"Poleg" s klikerjem?

trigi · 89087

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #90 : 03 Marec 2010, 22:23:04
Ne, ne zna. Hodi ob levi strani, ampak prehiteva in hodi rahlo postrani (zadnje tace rotirane v levo), obrat v levo je katastrofa-je NEIZVEDLJIV. Obstale sva na tej točki.
http://www.youtube.com/watch?v=YTubcz4iFKo


Hodit poleg zna ;) Samo ni v taki poziciji kot jo ti hočeš.  :P



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #91 : 03 Marec 2010, 22:24:45
Kaj pa poleg ob steni? Ali pa kaj takega: http://www.youtube.com/watch?v=97a2JT_6sX4  ?

Hm, čeprav meni se zdi na posnetku čisto lepo.. ???


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #92 : 03 Marec 2010, 22:27:05
Mimogrde -- po ogledu videa. Manj bo hodila v klin če boš nagrajevala z leve roke ampak bo nekaj časa trajalo, ker zdaj pričakuje priboljšek iz desne strani. Za to se je psica potegnila naprej - prehiteva + še hodi v klin ker čaka tvojo desno roko. Lahko tudi menjaš roke.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #93 : 03 Marec 2010, 22:28:23
Kaj pa poleg ob steni?

Hm, čeprav meni se zdi na posnetku čisto lepo.. ???

Mislim, da bi čara rada naučila nekaj takega http://www.youtube.com/watch?v=4SlYUVX6NzY

Ne psa, ki hodi "poleg" ampak tak taprav " prilepljen na nogo" poleg ;)



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #94 : 03 Marec 2010, 22:33:09
Aha, no saj potem bi bil link, ki sem ga dodala od Tani pomoje čisto primeren? Vem, da se mi je moja s to metodo prilepila na nogo, ampak sem za kaj takega jaz preveč štorasta, ker jo začnem pohojat, ker ni ravno velika.. :-[


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #95 : 03 Marec 2010, 22:35:35
Lahko je tudi 10cm stran-kar še raje vidim, ker sem štor in če se mi na nogo nalima, začnem jaz poševno hodit. Samo, da se z mano vred obrne v levo, da je ne butam in se spotikam ob njo kot se dogaja zdaj.  :-[ Nagrajujem jo že iz leve roke in se izboljšuje.
S posodo sma probala-zahisterira ko ji ne nagradim samo stopanja na lavor. Premakne se samo, če se jaz premaknem  ;D Bučmanka (ona ali jaz, tega pa ne vem)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #96 : 03 Marec 2010, 22:42:34
Delaj obrate v levo, lahko tudi krožiš in jo s tem malo odrivaš stran. Te stvari je fajn počet zunaj, kjer je več manevrskega prostora pa še tempo lahko spreminjaš. Saj na začetku ni treba, da se te drži kot klop, glavno je da te spremlja po desni strani. Pozicijo utrjuješ in potrjuješ s samo vajo poleg, namesto klasičnih 90° obratov rahlo vijugaš, kar psa prisili, da se osredotoča na tebe. Tud ni treba, razen če hočeš, da te stalno gleda. Tako uporablja tud druge čute, ki ji povedo kje točno se nahajaš (dotika se te s plečko, stopi ti na nogo) in če je kje v bližini luknja, v katero boljš da ne pade. Nekako tako kot v avtošoli - vsakih par sekund je treba pogledat v vzvratno ogledalo, zraven pa vozit in spremljat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #97 : 03 Marec 2010, 22:47:10
Bom poskusla.In poročala, če bo kak napredek. Tako realno. V kolikem času lahko pričakujem, da ne bo več spotikanja in butanja? Bom šla na naš travnik-postavila tri sode daleč narazen, pa bomo videli kako bo. Sem probala vijugat-cca 1.5M narazen drva, pa ni šlo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #98 : 03 Marec 2010, 23:36:02
Ne, ne mislim okrog ovir. Vzam si enih 20m in na celotno dolžino pridejo 4 rahle vijuge, dve desno dve levo, glih tolikšne, da se malo odmakneta od začrtane linije.  Glavno da imata tekoč tempo in da se v povprečju držita smeri. Kasneje boš lahko delala tudi ostrejše ovinke, šele s temi pa boš dobila tisto pozicijo, ki jo zdej hočeš naučit.

