pesjak in pasje ute

robidica · 216309

_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #90 : 13 Marec 2006, 17:39:10
urša, ja super da ti bo dedek naredil pesjaka + koči ;D :D
črt tebi pa hvala da si prevedel te fosne ;) ;D


lp, Tina



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #91 : 14 Marec 2006, 08:44:45
imaš čisto prav  ;)

sem že izbrala lokaciji kjer se  bosta pesjaka nahajala  ;)

za drugo lokacijo upam da bo mama pustila tam zgraditi pesjak..imam pa še eno rezervno lokacijo  ;)

Najboljša lokacija za pesjak je taka , kjer ima pes dober preglegd nad dogajanjem- nakako "strateška" bi rekla. Če ima kdo možnost, da je to približno tam, kjer si pes če je spuščen sam izbere, da poležava , je to terna.
Najmanj so primerni razni slepi vogali, koridorji za hišami itd ,ki so po Murphyju največkrat izbrani za ta namen.
Tudi pretirana zgraditev  ni nujno potrebna in ovira pregled nad dogajanjem. Po moje povsem zadošča , da je popolnoma zaprta ena stranica dodatno del tiste ob katero postavimo kočo- tako da je npr pol metra več kot koče. Enako lahko delno zapremo tretjo stranico , če je na vetrni strani.
-odvisno od mer pesjaka oz dolžine popolnoma zaprte stranice. Meni se zdi nujno, da je vsaj del pesjaka pokrit s streho- tu je odvisno od dimenzij. Če je pesjak zelo velik celotna pokritost ni nujna se nam pa v tem primeru obeta kidanje in popolna prepustnost oz odtaočnost tal je v tem primeru nujna.
Velikost- meni je všeč čim večji. Je pa odvisno od tega,koliko je pes notri. Če je to le med službo , nekaj ur dnevno je dovolj po predpisih (cca 2 x3 je minimum). Če pa je pes več v pesjaku, pa je nujno, da je največji možni.
Koča je po moje nujna v vsakem primeru,( ni pa nujno da je dvoprostorna, če je pesjak začiten na opisan način in če obesimo pred vhod deko v dvojni plasti, tako, da zastaja zrak vmes.)- pa saj tudi niso drage. Jaz sem eno čist novo kupila za 10 000 sit ( je pa enoprostorna, čeprav izolirana) , da pa se dobti tudi rabljene prav ugodno. Da ne bi o tem , da kdor ima orodje in prostor z lahkoto naredi eno dobro sam. Meni se zdi najbolje, da je streha ravna (in pesjak pokrit sveda)- tako je uporabna za ležalnik in prostor ni izgubljen. Moji psi , kadar so v pesjaku več uporabljalo streho , kakor kočo- to zgolj izjemoma in le  ponoči. Podnevi tudi pozimi ležijo na koči. Lahko damo rob 1o cm na streho in tudi na streho seno , slamo (za tiste, ki radi demolirajo) ali jogi, ali jo celo  tapeciramo-  že kot kavč.
Pesjaki ( in privezi bi morali biti tudi) so v vsakem primeru namenjeni počitku- se pravi sprehodi šolanje, igra so potrebni vsaj v takem obsegu, kot pri hišnih psih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #92 : 14 Marec 2006, 12:29:07
ja ja saj sta to taka prostora da bosta imela dovolj razgelda na okoli  ;)  ;)  Hiška bo dvoprostorna  ;) notri pa bosta imela tudi jogi  ;) ki ga v telovadnici nerabimo več  ;D (v naši telovadnici)

zdraven bo še letica za ovratnice, krtače, povodce,... :)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #93 : 14 Marec 2006, 12:47:15
Citiraj
notri pa bosta imela tudi jogi
Jaz sem tudi mislila, kako lepo bodo moje psice spale na odsluženih jogijih. Pa so jogi demolirale v eni noči tako učinkovito, da ga je bilo treba zbasati v nekaj vreč in počakati na kosovni odvoz, da so svinjarijo odpeljali. Včasih kar malo zavidam tistim, ki svojim psom lahko privoščijo lepe košarice in prešite odejice


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #94 : 14 Marec 2006, 12:49:23
Ne vem če je bilo že kje omenjeno, ampak jaz pesjaka ne bi nikolo postavila ob ograjo ob cesti... Ker poznam kar nekaj primerov, kjer so mulci "uničili" psa (recimo ko so mu metali za novo leto v pesjak petarde). Ali pa ga dražili na drugi strani ograje. Jaz bi ga raje postavila stran od ceste in stran od ograje.



