Dolgodlaki škotski ovčar [Collie]

rina · 2312046

zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #30 : 03 Marec 2006, 18:02:50
Haj! Tudi jaz sem imela Škotskega ovčarj. Ime mu je bilo Anatina Ossian, bil je modre barve ( blue merle).

Takrat je bila ta barva redkost v sloveniji, rojen je bil 1992. To je bil moj prvi pes s katerim sem hodila na rastave in z njim sem začela trenirat agility. Postal je prvak v lepoti in pokalni prvak v agilitiyu. Pri škotih mi gre najboj na živce ta njihova plahost na zvoke, bil je zelo poslušen kuža, čeprav malo zadržan do tujcev. Še vedno so mi škoti všeč, čeprav, bi sedaj raje imela škota z malo dlake in zello živahnega, za agility seveda. Všeč so mi postali kratkodlaki škoti, pri nas jih je zelo malo. Sedaj ga na žalost ni več med nami, ker ga je pri 9,5 letih prehitela možganska kap. :'(
lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #31 : 03 Marec 2006, 18:08:01
Irenchy kake pasme pa je tvoj Rondo?
čistokrvi mešanec ;). po pravici povedano vem, da je nekaj zp-ja v njem...ostalo pa...

rina..hehe. rondotu pa ne morš dopovedat da ga bo še bolj strah če bo dol gledu :o. mi pa s tem nimamo problemov....nekdo prej ven skoči jo un žičničar ustavi in to je to ;D ;D

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #32 : 03 Marec 2006, 19:13:07
Zvezdica, jaz sem pa vedela da je nekoč en blue merle škot tekmoval v agiju, pa nisem vedela je bil tvoj. :) A se je tudi on bal pokov?

Ja, kratkodlaki so škoti so tudi meni lušni. Tako fletno glavico imajo, čisto škotsko. Pa tako drobceni izgledajo.

Ja, katie, tudi jaz komaj čakam da pride Frosty v Slovenijo. :) Upam da bo GG pokazala čimveč njegovih slik. ;D

lp, rina

Los je car!


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #33 : 03 Marec 2006, 20:20:38
Ja moj Oli je bil edini škot blue merle, ki je tekmoval agility,

za tiste čase je bil še kar dober, samo rad je podiral palice. Pomojem zato, ker je bil velik in dolg, premalo je rastegnil zadnji del nog. Zato sem se pa bolj vrgla, na pse srednje rasti, kot je BC, čeprav, če bi dobila, škota prave delovne linije, bi me mogoče zamikalo, da bi ga še vzela, ker me zanima, če so delovni škoti, kaj drugačni od rastavnih in če bi bil lahko, skoraj tako hiter kot BC. Križani so že tako, da bi bili lahko hitri, vendar kako to hitrost razvit, to je vprašanje  ??? Zato so mi pa všeč kratkodlaki škoti, saj so skoraj podobni BC, le višji so, res bi bil izziv narediti škotskega ovčarja res hitrega, ne povprečno hitrega ampak zares hhitregga..  ??? ???
Ja oli se je bal grmenja, pokov, bal se je že če je letelo letalo na nebu, mi to nismo slišali, on pa je. Čeprav se kasneje na stara leta ni več tako bal, mogoče zato, ker sem probala ignorirat njegov strah, pač, naredila sem se, da ne vedim in ne slišim, njegovo bezlanje okoli.

Na srečo se moja dva BC ne bojita pokov. lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #34 : 04 Marec 2006, 12:59:10
En filmček škota na agiju:
http://www.agilityinmotion.com/movies/030427-Belo-Carol-Reina.html  :)

Witty je bila na agiju kot en polžek. Niti ni celega parkurja odlavfala, je hodila vmes. Res pa da sem imela takrat veliiiiko manj znanja o motivaciji psov, tako da sem veliko jaz kriva. Z naslednjim škotom bom tudi hodila na agility, če me bodo le hoteli vozit. Pa bomo videli kako se bo odrezal. Imaš kakšen dober nasvet, kako spodbuditi psa k hitrosti?

Moja pa se niti ne boji tako zelo zelo. Boji se kadar zunaj zelo treska, takrat pride pod mizo ležat (ne pa se stiskat v kot). Za novo leto pa se boji tistih bližjih in močnejših pokov, ter zadnji dve noči v letu, ko je res veliko pokov. Takrat pa je hudo in se res boji.

lp, rina

Los je car!


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #35 : 04 Marec 2006, 15:17:06
Tudi jaz takrat še nisem imela izkušnje kako motivirati psa za agility, mogoče, bi bil Oli takrat dosti boljši in hitrejši, če bi imela te izkušnje kakor jih imam zdaj.

