Manchester terier

Eki · 699351

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 15 Junij 2007, 12:02:53
Mantera , poglej na urnik KD Krim. En dan imajo napisan tudi flyball.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #31 : 15 Junij 2007, 12:06:01
Res je!!! Piše torki in četrtki ob 21.00! Hodim v KD Krim, a ne vem  :-[



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #32 : 15 Junij 2007, 14:33:34
Aska je že rezervirala svojega mladička pri meni prihodnje leto in mislim, da bo njena malamutka takrat pregorela od dirkanja naokoli...



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #33 : 15 Junij 2007, 15:06:34
Aska je že rezervirala svojega mladička pri meni prihodnje leto in mislim, da bo njena malamutka takrat pregorela od dirkanja naokoli...

Vau, Aska pa je res en organiziran in sistematičen človek  :o
Jaz kljub vsej filozofiji potem pse obvezno kupim ali dobim, čist impluzivno, v trenutku slabosti  ::). Npr za zadnjo terierko sem razmišlala, da bi čez nekaj let enega od malih psov , pa sem imela v načrtu kakšno leto male pasme si pobliže ogledovat - in čez en teden po tem razmišljanju sem že imela doma prvo mladičko , prve pasme, ki sem jo šla gledat in ki je bila seveda edina, ki je še ostala od legla oz je bila ob obisku celo rezervirana  in noben od njenih staršev ni bil velik pod 35 , kar je bila moja najpomembnejša želja   :-[  :-[ ;D

No očitno pa imam vsaj srečo ,če že pameti ne  :P-velika je 34  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #34 : 15 Junij 2007, 15:26:32
Oooo me veseli, da je še kdo meni podoben tukaj!!! :D
Ko sem lani zamudila leglo od "mantere", mi je gospa prijazno predlagala, da počakam na naslednje. A ni šlo pri meni!   :-[ Čez kakšen dan sem že imela kontakte po vsej Evropi  8) Nisem spala dokler nisem v Nemčiji našla svojo ljubico  ;) Ne vem, če je komu prevelika ali premajhna ... meni je najlepša na svetu, ker je pač Tara ;D (čeprav se strinjam, da nekateri vzrejajo, kot bi želeli pasmo čisto uničiti!).
Je pa res, da sem se dolgo odločala če bi ali ne imela psa, in tudi pasmo sem zelo pozorno izbirala!  ::)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #35 : 15 Junij 2007, 15:56:01
Ne vem, če je komu prevelika ali premajhna ... meni je najlepša na svetu, ker je pač Tara ;D (čeprav se strinjam, da nekateri vzrejajo, kot bi želeli pasmo čisto uničiti!).

kolk pa je velika ? čist firbec  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #36 : 15 Junij 2007, 16:03:21
Ker ne hodim po razstavah in tudi ne tekmujeva še (upam, da le enkrat bova  :P) ti, žal, ne morem natančno reči. Sem jo pa sama merila in če sem prav zmerila: 39-39,5



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #37 : 15 Junij 2007, 16:25:33
Ne vem od kot mnenje, da niso dobri za agiliti. So odlični, to vedno predvsem Skandinavci, ki so me pred nekaj leti navdušili prav za nakup psičke te pasme. Niso toliko teriersko svojeglavi kot večina terierjev, so zelo hitri, imajo hitre obrate, so poslušni. Moja psička je lepo delala vse cone, tudi podirala ni, njena hči je tudi kar dobra v agilitiju, vendar moji dve nosečnosti, zidanje hiše, sedaj dve majhni punčki ter moja bolezen po zadnjem porodu preprečujejo, da bi kaj bolj resno trenirala ali celo tekmovala. V tekmovalne vode dvomim, da se bom vrnila, preden mi otroci malo ne zrastejo, saj sem težko več vikendov za cel dan odsotna...
Meni osebno se je ta pasma priljubila, ker je zelo zdrava, temperamentna, so odlični čuvaji, hkrati pa zelo nežni do otrok, niso pretepači z drugimi psi, imajo lovski nagon, vendar so tudi toliko poslušni ,da jih imam sama mirno spuščene in ko jih pokličem, takoj prideta, ne glede na to, če sta eni srci tik za ritjo. Zelo učljivi so, moji znata kar nekaj trikov, niso zahtevni za nego in obožujejo iti povsod z gospodarjem. Rade se vozijo z avtom, vlakom, ladjo, letalom, moji dve vsak drugi dan naredita 12 km teka ob kolesu, ob čemer jima sama tudi približno ne morem tako hitro slediti, pa vozik kar hitro. Fino mi je, da jo lahko dvignem v naročje in nosim, tako, da sta res povsod z menoj.

