Husky, Aljaški malamut

zupko · 26585

zupko

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 23 Marec 2007, 22:43:37
Lep pozdrav!

Pravkar se odločam za psa in izmed vseh sta mi v oči padla najbolj husky in aljaški malamut! Sedaj me pa zanima kakšna je med tema dvema razlika, kajti na pogled sta dokaj podobna!

Hvala

zupko

Fate wins, fate always wins ... anly if people stick to the rules that is!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1 : 24 Marec 2007, 09:37:57
Na hitro sta si tidve pasmi res malce podobni, samo so več kot očitne razlike, če ne drugega po konstrukciji, ker AM-ji so večji in močnejši kot SH-ji. Razlika je tudi v nošenju repa, AM-ji fa nosijo ponosno zavihanega mad hrbtom, tudi po ušesih se vidi razlika in imajo manj špičast gobček kot SH-ji. Res večina ljudi ne loči razlike med tema dvema pasmama :-\ Predno kupiš psa se dobro pozanimaj o obeh pasmah. Ko se boš odločal za nakup, ti svetujem,da vzameš rodovniškega in bolje,da počakaš nekaj časa na njega in ga potem dobiš, kot pa na hitro koj ko vidiš kje kakšen oglas. Je vredno počakati. 
Kar nekaj o SH-jih je napisano tukaj: http://www.pesjanar.si/index.php/2006/89 (opis) in marsikaj o njih si prebereš v temi:  http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=533.0
in o AM-jih opis: http://www.pesjanar.si/index.php/2007/577 in forum:  http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1166.0
Predno se odločiš za katero koli od teh dveh pasem, pa se prepričaj, če si res to želiš. Pripravi se na kopnje vrta, kakšno tuljenje ipd. Pa priporočam ti tudi ,da gresta v šolo. Priporočam ti samičko, so vseeno malenkost manj trmaste ;) Meni ni žal, da imam eno tako trmoglavko doma (AM). No poročaj kako si se odločil in če te še kaj več zanima pa vprašaj.

Lp

+1


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #2 : 26 Marec 2007, 09:45:50
Zupko kot ti je že Aska omenila sta si SH in AM na hitro pogledano res podobna, vendar če jih le malo bolje pogledaš boš takoj opazil razlike, če ne že v zunanjosti pa v temperamentu, saj so SH kot živo srebro med tem ko so AM malce bolj mirni (čeprav tudi med SH najdeš izjeme ;))
Medtem ko ima AM rep vedno ponosno nošenega pokonci, ga ima SH v takem položaju samo ko je pozoren na kaj, drugače pa ima rep spuščen, SH so živahni, prijazni posledično zaradi tega slabi čuvaji, starejšo pa so do tujcev zadržani in dostojanstveni, so izredno pametni vendar ne marajo ponavljanja se zelo hitro naveličajo ene in istih stvari, z drugimi domačimi živalmi se razumejo samo v primeru da so skupaj že od malega in so pravilno predstavljeni eden drugemu, brez kakih slabih izkušenj, v drugem primeru jih znajo preganjati in v najslabšem primeru tudi pokončati,  namreč lovski nagon je pri njih še zelo močan, vendar pa to ne pomeni da če se bodo z vašimi domačimi malimi živalmi razumeli da zunaj svojega teritorija tujih ne bodo preganjali. SH menjajo 2x na leto svojo dlako takrat je potrebno malce potrpeti in več časa nameniti česanju, drugače pa zadostuje 1x tedensko. SH zna biti zelo uničevalen če mu je dolgčas, tako da te ne smejo zmotiti občasno kake skopane jame, kake scufane cune in ja v najslabšem primeru tvoji najboljši supergi ki si jih pozabil v njedovem dosegu, znajo biti tudi trmasti, šolanje je obvezno že od malega vendar brez prisile, ker bodo drugače SH na to odreagiral negativno, vendar pazi pri izbiri pasje šole. SH ne lajajo ali pa izredno malo zato pa občasno tulijo, še posebaj ob kakih polnih lunah ali ko se ženijo. Gled zdravja, zaenkrat so dokaj zdravi, pa vendar imajo tudi oni lahko nekaj zdravstvenih problemov v največji meri problemi z očmi (tukaj so bolj izpostavljeni psi z modrimi očmi), displazija kolkov (zelo redka, pa vendar se zna zgoditi) in pa bolezensko pomankanje cinka (zink - responsive dermatosis). Drugače pa si še preberi strani ki ti jih je navedla Aska, poskusi dobiti čim več informacija da boš videl če je SH res tisto kar iščeš - svojeglav, temperamenten, trmast pesjan ki je tvoj enakopravi partner, ki če se le da spelje vodo na svoj mlin ;) Od domačih vzrediteljev ti priporočam ga. Majo Golob psarna Hydrargium ( http://www.hydrargium.si) od nje boš dobil še več informacij, poleg tega poglej še na stran http://polarni-slovenski.net. Tudi jaz ti svetujem psa z rodovnikom, da se v kasneje izogneš kakim neprijetnostim. ;)