Moraš pa vedeti, da se pasme razlikujejo med sabo. Če hočeš psa za agility moraš najprej kupiti mladička, ki je najbolj živahen od ostalih sester in bratov, potem moraš gledati, da ni premočnih kosti, da se rad igra...

Mladička začneš motivirati takoj, ko pride k tebi domov, seveda do prave mere. Npr. ne smeš se preveč dolgo igrati z njem, zato, da dobi veselje, do igre.

Ko začneš pa enkrat trenirati agility moraš paziti, da ne delaš predolgo z njem, da ne zgubi motivacije. Pa hitro moraš lavfati in se znati gibati, danes, je agility že tako napredoval, da moraš poznati vse obrate (npr:francoski obrat), da je pes hitrejši in da ima kratke ovinke. Sicer ti bo vse to razložila tvoja inštruktorica, ki jo boš imela.

Super film si dala gor, na tekmi v Španiji sem tudi jaz bila z Antejem, kunkorenca je bila huda, no tudi iz takih filmov se lahka veliko naučiš, si videla, kako lastniki lavfajo pred psom in se obračajo pred psom in to z BC. Na travi je pa to drugače, ker na tepihu psom drsi, na travi pa ne in so BC dostikrat hitrejši od lastnika ali lastniki prepočasni zato greDo psi dostikrat v DIS.  ;D  LP

+1

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


Kerry

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: -3
  • I love any beautiful DOGS
Odgovori #36 : 05 Marec 2006, 13:29:54
 Ja nisem vedekla da nas je tako malo... ???


 "morda" sem malo brskala po spletu in našla to stran... :-[
 Ja lepe debate imate o Škotskemu ovčarju...
 Pa tudi vprašanje za "Rino".

 "kje si si naredila aldum ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???"
  He


  See ya later



       LP
                                       Kerry
 



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #37 : 05 Marec 2006, 20:02:53
ja rina je šla tako kot jst na www.moj-album.com Tam si ustvariš svojo polico in daš lahko gor svoje slike.
Tud jst verjetno dobim novga kužata!!! :D ;D ;)

Lp
    Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Kerry

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: -3
  • I love any beautiful DOGS
Odgovori #38 : 07 Marec 2006, 14:43:56

 HURA!! Vidim da ste res vesele...
 
 a veste da obstaja Erik98's forum!?!?
 ja tam gor sem našla nekaj zanimivih reči...

 Bolje da se registriraste!!



 LP   
                Kerry



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #39 : 07 Marec 2006, 15:35:54
Ja moj Oli je bil edini škot blue merle, ki je tekmoval agility,

za tiste čase je bil še kar dober, samo rad je podiral palice. Pomojem zato, ker je bil velik in dolg, premalo je rastegnil zadnji del nog. Zato sem se pa bolj vrgla, na pse srednje rasti, kot je BC, čeprav, če bi dobila, škota prave delovne linije, bi me mogoče zamikalo, da bi ga še vzela, ker me zanima, če so delovni škoti, kaj drugačni od rastavnih in če bi bil lahko, skoraj tako hiter kot BC. Križani so že tako, da bi bili lahko hitri, vendar kako to hitrost razvit, to je vprašanje  ??? Zato so mi pa všeč kratkodlaki škoti, saj so skoraj podobni BC, le višji so, res bi bil izziv narediti škotskega ovčarja res hitrega, ne povprečno hitrega ampak zares hhitregga..  ??? ???
Ja oli se je bal grmenja, pokov, bal se je že če je letelo letalo na nebu, mi to nismo slišali, on pa je. Čeprav se kasneje na stara leta ni več tako bal, mogoče zato, ker sem probala ignorirat njegov strah, pač, naredila sem se, da ne vedim in ne slišim, njegovo bezlanje okoli.

Na srečo se moja dva BC ne bojita pokov. lp

Bila je v Sloveniji ena rajava škotica res hitra- izpod Šmarne gore ,samo se ne spomnim imena vodnice. In ena avstrijska bolj v začetkih agilitya je bila tudi zelo hitra Simonic? ali nekaj takega menda je bil vodnik, zdaj je sodnik.
Kratkodlaki pa na žalost ne glede na navidezno primernost-kar sem jih jaz videla, so bili živa žalost im mevža po temperamentu.
Eno je imela  tudi izkušena agilitašica, katere šeltiji so bili zelo hitri (reprezentantka Danske , Anette..???), ampak njena kratkodlaka škotka je bila hujša od polža.
Tako, da kdor se bo kratkodlakih lotil bo moral dobro linije preštudirat za začetek.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #40 : 07 Marec 2006, 15:39:06
Erik 98 forum???
 A ma ta forum slučajno Erik Keš???? Jst tega poznam.Je brat od moje prjatelce! Neki zanimivih reči??? Kaj??
Jst sem tm tud registrirana sam za hec! :D ;D Me je sam registriral! :D ;D
Lp
           Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Kerry

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: -3
  • I love any beautiful DOGS
Odgovori #41 : 08 Marec 2006, 14:40:46
Pa sej sm ga pogledala kr za hec...
Mislm d se bom registrirala.....PA PIKA!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Saj sem si naredila album n strani   http://kerry.moj-album.com/ pol pa kliknite na Albume, ma so še prazni...