Za butanje naredi kak oster krog v levo in jo s tem blokiraj. Nato s hitrim tempom naravnost, da nima cajta zadnjih nog štimat, upočasniš, pa spet krog v levo. Sam moraš bit ti hitrejša od nje in ukrepat še preden začne pred tebe rinit.
Časovno pojma nimam, sem pa mnenja da se kontakt gradi šele skozi delo. Za to, da te pes lepo spremlja in da te dojema s celotnim telesom, je potrebno veliko vaje in truda. Pa igreeeeeee  :P



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #99 : 04 Marec 2010, 02:40:19
Mia uči poleg z luranjem.

Če želiš popraviti tale poleg na posnetku pa začni graditi vajo znova. Ker za popravljanje zafurane vaje potrebuješ trikrat več časa kot za učenje na novo.

1. začni z samozavedanjem telesa
2. nauči pivotiranje v levo in desno (ja, za začetek moraš nagrajevati tudi dajanje tac na nek višji predmet, vajo moraš graditi postopoma); res je, da je luranje lažje, jaz sem to vajo naredila izključno na shaping http://www.youtube.com/user/urskapax?feature=mhw4#p/a/u/0/dodhOaKcmVQ, najprej premikanje nasproti meni in potem pivotiranje, se pravi, da se je zavrtela ob moj bok; tu moraš biti ekstremno natančna, da ne priučiš napačne pozicije, paziti moraš do milimetra, kje je poravnava plečke in noge
3. nauči foot target, vzemi nek ožji pravokotnik in naklikaj obe sprednji taci na njem, potem ga postavi "poleg" sebe in naklikaj hojo nanj 
4. delaj vse na levi in na desni, s tem zmanjšuješ možnost ukrivljanja psa, pa še pri RO-ju boš to potrebovala, pa je dobro, če že od začetka učiš (s hijenco delam vse vaje levo in desno, ker je za psa to zelo preprosto v fazi učenja)
5. ko znižaš predmet, na katerem pivotira pes, uporabi ta tvoj pravokotnik s katerim si učila prihod na pozicijo in ga postavi ob bok -> če si vse prej naredila pravilno, bo oboje "padlo skupaj" v perfektno pozicijo
6. šele, ko imaš to narejeno (vključno s pogledom navzgor, nagrada mora biti izročena vedno tam, kamor želiš imeti obrnjeno glavo), lahko začneš s premikanjem, korak po korak

Precej uporabnega o pivotiranju najdeš tule http://www.youtube.com/user/Paws4Fun1


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #100 : 04 Marec 2010, 08:09:37
Čara, jaz bi še dodala, da raje ne uči dotikanja s plečko, ker ti psica hodi v klin in bosta potem samo hodili ena po drugi. Učenje znova se ti verjetno res najbolj splača, kot je rekla Urška.
Zavoje levo pa jo uči posebej kot ločeno vajo in dodaj nov ukaz, bo lažje (če imaš v mislih RO zavoje na mestu). Mene moja psica tudi prehiteva, ampak za vajo levo se pomakne nazaj, ko se ustavim in naredi vajo kot je treba.Seveda bi bilo lažje in lepše za videt, če prehitevala sploh ne bi  ::) .



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #101 : 04 Marec 2010, 11:25:34
Če misliš obrat levo na mestu - moja 7 mesečna hijenca ga naredi brez, da bi bil učen posebej.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #102 : 04 Marec 2010, 13:29:34
Začela bom z nule, seveda. In na novo poimenovala, ko bo usvojeno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #103 : 04 Marec 2010, 13:56:27
Če misliš obrat levo na mestu - moja 7 mesečna hijenca ga naredi brez, da bi bil učen posebej.