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #95 : 14 Marec 2006, 13:10:08
ja seveda
 ;)
te dve lokaciji kjer bosta najvrjetneje pesjaka nista pri ogradi in niti ob cesti  ;) sem gledala na vse to  ;D

za jogi...aro ga obožuje...prav tako tudi Pajo...no on je malo bolj uničevalski...  ::)


A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #96 : 14 Marec 2006, 13:30:26
Kaj pa je s tem,da se v jogiju redijo bakterije,bolhe in ostala svinjarija?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #97 : 14 Marec 2006, 19:51:14
Mi smo dal Loniju v pesjak od starih tepihov do jogija,pa je čist vse zgrizu na 1001 košček.Zdej smo mu pa iz konjeniškega pripeljali eno balo krme je pa tak zadovolen,da včasih kr zjutri iz koče ne bi šel.Ima pa enoprostrono kočo,pa sem atiju rekla,naj mu nardi dvoprostorno,pa je reku da se enoprostorna koča lažje segreje ::),ma pa tak veliko,da se lahk še jst zraven njega v kočo uležem ::) ;D.

Lp od mene pa mojih dveh mrcin!



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #98 : 15 Marec 2006, 00:41:09
*nastya_lony* tole z krmo sem i zdi pa ful vredu bom probala to nekje dobiti in dati moji v pesjak no utico kako tako krmo, mogoče bo potem hotrela bii celo v pesjaku :)


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #99 : 15 Marec 2006, 07:02:37
mi imamo mrvo in bale doma  ;) tako da imata oba seno v utici in uživata v njej  ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #100 : 26 Marec 2006, 10:56:00
Zadnjič sem na poti v MB videla pri eni hiši manjši pesjak z manjšim transportom (kletko) notri, ki je služil za uto. Tega nisem videla še nikjer. Aja, psa pa ni bilo noter.

ursa, kako je zdaj z vašimi pesjaki?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #101 : 26 Marec 2006, 14:52:03
Zadnjič sem na poti v MB videla pri eni hiši manjši pesjak z manjšim transportom (kletko) notri, ki je služil za uto. Tega nisem videla še nikjer. Aja, psa pa ni bilo noter.

O, hudo. Tega si pa sploh ne predstavljam! :-\

Ko sem že v tej temi vam bom za zdaj pokazala in opisala pesjak od stričevega nemškega ovčarja Tara, od Tysona in Pagota pa sledi kasneje ko bom še vse poslikala in izmerila.

Tarov pesjak v dolžino meri malo več kot 4 metre, v širino malo več kot 3 metre, v višino pa okoli 1,6 metra. Žal je pesjak brez strehe, čeprav jaz navijam da se letos v začetku jeseni naredi streha vsaj čez pol pesjaka. Tako ali tako pa je Taro pravi zunanji pes, ki mu je pravzaprav vseeno ali ima streho ali ne. Včasih ko pada dež sedi kar zunaj in enostavno noče niti v uto, razen če res močno pada ali grmi. In potem se stric vedno heca, ker Tar ne gre niti v uto, naša sta pa kar na kavču. ;D Drugače pa ima v pesjaku na enem mestu približno 1m x 2m velik les, za centimeter ali dva dvignjen od tal kjer najraje sedi in leži, in kjer preživi v pesjaku največ časa, saj ima tam tudi najboljši razgled nad celotnim dvoriščem in ostalo okolico. Izgleda TaKoLe.

Tak pa je pesjak:


Pa da ne boste mislili, da se revček poleti žge na soncu... Na tisti strani pesjaka, kjer je uta (zadnja stran) in ob tej strani kjer je na sliki kupček snega bo zdaj zdaj zrasla neka visoka rastlina, ki mu nudi senco čez velik del pesjaka – razen okoli 12ih in 1ih ko je sonce ravno na sredini se mora Tar pomakniti tik ob ograjo da je v senci. Čeprav ponavadi ni potrebno, ker je precej dneva spuščen in si senco že najde kje drugje. Pa tudi v pesjak v času toplejšega sonca dobi na njegov delček (torej tisti les) marelo, dežnik – tak kot ga imajo ljudje na obalah, ko se naveličajo sončenja in se potem spravijo pod senco.

TuKaJ pa slikica tiste rastline (v ozadju) – je prav fino, ko spomladi lepo zraste in celo poletje nudi senco, v jeseni (ne še takoj na začetku, ampak potem ko smo že bližje zimi) se jo pa poreže pa je. In potem spet ponovno zraste. ;)

No, to je zaenkrat vse! Lp



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #102 : 26 Marec 2006, 15:40:06
Uf, vidim da je naš pesjak zelo majhen. Kot je že nekdo zapisal, je velikost odvisna od tudi tega, koliko časa pes preživi v pesjaku. Če je notri le med službo… Saj ponavadi tudi notranji psi nimajo na voljo celega stanovanja (hm, vsaj pri nas ne), da ne govorimo o raznih (začasnih) kletkah.

