PSIČKA SE BOJI CESTE

nani · 4848

nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
: 25 Marec 2007, 12:00:12
Pozdravljeni!

Imam nekje 1 leto staro labradorko (pripeljano iz zavetišča).Imam jo 2 dni. Je zelo prijazna, ljubezniva, skratka prava labradorka.
Problem se pojavi, ko je potrebno na sprehod. Absolutno se boji ceste, zato greva najprej kar na travnik, kjer je najbolj vesela. Potem, ko narediva velik krog po travnikih in prideva na cesto (kjer je pločnik) je veliko bolje (ko se vračava domov). Le start od doma po cesti je kritičen. Kar uleže se na cesti, oz. ob strani in noče naprej. Tudi, če v tem trenutku ni nobenega vozila na cesti jo je vseeno strah.
Kako naj se lotim premagovanja njegega strahu ?  ???
Ne vem, kje je psička živela prej in v kakšnih razmerah.

Zahvaljujem se za pomoč.



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 25 Marec 2007, 16:01:04
Oj!
Kaj ima psička rada, npr. svojo žogico, neke briketke.... To ji dajte v bližini ceste, ne na cesti, v njeni bližini!!!

Lp,Tjaša



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2 : 25 Marec 2007, 18:33:46
nani podoben problem semmimela pri Aski, ko jo pripeljala sem domov, ko je bila stara dobrih osem tednov. Nala se ej ceste in vsega. Samo potem se je navadila,,da to ni nobben bav bav. Sej verjamem,da se bo tudi tvoja in se ne bo več tega bala. Sej si jo kar predstavljam njo in njen strah. Samo se ga bo znebila. Tudi ceste se bo navadila. Delajta čimveč na pozornosti nate in na pohvale in igro..Ma ziher vama bo uspelo..Poročaj kako vama gre...lp


nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 25 Marec 2007, 20:06:50
Hvaležna sem za predloge.

Ko jo je strah, tudi noben priboljšek ne pomaga. Malo počakava, jo pobožam in greva naprej, do naslednjega postanka. Je pa zanimivo, da se potem, ko se vračava nazaj brez problema sprehaja po poti, kjer je bil prej problem.
Za hišo imamo ogromno prostora in tam se igrava. Tukaj se zares sprosti.  ;D

Moram kakšno njeno fotko nardit in jo pripopat, da boste videli, kako je luštna.

Je sicer v pesjaku, bi jo pa zelo rada kdaj vzela k sebi v hišo. Mamo bo še treba omehčat, saj je mnenja, da je njej čisto fajn zunaj, meni pa se zdi, da psička potrebuje družbo. Imam prav ali ne?





aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4 : 25 Marec 2007, 21:35:37
V vsakem primeru vstrajaj. Navajaj jo na čimveč različnih stvari .Sej ceste se slej ko prej bo nehala bati. Res probaj se čimveč igrati, in navezati pozornost nase, ko je v takih situacijah, ko veš, da se bo česa bala. Aska je tud ene vrste boječka. Je za kar nekaj stvari rabila čas, da se ni več bala. Sej kaj se še, naprimer pokov. Tega strahu zaenkrat pri njej še nism uspela niti omiliti. Joj, ko bi jo videla, kako se tega boji, res je ena velika reva :-\

Vsak pes je rajši notri pri nas. Meni doma tudi skoz filozofirajo, da mora tak pes bit skoz vzunaj ipd . No ja samo jaz vidim,da je Aska veliko raje pri meni notri kot, da je sama vzunaj. Sej čez dan je vzunaj v pesjaku in dostop do vrta, ponooč je pa notri in se skrije pod mizo v sobi in se uleže na hrert, noge pa v luft pomoli, res smešna je :D.

Čimprej priloži slikce od svoje pesjankje :o

Lp


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #5 : 26 Marec 2007, 08:28:05
nani: glede na to da psičke še nimaš dolgo, tudi jaz predvidevam da se bo stvar sčasoma normalizirala. Večkrat ko bo šla ob cesti brez negativnih posledic, boljše bo. Glede na njen strah bi skoraj 100% lahko trdil da jo ne nekdo zbil ali vrgel iz avta.