Še moj odgovor na tole in na vsa vaša vprašanja... Manchestri so res fajn psi-energični, vzdržljivi, poslušni, genetsko zdravi,... Vse to kaže tudi Eki, psička ki jo imajo pri fantu. Moti pa me predvsem dvoje (in se mi zdi prav, da napišem tudi drugo plat), in sicer:

  • (v nepredvidljivih situacijah) njihov nestabilen karakter-včasih se obnašajo prav histerično
  • pretirana plašnost (nekaterih Slovenskih Manchestrov, na srečo Eki ni med njimi)

To dvoje mi je v razmislek, če bi se res obnesli kot vrhunski delovni psi (Agi, reševanje,...). Sigurno se da, vendar bi bilo potrebno vložiti precej truda v odpravljanje teh težav.Tudi ob brskanju po forumih na žalost nisem našla nobenih podatkov o tem, da bi bil kakšen Manchester res v vrhu kjerkoli že (če se motim, prosim koga naj pripopa link). So pa sigurno odlični spremljevalci. Potrebujejo zgodnjo socializacijo (in kljub temu znajo kot mladiči marsikaj uničiti, če jih samo za nekaj min spustimo izpred oči). In potrebujejo tudi kar precej gibanja. Zaradi kratke dlake, morajo bivati v stanovanju (v hladnem delu leta obvezno!).
No, ostale njihove lasnosti je lepo že opisala Mantera! ;)

Lp

+1

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #38 : 15 Junij 2007, 16:54:48
Če si kje v bližini, bi bili s Taro prav veseli kakšnega sprehoda v tvoji in družbi tvojega MT-ja (če sem prav razumela, si tudi sama ponosna lastnica enega takega navihančka???)! Tarica, žal, odkar je odšla od mamice ni še srečala nobenega drugega manchesterja  :(

Tudi jaz sem iz Ljubljane. Se bova kakšen dan dogovorili za skupen sprehod. Sama sicer nisem lastnica te pasme, ga pa imam velikokrat na čuvanju ali pa ga dobim na posodo za obisk kakšne razstave. Lastnica "mojega" mančestra je ga. Cvetka Bogovčič, kinološka sodnica, ki je bila med prvimi, ki so to pasmo pripeljali v Slovenijo in mi bo Ajka z veseljem posodila za kakšen sprehod.. Ajki pa je oče Andrejinega prvega legla in nesojeni oče legla, ki se je oglaševalo na prvi strani te teme in kot smo izvedeli, psička žal ni breja.
Bilo bi smiselno in pošteno od od tega fanta pod nickom Eki, da bi na teh straneh objavil vestičko, da z mladički ne bo nič.

Drugače pa sama pri Ajku nisem opazila teh slabih lastnosti, kot jih ti opisuješ pri Eki, ampak to je pomoje odvisno tudi od pravilne vzgoje in socializacije.

