Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2338747

*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1020 : 07 November 2007, 19:40:34
Najchy, hvala... Ma tudi jaz ne vem kakšne so razlike saj to je problem. No itak smo šele na začetku z odločanjem pa bom obiskala še kakšno razstavo, se malo pogovorila z vzreditelji.

Me pa vseeno zanima, če sta ti dve pasmi karakterno različni. Sem spraševala že na šelti forumu pa se nihče ne javi. Zgleda niso tako številčni kot škoti. Nam tudi že to kaj pove :-\

Pa še nekaj... Mi lahko skrbniki škotov poveste (pa čisto po pravici prosim :)), če ste imeli oziroma imate s svojimi pesjani kakšne težave-z vedenjem mislim? Vaša mnenja bi mi zelo pomagala :)

lp

 



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1021 : 07 November 2007, 20:03:13
*Star*, jaz imam 4 in so vsi različni po temperamantu...in to ni vezano ali je to pes ali psica... to je vezano na vzrejo, oziroma na linije..če so samo razstavna linija so lahko bolj problamtični (plašni, živčni) kot tisti, ki imajo tudi bolj delovne (agility, pašnja ovac) prednike...

Kar sem pa slišala glede razlike med sheltiji in škoti...in to sem opazila tudi na razstavah, da so lahko sheltiji še bolj plašni, živčni, kot škoti..kar je pogost pojav za majnše pasme...

Tudi v leglu, je lahko veliko razlik mem mladiči in lahko ko izbiraš, izbereš tistega, ki se ti zdi najbolj primeren..pogumen, crkljiv....itd!GG


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1022 : 07 November 2007, 20:30:30
GoldenGirl, sem pozabila omenit, da imaš zelo lepo spletno stran. Vem, da tudi dva psa iste pasme nimata enakega značaja... So pa gotovo podobnosti, saj je za eno pasmo značilno nekaj, za drugo spet nekaj drugega. Sama si lepo napisala, da je bil nemški ovčar preveč dominanten zate in si iskala nekaj bolj nežnega. Saj glede na značaj izbiramo sebi primerno pasmo. Jaz sem trenutno v dilemi, ker res ne vem kako naj se odločim (šelti ali škot). Zato sem vas tudi prosila, če lahko poveste, če ste imeli kakšne težave s svojimi. Ker obvladati par kilogramskega šeltija je eno, dvajsetkilogramskega škota pa drugo... Tako da velikost že govori v prid šeltijem, če računamo na to, da se lahko pojavi kakšno nezaželeno vedenje (agresija, plašnost,...)

 



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #1023 : 07 November 2007, 20:54:55
Med škoti in šeltiji je razlika. Šeltiji so kljub svoji velikosti bolj športni od škotov, bolj hiperaktivni. Škot se pa lažje in hitreje prilagodi bolj mirnemu življenu. Plahost in agresivnost pa sta pomoje enako prisotni v obeh pasmah. Med škoti se najdejo čisto normalni psi brez kakšnih strahov, streloplahosti itd, naletiš pa tudi na čisto plahe predstavnike. Odvisno od prednikov in vzreditelja. Šeltijev poznam bolj malo, noben ni ravno pogumen, vseeno pa se da čisto normalno živeti z njimi. Če paziš pri nakupu (dobri predniki in socializacija v leglu) lahko gotovo dobiš čisto vredu psa. ;) Pa kakšnih res ogromnih zdravstvenih razlik tudi ni.

Problemi: Witty se boji zaprtih prostorov, novoletnega pokanja in neviht. Zadnje čase se tudi zaganja v druge pse (po tem ko je fasala od neke psice). Pri poslušnosti pa nimam problemov, odpoklic kar gre, ni pretirano trmasta... Valjar se je bal naše kleti, pa je pred kratkim premagal strah in zdaj pride v klet sam in čisto sproščeno. :) Je pa malo bolj trmast od Witty (pes pač :o), ampak kakšnih hudih problemov z vzgojo ni. Kot mladiček je rad grizel (mlajšo sestro in kakšne stole, palice..), zdaj pa zelo rad markira.

