Smrt zaradi sterilizacije?

Geri · 5762

Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
: 06 April 2007, 11:14:14
Ojla!

Ne vem če ta tema spada sem ali v reprodukcijo...

Torej, po tem kar se nam je zgodilo včeraj sem začela razmišljati....

Naj začnem zgodbo pred 10 leti... iz Čateža smo pripeljali brezdomo muco, samičko, ki je seveda pri nas kmalu po tem kotila. Skotila je 3 lušne mladičke, samička je ostala doma vendar jih je muca skrivala in je šla tudi njena hčerkica bolj po njenih divjih stopinjah. Ta muca Julia je ko je imela 2 leti prvič kotila in s tistimi mladički je vse OK in imajo 8 let. Potem je spet kotila čez 1 leto in imela samo 1 mucko, samičko, ki smo jo sterilizirali ko je imela 1 leto. Ta muca Lupi je pri 2h letih kar na lepem umrla! Našli smo jo na tleh kako je ležala. Nič znakov zastrupitve ali kaj. Sem mislila da je mogoče kap... V naslednjem leglu sta bili 2 samički, obe sterilizirani pred starostjo 1 leta in sta še živi in imata 6 let. Potem je bilo leglo 3h muc (2 samički in en samček). Vsi sterilizirani pred enim letom. Samček je "izginil" ko je imel 2 leti. Nobenih znakov, nič, kar ni ga bilo. Prejšnji dan je bil OK. Vem da je mrtev, ker je bil zelo navezan na lastnico in ne bi šel, pa še doma se je zelo držal ker je bil kastriran. Njegova sestrica Mica je prav tako poginila ko je imela 2 leti. Isto se je stanje v enem dnevu poslabšalo - njo so našli ko je začela biti slaba in so jo takoj peljali k veterinarju, ki je povedal da ji odpovedujejo ledvice. Žal se za muco kljub 2 dnevni intenzivni negi ni dalo več nič narediti. In sedaj še naša Luna... ko je bila stara 8 mesecev smo jo sterilizirali. Živela je v hiši in bila zelo malo zunaj, večinoma na balkonu. To pomlad bi imela 2 leti  :'(, pa jih ne bo ker je včeraj poginila. En dan prej je divjala po hiši s psmi in skakala po več kot 1 meter visoko (ma tak način igre), včeraj zjutraj je bila ok, ampak malo"zaspana", ob 2h je bila še živa, še vedno "zaspana", ob 21h smo jo našli mrtvo, že mrzlo...

Nobena od muc ni bila zastrupljena! Zakaj? Recimo Luna je bila cel dan v hiši pa ni nič driske imela, nič bruhala... niti ni bilo sline okoli trupelca ko smo jo našli, torej je zastrupitev izključena. Isto pri Lupi, ki se ji je prvi to zgodilo. Za eno pa je bila dejansko postavljena diagnoza odpoved ledvic. Ne morem reči, da je to naključje... zgodilo se je preveč mačkam, ki so v sorodu in vsem PO sterilzaciji in po določenem obdobju PO sterilizaciji... vse so imele iste znake.

Sprašujem se... ali jim je narkoza uničila ledvičke? Ali smo v upanju da delamo prav pognali več mačk v kruto smrt??

Julijo, ki je mama vseh teh nesrečnih muc smo pred enim letom končno uspeli sterilizirati... ali je tudi ona v nevarnosti?



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #1 : 06 April 2007, 11:19:26
A si prepričana, da ni bila zastrupitev, ki je povzročila odpoved ledvic? Mislim, da jh ni kak sosed počasi zastrupljal? Sicer vem samo za ljudi, ampak če npr. nekomu postopno dodajaš arzenik tudi ne kaže znakov samo počasi umre. 


Pa moje sožalje, to je res grozno.  :'(



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #2 : 06 April 2007, 11:24:42
A si prepričana, da ni bila zastrupitev, ki je povzročila odpoved ledvic? Mislim, da jh ni kak sosed počasi zastrupljal? Sicer vem samo za ljudi, ampak če npr. nekomu postopno dodajaš arzenik tudi ne kaže znakov samo počasi umre. 