+1


Tinchii

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 05 Maj 2009, 17:33:50
Res da je že malo polno ampak...
No.Haski, takoimenovan tudi Husky je zelo živahen, medtem ko so aljaški malamuti malo leni.(Se iskereno opravičujem če ima kdo pasmo doma in to ni tako kakor bom jaz napisala).Haskiji velikokrat pobegnejo.Npr. mi smo ga večkrat iskali tam neki pri pohorju.Aljaški malamuti pa glih ne bi šli tja na sredo pohorja in se navadijo da ne smejo pobegnit.Sosedi ki ga imajo ga imajo spuščenega, brez ograje pa jim še nikoli ni pobegnil.No mogoče tja k sosedom, ampak ne glih tja na pohorje.Torej če si tip športne narave ti priporočam Haskija, če pa ne glih pa aljaškega malamuta.Sicer pa tudi če si športni človek, ti priporočam vseeno aljaškega malamuta, saj ga še vedno lahko navadiš da boš ti šel na bol dolge sprehode.Ker pri haskijih ga je moja teta iskala po pohorju, pa večkrat je domov kako veverico, kokoš, raco ali zajca domov prinesel(ko so ga šli iskat).Sredi mesta.



TOBI

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Maj 2009, 11:35:18
Hej!

Jaz imam izkušnje z AM, smo ga imeli 12 let, samčka, seveda z rodovnikom, bil je tudi razstavno kar uspešen...(da se malo pobaham :o). No, malce pa se "spoznam" tudi na haskiče: moja najboljša prijateljica je namreč imela huskyja 15 let (tudi z rodovnikom in tudi samčka).
Torej, to so krasni psi! Predvsem imajo en tak tipičen in zelo izrazit karakter, ki ga je treba dobro poznat in se popolnoma sprijaznit z njim ter se mu prilagodit. To ne pomeni, da se jih ne da vzgojiti, je pa po mojem potrebno dosti več potrpežljivosti kot pri kakem ovčarju, ker AM in huskija zanima TOOOOLIKO stvari (vse kar se premika, pa drugi ljudje, pa travica na kateri ležijo, pa...) ovčar pa se nekako raje koncentrira na svojega gospodarja-moramo torej znat pridobiti pozornost polarčkov!
No, naš AM je bil v mladih letih zelo aktiven: sva veliko kolesarila, se potepala po hribih, tekala tudi na malo daljše razdalje... Vedno je z veseljem sodeloval (to so psi, ki nadvse ljubijo gibanje in družbo ljudi!), doma pa se je potem z užitkom zleknil na prag in dremuckal tudi več ur, da je le bil v naši bližini. Haski od prijateljice pa je prav tako bil deležen mnogih aktivnosti, vendar je potem doma še kar sitnaril, kopal luknje, preganjal mačke... :P Tako, da v tem se strinjam s Tinchii, da so AM malce bolj umirjeni, ampak sem prepričana, da če se ne bi jaz z mojim dosti ukvarjala, bi ravno tako "težil" doma ;). No, je pa res, da smo mi našega AM ščasoma (tam nekje po 4. ali 5. letu starosti) lahko že dosti spuščali in tudi hiše in vrta se je zelo držal, medtem ko je bil prijateljičin haski do smrti "obsojen" na vrvico in visoko ograjo-on jo je res pobrisal, čim se je ponudila priložnost, naš pa sčasoma vedno manj, nekje po 7 letu pa sploh ni imel več želje po potepanju (no, pa še enkrat poudarjam, da sva se tako prijateljica kot jaz intenzivno ukvarjali s psoma, ju vzgajali in šolali, ampak zgleda, da so AM vseeno nekoliko bolj vodljivi kot huskyji). Je pa res, da sta bila oba dokaj dominatna psa, predvsem kar se tiče odnosa z drugimi samci in tukaj smo mi imeli kar nekaj težav (naš je bil kar konkreten pes, cca. 50 kg) in ga je bilo težko zadržati, če ga je kateri samec izzvival-bil je res pretepaški...ampak psičke in manjše kužke je pa toleriral. Tako da jaz bi, če bi še enkrat imela AM, dala veliko več poudarka na socializaciji kar se drugih psov tiče. So pa to taki cartljivčki, ti polarčki: naš je bil sprva na žalost obsojen na bivanje od zunaj, ampak sčasoma nas je prepričal, da si nadvse želi biti v naši bližini, čeprav mu je vroče, tako, da smo ga imeli vedno več v hiši. In odkar nam je on pokazal, kako nas ima rad, vsi moji kužki (ne glede na velikost, dlako, slinjenje) bivajo oz. bodo bivali v hiši, pri meni, če pa želijo, pa imajo tudi ograjen vrt. Takšno "kombinirano" bivanje se mi zdi najboljše za psa.
Ja, pa pozor: oboji, AM in SH imajo strasten lovski nagon in tega mislim, da jih ne moreš odvadit...
No, zupko, sporoči, kako si se odločil, pa res, RES priporočam rodovniškega kužka!!!