Upam, da sem ti kaj pomagala ;)

+1

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1024 : 07 November 2007, 23:47:19
Imam prijatelje, ki vzrejajo Sheltije...živijo cca 10 km od mene in se večkrat vidimo...
Razlika med pasmama je, 100% da je. Sheltiji so bolj zadržani kot škoti, vseeno če gre za družbo drugih psov ali ljudi.
Baje so boljši čuvaji v tem smislu, da radi vsako dogajanje pokomentirajo- zalajajo...dlaka škotov in sheltijev ne zahteva
vsakodnevno krtačenje, za škota ti lahko 100% potrdim. Sem prepričana, da je tudi od kvalitete dlake psa odviso...je pa res, da pri Sheltiju porabiš manj časa za nego, pač manj ga je  8)
Po mojem je ta negotovost pri Sheltijih bolj izražena, je pa res da večina lastnikov dela iz te "delovene" pasme žepnega psa in ga nenehno dvigne in nosi v roki, kar na to seveda zelo vpliva. >:(
Mogoče so karakterne razlike glede linij (niso vsi razstavni plašni in ne vsi delovni pogumni)...ampak, največje napake delajo lastniki pri vzgoji=neprimerno vedenje psov.  Lahko komentiram, ker sem dokler me nekdo ni pocukal za lase, delala dosti napak pri svoji princeski Adrii. Zanimiva zadeva je, kadar tvoj pes s tabo noče hodit po ploščicah s kolegico pa gre brez problemov, ker ve da tam ni zajebavanja...pardon za izraz. Tako, da s pravim pristopom ne bo težav glede vedenja in učenja psa.
Torej če lahko tako rečem vzgoja, karakter posameznega psa in pasma, linija...mogoče celo v tem vrstnem redu odločajo o tem če bo težav ali ne.
Škot je zelo zdrava pasma, do sedaj še nismo nikoli imeli resnih težav (potrkala sem).

Zame je izbira med škotom in sheltijem zelo enostavna...pojdi na par razstav in boš sama vidla...ne sprašuj toliko lastnike (vedno ti bodo rekli samo najboljše, kar seveda za škote  štima  ;) :D ), ampak opazuj.
Po moje obe pasmi bolj uživata če sta odzunaj, se pa znata super prilagoditi življenju v stanovanju. Predanost lasniku je mogoče najlepša lastnost škota...glede tega ne vem kak so sheltiji.
Zame shelti ne izžareva tisto coolskost, zame so oni naviti in ne aktivni...izjemno aktivna je moja Sena, ni pa navita, kot to vidiš večinoma pri majhnih pasmah.  Kaj še, sedaj se več ne spomnim.










*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1025 : 08 November 2007, 08:03:43
Najlepša hvala za odgovore! Mi zelo pamagajo vaše izkušnje in mnenja. Je pa res, da moram videti v živo in opazovati, primerjati... Me čaka še veliko dela preden bo odločitev padla se mi zdi :)

Nekaj pa nisem čisto razumela. Ko praviš, da so raje zunaj, ali to pomeni, da raje živijo v pesjaku kot pa z ljudmi v hiši? Ali to pomeni pač, da so radi v naravi seveda s svojimi ljudmi? Mi živimi na deželi, malo stran od bližnjega gozda in imamo ograjen vrt. Vendar pa kuža ne bi bil v pesjaku, malo na vrtu pa z nami v hiši.

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1026 : 08 November 2007, 09:19:51
*Star* če že bereš standard..so razlike:

Škot :

SPLOŠNI VTIS: Zelo lep pes, ki stoji z impresivnim dostojanstvom, tako da noben del telesa ni v nesorazmerju s celoto.

ZNAČILNOSTI: Telesna zgradba izraža moč in gibljivost, brez zbitosti in brez sledu obatosti. Izraz je najbolj pomemben. Značilen izraz je dosežen s popolno skladnostjo in ombinacijo čela in gobca, velikostjo, obliko, barvo in položajem oči, ter s pravilno nastavljenima in nošenima uhljema.

ZNAČAJ:Prijazen značaj, brez znakov nervoze ali agresivnosti.

