"Poleg" s klikerjem?

trigi · 89074

trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
: 29 September 2005, 18:09:33
Živjo

Mene pa zanima če je kdo od vas učil svojega psa "poleg" z klikerjem??

Zanima me seveda tudi postopek kako ste se tega lotili ....
in na koncu tudi če je blo uspešno ali ste pač kombinirali z "normalnim" pristopom?

LP, Črt



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #1 : 29 September 2005, 18:33:16
Mogoče bi ti tole pomagalo:
http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=366

Ampak tega z Witty nisva probale. J eže znala poleg iz šole ko sem to prebrala.

lp, rina

Los je car!


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2 : 29 September 2005, 18:35:16
Midve delava poleg na kliker.Jo daš na sedi klik+pohvala.Zvabi pozornost nase in naredi korak naprej(tako da te gleda in je ob tebi) ukaži "poleg" in takoj klik+nagrada.Postopoma postopoma bosta prišla na več korakov,nikoli pa ne delaj predolgih dolžin(npr. da bi čez cel travnik hodila poleg).Par korakov in dovolj.

Pa poročaj kako vama gre ;).

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #3 : 04 Januar 2008, 18:58:47
Nevem kaj naj dam, upam da paše sem.

S Chappijem že dalj časa nisva delala poleg, pa se "boji" iti hitro poleg mene. Na začetku ko grem ful počasi gre vse vredu, potem ko pa pospešim hodi še vedno tako počasi. Zadnjič ko sem ga hotela po "počasni" vaji pobožat se mi je umaknil, tako da se zgleda res boji. ??? Kaj zdaj naj? Vze od začetka?

Lp



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #4 : 08 Januar 2008, 19:05:20
Na tvojem mestu psa ne bi obremenjevala z vajo, pač pa bi se z njim igrala in ga 'dvignila' oz odprla, se obračala stran od njega in ga vabila, da hodi prbiližno vštric z mano; ko bi mi lepo sledil, bi ga hvalila, božala itd, ampak zelo mimogrede, ne bi silila v psa, da ne bi čutil nobenega pritiska zaradi mene ali najine interakcije. Šele ko bi mi to uspelo spraviti na eno zadovoljivo raven, bi začela delati iz tega vajo Poleg, torej klikala za pravilen položaj in po možnosti očesni kontakt. Če se rad igra, bi raje delala z igro, saj moraš za nagrajevanje s hrano iti bolj v psa (če hrano mečeš psa pošiljaš stran od sebe, ker se težko uskladita, da vsakič ujame priboljšek (sicer naj ne bi drugih sodila po sebi, a vseeno, nama ne uspe  :-[ ), poleg tega pa s šnofanjem po tleh in žvečenjem izgubljaš stik s psom, z igro ga pa ohranjaš), medtem ko pri igri psa lažje dobiš k sebi, pa še dlje časa lahko nagrajuješ, pri tem pa ga npr z eno roko na hitro potapkaš, da se navadi na stik... Skratka, jaz tega ne bi popravljala z direktnim rinjenjem v psa in izsiljevanjem hitrosti z ne vem čim, ampak bi ga poskusila toliko zanimirati z igro, da bi mi sledil v pravem tempu, potem pa iz tega izpeljala Poleg...

Upam, da bo vsaj kak predlog malo pomagal.

+1



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #5 : 09 Januar 2008, 13:51:34
Hvala bambi! Bova še z  igro poskusila, pa bomo videli kako bo šlo. :)



maja72

  • Gost
Odgovori #6 : 29 Maj 2008, 12:00:49
Nekateri ste me prosili za Morganovo shemo VR pri vaji Poleg, pa je nastalo tole.

Variabilno nagrajevanje krepi vedenja, ker pri psu spodbuja razmišljanje »Če bom nadaljeval s tem, kar počnem, bom slišal klik. Enkrat že.« Pes nikdar ne ve povsem natančno, kdaj se bo to zgodilo - element presenečenja ga ohranja v fokusu, kar je pri dolgotrajajočih vedenjih ključnega pomena.