LP
Kerry



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #42 : 08 Marec 2006, 19:02:37
Bila je v Sloveniji ena rajava škotica res hitra- izpod Šmarne gore ,samo se ne spomnim imena vodnice. In ena avstrijska bolj v začetkih agilitya je bila tudi zelo hitra Simonic? ali nekaj takega menda je bil vodnik, zdaj je sodnik.
Kratkodlaki pa na žalost ne glede na navidezno primernost-kar sem jih jaz videla, so bili živa žalost im mevža po temperamentu.
Eno je imela  tudi izkušena agilitašica, katere šeltiji so bili zelo hitri (reprezentantka Danske , Anette..???), ampak njena kratkodlaka škotka je bila hujša od polža.
Tako, da kdor se bo kratkodlakih lotil bo moral dobro linije preštudirat za začetek.

Jaz sem pa videla na netu nekaj posnetkov kratkodlakih, pa niso bili taki grozni počasneži. No ja, vrjetno so objavljeni smao najboljši.
Jaz mislim da je pri dolgo in kratkodlakih škotih enako, da se najdejo res talenti, večina je pa nekaj povprečnega. Kdor kupuje psa za uspehe v agilitiju, vrjetno z škotom ne bo zadovoljen - razen če bo res našel pravega psa. :)

Kerry, a ti že čakaš na škota, ali si ga samo želiš? Zakaj pa ti je pasma všeč?
Za album pa vidim da ga že imaš. :)

lp

Los je car!


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #43 : 09 Marec 2006, 19:26:02
Ja tudi mene to zanima! ;D

Lp :)
              Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #44 : 09 Marec 2006, 20:18:45
Danes sva z Astorjem spoznala Witty  ;) Vreme nam sicer ni bilo naklonjeno - zato je nastalo zelo malo fotk (pa še te ne prav zelo dobre  :-\ ), ampak vseeno.
Witty pa je resnično prava lepotička in jo je bilo ful lepo slikat - tako fotogenično bitje, da je joj.  :o  :-*

Wittyin portret


Astor in Witty - vsak na eni strani Rine  ::)


Witty v celoti



Lp,
Mojca


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #45 : 09 Marec 2006, 21:23:40
to je kri na zadnji sliki (pri wittyini sprednji desni tački) ???
drugače pa vidim da ste uživali


lp, Tina



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #46 : 09 Marec 2006, 21:52:03
to je kri na zadnji sliki (pri wittyini sprednji desni tački) ???

Hihi, to je povodec. ;D ;D
Witty se včasih zelo rada igra s povodcem. Ji ga tako zvežem, da ni tako dolg in potem mečem. :) Samo danes se ji to ni zdelo tako zabavno, ga je kar na tleh pustila.
Drugače pa je bilo še kar v redu, samo Witty je malce tečnarila. ::) Ne vem zakaj ji Astor ni bil všeč, ko je pa taka luškana mrcina. ???

lp

Los je car!


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #47 : 09 Marec 2006, 22:09:00
Drugače pa je bilo še kar v redu, samo Witty je malce tečnarila. ::) Ne vem zakaj ji Astor ni bil všeč, ko je pa taka luškana mrcina. ???
Mah ne sekiraj se - saj si sama videla, da je bilo na trenutke prav ok. Je Astor vztrajen zapeljivec in ne dvomim, da ji bo počasi zlezel v srce.  ::)


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #48 : 09 Marec 2006, 22:46:12
Hihi, to je povodec. ;D ;D
aha, ampak meni še vedno zgleda kot kri ;D .nekak ne vidim povodca, razn če je mogoče prekrit s snegom?
ah...saj ni važno, glavno je da so vsi živi pa zdravi, pa veseli ;D ;)


lp, Tina



katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #49 : 10 Marec 2006, 18:13:07
Ooo!
Vidim, da ste se imeli zlo fajn! ;D :D
Tudi men po pravici povedano ne zgleda kot povodec. ;D
Lep se (s)mejte!