To je po moje odvisno od tega kako se lotiš učiti poleg. Jaz sem najprej delala poleg samo za bbh in se šele kasneje odločila za RO. Šele takrat sem tudi začela učit psico uporabljat vse štiri noge v vse mogoče smeri in zato so vsi obrati naučeni posebej.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #104 : 04 Marec 2010, 15:21:27
Jaz bom preko RO prišla do BbH. Mi je tista shema čisto dolgočasje, ne vidim pomena. Še BbH ne bi šla delat, če ne bi bil pogoj za tekme.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #105 : 04 Marec 2010, 16:31:17
Jaz se bom naslednjič tudi odločila za to možnost. Prej je še ni bilo.

Glede na tale odgovor iz teme o RO pravilniku pa ne rabiš bbh le za tekme, ampak tudi za nadaljnje opravljanje izpitov:

Ojla Roxy,

naj ti na hitro odgovorim:

Imaš prav, to res ne piše v pravilniku ... je bil pa popravek "napisanega" že potrjen na sestanku Komisije za RO in se bo dopisalo v naslednjo izdajo pravilnika (kjer se bodo popravile še vse ostale bolj slovnične napake, novih sprememb pravilnika (vaj in pravil) ne bo). Se pravi: Vsakdo (ne glede na to ali želi tekmovati ali opravljati le izpite) mora skupaj z RO-II opraviti tudi Bbh izpit (razen če ga ima že od prej) ... je pa zato omogočeno, da za ceno enega izpita in le z enim preizkusom opravi oba izpita (RO-II in Bbh).




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 08 Marec 2010, 09:33:14
S posodo sma probala-zahisterira ko ji ne nagradim samo stopanja na lavor. Premakne se samo, če se jaz premaknem  ;D Bučmanka (ona ali jaz, tega pa ne vem)
Ko stopi na posodo, nagradi to, da stopi gor, potem pa ko je še gor in te še gleda, nagradi še to, potem nagrajuj vse tvoje premike k njeni plečki, dokler še stoji na posodi in nagrajuj ko si ob njej in še stoji na posodi. Tako bo s časoma dojela da ni hec samo v stopanju gor in dol, ampak tudi v stanju gor. Potem nadaljuj s premikanjem v levo.. nekako tako, da ko stojiš ob njeni desni plečki, naredi čisto mali korak v levo, proti njej, kar bo pomenilo, da se mora tudi ona čisto malo premaknit v levo.. takoj C&T .. potem kriterij samo zvišuješ. Ko bo enkrat dojela sistem, začni še s premiki v desno.

Tule je najin raztresen trening, ki je čisto izven kontrole  ::) :o,.. tudi poleg na podstavku ni izdelan,... pa najbolje da se posluša brez zvoka, ker z namigi jaz narobe delam.. je pa na 1:14 in 1:38 približno prikazano kako pes pride v pravilno pozicijo in tudi ve, da se mora premaknit v tako pozicijo in tu ga nagradiš.  ;)
http://www.youtube.com/watch?v=tMvXUEV1vLg

2. nauči pivotiranje v levo in desno (ja, za začetek moraš nagrajevati tudi dajanje tac na nek višji predmet, vajo moraš graditi postopoma); res je, da je luranje lažje, jaz sem to vajo naredila izključno na shaping http://www.youtube.com/user/urskapax?feature=mhw4#p/a/u/0/dodhOaKcmVQ, najprej premikanje nasproti meni in potem pivotiranje, se pravi, da se je zavrtela ob moj bok; tu moraš biti ekstremno natančna, da ne priučiš napačne pozicije, paziti moraš do milimetra, kje je poravnava plečke in noge
Sicer se strinjam z napisanim (podčrtanim), mi pa nekako to ne gre skupaj s shapingom, kjer se na začetku nagrajujejo približki.  ???




Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #107 : 08 Marec 2010, 10:11:07
Ko stopi na posodo, nagradi to, da stopi gor, potem pa ko je še gor in te še gleda, nagradi še to, potem nagrajuj vse tvoje premike k njeni plečki, dokler še stoji na posodi in nagrajuj ko si ob njej in še stoji na posodi. Tako bo s časoma dojela da ni hec samo v stopanju gor in dol, ampak tudi v stanju gor. Potem nadaljuj s premikanjem v levo.. nekako tako, da ko stojiš ob njeni desni plečki, naredi čisto mali korak v levo, proti njej, kar bo pomenilo, da se mora tudi ona čisto malo premaknit v levo.. takoj C&T .. potem kriterij samo zvišuješ. Ko bo enkrat dojela sistem, začni še s premiki v desno.