Morgan Spector je prav v te namene razvil shemo nagrajevanja pri vaji poleg, ki naj bi ključno prispevala k izgradnji vztrajnosti, torej k trdnosti tega vedenja. Spector učenje razdeli na več nivojev in za vsak nivo predvidi, na koliko korakov naj bi vodnik kliknil in nagradil psa. Shema ne samo da zgleda zapleteno, dejansko je zapletena. Zato je vsaj na začetnih nivojih v izjemno pomoč nekakšen sekundant, ki nam šteje korake in klika namesto nas.

»You are getting substantial increases in the amount of heeling done from one level to the next, but to the dog it does not seem so bad because it is in doses measured by the VR (variable reinforcement) schedule.«




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 29 Maj 2008, 15:11:59
teloi recepti majo eno veliko slabo lastnst  ::)- da jih nekateri celo upoštevajo   :P
In če piše klik na korak 5,1,7,3,1,5, 3,1,7  ::)
bod tako klikali tako kot piše ,ne glede na to ,da jih pes gleda na korak št:
1,2,3; 2,3,4,5,; 1,2,4,6,; itd  >:D
in se potem čudili, da "kliker metoda" ne deluje  :o
Ampak se pa strinjam, da je Morgan Spector našel odlično tržno nišo za služenje  :)
poznate tisti pregovor?
"Nabolje je prodajat pamet, ker vedno najdeš koga, ki je ima še manj kot ti."  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


WolfSLO

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 29 Maj 2008, 15:18:55
To je ravno tako, kot da bi vas od doma nekdo poklical kdaj morate psa pohvalit  >:D Mi daje asociacijo ˝piflanja na pamet˝  :P


Ta način je povsem skregan z logiko šolanja: prvi pogoj je, da znaš opazovati psa! Kar pa po tem principu ne pride v poštev  :P

Kjer je red, svobode ni!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 29 Maj 2008, 16:18:17
Saj verjetno niti avtor ni mislil, da bo kdo shemo vzel dobesedno in štel korake. Se pa iz same sheme vidi en vzorec, ki ga lahko približno upoštevaš tudi ko opazuješ psa in klikaš ko dobro dela. Če že ravno ne veš točno, kako naj bi variabilno nagrajevanje zgledalo in rabiš neko shemo.


maja72

  • Gost
Odgovori #10 : 29 Maj 2008, 18:06:36
Mišljeno je, da šteješ korake po vzorcu iz sheme. Pri čemer je poanta sheme 8 nivojev ter oblikovanje vzorca. In predpogoj je, da pes poleg že zna, torej nima niti pri 1. niti pri 100. koraku nič v luft gledati  :D. Uporabnost sheme je v izgrajevanju vzrtajnosti oz. stabilnosti vedenja, ki je že pripeljano do točke odličnosti.

Jaz sem to počela in se mi je enkratno obneslo  :P. Niso pa se mi obnesle številne metode domačih pametnjakovičev, ki so mi svetovali samo iz izkušenj z delom s svojim psom; po možnosti enim samim, po temperamentu čisto nič podobnim mojim  ::). Saj glede najinega poleg sem tako prepričana v psa, da se grem takoj vseh 349 korakov meriti s komer koli  :P. Na koncu poletja lahko kar z obema psoma, vsakim na eni strani  ;D.

Si pa ne znate predstavljati, kako srčna rada bi od slovenskih strokovnjakov za delo s psi kdaj kaj tehtnega prebrala  ::), ne samo tega, kako se psa nauči tačko dati (ali kakor že vi ponavadi napišete)  :P. Do takrat pa sem s Spectorjem izjemno in povsem zadovoljna, saj njegovi napotki v primerjavi z recepti domačih stručkotov celo delujejo  8).