Če sem pravilno izračunala, je Ajki očka vaši Eki ;) To pomeni, da sva si medve celo en malček v sorodu  ;D

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #39 : 15 Junij 2007, 16:57:21
Ja res je, kot vsi, imajo tudi manchesterji negativne strani! Več negativnih strani  >:D

Kot sva z inštruktorico na agility-ju včeraj govorili, skrajnje nepredvidljivi so! :o In vendarle bi rekla: trmasti kot vsi drugi terierji!  Tudi Aski sem rekla, da so 100% izziv, 24 ur na dan  :P  Vsaj moja, ki je bila že v leglu največja "nadloga"  ::)
Sicer, moja miška ni ne histerična ne plašna, nikoli ničesar v stanovanju ni uničila in, ko je 20.marca to zimo končno padlo kaj recimo temu poštenega snega, so bili na Golovcu 3-4h ona in dva husky-ja in ... nič ... čisto happy in čisto zdrava  8) Se pa pogosto tako trese od vznemirjenja (ne strahu in ne mraza), če zagleda psa, ptiča, če kaj jem ... jajjajjaj ... živček moj ::) Sreča, da me je uzreditelj opozoril na to! Če ne, bi mislila, da je kaj bolna  :o Pa koplje kot nora če kaj zavoha!!! Ali ko čaka na vrvici, da pride na vrsto na agilityju  >:D

Drugače, lepo je, da je ta tema tako oživela!!!   ;D
 



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #40 : 15 Junij 2007, 17:04:24
Kot sva z inštruktorico na agility-ju včeraj govorili, skrajnje nepredvidljivi so! :o In vendarle bi rekla: trmasti kot vsi drugi terierji!  Tudi Aski sem rekla, da so 100% izziv, 24 ur na dan  :P  
He he ta trmoglavost mi je pa še več kot dobro znana, samo, da je krivec za to Aska ;) :P 

Tema je pa res lepo oživela :o

Lp


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #41 : 15 Junij 2007, 17:05:57
Tudi jaz sem iz Ljubljane. Se bova kakšen dan dogovorili za skupen sprehod.

Miša, res si me razveselila!!!  :o Upam, da boš držala obljubo!  ;)




MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #42 : 15 Junij 2007, 17:26:10
Se pa pogosto tako trese od vznemirjenja (ne strahu in ne mraza),

Joj, Ajki tudi!

Ko smo bili v Bulgariji sem Ajka pustila privezanega ob klopci sama pa odpeljala Zoyo do bližnje skulpture, kjer sem želela posneti več fotografij. Ajki se je pričel tresti, ko je zagledal gromozansko velikega lesenega vola. Vse dokler ga nisem odpeljala do njega, da ga je prevohal....se prenehal tresti od vznemirjenja in me  očitajoče pogledal, češ, kaj mi nisi mogla prej povedati, da ni živo bitje ?!

mttara, seveda bom držala obljubo. Tisti, ki me poznajo in na tem forumu jih je kar veliko, lahko potrdijo, da še nikoli nisem snedla besede.

Evo, sem našla slikce Ajka, ko je bil z menoj v Bulgariji:

V naročju naše forumašice Focoso:



V družbi mastinčice, bullterierke in laphundke:


Je pravi osvajalec:


In jaz sem njegova ponosna spremljevalka na javnih prireditvah:

Tukaj sva dobila CAC, CACIB in BOB od ruske sodnice.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #43 : 15 Junij 2007, 18:31:38
Uf, sem se nasmejala  ;D Ja, takšni so  ::)
Lepe slike, posebej prva, pa vau prsni koš na ta zadnji !!!