Za tiste, ki imate prvega psa in razmišljate o izdelavi pesjaka: ne se zaletet!! Tudi domača izdelava takele stvari ni poceni (če ne drugega, ure niso zastonj) in res je žalostno, ko ga vidiš čez nekaj let samevat. Po mojem mnenju je pesjak le za zelo pridne ljudi ;) Za nas – lenuhe - ki se nam ne ljubi vsak dan čistiti iztrebkov in brisati tal, ki imamo radi pse z manj vonja,… je daleč najboljša rešitev pes v stanovanju. :)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #103 : 26 Marec 2006, 16:07:34
Po mojem mnenju je pesjak le za zelo pridne ljudi ;) Za nas – lenuhe - ki se nam ne ljubi vsak dan čistiti iztrebkov in brisati tal, ki imamo radi pse z manj vonja,… je daleč najboljša rešitev pes v stanovanju. :)

Zakaj bi pa čistil iztrebke in brisal tla?! Saj ja ne moreš pustiti psa da se iztreblja v pesjaku! Zato se ga pa pelje na sprehod  :) No naša je sicer v pesjaku samo ponoči in dopoldne ko ni nikogar doma pa ima še zmeraj lep vonj  ;D Tako da res ni treba opustiti pesjaka (seveda če nimaš možnosti imeti psa notri. Jaz bi ga imela takoj samo mi ne dovolijo :( ) zato ker si len ;)



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #104 : 26 Marec 2006, 16:19:16
To je že res. Samo ne povsod, se bojim – marsikdo vsak dan pospravlja pesjak (kaj je razlog - da ga niso naučili čistoče, psa ne peljejo dovolj krat ven,… - ne vem). Vseeno mislim, da je manj dela s pospravljanjem stanovanja kot pesjaka.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #105 : 26 Marec 2006, 16:34:15
Kaj pa vem, res je da če ne naučiš psa čistoče in to da v pesjaku ne sme "kakati", potem imaš absolutno veliko dela če ga moraš čistiti vsak dan (tudi mi nismo bili izjema  ;D smo ga morali ko je bila Kana še mladiček vsak dan čistiti  :-\ , se je pa potem kasneje naučila da se lahko kaka in lula samo zunaj. In zdaj nimamo več problemov, no ja včasih nam pa tudi kaj uide, če nas res tišči ali pa imamo (ima) drisko  ;D ). Ampak se ga da naučiti. Ja je pa na žalost veliko ljudi ki ne peljejo psa ven, in potem morajo čistiti pesjake (tudi naši sosedje so imeli psa, ki so ga resično peljali ven mogoče enkrat na dva tedna. In kako so čistili iztrebke, ki so se nabirali v pesjaku? Kako drugače kot s "šlaufom" tako da so pač samo sprali z vodo  >:( )
  No če ga torej ne spustiš dotikrat ven in ga pelješ na sporehod potem imaš res veliko dela s pesjakom ;)



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #106 : 27 Marec 2006, 14:28:16
evo  ;)

Aro ima že "Pesjak"  ;) ni ravno zgrajen pesjak ampak je zaprt pod kozolcem ;) evo par slikic

to je samo tako tako .... ko bo toplo dobita oba nova pesjaka  ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #107 : 27 Marec 2006, 14:28:40
in še ena  ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #108 : 27 Marec 2006, 15:03:50
To je že res. Samo ne povsod, se bojim – marsikdo vsak dan pospravlja pesjak (kaj je razlog - da ga niso naučili čistoče, psa ne peljejo dovolj krat ven,… - ne vem). Vseeno mislim, da je manj dela s pospravljanjem stanovanja kot pesjaka.
Jaz pesjak pospravljam skoraj vsak dan - pa ne ker bi se Astor v njem pokakal (to se je samo 2x - ko je imel hudo drisko), ampak zato, da je čist (pesjak). Sproti se naberejo kakšni kamenčki, dlaka, listje... Nič ogromnega, a vseeno je meni všeč, če je vse skupaj pospravljeno.
No ja, edino sedaj čez zimo, ko je bil Astor 80% časa notri v stanovanju - pa tudi sedaj na pomlad je še vedno notri (zaradi "bolnih tačk"), sem pospravljanje pesjaka malo zanemarila.  ::)

Je pa pri nas doma več dela s pospravljanjem stanovanja kot pa pesjaka.   ;D


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #109 : 27 Marec 2006, 15:12:06
evo  ;)