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #11 : 29 Maj 2008, 22:04:19
mislim, da pojem variable izhaja z matematike- naj bi gatorej obvladal vsak, ki je hodil v O.Š. Je pa to prikaz variable- se strinajm .
Kar pa se tiče poplnega poleg,ki mu samo podaljšujemo trajanje- ja na nek način, ampak meni je bolj všeč narajevanje po variabli, ki pa sledi nekem dnevnem kriteriju , ne izključno po variabli,.

Koliko pa kaknšna variabla deluje (oz recept) pa je odvisno od psa. Izveš pa šele po dveh sezonah rednih tekem (brez varaible)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #12 : 29 Maj 2008, 22:25:40
mislim, da pojem variable izhaja z matematike- naj bi gatorej obvladal vsak, ki je hodil v O.Š.
Najbrž naj bi taisti tudi vedel, da so vzorci odvisni od okoliščin - ne samo od psa do psa, ampak tudi pri istem psu glede na določene cikle idr. okoliščine. Ali tisti, ki zna svojemu psu napisati dobro dnevno shemo, sheme torej sploh ne potebuje?  ::) A zapiski čemu služijo ali je res vse samo filing  ::). Bistvo Spectorjevega VR je pa ravno podaljševanje po variabli; pri čemer misli enako kvaliteten poleg od prvega do zadnjega koraka in ne stremi k n-dolgim sekvencam/podaljševanju zaradi podaljševanja ...

Ne razumem, zakaj naj bi se delovanje receptov izkazalo na tekmah  ::). Spectorjevo delo je namenjeno tekmovalni poslušnosti (obedience), v kateri se, kolikor mi je znano, pri nas itak ne tekmuje  ::). Konkretno jaz pa v šolo nisem šla zato, da bi tekmovala, ampak da bi mi pomagali psa naučiti eno osnovnih vaj poslušnosti. No, pa so nekako prišli do zaključka, da imam kretena od psa, ki se ga ne bo nikoli dalo naučiti kaj več kot dati tačko  ::). Hočem samo reči, da se mi je potem tole zgoraj obneslo in temule spodaj ne vem če se reče ravno kretensko zanič  ::). V tem smislu sem torej jaz govorila, da se mi obnese, popolnoma nič bolj pretencioznega nisem in nimam v mislih.





deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 04 Junij 2008, 22:40:33
1) Ali tisti, ki zna svojemu psu napisati dobro dnevno shemo, sheme torej sploh ne potebuje?  ::) 2)A zapiski čemu služijo 3)ali je res vse samo filing  ::). 4)Bistvo Spectorjevega VR je pa ravno podaljševanje po variabli; pri čemer misli enako kvaliteten poleg od prvega do zadnjega koraka in ne stremi k n-dolgim sekvencam/podaljševanju zaradi podaljševanja ...

5)Ne razumem, zakaj naj bi se delovanje receptov izkazalo na tekmah  ::). Spectorjevo delo je namenjeno tekmovalni poslušnosti (obedience), v kateri se, kolikor mi je znano, pri nas itak ne tekmuje  ::).