                  Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #50 : 11 Marec 2006, 21:42:19
Mah ne sekiraj se - saj si sama videla, da je bilo na trenutke prav ok. Je Astor vztrajen zapeljivec in ne dvomim, da ji bo počasi zlezel v srce.  ::)
Včeraj pa se je v čakalnici pri vetu hotela z vsakim psom igrat! ::) Kdo bi razumel to bitje.


aha, ampak meni še vedno zgleda kot kri ;D .nekak ne vidim povodca, razn če je mogoče prekrit s snegom?
Ja, je malce prekrit in ugreznjen v sneg. Pa še zavezan je v nekakšen vozel. In potem ga vržeš v sneg, in pride pes in se odloči da bo raje malce snega okoli povodca pojedel... Pa izpade tako kot na sliki. ;) ;D

lp

Los je car!


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #51 : 12 Marec 2006, 22:49:22
Včeraj pa se je v čakalnici pri vetu hotela z vsakim psom igrat! ::) Kdo bi razumel to bitje.

Mah, to smo pa ženske - si iz minute v minuto zmišljujemo.  ;) ;D ::)


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #52 : 13 Marec 2006, 16:47:14
Zato pa sm si jst izbrala raje samčka! :D ;D
Ne, sej se samo hecam. Sm pa res imela veliko dilemo glede tega. Vendar sm se odločila za samčka.
P.S: Pride kdo v Vrtojbo??
Lp
                  Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Kerry

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: -3
  • I love any beautiful DOGS
Odgovori #53 : 19 Marec 2006, 18:48:55
HEY
jaz vas znova pozdravljam od doma

A ste vedeli da  Kerry - pomeni: Dark Princess,

 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAA

 Kdor bi hotel pogledati ta imena in kaj pomenijo naj gre na
http://www.birthdayalarm.com/NamePopularity.jsp

 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)LP Kerry- Dark Princess ;) ;) ;) ;) :D :D :D ;D ;D :P :P :o :o



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #54 : 24 Marec 2006, 19:56:12
Kopiram:

Vesela novica!
V Sloveniji (Veterinarska Fakulteta v Ljubljani, IAHE, laboratorij za genetiko in molekularno biologijo) je od sedaj naprej mozno opravit MDR1 test. Za vse, ki imate colije raznoraznih vrst in oblik, in njihovo zlahto in vas skrbi ce prenesejo Ivermektin in nekatera druga zdravila, je to zelo razveseljiva novica.

Nekaj o MDR1 si lahko preberete tu: klik
pasme, ki imajo lahko omenjeno tezavo:  klik
in se za nemsko govorece:  klik

Gre se pa zato, da se pse, ki so britanski ovčarji ter še nekateri drugi ovčarji in mešance z njimi testira, če imajo na določenem genu mutacijo, ki povzroča ob uporabi določenih zdravil težave.
Psi so lahko
MDR1 +/+ taki nimajo težav
lahko so MDR1 +/-   kar pomeni da nimajo težav, so pa prenašalci
ter MDR1 -/-  ti psi pa imajo na določenem mestu na DNK mutacijo in zato težave pri določenih zdravilih.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #55 : 26 Marec 2006, 19:04:57
Hvala za informacijo zoe! ;)
Joj jutri je pa spet šola..... >:(
Hehehe..
Rina, kako je kaj Witty?

Lep se mejte
                        Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #56 : 29 Marec 2006, 14:39:36
Čao! :)

Mene pa zanima, kolikokrat na teden razčešete škote? Men so full lepi, predvsem taki 'zlate' barve (sable al kako se reče  :-[ ) :)

Lp,

Suns.


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #57 : 29 Marec 2006, 16:13:46
Oj!
Škota še nimam ga dobim verjetno julija, zato ti ne bi vedla odgovorit na vprašanje... :D ;D
Povem pa lahko, da je to zelo nezahtevna pasma.

Ja to sable.. :D ;D

Lp
               Katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #58 : 29 Marec 2006, 16:14:41
Pa ne smeš ga prevečkrat kopat in česat ker bo potem izgubil vso svojo dalko.
Lp
                katie

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #59 : 29 Marec 2006, 20:50:46
Ja, katie ima prav. Škoti so glede na dolžino dlake zelo nezahtevni. Kopat jih ni treba kar naprej in vozli se ne delajo vrtoglavo hitro. Najhitreje se vozli naredijo za ušesi, za komolci, ter po trebuhu in zadnjih nogah. Tam ga nekajkrat ne mesec razčešeš in je vredu. :) Če pa želiš imeti res urejenega škota (za razstave, brez vsakega vozlička) pa ga na kritičnih mestih nekajkrat na teden skrtačiš.
Jaz Witty na vsake toliko časa "generalno" skrtačim, tako da nima nobenih velikih vozljev.

Ja, rjavi barvi se reče sable. ;) Potem pa imaš dve "podbarvi", gold sable in dark sable, razlika pa je v svetlosti.

lp, rina

+1 točka

Los je car!