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #44 : 15 Junij 2007, 19:08:48
Kdor si upa trditi, da MTji niso delovni psi, naj pride sedajle, ko imamo mladičke pogledati mojo Loti. Ko spustim mladičke, grem lahko mirno stran, ker jih Loti PASE - če kdo ne verjame, lahko pride na demonstracijo. Kroži okoli njih in jih zganja skupaj, če kateri gre preveč po svoje, ga pa s smrčkom potiska proti ostalim. Lani me je skoraj kap, ko sem to gledala, letos pa se samo zabavam, ko to opazujem.
In kje se je tega naučila. Hm, a upam povedati. Ja, na tukajšnjih pašnikih, če ji pustim, se zakadi med čredo krav in jih najprej razžene narazen (izgleda kot tista prva kroga pri biljardu, ki razprši vse druge krogle na vse strani), potem pa začne krožiti okoli njih toliko časa, da pridejo skupaj. Če katera noče, jo malo nadere, ali celo skoči s svojimi tacami na njene zadnje noge. In ko ji uspe, odkoraka vsa srečna z dvignjenim repom k meni in se počuti grozno važno, da ji je uspel ta podvig.
Hja, a začnem moje MTje propagirati za pašne pse? Sem že 10 znanih vzrediteljev te pasme vprašala, če pozna kateri tak primerek, da bi mu pasel, pa ni noben odgovoril pozitivno...
Kar se tiče mišk, voluharjev, podgan, rovk itd, pa sta moji dve zelo dobro organizirani. Loti ima izreden nos, da najde in skoplje luknjo, po možnosti tisto v kateri je gnezdo, potem gre po Boni, ki poduši vse, kar je živega. Toliko o tem, da imata moji dve očitno še zelo dobre nagone, je pa res, da jih sama ne zatiram...



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #45 : 15 Junij 2007, 19:31:52
Citiraj
Če sem pravilno izračunala, je Ajki očka vaši Eki

Ne Miša tole pa ne bo držalo... ::) Ajk ni Ekin očka, je pa bila Eki tokrat parjena z njim (a si mogoče mislila nesojeni očka mladičkov ;)). Mantera glede delovnih psov pa imam jaz nekoliko drugačne zahteve :P. Pa še nekaj me moti-toliko se govori o tem kako so super za npr. agility pa res ne najdem nobenega vrhunskega rezultata... Samo v razmislek ;). Bi bila zelo vesela kakšnega linka, ki bi spremenil moje prepričanje ::).
Citiraj
(v nepredvidljivih situacijah) njihov nestabilen karakter-včasih se obnašajo prav histerično
pretirana plašnost (nekaterih Slovenskih Manchestrov, na srečo Eki ni med njimi)
In še glede mojih dveh trditev-malo prej sem prebrala Azurin post na sosednjem (zelenem) forumu, kjer piše ravno o teh problemih pri nekaterih psih :-[!
Citiraj
Drugače pa sama pri Ajku nisem opazila teh slabih lastnosti, kot jih ti opisuješ pri Eki, ampak to je pomoje odvisno tudi od pravilne vzgoje in socializacije.
Miša s tem se popolnoma strinjam, tudi Eki na srečo ni plašna (in to niso lasnosti, ki bi jih opazila pri Eki :P), se mi pa zdi da je pri Mancestrih to kar problem... Opažam pa npr. pri Eki da v določenih situacijah odreagira preveč (huh sploh ne najdem izraza 8))...impulzivno ;).

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #46 : 15 Junij 2007, 22:49:49
Ta slika je iz vzrejnega in mi je izredno všeč, ker deluje kot zrcalna slika.

Zelo simpatični psi; Mantera vedno Vas in Vaše pse občudujem od daleč in jih na skrivaj slikam  :) 


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #47 : 15 Junij 2007, 23:05:26
Ne Miša tole pa ne bo držalo... ::) Ajk ni Ekin očka, je pa bila Eki tokrat parjena z njim (a si mogoče mislila nesojeni očka mladičkov ;)).


 :-[ :-[ :-[, joj, jaz kura sem klepetala po telefonu, ko sem pisala te neumnosti sem gor. V mislih sem imela besedico "mož".  :)

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #48 : 16 Junij 2007, 05:06:57
mttara, seveda bom držala obljubo. Tisti, ki me poznajo in na tem forumu jih je kar veliko, lahko potrdijo, da še nikoli nisem snedla besede.
To je pa res :) Pa hvala za vse slikce :D

Me pa veseli, da je toliko zanimanja za to res redko pasmo v SLO. Upam, da v bodoče jih bo več.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #49 : 16 Junij 2007, 05:14:07
No Aska, kot vidiš se je mogoče že našel en kuži zate!  :o
Upam, da res :D