AD 1) tako je  ;)
ad 2) zapiski lahko komu služijo , odvisno od osebe. če npr gledaš američane hodijo na oglede agility parkurjev z zapiski- a vseeno niso še nikoli zmagali. Silvija pa brez zapiskov že dvakrat  :P Je pa tako- komur zapiski pomagajo pri razmišljanju naj si pač zapisuje- res čist v redu. Meni se sicer šolanje psa še vdno zdi relativno preprosta zadeva ( v primerjavi z recimo kvantno fiziko npr), tako da se da tud brez zapiskov in prenosnikov  delat  :)
ad 3) ni nujno vse filing, ampak kdor ga ima ne rabi drugega   8)
ad 4) da je treba podaljševati variablo je jasno že iz osnosv koncepta klikerja. Pa tudi variablo je treba varirat (kar shema ne pokaže  ;D ). tako da je to lahko pač samo en matematični primer. Nevarnost je, da postane za nekatere zakon. V tem smislu so vsi recepti škodljivi. Ljudi omejujejo pri feelingu, razmišljanju in opazovanju- ker preveč mislijo na variablo in Spenserja  in premalo na psa in svoj cilj ::)
ad 5) ker samo tekme ali uporaba, kjer velikokra zapovrstjo ni več nobene variable ali čeasrkoli (tudi vrvice ne  ;) ) - in to serija, več sezon ne ena al pa dve - pokažejo "izplen" sistema. Vse ostalo je blef.(zato mene tekme vlečejo  :) ) Ni pa važno kaj tekmuje, ker vsak pač trenira za tisto kar rabi oz klar se zahteva. .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 05 Junij 2008, 09:29:36
teloi recepti majo eno veliko slabo lastnst  ::)- da jih nekateri celo upoštevajo   :P
In če piše klik na korak 5,1,7,3,1,5, 3,1,7  ::)
bod tako klikali tako kot piše ,ne glede na to ,da jih pes gleda na korak št:
1,2,3; 2,3,4,5,; 1,2,4,6,; itd  >:D
in se potem čudili, da "kliker metoda" ne deluje  :o
Ampak se pa strinjam, da je Morgan Spector našel odlično tržno nišo za služenje  :)
poznate tisti pregovor?
"Nabolje je prodajat pamet, ker vedno najdeš koga, ki je ima še manj kot ti."  ;)

Recimo da delaš s psom aktivno cca. 5 let in da nagrajuješ po lastnem receptu (enkrat prej, enkrat kasnej, enkrat na koncu, enkrat nikoli  :o ....) lahko rečeš, da na podlagi 1200 treningov nagrajuješ po lastni ala "IgiS" metodi in jo prodaš za masten denar  ???
Jaz sem z zanimanjem prebral Spector-jevo knjigo, a sem se na podlagi veliko knjig naučil samo eno: INSTANT RECEPTI NE DELUJEJO  ;D ;D ;D ;D in ŠE NOBEN NI IZNAŠEL RECEPTA, KI DELUJE POPOLNO TUDI NA MOJEM PSU  :o


maja72

  • Gost
Odgovori #15 : 05 Junij 2008, 14:38:11
V tej debati imam mnenje samo o deteljici (+) in IgiSu (+). Namreč samo ta sta podala svoje poglede na potrjevanje z variablo. Z nekaterimi deteljičinimi ugotovitvami se strinjam oz. so me intrigirale do točke, da bom poskusila kaj novega. Rada imam ljudi, ki me zalagajo z novimi idejami (hvala deteljica, pa IgiS v bistvu tudi - četudi ne vem, zakaj se ti Spectorjev špeh zdi instant  ::)). Z deteljico in IgiSom bi se torej čisto rada pomerila in sem tudi prepričana, da bi znalo biti ne samo zabavno, ampak celo poučno. Ampak ne na RO tekmah; prosim.

O ostalih oz. njihovih metodah si pa ne mislim prav nič, ker do te točke nobenega vsaj približno konstistentnega mnenja o variabli niti podali niso  ::). S svojimi pisanji, ki niti v eni sami besedi ne zadevajo potrjevanja z variablo oz. metod šolanja na poleg, torej predmeta te debate, pa vsak pisec drugim razgalja sebe. Vsak je svoje sreče kovač; in jaz sem zelo srečen in srčen človek.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #16 : 05 Junij 2008, 14:42:52
Ni bilo prvič, pa na žalost najbrž tudi zadnjič ne, da ko pride do nestrinjanja s tvojo idejo ali metodo, se debata sprevrže v nesramnost in še kaj hujšega.