Sheltie:
SPLOŠNI VTIS: Majhen, dolgodlak, deloven, in izrazito lep pes, ki ni niti preveč težek, nizek, grob in niti premalo plemenit. Telo je skladno, tako da ni noben del telesa nesorazmeren s celoto. Obilna dlaka, posebej okoli vratu in pod vratom, oblika glave in ljubkost izraza ustvarijo idealen videz psa.

ZNAČILNOSTI: Je živahen, prijazen, intelegenten, močan in aktiven.

ZNAČAJ: Vdan in ubogljiv do lastnika, rezerviran do tujcev, vendar nikoli boječ, brez znakov nervoze in agresivnosti.

Če primerjaš videz ...eleganca, plemenitost, gibanje... zaradi svoje majhnosti je sheltie čisto druga pojava ko škot...

Poleg tega, je škot izjemno ljubeč, navezan in predan svojemo lastniku... ko berem izkušnje, ki jih imajo Pesjanerji s svojimi psi se mi zdi, da so škoti res najbolj ljubeča in predena pasma...zvesta Lassie ni samo mit...

in ta pogled



Ko opisuješ tvoje želje in okolje..

Skot je najbolj srečen s tabo... na sprehodu in na vrtu..



drugače pa...



Ni večjega "uživača" in "ljubitelja zof" kot škota... ;)


Podsi na razstavno... n.p. januarja v Ljubljano, ker je kar veliko škotov in sheltiejev... in boš takov videla razliko... Zame sheltie sploh ni majhen škot...samo podobno odlakanost imata in to je vse... Uživate! GG   



   




Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1027 : 08 November 2007, 11:07:18
S tem odunaj sem mislila to, da je pasma ki uživa v gibanju, skakanju, laufanju, igranju zunaj v naravi s drgimi psi, sam, s lastnikom,...
nisem mislila pesjak. Ograja je idealna in mislim, da tudi nujno potrebna, da se bo tvoj škot dobro počutil. V pesjaku mu ne bo  všeč, če tudi greš velikokrat z njim na sprehod. Če imaš ograjo jo je treba izkoristit.
Lahko imaš npr. tako da je čez dan odzunaj spuščeni na dvorišču in zvečer gre not spat (jaz imam posebno za njih sobo, ti
ga lahko imaš v stanovanju...to je tvoja izbira...meni v stanoanju nažalost ni dovoljeno  :(


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1028 : 08 November 2007, 14:17:59
Poglejte to spletno stran...to je psarna specializirana za "working collies".. poglej kako so škoti vsestranski   GG

http://home.online.no/~roeysla/activities.cfm


 


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1029 : 08 November 2007, 14:52:07
Tile na tem linku pa imajo res lepe pse...po mojem okusu, se lepo vidi telo. Pa še delajo!  :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1030 : 08 November 2007, 14:53:29
Ja, jaz sem v stiku s to vzrediteljico... super pse ima.. prave škote  ;) GG


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1031 : 08 November 2007, 14:55:44
Evo mene... Sem se že preselila iz šeltijev na škote. Mislim, da sem se odločila prav!
Ja tale stran je res dobra, mi je pomagala, da sem se odločila za škote :) Ima pa res lepe pse.

lp in  :-* za vaše škote



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1032 : 08 November 2007, 14:57:15
*Star* katerega škota imaš sedaj v tvojem avatarju  in katera barva ti je najbolj pri srcu    ???  GG


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1033 : 08 November 2007, 15:09:58
Tega škota sem najdla na google slike. Najboljša barva hm... težko rečem, ker so mi vse, sam pomoje mi je najbolj všeč blue merle. :)

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1034 : 08 November 2007, 15:27:12
Torej se selimo na "škote"... da ne bomo kar skakali sem ter tja...ja blue so super ampak morejo biti tapravi...meni so všeč če imajo močne kontraste, lepo modro barvo in veliko črnega...tudi modri učki so mi super..
Par všečnih primerkov  ;)







Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1035 : 08 November 2007, 16:31:27





To je moja psička Adria. Njena mama je bila tribarvna oče pa je blue merle...več slik lahko pogledaš v galeriji.
http://www.uniquesdiamond.com/


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1036 : 08 November 2007, 16:36:16
GoldenGirl, meni so tudi taki všeč, niso mi pa všeč taki, da imajo preveč bele. Tale škot ali škotinja :), mi je pa zelo lepo obarvan/a.Tudi jaz se ne bi branila modrih učkov :)
Lepe slikce :)

Alma, imaš zelo lepo psičko,tale blue merle, se mi zdi pa še posebej lepa :)

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1037 : 08 November 2007, 16:56:44
Takšni blue mi niso všeč...tisti ki nimajo "blue" barve ampak so sivkasno rumeni...

