, da bi šla vsaj na par individualnih ur, da mi pokažejo še kaj novega... Ali vidva hodita v šolo? In kam, če hodita? Bi ti pripela kako novo fotko, pa nimam pojma kako...lp  :)



nikson

  • *
    • Prispevkov: 60
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 06 Julij 2007, 17:29:28
Aja, fotke pa ob prilki, enkrat v kratkem... :-[



white rasta

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 07 Julij 2007, 01:07:28
Jst sem iz Ribnice tako da me z Aresom ni v lj. V šolo zaenkrat še ne hodiva. Ga učim sam. Jeseni greva v malo šolo zgolj zaradi Aresove socializacije. Spomladi pa potem nadalne izpite. Lahko se pa za kdaj zmenimo pa se dobimo na pol poti ali pa jaz pride v lj ali pa ti v Ribnico.

lp