Aska je že rezervirala svojega mladička pri meni prihodnje leto in mislim, da bo njena malamutka takrat pregorela od dirkanja naokoli...
To bo Aski v veselje kakor jo poznam ;D, ker rada dirka, samo malo takih sreča, ki bi radi dirkali ;)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #50 : 16 Junij 2007, 14:56:21

  • (v nepredvidljivih situacijah) njihov nestabilen karakter-včasih se obnašajo prav histerično
  • pretirana plašnost (nekaterih Slovenskih Manchestrov, na srečo Eki ni med njimi)



Hm jaz sem bila pravzaprav največ v stiku s temi iz belgije (link na prejšnji strani) in prav noben ni bil niti najmanj histeričen in niti najmanj plašen.
Videla sem večkrat tudi te od Mantere in tudi nisem opazila ne histerije , ne plašnosti.
Pravzaprav so mi vsi zdeli prej preveč umirjeni   ;). Ampak moj okus glede navitosti je italk čist neki posebnega  :P

Plašne pse pa žal najdeno po vseh pasmah. Če so nagoni močni to ne bi smel bit poseben problem za noben šport , razen za resnično delo v ruševinah- ob obilni socializaciji seveda Če pa še nagoni sfalijo,potem pa res pes ni za drugo kot za v naročje in na domač vrt  ::) , vsekakor pa tudi za družinskega psa povprečne familje ( z otroci,ki ima ralične obiske, zabave  in žei imati psa vedno s seboj) ni najbolj primeren. Velja za vsako pasmo in nepasmo.
.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #51 : 16 Junij 2007, 18:55:47
Da še jaz napišem + in - mojih psičk.

Bony sem dobila iz najbolj znane italjanske psarne MTjev, ki se ponašajo z veliko šampionati, kar me je premamilo. A kot mi jo je vzrediteljica dala v roke, je tako zarjula, kot bi jo klala. Seveda sem se do doma sekirala, kakšno psico prestrašeno sem dobila, kaj bom lahko z njo delala itd. In res, Bony se je bala vsega, še svoje sence in ogromno energije sem porabila, da sem jo socializirala vsak dan na vse mogoče. Na srečo je imela ob sebi Rexa, mojega malinkota, s katerim sta postala nerazdružljiva prijatelja, Rex pa je bil kot njen zavetnik. Ogromno se je naučila od njega, predvsem agilitija tako, da sem jo pustila, da je dirkala za njim, ko sva z Rexom trenirala. Potem sem jo začela razstavljati in skoraj sva uspeli dobiti mednarodni šampionat v 4 državah, ko sem se sama odločila, da končam z razstavljanjem, saj sem opazila, da ji je vsaka razstava velik stres. Potem sva nekaj časa trenirali agiliti, dokler nisem bila sama že preveč prvič noseča, da bi z njo začela tekmovati. Bony je po naravi zelo nezaupljiva, ne mara dotikov ljudi, razen sedaj, ko ima mladičke, jo lahko božajo vsi, kolikor hočejo. Je izredno inteligentna, hitro učljiva, ima neverjetno orientacijo. Sem se namreč že nekajkrat malo zgubila po raznih gozdovih, a me je Bony vedno pripeljala na izhodišče. Ima izredno dober nos in za hec sem jo učila sledenja, tako kot sem delala s svojim malinkotom. Nisem mogla verjeti, da je dosti boljša od njega, saj ni toliko divjala, tudi kljuke je imela izjemno zanesljive, tako, da če bi se dalo z njo delati sled, bi jo takoj prijavila. Potem sva opravili izpita A in B-BH, ki ju je naredila 100 in 95%, kar sem bila tudi zadovoljna. Všeč pri njej mi je, da ima dosti močan nagon po plenu in rada gre za dirkajočimi srnami, a v hipu, ko jo pokličem, se obrne in pride nazaj. Zelo poslušna je, je pa res, da je imela že veliko slabih izkušenj z ljudmi in jim zato ne zaupa. Ko je bila nekaj mesecev stara in so jo k sebi klicali otroci, da bi jo pobožali, sem ji pustila, da je šla k njim, na koncu pa so jo vsi trije zbrcali. Pa nekaj psov jo je grdo popadlo, čeprav je precej flegmatična do psov, ni ji do igranja z njimi, niti ne da bi jih povohala. A bili so spuščeni in iz nimam pojma kakšnih razlogov so napadli. Na žogice in kaj podobnega je nisem uspela navaditi, je pa začela dosti bolj samozavestno in hitro napredovati, ko sem začela uporabljati kliker. Pri njej mi ni všeč, da je tako nezaupljiva, da je po naravi tako prestrašena. Najbolj pa mi je všeč, ker si želi biti ob meni, kamorkoli grem in ji ni problem potrpeti na zelo majhnem prostoru v avtu, da gre le lahko zraven.