Aro ima že "Pesjak"  ;) ni ravno zgrajen pesjak ampak je zaprt pod kozolcem ;) evo par slikic

to je samo tako tako .... ko bo toplo dobita oba nova pesjaka  ;)


zakaj pa ne moreta biti oba pod kozolcem? :-\ saj je dovolj prostora ... :-\

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #110 : 27 Marec 2006, 16:43:08
ja saj bi bila oba skupaj notri  :)

samo....vsak čuva svoj kos kruha in potem se eden malo bolj približa drugemu pa je sranje  :-\

bomo probali kako bo ratalo

ju grem že navajat  ;) kakšni nasveti glede navajanja?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #111 : 27 Marec 2006, 19:47:52
ursa, če si tisto s kruhom mislila resno, a veš, da ni priporočljivo, da ima pes hrano ves čas na voljo (če ne poje po npr. 15 min, vzameš in ponudiš šele, ko je čas za naslednji obrok)? hraniš ju pa itak lahko ločeno.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #112 : 27 Marec 2006, 20:08:54
Nekateri psi dobijo suh kruh za priboljšek, kot kakšno bikovko s katero se zaposlijo, ko so sami  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #113 : 27 Marec 2006, 20:22:06
Če sta dva, jima ne more biti dolgčas :P  ;). Ok, nazaj na temo.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #114 : 27 Marec 2006, 20:33:06
suh kruh dobita za poslastico ker ga zelo rada grizljata  :)

Danes ju nisem mogla navajati da bosta skupaj v pesjaku ker ko sem prišla ven na travniku zagledam 2 rotija ki sta že enega napadla  :-\ in takoj pse zapret ker sta prihajala k nam na dvorišče  :-X :-\

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #115 : 28 Marec 2006, 08:15:06
suh kruh dobita za poslastico ker ga zelo rada grizljata  :)

Danes ju nisem mogla navajati da bosta skupaj v pesjaku ker ko sem prišla ven na travniku zagledam 2 rotija ki sta že enega napadla  :-\ in takoj pse zapret ker sta prihajala k nam na dvorišče  :-X :-\

če nista psa res zanesljiva prijatelja (tudi pri hrani in igračah), jih jaz ne bi imela skupaj v pesjaku. Ker potem en drugega zatirata , pa se revež nima kam pošteno umaknit oziroma se mora ves čas umikat. Za take primere je bolje, da ima vsak svoj del , vmes pa mreža. tak sta skupaj in narazen- lahko se pogovarjata vohata , ne moreta se pa stepst. Če se sploh ne marata je nujno,da se ne vidita- v takem primeru mora bit vmes stena.
Enako stara psa istega spola in dimenzij  sta redkokdaj res brez konfliktov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #116 : 28 Marec 2006, 13:28:25
Naša utica je tut bolj mejhna, no jaz lahko grem notr, Indi pa tudi. Sam pomladi bomo delali nov boks, novo uto, novo vse  :D uganete iz česa je Indijeva streha? Iz moje stranice za posteljo (ko smo jo krajšali oz. nižali)  ;D :D. Samo zdej bo dobil novo utico, lepšo, večjo, dvoprostorno, pa en lep boks.  ;D po možnosti tudi večji. Tale mislim da je 3m × 5 metrov. Mogoč manj. Grem merit. HEHE



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #117 : 29 April 2006, 15:27:47
Ena zanimiva spletna stran... ;)

http://www.pasjaoprema-sp.si/

Lp



T in T

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 2
  • Leili
Odgovori #118 : 24 Maj 2006, 20:43:51
Če še rabiš podatke o boxu in o njegovi izdelavi ti jih rade volje posredujem skupaj z slikicami, ker jaz sem pravkar zaključil izdelavo z njim no manjka mi še krutina zanj samo bo ta mesec popolnoma zaključen. No mi smo ga naredili tudi za našo labradorko.

lp

Toni



Alenka**

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 6
Odgovori #119 : 24 Maj 2006, 21:19:00
koliko približno stane pesjak Ron? http://www.lesimpex.si/index.php?lang=slo&show=katalog&id=38


 O marička, kakšen super pesjak. :) Naš  Giorgio je zaenkrat še v hiši, ampak poooočasi se bomo preselili ven. Pesjak  je že skoraj končan, velik 3x3m, na sredini dvorišča, da bo imel pregled nad vsem, uto pa smo naročili  na http://www.pasjaoprema-sp.si/PBO/Slike/PBO15.jpg. Je zelo lepa, ugodna, pa še na dom ti jo pripeljejo :) ;D


"Ta bedni pes, ta tvoj prijatelj vdani,
ki prvi te pričaka, prvi brani
ki v tvojem srcu svoje ima srce,
ki srečen je. če zate v ogenj sme."
Lp,Alenka