jaz pa priznam,da sem očitno blond  :-\.
Kajti ne vidim nobenega nestrinjanja z metodo  ::). In sploh ne razumemem, zakaj taka vojna  :o
metoda shapinga je priznana in se z njo strinjamo -oz večina v tem debatnem krožku  ;).
metoda nagrajevanja po variabli je znana in se z njo vsi strinjamo- kot z enim od bistva shapinga  :).
Tudi Spenser je čist v redu- se vsi strinjamo  :).
napisal je pač en primer variable- tu niti nasprotovanja niti dvoma- pač en matematični primer imaginarnega  :P (pa dejstvo da je to tabelco dobro prodajal me tud ne moti, naj jo, kaj vse se dandanes prodaja. Obenem mogoče le vsak ne ve kaj je to variabla,pa si naj ogleda primer- ampak kot primer, ne recept)

Edino kar se ne strinjamo (al pa samo ne razumemo ::)) je, da je točno ta ena edina S. variabla  neakj, kar je super uprabna receptura- ker pač bistvo variable je, da je nepredvidljiva in zato že s filozofskega stališča ne more bit napisana kot formula  :D.

Poleg tega smo večinoma taki, ki vaj nimamo tako izdelanih, da bi nabijali samo še dolžino, zato nagrajujemo pretežno oz izključno po kriteriju (do čiste variable pač nismo sposobni prit  :-[ )

Tud ne vidim zakaj se ne bi šli 400 + x korakov poleg. Čist zanimivo bi bilo to videt- kot maratonski slalom pri Američanih (ene 100 količkov agility slaloma). To so pač show preiskusi za zabavo in kot štos - kaj rabiš ne vem kakšen plemenit namen za to  ??? ?
In če obenem vsak da 1 al pa 5 EUR za kaj vem kaj- je zame to čist primeren plemenit namen  ;D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #17 : 05 Junij 2008, 15:01:19
Nimam ravno časa poiskati kaj hudo uporabnega  :-[, zato za tiste, ki jih variabla (VR) zanima, pa ne vejo čisto točno, o čem govorimo - tale link: http://en.wikipedia.org/wiki/Reinforcement Če se bo roberdu ljubilo, bi nam pa on še kaj poiskal; pliiiiiz roberd  :-*.

deteljica: vse tisto, kar glede plemenitih idr. namenov nisi razumela - sem vljudno želela prositi za kulturen nivo komunikacije o pasjih in samo pasjih stvareh. Pasje stvari so vedno plemenite; ljudje znamo pa biti ...



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 05 Junij 2008, 15:02:29
pa IgiS v bistvu tudi - četudi ne vem, zakaj se ti Spectorjev špeh zdi instant  ::))

Nisem noben maher v šolanju psov, sprobal sem že kar nekaj metod in videl večino možnega v klasiki.
Vse kar sem se naučil v 4 letih je to, da nič ni tako, kot naj bi bilo  :P če sem bil 100% prepričan da bo pes delal, mi ga je vtaknil, če sem bil pesimist me je presenetil... skratka že samo šolanje je ena velika VARIABLA  ;D.
In še nekaj sem se-so me naučili - opazuj psa in ga nagrajuj sproti glede na njegovo delo. To se sliši čisto simpl, a jih NI v Sloveniji veliko, ki imajo to zmožnost opazovanja in predvidevanja psa. Če zadeneš ENO pohvalo/nagrado v popolnem trenutku ti prinese več kot 100 nagrad po neki shemi.

In strinjam se z deteljico - če bi merili uspešnost šolanja psov po prodaji knjig bi bili Amaričani vedno na vrhu, a na žalost niso.