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #5 : 06 Maj 2009, 13:00:28
Tinchii jaz se ravno ne strinjam da so AM malo leni pač le niso sprintaši so dolgoprogaši, pri AM-jih ni šlo toliko za hitrost kolikor moč, pri SH pa je bil povdarek bolj kot na samo moči na hitrosti. Sama sicer nisem lastnica AM , temveč že 10 let živim skuoaj s SH, poznam pa kar nekaj simpatičnih AM med njimi tudi Asko in niti eden od njih ni len, dajejo sicer tak izgled, ki pa vara ;) :D



Luongo

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 0
  • Of course I'm a Husky! I wasn't aware there were o
Odgovori #6 : 06 Maj 2009, 21:29:32
No pa da se še jaz oglasim...
najprej res dobro premisli če si dovolj aktiven za takšno pasmo. Ker če si bolj lene sorte bosta trpela oba.
Lahko imaš pač srečo in dobiš bolj lenega huskya ali pa AM samo to je res izjema med izjemami.
Drugače pa velja razmisliti še to, kateraga boš fizično lažje obvladal. Če si bolj suhe postave ti odsvetujem AM, imamo v naselju primer punce, ki hodi na sprehod s psom, ker jo njen AM vleče povsod kamor se spomni, res pa je tudi, da nas niso poslušali in niso šli v šolo.
Tako za AM  kot za huskye mislim da je potrebna šola, pa veliko veliko trme, no ja dovolj jo je če jo imaš več kot naši pesjani  ;) :P
Drugače so ti pa že vsi lepo opisali vsako pasmo posebaj tako da se boš lahko odločil. Je pa še nekaj s temi kužki... zelo hitro ti zlezejo pod kožo in potem imaš še enega in še enega in... na koncu delaš le še za pasji futr  :o ;)
Pa kot so že predlagali... kupi rodovniškega in še to preveri, da imajo razne teste. Huskyi so namreč nagnjeni tudi k epilepsiji in verjemi ne želiš si imeti kužka z epilepsijo.
Veliko sreče pri odločitvi in nakupu kužka, ko pa ga boš imel, pa seveda kakšno fotko prosim.
Lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #7 : 07 Maj 2009, 11:04:52
Tinchii jaz se ravno ne strinjam da so AM malo leni pač le niso sprintaši so dolgoprogaši, pri AM-jih ni šlo toliko za hitrost kolikor moč, pri SH pa je bil povdarek bolj kot na samo moči na hitrosti. Sama sicer nisem lastnica AM , temveč že 10 let živim skuoaj s SH, poznam pa kar nekaj simpatičnih AM med njimi tudi Asko in niti eden od njih ni len, dajejo sicer tak izgled, ki pa vara ;) :D
Se podpišem!!!! Nimam več kaj dodati. AM-ji so bili za vleko težkega tovora, med tem ko SH-ji bolj za hitrost.