Muce niso imele istih lastnikov... tako da dvomim, da bi vsi sosedi zastrupljali ravno te mačke. Luna je bila v hiši in na balkonu, k sosedom pa ni hodila. Tako da lahko rečem, da 100% ni bila zastrupljena :-\.

Vem da je prevelik odmerek narkoze povezan z odpovedjo ledvic (od tu povezava s sterilizacijo). Ko smo našega whippeta večkrat peljali na šivanje raztrgane kože nam je veterinar rekel, da so hrti še posebej občutljivi na narkozo, ki prizadene njihove ledvičke. Tudi pri edini muci, ki je uspela dobiti diagnozo je veterinar izrazil sum vpliva narkoze. Ne vem.. preveč naključij, da ne bi bila med sabo povezana...



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #3 : 06 April 2007, 11:38:29
Ja, potem pa res. A so bile vse stririlizirane pri istem zdravniku?  ???

Misliš, da je možno, da je bila mamica prenšalka česa, kar bi se lahko ob narkozi razvilo do odpovedi ledvic? Žal se na to ne spoznam, samo ugibam.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 06 April 2007, 11:39:26
Geri najprej sožalje. :'(

Meni je ob vsej zgodbi najprej prišla na misel kakšna dedna zadeva, glede na to da so bili vsi potomci iste mačkonke. Preobčutljivost na narkozo, najbrž se lahko kako deduje, glede na to da se marsikaj drugega lahko. ???

Lp nina



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #5 : 06 April 2007, 11:52:07
gulu, ne ni bil isti veterinar... ampak celo 3 različni, tako da napako veterinarja izključujem.

ninci, ja tudi jaz mislim da je bilo dedno, pač preobčutljivost na narkozo. Druge mačke, ki jih imamo ali smo imeli doma so bile tudi vse sterilizirane pa je bilo z njimi vse ok. Neglede na to, da je to verjetno dedno se mi zdi, da je pomembno da se o tem govori, saj verjetno ta naša mačka ni edina ki ima to v sebi. Sicer se sama nisem poglabljala v ostale mačke ampak spremljam samo te ki smo jih oddali, pa naj bodo najdenke ali potomke te naše, ampak mogoče se je kje komu zgodilo nekaj podobnega z njegovo mačko, pa ni šel za tem. Jaz imam pač cel kup primerov in z lahkoto povežem... ampak mogoče je veliko mačk preobčutljivih na narkozo?

Samo ugibam.. nočem da še kdo to doživi...



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #6 : 06 April 2007, 12:00:12
Ja, saj je prav, da se o tem govori.  :-\




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 06 April 2007, 12:35:14
Nekatere bolezni ledvic so dedne. Če je v tem primeru šlo za kakšno od teh bolezni, bi  ti mački poginili prej ali slej zaradi odpovedi ledvic tudi, če ne bi dobili narkoze. Vaša mačka verjetno ni imela vselej mladičev z istim samcem, tako da verjetno niso bila vsa legla enako prizadeta. Stres iz okolja lahko stanje poslabša - narkoza vsekakor je tak stres, pa mraz, okužbe ali slaba hrana tudi. Nekoč sem imela mačko, ki je sicer dočakala čisto solidno starost. poginila je zaradi odpovedi ledvic in šele takrat se je izkazalo, da ene ledvice sploh ni imela, druga pa tudi ni bila čisto zdrava, a ker je mačka živela nestresno življenje v hiši na toplem se je pokazalo šele v starosti. Če bi dobila kakšno narkozo ali bi bila pozimi zunaj, mogoče tudi ona ne bi dočakala drugega rojstnega dneva.


SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #8 : 06 April 2007, 15:37:57
Ooo.. a tuki tudi  :P

No sej sem ti že na drugem forumu odgovorila, pa bom še tukaj.. Da glede na napisano ni bila kriva sterilizacija kot taka, ampak je vzrok kak drug. Kot smo že ugotavljali tam in tukaj, je vse skupaj lahko v genetiki ali eventuelno narkozi. Ker ste pa začeli z veterinarskimi napakami.. ravno zato ker so bili različni, bi se probala poglobit ali so morda vse tiste, ki so poginile sterilizirane pri istem veterinarju, ker lahko da pa je ravno tu problem.. ne bom trdila da je veterinar kriv, ker vseeno moram svojo stroko malo branit  ::) ampak lahko, da pa je imel drugačno narkozo kot drugi in lahko da je bila šodljiva. Čeprav.. mi je malo čudno, da bi to trajalo, kot praviš, dve leti predno bi se izrazilo. Ne mormo pa čisto izključit.. tako, da res pozivam vse, da če vam kaj takole misteriozno pogine, naj gre na obdukcijo, da se ugotovi zakaj!!


Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #9 : 06 April 2007, 16:52:15
SrčicaRubi... veterinarji so bili različni, klinike pa tudi (čisto naključje), lahko pa je bila narkoza res ista pri vseh, čeprav so bile ostale mačke sterilizirane pri dveh od zgornjih veterinarjev in so žive. Prva smrt sega 10 let nazaj, zadnja pa včeraj. Vse mačke so v sorodu. Luna je šla na obdukcijo, Mica je imela diagnozo postavljeno že pred smrtjo, ostali dve pa sta poginili 10 in 8 let nazaj.. verjemi, se mi še sanjalo ni o obdukciji takrat! Od sterilizacije in pogina je minilo približno 1 leto - in to v vseh primerih. Prva mačka je bila ob poginu stara 3-4 leta (mislim da sem pozabila napisat.. tudi tista brezdomka je poginila po sterilizaciji) in je poginila cca. 1 leto po sterilizaciji. Ostali so poginili pri približno isti starosti in so bili ob približno isti starosti sterilizirani/kastrirani in je minilo od posega do pogina cca. 1 leto. Od tu sem jaz povezala ta poseg, ker se je vsem zgodilo cca. 1 leto PO posegu in je bilo na Mici diagnosticirano odpovedovanje ledvic, ki naj bi bila posledica narkoze (veterinar je vzel kri, bris sluznice, naredil rentgen in UZ). Jaz vodim evidenco bolezni mačk in psov (tudi tistih ki jim najdemo nove lastnike) in sem zato včeraj šla takoj po zvezek in začela brskat. Iskala sem ZAKAJ?? In ko sem brala nazaj sem se zamislila...

Jaz sem postavila vprašanje in ne trditev... in pričakovala sem mnenja ostalih in morebiti podobne izkušnje...



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 06 April 2007, 19:47:53
Oj!
Sožalje!  :'(
Možno, da je to dedno, preobčutljivst na narkozo!

Lp,Tjaša



SrčicaRubi

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 20
  • razigrana Rubi
Odgovori #11 : 06 April 2007, 20:10:28
Geri.. da ne boš mislila, da te kaj obsojam ali kaj.. Seveda je jasno, da se osveščanje in dejanska skrb za živali, šele zares dobro prebuja in verjetno tudi veterinarji pred 10 leti.. da ne bom koga užalila, ampak stvari so se res zelo spremenile od takrat.. niso toliko skrbeli, ker vsak pregled ali obdukcija pač stane in če lastniki takrat niso ravno dajali vtisa, da bi bili plačali.. ne trdim, da vsi.. večina pa sigurno.. potem ni 2× za rečt, da so si pač prihranili stroške.

Ker pa je ta tema res namenjena osveščanju lastnikov, je pač koristno večkrat ponovit, da se da žival pred posegom pregledat in kadar pride do smrti, ki ni naravna pač na obdukcijo, da se ugovoti zakaj. S tem mislim bi lahko kar precej zmanjšali možnost, da se še komu ponovi ta neljuba izkušnja. Vsaj iz vidika človeških faktorjev..