LP
Igor


maja72

  • Gost
Odgovori #19 : 05 Junij 2008, 18:42:45
Ni pa važno kaj tekmuje, ker vsak pač trenira za tisto kar rabi oz klar se zahteva.
Obenem mogoče le vsak ne ve kaj je to variabla,pa si naj ogleda primer- ampak kot primer, ne recept. Edino kar se ne strinjamo (al pa samo ne razumemo ::)) je, da je točno ta ena edina S. variabla  neakj, kar je super uprabna receptura- Poleg tega smo večinoma taki, ki vaj nimamo tako izdelanih, da bi nabijali samo še dolžino, zato nagrajujemo pretežno oz izključno po kriteriju (do čiste variable pač nismo sposobni prit  :-[ )
Mislim, da metoda nagrajevanja po variabli deluje, ni potrebno da je tabelarično zapisana, lepo pa je vsaj meni pokazala, da sem kot kaže prehitro zvišala kriterij in s tem kar nekaj izgubila. Tako, da sedaj nagrajujem bolj po kriteriju kot po variabli (oz. sem prelena, da bi šla toliko nazaj, da bi lahko delala naprej samo po variabli).
Meni se pa zdi, da je uporabnost Spectorjeve sheme "idealna" za obedience. Se ne hecam, ampak resno mislim, da je tip nagrajevanja, pa s tem povezane sheme, odvisen od tipa poleg, ki ga pričakuješ oz. zahtevaš od psa. Torej od vrste športa, za katerega poleg potrebuješ. Bom navedla tisto, kar sem sama delala - pri RO rabiš relativno kratke sekvence, ki jim sledijo vaje, mnoge med njimi so za psa lahko potrditev. Recimo mojemu psu so razni obrati velika zabava, pa preskok in gugalnica tudi. Tako da je edina nevarnost na progi ta, da bo pravzaprav prehiter, ker ve/vidi, da ga čaka potrditev že na progi. Tu ne rabim dolgega marširanja na poleg in je poleg v bistvu samo način transporta od ene vaje do druge; tako to razumejo tudi pravila, zato večina poleg ni idealnih; ampak je tako tudi čisto prav, ker je bilo tudi mišljeno tako in RO na srečo ni ekshibicija poleg ;).

Pri CF rabim bistveno drugačen poleg, ker je celotna koreografija pravzaprav en dolg poleg z vmesnimi elementi. Pes mora biti pripravljen v poleg se vrniti kadar koli in biti tam poljubno dolgo. To se mi zdi kar težko  :-\ in s tem se trenutno največ ubadam. Spectorjeva shema je bila zelo koristna, ker sem delala vmesne prekinitve z drugimi vajami glede na nivo oz. na večkratnik števila 8 (zdaj sva v najboljšem primeru šele na 16). Tu je zelo pomembno to, da kriterija ne višaš prehitro in da največ ponovitev narediš na število, ki mu je pes dorasel. Pri Amelie sva nivo 2 preskočili, z Bajkom trajbamo 3 do nadaljnega, ker se prehod z osnovne enote 10 na 12 kaže zelo očitno  :-\.

Pri obedienceu ali klasiki pa je po moje stvar še bistveno, bistveno drugačna. Tam poleg ni način transporta od vaje do vaje (kot pri RO) ali povezovalna nit (kot pri CF), ampak bistvo vsega skupaj. Nič potrditev z ovirami ali "trikci". In tako visoko stopnjo tako dolge vzdržljivosti po moje moraš nekako doseči. Strinjamo se, da je filing eno, pa opazovanje psa ipd.; to je v podstati dela s psom. A poleg na 400 korakov naučiti je konceptualno gledano čisto nekaj drugega kot psa naučiti hoditi s tačkami na mojih nogah. Saj je to tudi težko, a zahtevnost za psa je za moje pojme neprimerljiva. Urška mi je dala na to temo veliko misliti po prihodu iz Nemčije, pa zdaj v nedeljo po pogovoru o metodah nekaterih naših inštruktorjev. Osebno se mi dopade verzija iz Nemčije, ki sem jo aplicirala na Amelie čisto nevede - da ji je namreč pozicija na levi nekakšen "homerun", in je bila sposobna dolgo tako hoditi še preden je znala formalno vajo (ki je pa še najmanj 2 meseca ne bova imeli na povelju).