Druga psička, njena hči Loti (Mantera Azura) je iz njenega prvega legla. Takoj sem se jo odločila obdržati, ker smo jo zelo dolgo kotili (2 uri) in me je skrbelo, da ni imela kakšnega pomanjkanja kisika in če bo kaj narobe, jo želim imeti jaz. Bila je najmanjša v leglu, izjemno simpatična, a strašno zadržana, edina od mladičkov ni stekla k ograji, ko sem se pojavila, tudi nič se ni grebla za hrano, ko sem jo položila v kletko. Kar groza me je bila, da bom dobila še eno prestrašeno psičko. Napako sem naredila, ker sem prvo leglo oddajala v 10 tednu in imela zadnja dva mladička do 12 tedna in tudi Loti z njima, tako, da se je bistveno bolj navezovala na pse, kot na ljudi in v tistih nekaj tednih sem izgubila ogromno priložnost bistveno boljše socializacije - a tudi sama sem se učila. No, Loti je postala čisti ideal svoje pasme, visoka 39 cm, izjemno lepa hrbtna linija, močno obarvana, lepe očke mandljaste oblike, manjša, pravilno nošena ušeska. Vsi so mi zavidali njeno simpatičnost in še sedaj me večkrat ljudje ustavljajo in priznavajo, da je res simpatična. Ampak, je pa malo blond. Sicer se izredno hitro uči, je dosti bolj na predmete, ampak... Gre srna, teče za njo, dokler ji sina ne izgine v gozd, potem me pa gleda nazaj, češ, pa kam hudiča je izginila... Ne vem, ali slabo vidi, ali je samo blond. Imela je še veliko nesrečo pri 11. mesecih jo je povozil avto in na 4 mestih je imela zlomljeno medenico. A sem res nekaj mesecev lepo jo negovala, počasi sva začeli spet hoditi, kasati in pol leta kasneje, ko so potrdili, da se je vse pravilno zaraslo, sva začeli trenirati agiliti. Hja, malo težje je bilo, ker sem imela takrat službo, že eno majhno dete in tri pse... Potem sem drugič zanosila in spet nisva začeli tekmovati. No, sedaj po drugem porodu pa imam žal tako hude bolečine v sklepih, da sem morala treninge čisto opustiti. Zato pa smo se lani preselili začasno na podeželje, kjer se lahko vsak dan po miili volji nadirkata, vsak drugi dan gremo s kolesom na našo 12 km krožno pot, po kateri sem sama pošteno utrujena, pesjankice pa niti najmanj. Loti sem začela tudi razstavljati in sedaj zaključujeva mednarodni šampionat. V tem času sem jo kar dobro socializirala, od nesreče naprej ima le težave z dotiki predvsem moških, ker so jo pač na kliniki matrali in jo je vse bolelo. Naučila sem jo kup trikov, sedaj razmišljava o RO, če je kaj manj naporen zame kot agiliti. A Loti je še mlada in zelo razigrana, otročja do nezavesti, hja, o njenem talentu pašnje, sem pa že napisala. Ja, ko sem videla, kaj počne že lani z Boninimi mladički, potem s kravami in spet letos z mladički, me pa ima, da bi jo kar posnela, ker je res hecna. Je strastna mišjelovka, ima zelo dober nos in ko zavoha miš v luknji, jo nič več ne ustavi, koplje, dokler je ne dobi, potem pokliče Bony, da jo zadavi - zelo uigran tim sta. Ja, je pa pri nas postala Loti prva psica, čeprav sem mislila, da bo to Bony, ker je prvič starejša, drugič pa njena mama. Loti gre praktično povsod z menoj, če ne gre drugače, mi pač čuva avto, a že v marsikatero trgovino sem jo uspela pripeljati... Zelo rada se igra s psi in jih prav izziva k igri. Je bila tudi že napadena od psov, a se je vedno uspela nekako izviti... Je velik firbec. Ni mi všeč, ker je premalo močna osebnost, še zdaleč ni toliko vztrajna pri delu, kot Bony (razen pri pasenju krav in lovljenju mladičkov). Če se npr. Bony ne bi spomnila za neko situacijo zalajati, se tudi Loti ne bi - ampak, to je že zakon tropa..