Tule je najin raztresen trening, ki je čisto izven kontrole  ::) :o,.. tudi poleg na podstavku ni izdelan,... pa najbolje da se posluša brez zvoka, ker z namigi jaz narobe delam.. je pa na 1:14 in 1:38 približno prikazano kako pes pride v pravilno pozicijo in tudi ve, da se mora premaknit v tako pozicijo in tu ga nagradiš.  ;)
http://www.youtube.com/watch?v=tMvXUEV1vLg
Sicer se strinjam z napisanim (podčrtanim), mi pa nekako to ne gre skupaj s shapingom, kjer se na začetku nagrajujejo približki.  ???



TibiQ, sem si ogledala posnetek in imela vseeno prižgane zvočnike  :P . Jaz na tvojem mestu ne bi poveljevala poleg, ko delata to vajo. Ti ji klikneš že, ko se psica še obrača in ne, ko je v poziciji poleg. Glede na to, da se ti tudi brez podstavka lepo postavi v poleg pa sploh ne. Če ukažeš poleg in klikneš, ko je psica postavljena pravokotno nate, samo kvariš pozicijo poleg. Raje delaj brez ukazov dokler ne bo obvladala "vrtenja".



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #108 : 08 Marec 2010, 10:52:42
TibiQ,
a si slučajno probala že s kašnim nižjim podstavkom? Ker tole zgleda en mejčken nevarno :)
Jaz sem z mojim delala na podstavku, ki je bil samo par cm dvignjen od tal - ravno toliko, da mu je bilo jasno, da je nekaj drugače.

Pa tako kot je rekla Roxy, besede poleg jaz tukaj nebi uporabljala. Sem pa začela uporabljati besedico zraven, ki pomeni prilepi se mi na nogo (in je za obe strani ista) :)

Sicer se strinjam z napisanim (podčrtanim), mi pa nekako to ne gre skupaj s shapingom, kjer se na začetku nagrajujejo približki.  ???

Jaz mislim da je fora v tem, da dobro opazuješ psa in si v naprej zamisliš kako naj bi stvar zgledala. Potem pa poskušaš čim bolj temu slediti. Oziroma si vmes prilagajaš "program"

lp nina


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #109 : 08 Marec 2010, 11:12:27
Ja tile podstavki. Pri mladićčkih je lažje, ker niso tako težki in veliki.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #110 : 08 Marec 2010, 12:18:01
Če pogledaš posnetek TibiQ (ki je res zmeda in zato je tudi Jazz zmedena) vidiš, da je za trening najpomembnejše, da si narediš dobro strukturo treninga, se pravi, da imaš vnaprej izdelan kriterij potrjevanja in da imaš priboljške tam, kjer je treba (najbolje v roki, v kateri držiš kliker), psa na očeh, da ga potrjuješ in skrbiš za to, da imaš minimalno 10 klikov na minuto. Če pogledaš, ko dam jaz posodo na tla imam kliker in priboljške že pripravljene, da potrdim prvi poskus dajanja tac na pravo mesto. Pomembno je, da si umirjena in da potrjuješ gibanje in ne zaključek premikanja. Potrjuješ pivotiranje kot tako. Ko bo psica ob boku pa bodi pozorna, da nagrajuješ iz smeri, kamor hočeš, da je obrnjena glava. Če bom našla čas bom posnela, kako to izgleda sedaj pri nama.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 08 Marec 2010, 13:30:47
Haha.. strinjam se z vsemi in sem tudi sama že ob objavi povezave napisala da je trening popolna zmeda in tudi jasno, da je zmeda zaradi mene, ne zaradi Jazz.  :D

Posnetek je pravzaprav nastal ravno zato, da si lahko ogledam kje vse sem delala napake (ki jih je jasno da ogromno)  :-[ in seveda sva vmes že dosti popravili.