Če torej pomislim, niti ni tako neumno, da vztrajnost (dolge sekvence na poziciji) učiš pred formalno dovršenostjo vaje  ???  ::)  ???. Čeprav nas teorija dela s klikerjem uči drugače  ??? ::).



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #20 : 11 December 2008, 15:54:27
Ok, ne vem sicer če tole paše v to temo, ampak glede na to da imam problem s polegom in da ga delam s klikerjem bom kr tlele napisala ;D

Uglavnem, moj borderček je delal poleg le v mali šoli, se pravi dobre 2 leti nazaj. Mislim da je bila takrat manjša napaak od mene, ker nism zahtevala idealne pozicije (vedno je hodu rahlo pred mano ;D tko da je bil njegov zadnji del pr moji nogi, ker bi mogu bit spredni del ::) )... Vedno je malo prehiteval, zato sm v mali poli vedno malo zavijala v levo, da sm klikala idealno pozicijo (v katero je prišel na ovinku). Ok. pol je blo konc male šole in poleg nisva delala več :D

Uglavnem se zdej spogledujem z mislijo, da bi šla delat BBh ;D Ampak s takim polegom k ga mava zdej zelo težko.
Zadne čase probavam popravit položaj in ko mi uspe da je bolj zravn mene, ga pohodim >:( in potem spet hodi ene 30cm stran od moje noge ::) Začaran krog...
Ok tole prehitevanje oz. da hodi preveč naprej sva malo popravila, ampak še vedno pa ni pozicija lepa, sploh pa ni "priliman" na nogo kot morejo biti pri polegu.
Z pozornostjo nimava problemov, lahko me gleda skoz, ampak hodi pa precej stran (pa sej ga štekam, če ga pohodim vedno) :)
Zdej do marca imam čas da probat to malo popravit, če se bo dalo...

Ima kdo kako idejo?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 11 December 2008, 16:16:54
Cacy kaj pa če bi najprej klikala samo pozicijo ko sta pri miru? Torej nič obratov nič hoje, najprej samo pozicija potem pa počasi stopnjuješ gibanje, hitrost gibanja in višaš kriterij.




cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #22 : 11 December 2008, 16:28:11
Pozicijo na začetku imava odlično, že od začetka... ko pa se začneva premikat gre pa vse navzdol... Vedno je hitrej hodu, pa če sm upočasnila je tud on, ampak ni nikol bil v lepem položaju.
Vedno je mel rit pr moji nogi, se pravi več kot pol metra je bil pred mano in me gledal v oči ::)
Pozicijo vedno naredi super, če gre okol mene ali pa če od spredi sam "skoči" na pozicijo...



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 11 December 2008, 16:29:18
jaz sem lepo poleg pozicijo (na lepem tekočem poleg še delava) dobila s pomočjo škatle:

najprej sem naklikala sprednji 2 taci na škatli, potem sprednji 2 taci na škatli nasproti mene, potem sem pa klikala za vse premike proti eni ali drugi nogi (se pač rada igram in sem imela idejo, da bi kar na obeh straneh naenkrat poleg učila  ::) ). Kasneje sem klikala samo če je imel sprednji 2 taci na škatli in bil čisto zraven mene (kasneje da se je dotikal) - v poleg poziciji. To sem utrjevala tako, da  sem se včasih premaknila enkrat samo en korak v eno stran, drugič za več korakov - tako da je moral spet zraven v poleg priti.
Potem sem počasi začela umikati škatlo in spet klikala za premike proti levi/desni nogi, in tako naprej kot zgoraj s škatlo.
Ko nimaš več škatle je lažje potem se tudi po prostoru premikat (naprej, nazaj, levo desno, obrati...) in "zahtevat" pozicijo. Počasi potem podaljšuješ razdaljo in zahtevnost in nagrajuješ variabilno.