No, toliko na hitro.

Očka od Eki je Carniolius Whiskey, iz Italjanske psarne, potomec Ayrtona, ki je kategorijo veteranov zastopal tudi na Evrodogu, tudi svetovni lepotni prvak je, tao se mi je zdela perspektivna kombinacija. Ampak potem sem videla, da so mladički previsoki, zato od tedaj parim samo s finci, ki so nižji in imajo predvsem trdnejši karakter. Ajk je res simpatičen predstavik pasme, čeprav mi gre pošteno na živce njegovo vlečenje...

Ne, moji dve psici nista ne histerični, ne plašni, tudi za moje mladiče bi to težko trdila. So pa zadržani, sploh do tujcev. Če se zgodi nekaj strašnega, se ponavadi ustavita in opazujeta, nobena ne pobegne. Bony se zna pošteno postaviti zase, sploh, če se sedaj, ko imamo mladiče kakšen vaški potepuh želi približati mladičkom ali pa pred tedni sem imela prigodo, ko je mešanka z ovčarjem napadla Loti (z obema sem počasi hodila ob kolesu, nisem se upala peljati, da je hitrost ja ne bi provocirala) in se je tako spravila na tisto ovčarko, še enkrat večjo od nje, da je hitro pobegnila. Je pa res, da vidim, da postajajo z leti dosti bolj zanesljivi, premišljeni. Loti je samo simpatičen otrok...

Deteljica, a da je moja Loti mirna - a prideš s svojimi psi, da vidimo, kdo bo najbolj živahen, najdlje časa zainteresiran za igro, najbolj prebrisan in vzdržljiv? Izzivam... Je pa res, da rabi čas, ko je z drugimi psi, sploh, če so večji, ker je bila napadena...

Je pa na vadbišču dosti bolj živahna, ni pa tako navita, kot pinči...

Še kakšno vprašanje?

Evo še nekaj včerajšnjih slikic (danes mi je crknil fotoaparat, ker toliko slikam).
Tole sta Loti in Beti, samička iz lanskega legla, ki jo imam te dni v varstvu:


Pa še nekaj slikic mladičkov:








+1



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #52 : 16 Junij 2007, 19:11:39
mantera hvala za tako obširno razlago :) Slikce so več kot fantastične :o


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #53 : 16 Junij 2007, 20:10:16
Evo za dvomljivce o MTjih in uspehih v agilitiju. Tole je nemška stran http://www.manchester-terrier-deutschland.de/forum/viewforum.php?f=7&sid=6ea4d0e928d46443f869a08e81914355 Pravijo da so ponavadi mmed 6-11. mestom, ampak v largu - ker so nemčki borderji vsi po vrsti previsoki in to se mi zdi kar zavidljiv uspeh najštevilčnejši kategoriji, kjer prevladujejo borderji.