Te mi niso :



te so mi  ;)




Blue merle...pomeni modri kos (ptič) ... in mora torej biti modro/črn.... to je iz standarda:

Blue merle: prevladuje čista srebrno modra barva, s črnimi lisami. Bogate rjave oznake zaželjene, toda pomanjkanje leteh se ne kaznuje. Velike črne lise, temnejša siva barva ali rjasti odtenki na zgornji dlaki ali na podlanki so zelo nezaželjeni.
 ::) GG


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1038 : 08 November 2007, 17:03:29
Meni se zdi na 1. slikci, ki si jo pokazala, kakor, da bi imel/a umazano belo :-\. A tudi pri škotih to obstaja, da nimajo rjave barve pri blue merle? Ker pri šeltijih vem, da je to (meni to ni všeč) Kakor, da bi mu nekaj manjkalo :-\ :)


lp



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1039 : 08 November 2007, 17:06:13
Sem pozabila napisati, da sta mi 3.in 4. slikici zeloo lep blue merle. Tudi škot mi je zelo všeč (in ne samo barva).

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1040 : 08 November 2007, 17:15:20
Ja umazana modra/rjava barva je zelo nazaželjena...to je v standardu "temnejša siva barva ali rjasti odtenki na zgornji dlaki ali na podlanki so zelo nezaželjeni".

Te dve psički so tudi meni zelo všeč...so od dolgoletne vzrediteljice iz Anglije, ki je tudi sodnica za škote in, katera vzreja temelji na gibanje in na temperament ... to je njena stran...   http://www.wicani.co.uk/

Pri njej sem imela rezerviranega enega mladička, ki naj bi se skotil pred tednom dni in je psica bila prazna  :'( GG


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1041 : 08 November 2007, 18:09:33
fuul ma lepe pse!

joj, verjetno to ni dobr občutek :'(.

lp in  :-* za vaše škote



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #1042 : 08 November 2007, 18:28:10
Če smo že pri barvah ima moja Adria zelo lepo blue barvo.

Sicer na tej sliki ni bila pozorna, ampak se vidi lepa barva...psa, ki nima tako lepe barve ni dobro slikat če je ozadje tako modro, ker se takoj opazi pomanjkljivost pri barvi.



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1043 : 08 November 2007, 18:51:16
Alma, to je pa res, da ima Adria zelo lepo blue barvo :). Kar imela bi jo :P.

lp



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #1044 : 08 November 2007, 19:14:07
Ojla!
Prelepi psi  :-*
GoldenGirl daj še kakšno slikco od tvojih bluemerlov oni imajo tudi prelepo barvo ;D

Lp



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #1045 : 08 November 2007, 19:38:35
Ojla!
Prelepi psi  :-*
GoldenGirl daj še kakšno slikco od tvojih bluemerlov oni imajo tudi prelepo barvo ;D

Lp

Frostyjeve pegice od blizu prosim  ;) :-* so resnično simpatične  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1046 : 08 November 2007, 20:37:10
Ok pa še Frosty





in še gospodična Layla  ;D GG





*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1047 : 08 November 2007, 21:13:32
ooo, fuul dobre slikce GoldenGirl! Jooj kolk so vsi srčkani. :-*

lp



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1048 : 09 November 2007, 07:40:23
To je bilo prejšen week-end na Čemšeniški planini...tako škot najbolj uživa.. z lastnikom v naravi  :) GG



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #1049 : 09 November 2007, 13:02:40
Jooj, zmeraj bolj si želim škota ;)
Lepa slikica :)

lp