Samo en nasvet, ko se ustraši je ne smeš tolažiti, njeno ravnanje moraš ignorirati, saj bo v nasprotnem primeru naredila naslednjo povezavo. "Ko se ustrašim ceste, me moja skrbnica pohvali, torej je prav da se na smrt bojim ceste"

lp, Črt



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #6 : 26 Marec 2007, 09:04:25
nani: glede na to da psičke še nimaš dolgo, tudi jaz predvidevam da se bo stvar sčasoma normalizirala. Večkrat ko bo šla ob cesti brez negativnih posledic, boljše bo. Glede na njen strah bi skoraj 100% lahko trdil da jo ne nekdo zbil ali vrgel iz avta.

Samo en nasvet, ko se ustraši je ne smeš tolažiti, njeno ravnanje moraš ignorirati, saj bo v nasprotnem primeru naredila naslednjo povezavo. "Ko se ustrašim ceste, me moja skrbnica pohvali, torej je prav da se na smrt bojim ceste"

lp, Črt

Mogoče bi jaz tule samo dodala, da pa ko se ceste ne boji - se pravi se je ne ustraši oziroma se obnaša normalno - jo zelo pohvali, daj ji kakšen priboljšek, ki ga zelo obožuje... in bo potem morda povezala cesto z nečim dobrim, pa še pogruntala bo zraven - "aha, če se "lepo" obnašam na cesti dobim nekaj slastnega". ;)

Aja, pa igrač ob cesti ne bi ravno priporočala, saj se lahko hitro zgodi ob razigranosti (če le pride do te), da na hitro odskoči in bog ne daj ravno na cesto medtem, ko pride mimo avto in tako lahko hitro pride do nesreče, saj so v razigranosti kužati lahko dokaj nepredvidljivi, saj tisti moment vidi le igračo in igro ter ne gleda dogajanje okoli sebe. Zato bi jaz ob cesti za nagrado raje uporabljala priboljške, ki jih ima zeloooo rada, igrače pa pustila za nagrajevanje doma, na travnikih in v drugih za to "primernih" okoljih. ;)

Lp,
Tina



nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 26 Marec 2007, 09:42:31

Hvala vsem za podporo. Zelo ste prijazni.
 :) :) :) :) :) ;D ;D ;D ;D :) :) :)

Res je, opažam, da je vsakič bolje z njo. Sedaj, ko gre avto mimo, se samo še uleže ali pa usede, nato pa vstane in gre naprej. Verjamem, da bo počasi vse OK.
Tedaj, ko je vesela tudi veliko skače okoli mene in to se je zgodilo tudi na sprehodu - na cesti. Sedaj vidim luč na koncu tunela, ha, ha, ha.  ;D


Se še kaj oglasim.
Vidim, da imate tudi albume s slikami svojih ljubljenčkov. Not bad.


Lep pozdrav!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 26 Marec 2007, 18:37:53
Ko bosta strah premagali jo imej ob cesti vseeno na povodcu, da slučajno ne zaide na cesto.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #9 : 27 Marec 2007, 18:01:18
Jaz definitivno psičke vsaj v prvi fazi ne bi nagrajevala, ker nikoli ne veš, kaj bo povezala z nagrado. Žal je v takšnih primerih ponavadi tako, da s tem nagrajevanjem bolj potrjujemo strah kot pa to, kaj pes dela (v tvojem primeru recimo to, da hodi ob cesti).
Meni se zdi še najboljša varianta ignoranca. Delaj se kot da nič ni - psičke ne tolaži in je tudi pretirano ne vzpodbujaj. Če se usede in noče naprej, samo vztrajaj in se toliko časa ne premakni, dokler ne naredi koraka proti tebi. Mi smo imeli eno obdobje, ko se je ustavila na sredi ceste in ni hotla naprej (pa to samo na eni strani, po drugi je šla normalno). Kaj je bil vzrok, ne vem, možno pa je, da je zaznala kaj čudnega, ker je tam potekala plinska napeljava, ki so jo ravno takrat postavili. Jaz sem to enostavno ignorirala in čakala, da je sama naredila korak naprej. In v parih dneh je strah čudežno izginil.