Tole pa je finska agiliti scena (ne najdem tistega konkretnega linka prav o MTjih in agilitiju). VIdeli boste, da kjer so na tekmah, so med prvimi tremi, v sicer kar številčni konkurenci, večinoma šeltijev. http://www.agi.fi/



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #54 : 16 Junij 2007, 22:13:27
Mantera- kaj se razburjaš  :o ? Rečeno je bilo nekaj postov nzaj, da so histerični in meni se pač zdijo za MOJ okus prej preveč mirni kot histerični, se pravi v tem kontekstu, nasprotno od histerije. Mene namreč pava mera histerije nič ne moti, večino pač.
Vsekakor so o mojem mnenju mirnejši v primerjavi s parsoni ali nemškimi. Pa v povprečju zagotovo bolj udarni kot razstavna vzreja foksov, in večine ostalih tererjev. So pa seveda v vsaki pasmi velika odstopanja in nikakor ne trdim,da so moja opžanja kaj več od videnja posameznih primerkov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #55 : 16 Junij 2007, 22:50:00

Ajk je res simpatičen predstavik pasme, čeprav mi gre pošteno na živce njegovo vlečenje...

 ;D, mantera,

 kaj pa veš, mogoče pa ima mene raje kot tebe  ;), ker jaz z njim nimam teh težav.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #56 : 17 Junij 2007, 08:42:12
Deteljica, nič se ne razburjam, ker vem, da imaš prav. MTje, ki jih videvam na razstavah so čisto mirni, če vidim katerega v agilitiju, so seveda naspidirani. Meni je pri tej pasmi všeč, ker so v stanovanju mirni, ne norijo, znajo se sami igrati in zaposliti, radi se sončijo. Zunaj so pa neutrudni, vsaj sama nimam dovolj kondicije zanje, pa mislim, da jo imam kar nekaj - če mojima, predvsem Loti 24 km dirkanja ob kolesu ni dovolj, ji pa ne morem pomagati. Z nobenimi vajami, žogico itd se jo ne da zmatrati.
 Ne vem, če lahko govorim, da je ta pasma mirnejša ali bolj živahna od drugih terierjev, mislim, da gre za stvar vsakega posameznega psa. Čeprav vidim, da se to tekom razvoja tudi zelo spreminja. Moja Loti je bila najbolj zadržan mladič v leglu in je sedaj najbolj živahna, najraje divja, se igra - je pa res, da sem jo sama precej k temu pripravila.
Tudi med mladički so kar odstopanja. En samček je precej miren, saj poskače, ampak se ne trga z drugimi, jih ne grize. En drug je navit kot ne vem kaj in ne more nehati divjati, se prevračati, izzivati druge k igri in če mu ne uspe, posebno, kadar so drugi že toliko utrujeni, da pospijo, jih pa grize.

Miša, Ajk mislim, da me ima čisto rad, no v resnici bolj moji psici, je pa res, da kadar sem šla sama z njim na sprehod ni vlekel - čeprav mislim, da je napaka, da ima oprsnico, ker ga to še bolj spodbuja k vlečenju. Vleče, ko je skupaj z mojima psicama, a enkrat sem mu dala gor halti in potem je tako lepo hodil, da je bilo kaj. Smo šli tako skupaj s kolesom okoli tukajšnjih travnikov in gozda in je bil prav super. Je pa res, da se mu na agilitiju, kamor sem ga enkrat vzela, ni dosti dalo, ker se mu je zdelo pomembneje vse prevohati in markirati, kot kaj preskakovati. A mislim, da bi sčasoma tudi agiliti vzljubil, samo Jerneja bi morala z njim hoditi...



mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #57 : 18 Junij 2007, 19:07:49
Aska,
Kot obljubljeno ... Taricine najnovejše  ;)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #58 : 18 Junij 2007, 19:53:07
mttara o je luštna tale tvoja Tarica :o Res luštne slikce ;D. Kar pazi se, da ti je ne zaplenim ;) :P


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #59 : 18 Junij 2007, 20:05:22
Ja, kaj šele tile mladički od mantere!!! Za popapat  :o