Absolutno je osnova za dober trening, kot piše Urška, da si najprej narediš dobro strukturo, da si zamisliš točno kaj želiš, kako naj bi potekalo, predvidiš kje bi znali biti problemi in kako jih boš reševal in seveda, da imaš vse pripravljeno (kliker, priboljške, prostor,..). Optimalno je še da si delaš zapiske, delaš s štoparico, šteješ klike in odsotnost klikov,.. potem pač vidiš koliko si napredoval. Pa še nekaj je zelo pomembno za dober trening - razpoloženje vodnika. Konkretno na posnetkih, ki so nastali v tem času, sem bila sama zelo nerazpoložena za delat karkoli in sem delala bolj zaradi neke slabe vesti, kot pa iz užitka. Jasno, da je potem šlo marsikaj narobe, kar sicer ne bi šlo in da je bilo vse skupaj neskončno šlampasto, nepripravljeno, furijasto,...

Tale video sem objavila iz dveh razlogov;
1. nisem imela drugega (in zato sem za Čarin primer napisala da ga je treba gledat brez zvoka in kater časovni moment, za podlago pa napisala kdaj se klika,..)
2. ravno iz vseh teh napak se pa lahko ogromno naučiš, če jih znaš opaziti ali te nekdo drug opozori nanje  ;)

Bom tudi jaz poskusila posnet kakšen bolj umirjen in načrtovan trening - kar je tudi del odgovora na vprašanje od Ninci - ni nevarno, če ni tako hektično, kot je bilo tole  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #112 : 08 Marec 2010, 21:07:13
Bina zna stopit na lavor in se obračati proti tisti smeri v katero jaz stopim, kot Hijena in Urška. To nama gre. Ne vem pa ali naj kar čakam, da bo sama naredila korak proti meni in se skupaj z mano pomikala v isti smeri kot jaz? Ali naj tukaj uporabim luring-sicer še ne vem kako bi ga pametno uporabila. Saj me gleda v oči ko to vadima. Če se recimo postavim par cm zraven, se ne spomni da bi naredila korak proti meni-premaknila zadnje tace proti meni. Huh....

No, če se dobro spomnim. Če ji tišim roko s priboljškom pred gobec, potem se premika v moji smeri.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #113 : 08 Marec 2010, 21:18:15
Še en uporaben link. Ki mi odgovori na moje vprašanje-kako jo naučiti da se premika v isti smeri kot jaz. :)
http://www.youtube.com/watch?v=xsvNvK8T1z8

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #114 : 08 Marec 2010, 21:19:24
Če boš uporabila vabo, potem jo daj tako, da imaš levo roko nad njeno glavo, zato, da je glava vedno obrnjena navzgor, nagrajuj pa iz druge roke. Uporabi le nekajkrat, da ugotovi kaj sploh želiš, potem naprej poskusi s shapingom, ker daje trajnejše rezultate.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #115 : 08 Marec 2010, 21:29:21
Aha. Bom poskusila tako. Tudi sicer mi je shaping ljubši.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #116 : 16 Marec 2010, 15:56:16
No. Mi napredujemo In sicer na shaping. Rahlo pozno mi je kapnilo, da bi ji klikala vsak premik zadnje tace-sem se pa usmirila v desno stran-desni poleg. Luring-je bil pa polom, ker se mi je pač vrtela, kot je naučena. ;D

Bi blo OK-če hkrati vmes povadim še za levi poleg? Al jo najprej dobro naučim po desni strani in potem še na levi?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #117 : 16 Marec 2010, 21:00:55
Jaz, če bi začela od začetka učiti poleg, bi ga učila na obeh straneh istočasno.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #118 : 14 Maj 2010, 21:50:31
Samo vseeno se mi zdi tu Tinino razmišljanje na mestu. Kaj ni potem en klik brez nagrade samo zavajanje psa?

Kako se na enojni klik odzivajo psi, ki so bili učeni vse samo z dvojnim klikom?
Na prvo se mi zdi da sem mogoče celo našla odgovor. Nagrada za enojni klik je malo zakasnel dvojni klik, ki mu dejansko potem sledi konkretna nagrada  ??? :-[ ;D

Odgovor na zadnji odstavek pa pravkar preizkušam.  ::)

A mi lahko kdo pove kako bi konkretno naučila psa, ki je dosedaj delal na enojni klik, razlikovat med enojnim in dvojnim klikom? Za enojni klik je namreč neko jasno pravilo kako se to najlažje naredi.. psu vržeš priboljšek, ko te pogleda če mu boš še kaj dal, klikneš, nagradiš ponavljaš in prej ali slej dojame, da mu klikaš za pozornost in da kliku sledi nagrada. Kakšen bi bil pa najenostavnejši način za dvojni klik naučit?