Druga možnost je, da psičko poskušaš zamotiti s čim drugim. Recimo z igro (če je izvedljivo - recimo če ima cesta pločnik, se komot malo cufata z igračo, psičko pa seveda imej na vrvici), vendar to ne počni šele takrat, ko prideta do ceste, ampak že prej, da bo osredotočena na igro in ne na okolico.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 27 Marec 2007, 20:46:26
 :( :'( :(

Danes smo se na sprehodu ponovno pobirali, saj smo se veliko metali po tleh. To velja le za psičko seveda. Prvič sem so spustila s povodca, da je tekla po poljski cesti. Uživala je. Potem, ko smo se vračali po cesti, pa je ponovno nastal problem. Morala sem jo vleči, dvigati z ležečega položaja, da sva se vsaj za kakšen meter premaknili. No, po nekaj težkih momentih, se je odločila shoditi.
Moram vprašati v zavetišču v kakšnem stanju in na kakšni lokaciji so jo našli. Morda mi bodo lahko pomagali.

Ali v SLO obstaja kakšen pasji terapevt?
Na kabelski (nemškem programu) je super oddaja. Terapevtka pomaga vodniku, družinskim članom in seveda psu pri boljši vzgoji.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #11 : 27 Marec 2007, 22:46:37
Nani - mogoče se motim in naj me drugi popravijo, če se - vendar mislim, da je za te zadeve zelo dobra dr.Sabina Stariha Pipan iz veterinarske klinike Prva-K na Gorkičevi v Ljubljani (Vič, ob Tržaški cesti - "po domače" pri Zaninoviču). Mislim, da je ona tudi pasja psihologinja in to zelo dobra. Tako, da če želiš malo povprašaj in mogoče boste pa tako našli rešitev. :)
Aja... pa ne obupat - vse se da, samo če se hoče! Saj vama bo ratalo prebroditi ta strah - brez skrbi! ;)
Link od klinike: Prva-K

PS: Vidim na slikici, da je psička zelo luškana! :-*

Lp
Tina



nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 27 Marec 2007, 23:00:44

Hvala Tina. Sem malo prej odkrila ta vir in gospe tudi napisala mail.
Upam, da mi bo odgovorila.



Elizabeta



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #13 : 27 Marec 2007, 23:10:24
Pomoč lahko poiščeš tudi v KD Krim, kjer poteka pasja šola za zavetiščnike. Vodi jo Katarina Wallas in mislim, da še nisem srečala osebe, ki ji (oziroma psu) ne bi znala pomagati. Ko se boste odločali za šolo jo toplo priporočam (sklepam, da si iz Lj.).
lp
T.

8)


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #14 : 27 Marec 2007, 23:24:09
Elizabeta - ni za kaj! ;)



nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 28 Marec 2007, 08:14:57
Iz okolice Celja sem.



nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 31 Marec 2007, 17:00:26
http://knani.moj-album.com/

Naj povem, da je Nani veliko bolje. Resnično je potreben čas, potrpežljivost in kar je najpomembneje - ljubezen.

Hvala vsem za podporo.
Se še 'slišimo'.

Elizabeta



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #17 : 31 Marec 2007, 22:04:17
Elizabeta, lepo je slišati, da se Nani opogumlja! :)
Slikice so pa super, Nani je zelo luškana  in vidim, da se ji pri tebi zelo lepo in dobro gode! :) 8)

PS: Obveščaj nas o napredku! ;)

Lp
Tina



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #18 : 01 April 2007, 07:28:19
nani luštne slikce in me veseli, da je pri Nani že viden napredek. Sej bo, samo rabi čas.

Lp


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #19 : 02 April 2007, 18:24:54
Nani, nekaj podobnega je bilo z našo zavetiščarko... Smo meli namreč to "sečo", da sta se točno 2 metra od naju dva avtomobila zaletela in je počlo na veliko (že tako se je panično bala vseh močnejših zvokov).

Potrebno je bilo samo dati psički čas, totalno ignorirat strah pa tvoja mirnost in odločnost tudi data psu ogromno oporo. Absolutno ne smeš bit živčna, ampak kar izžarevat dobro voljo in sproščenost. Postopoma se približuj cesti, pri tvoji pa tudi pomaga, da jo prej dobro zamotiš in utrudiš preden se začneš približevat.
Bo relativno hitro minilo.

Verjetno je imela kako slabo izkušnjo s cesto...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


nani

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 03 April 2007, 13:36:49
Je res vsak dan bolje, kar se ceste tiče. Potrebna sta čas in potrpežljivost.
Mislim, da jo ni zbil avto, saj ni bila poškodovana. Kar je bilo, je bilo. Sedaj bomo gledali pozitivno naprej.