Jaz sem se za ta način odločila, ker nikakor nisem bila zadovoljna s tistim, kar sva imela prej narejeno (tudi pri meni je bil vedno nevarnosti, da ga bom pohodila)  in se nisva premaknila nikamor več s tiste točke oziroma mi nikakor ni uspelo popraviti tega.  :-[
Mogoče bi bilo za tvojega tudi to zanimivo, ker je pač "nekaj novega" in bo izgubil strah pred tvojim pohojanjem.

lp nina


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #24 : 11 December 2008, 16:34:41
n+n, midva pozicijo samo znava, tud če se jst obračam za 90stopinj, 180, 360, naprej, nazaj... to vedno on naredi vredu pozicijo, vedno se mi tudi "nalima" na nogo, tko res obetavno deluje... ampak ko začneva pa se premikat je pa slabo :-[ ima "varnostno razdaljo" :D ::)

Ampak hvala vseeno za pomoč :)



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 11 December 2008, 16:38:17
probaj potem s čim manjšimi koraki, ravno toliko, da je še naliman in nagrajuj to. potem pa razdaljo podaljšuj. Ali pa si nekajkrat pomagaj s kakšno hrenovko pred smrčkom, da ga ne bo zamikalo, da bi se odmaknil.


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #26 : 11 December 2008, 16:54:07
Ja to sem imela v planu in sm tudi delala nazadnje, pol sm ga pa 2x pohodila :'( in moja cmera je jokala in ni več upu bliz ::) Ne vem ne vem kako bova midva tole uredila... Al je preveč bliz al pa predeleč ::)
Nč bom probavala še naprej z majhnimi razdaljami... in probala hobit po svojih nogah, ne njegovih :-[



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 11 December 2008, 17:21:50
Drugače pa... če ti je poleg na 30 cm ok in nimaš kakšnih nadaljnjih planov (recimo RO , pa tekmovanja po bbh programu,...), bo tudi tak poleg čisto ok za izpit - sploh pa če te tudi 30 cm stran gleda.

Lahko probaš tudi s targetingom na roko, če bi ti ga uspelo bližje pripeljat in "poravnat". Verjetno bi pa morala tudi tukaj od začetka začeti.

Veliko uspeha in poročaj kako vama gre :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 11 December 2008, 18:25:35
Pozicijo na začetku imava odlično, že od začetka... ko pa se začneva premikat gre pa vse navzdol... Vedno je hitrej hodu, pa če sm upočasnila je tud on, ampak ni nikol bil v lepem položaju.
Vedno je mel rit pr moji nogi, se pravi več kot pol metra je bil pred mano in me gledal v oči ::)
Pozicijo vedno naredi super, če gre okol mene ali pa če od spredi sam "skoči" na pozicijo...

Kaj pa če bi se najprej premikala na mestu? Da on pozicijo obdrži kljub temu, da se ti "premikaš", ko imata to utrjeno pa potem počasne korake, nagrajuješ vsak korak ko drži pozicijo in počasi stopnjuješ. Ponavadi so ravno obrati bolj problematični in psi ali zaostajajo ali prehitevajo... :D




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #29 : 11 December 2008, 18:51:06
n+n, midva pozicijo samo znava, tud če se jst obračam za 90stopinj, 180, 360, naprej, nazaj... to vedno on naredi vredu pozicijo, vedno se mi tudi "nalima" na nogo, tko res obetavno deluje... ampak ko začneva pa se premikat je pa slabo :-[ ima "varnostno razdaljo" :D ::)

Ampak hvala vseeno za pomoč :)
narediš samo en korak za začetek in klikneš in nagrada  , če se ne odmakne. Če se, se spet ustaviš in ponovno probaš. Ko obvlada en korak , delaš dva itd. Vedno ko se odmakne se ustaviš in počakaš ,da zavzame pravi položaj in tega pogosto klikneš - ampak ne vedno , in daš mal slabšo nagrado kot če je pravilno med hojo, ker drugače ni hierarhije nagrad oz napak vodi po svoje v nagrado.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!