najprej res dobro premisli če si dovolj aktiven za takšno pasmo. Ker če si bolj lene sorte bosta trpela oba.
Lahko imaš pač srečo in dobiš bolj lenega huskya ali pa AM samo to je res izjema med izjemami.
Drugače pa velja razmisliti še to, kateraga boš fizično lažje obvladal. Če si bolj suhe postave ti odsvetujem AM, imamo v naselju primer punce, ki hodi na sprehod s psom, ker jo njen AM vleče povsod kamor se spomni, res pa je tudi, da nas niso poslušali in niso šli v šolo.
Tako za AM  kot za huskye mislim da je potrebna šola, pa veliko veliko trme, no ja dovolj jo je če jo imaš več kot naši pesjani  ;) :P
Drugače so ti pa že vsi lepo opisali vsako pasmo posebaj tako da se boš lahko odločil. Je pa še nekaj s temi kužki... zelo hitro ti zlezejo pod kožo in potem imaš še enega in še enega in... na koncu delaš le še za pasji futr  :o ;)
Pa kot so že predlagali... kupi rodovniškega in še to preveri, da imajo razne teste. Huskyi so namreč nagnjeni tudi k epilepsiji in verjemi ne želiš si imeti kužka z epilepsijo.
Veliko sreče pri odločitvi in nakupu kužka, ko pa ga boš imel, pa seveda kakšno fotko prosim.
Tudi pod to se podpišem. Absolutno  je z obema pasmama potrebno iti v pasjo šolo. Pa tudi po končani šoli se je potrebno na področju poslušnosti še ogromno ukvarjati z njimi.  AM-ji so resnično izredno močni in ko te dobijo v trenutku nepripravljenosti, te znajo pa še kako močno potegniti. Vleka jim je tako kot SH-jem v krvi. Obe pasmi imata izredno velik lovski nagon in tudi sama ne verjamem, da se jim ga da odpraviti.

lp


MareX

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 15 Junij 2009, 16:25:25
zivjo sm nou na forumu :D in odlocam se o nakupu med huskyem in AMjem  8) po tem kar sm zdej prebrav je po vasem mnenju bols kupt AMja ? :D
Lp >:D



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #9 : 15 Junij 2009, 21:13:57
zivjo sm nou na forumu :D in odlocam se o nakupu med huskyem in AMjem  8) po tem kar sm zdej prebrav je po vasem mnenju bols kupt AMja ? :D
Lp >:D





Luongo

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 0
  • Of course I'm a Husky! I wasn't aware there were o
Odgovori #10 : 17 Junij 2009, 19:14:29
Predvsem se odloči kaj je tebi bolje. Naša družinica prisega na SH, kakšna druga na AM.
Odločitev je vedno tvoja vendar jo za te dve pasmi sprejmi z veliko odgovornosti. Kajti polarci so posebni kužki, za prav posebne ljudi. Marsikdo obupa nad njimi, tisti ki vztrajamo pa jih ne bi zamenjali za nobeno drugo pasmo. :o
Še enkrat ti polagam na srce.... dobro premisli, če imaš dovolj časa, ki si ga pripravljen deliti s SH ali AM in dovolj potrpljenja in trme, da se mu/ji ne boš pustil okrog tace oviti :P :o


arch

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 September 2009, 20:45:37

  Lp :)
        Čeprav je ta tema malo zaspala.Bom pa še jaz dodal svoje mnenje po enem letu pa še par mescev.Ko sem se odločav za psa sem vedno imel vglavi AM.Žav ali pa nasrečo se mi je takrat ponudila priložnos da dobim Huskya.In moram reči da mi ni nič žav.Saj se pri teku odlično ujameva. Je pa res da AM in Husky sta oba športnika po duši in nekaj posebnega.Pa tudi lasnik mora  biti nato pripravljen.Jaz sem na to bil pripravlje in mi je v veselje sobivanje z mojim Archom pa tudi nikoli mi ni dolgčas.   



katxa

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 18 Avgust 2010, 11:00:11
lep pozdrav, mene pa zanima kako se husky obnaša do ostalih živali? imam 2 mački ter psičko pasme staford. a bi bil to problem?  :)
hvala in lp