Sedaj sem imela recimo problem, ker me je Jazz gledala, sem kliknila in tisti moment, ko sem kliknila, je ona pogled preusmerila proti moji roki, iz katere po enojnem kliku vendo dobi priboljšek. Sem sicer dvakrat ponovila enojni klik in potem dvojni in nagradila šele po dvojnem, ampak po vsakem enojnem kliku je bila pozornost prekinjena. Res tudi da nisem več vztrajala, ker si nisem na jasnem ali sem bila na pravi poti ali ne in se mi bolj zdi da ne.  ::)

Zanima pa me še tole (pa ravno danes sem imela s kolegico eno debato na to temo);
Sistem 1:
Obika učena:shaping.
Prva vaja iz katere izpelješ športno hojo ob nogi je pogled v oči. Iz tegai zpelješ hojoob vodniku ob čimer pes ves čas gleda vodnika v oči. Potem še malo oblikuješ pozicijo.
Sistem 2:
Oblika učenja: Targeting
Prva vaja- naučiš,dase pes z določenim delom telesa dotika tarče (plečka, lice glave). Tarčo namestiš na soje telo. Sčasoma tarčo odstraniš.
Sistem 3:
Targetng do luring
Prva vaja :psa naučiš, da se dotika ali z očmi sledi target sticku ali roki. Le to potem nosiš v poziciji ,ki zagotavlja pravilno pozicijo psa. Sčasoma ukineš target (roko za RO lahko ohraniš).
Ko sem razmišljala prav o vaji poleg in ali jo je bolje učiti na targeting ali shaping (luring me ne zanima), sem začela ugotavljat, da shaping dejansko vsebuje elemente targetinga, s tem da pri čistem targetingu naj bi bila tarča nekaj, kar kasneje umakneš, pri shapingu pa tarča ostane ves čas prisotna?  ???

Npr. če delaš poleg na shaping, so tarče (ki jih nikoli ne umakneš) tvoja leva noga, tvoje oči, čisti shaping pa mogoče pozicija glave in dvigovanje tac?

Dalje potem razmišljam, zakaj bi se pri določenih stvareh človek obremenjeval z nekimi tarčami, ki jih kasneje odmakneš, če lahko narediš tarčenje na tarčo (npr. svoje telo v primeru vaje poleg), ki jo itak nikoli ne rabiš umikat?



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #119 : 15 Maj 2010, 06:31:14
Jaz sem mojo rdečo zver na dvojni klik naučila tako, da sem delala tako kot navajanje na enojni klik. Torej dvojni klik, potem pa nagrada, pa dvojni klik in nagrada. Vmes ni bilo nič enojnih klikov. Potem sem ji pa rekla, naj naredi nekaj, kjer se isto vedenje ponovi večkrat (torej v njenem primeru je bilo to vrtenje v levo/desno, ker se vrti sama toliko časa dokler se kam ne zaleti ali je ne ustavim) in sem ji potem po 1 vedenju kliknila z enojnim klikom. Ona se je potem ustavila, ker je pričakovala nagrado, ko pa je videla da je ne bo, se je zopet zavrtela in takrat sem ji kliknila z dvojnim klikom. Sva še parkrat ponovili, na začetku se je sicer po enojnem kliku, če ne že ustavila vsaj malo upočasnila, proti koncu je pa delala brez ustavljanja.  :)
Isto je bilo potem pri polegu, parkrat se je na začetku malo ustavila, ko pa je videla da ni nagrade po enojnem kliku ampak po dvojnem je pa zopet začela delat. Po parih seansah je pa čisto preklopila in se tudi na začetku ni več nič ustavljala po enojnih klikih.
Imam pa za dvojni klik en kliker ki zveni malo drugače od drugih.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)