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #13 : 18 Avgust 2010, 23:56:38
Husky niso izredno prijazni do malih živali, s psičko pa ne bi smelo biti težav. Moj se sicer super razume za domačo mačko medtem ko tujih ne mara, je bilo pa v to vloženega ogromno časa in potrpežljivosti z vseh strani. Od vsega začetka bo treba pazit da v stiku z mačkami ne bo prišlo do kakih negativnih stvari, drugače znajo biti kasneje težave. Ob pravilni socializaciji in vzgoji ne bi smelo biti težav, se pa moraš zavedati da je pri njih lovski nagon izredno močan in se lahko v trenutku iz prijaznega pesjana spremenijo v ne tako prijaznega lovca. Ti pa vsekakor priporočam da mladička vzameš pri dobrem vzreditelju ali pa posvojiš v zavetišču.
Resno razmisli tudi če je res pasma zate, kolikor so lepi zna biti njihov karakter naporen, gre za izredno živahno pasmo, trmasto in samosvojo, katere odnos med lastnikom temelji na partnerskem odnosu 50:50 in zaupanju ter nič drugače.


Timy

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 30 Avgust 2010, 15:09:15
Živijo! :D Da malo oživim to temo :) Sem nov na forumu in nisem nikjer zasledil, ali morda kdo podari mladička aljaškega malamuta ali pa če je kje v zavetišču kakšen ???            Hvala za pomoč in lep pozdrav!!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 30 Avgust 2010, 16:05:12
Poglej po spletu - oglasniki in zavetišča.



NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #16 : 30 Avgust 2010, 19:11:31
Živijo! :D Da malo oživim to temo :) Sem nov na forumu in nisem nikjer zasledil, ali morda kdo podari mladička aljaškega malamuta ali pa če je kje v zavetišču kakšen ???            Hvala za pomoč in lep pozdrav!!

malamuta nisem zasledila, se pa oddajajo huskyji. Malo pobrskaj......pa v temi Sibirsky husky boš sigurno kaj našel

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


Gregorcico

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 03 Maj 2011, 21:13:13
Na hitro sta si tidve pasmi res malce podobni, samo so več kot očitne razlike, če ne drugega po konstrukciji, ker AM-ji so večji in močnejši kot SH-ji. Razlika je tudi v nošenju repa, AM-ji fa nosijo ponosno zavihanega mad hrbtom, tudi po ušesih se vidi razlika in imajo manj špičast gobček kot SH-ji. Res večina ljudi ne loči razlike med tema dvema pasmama :-\ Predno kupiš psa se dobro pozanimaj o obeh pasmah. Ko se boš odločal za nakup, ti svetujem,da vzameš rodovniškega in bolje,da počakaš nekaj časa na njega in ga potem dobiš, kot pa na hitro koj ko vidiš kje kakšen oglas. Je vredno počakati. 
Kar nekaj o SH-jih je napisano tukaj: http://www.pesjanar.si/index.php/2006/89 (opis) in marsikaj o njih si prebereš v temi:  http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=533.0
in o AM-jih opis: http://www.pesjanar.si/index.php/2007/577 in forum:  http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1166.0
Predno se odločiš za katero koli od teh dveh pasem, pa se prepričaj, če si res to želiš. Pripravi se na kopnje vrta, kakšno tuljenje ipd. Pa priporočam ti tudi ,da gresta v šolo. Priporočam ti samičko, so vseeno malenkost manj trmaste ;) Meni ni žal, da imam eno tako trmoglavko doma (AM). No poročaj kako si se odločil in če te še kaj več zanima pa vprašaj.

Lp
Lp vidim da si zelo dobro obveščne glede huskija jaz imam problem  na internetu sem našel da nek človek oddaja sibirske huskije  za 250€ to se mi zdi majhna cena  za citokrvnega huskija.
Ali se motim?

+1




chucki83

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 16 Maj 2015, 21:21:14
Da si sposodim temo, če mi zna kdo odgovoriti na vprašanje... V enem posnetku sem opazil takšnega psa in mi je izgled takoj prirasel k srcu... Je na sliki sibirski haski?






Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 22 Maj 2015, 14:19:58
Tole bo prej aljaški malamut ali vsaj mešanec z njim.

Vsaj po glavi in velikosti sodeč


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 22 Maj 2015, 15:30:13
Po moje je pa prej kateri izmed križancev z volkom ali z volčjaki.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 22 Maj 2015, 21:20:34
Ali pa mogoče agouti haski..



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 22 Maj 2015, 21:51:25
Mogoče bi bilo smiselno slediti slikam do izvora, verjetno je tam tudi podatek o psu. Iz te slike je res težko reči, katera pasma bi bila, lahko ke husky, lahko je volčji hibrid, lahko je katera od pasem, ki so podobne volku....


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #23 : 22 Maj 2015, 23:10:02