Obedience

Urška · 64410


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 09 Maj 2007, 10:06:42
http://nasipsi.pettalks.net/topic/obedience-308.html

Ene 5-6 nas je na obali, ceprav vecinoma bolj "ljubiteljsko", ampak na tekmi v Padovi konec aprila je Tina celo bila prva 8) pa ce se prav spomnem, je deteljica v eni temi omenjala obedience.

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 09 Maj 2007, 10:17:02
Se pri nas kdorkoli ukvarja s pravim obedience-om?


meni ne odpre filmov-ampak vidim,da je s  Cruftsa. Angeški program je drugačen od FCi progama. Poleg tega je čisto drugačno vodenje-tako kot pri IPO.
Jaz sem zečela pred tremi meseci (ko sem iskala kovinsko prinosilo) in imela plan štartat letos v Zagrebu. Pa mi je zmajkalo časa za vse pse pripravit- štartala bi namreš lahko le kot ekipa- se pravi vsi moji psi in bi moral z vsemi do 21.4. narest najvišji izpit.
Načeloma znajo zdaj psi načeloma vse. Edino scent discrimination sem komaj začela in zna samo Doly približno zanesljivo. Kvaliteta in zanesljivost dela pa se mi še ni zdela primerna za svetovno (tako včasih uspe vse v prvo , včasih pa tudi kaj ne).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #3 : 09 Maj 2007, 10:20:58
Ma kaj ni, da moras naredit izpit za napredovat v naslednjo kategorijo? In Zagreb je OB3, se pravi bi to mogla it prej na OB1 in OB2? Ali kako si mislila?

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 09 Maj 2007, 10:27:01
ne sem bila zmenjena (za ta primer samo), da grem lahko direktno na izpit 3 , če bom pripravljena- ker določilo kako napreduješ ni mednarodno predpisano, je stvar odločitve posamezne države  :).
Predpisano je samo, da moraš imet izpit 3 da se prijaviš na svetovno  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 09 Maj 2007, 10:30:21
Mogoče žez 2 leti, da si počasi mal več časa vzamem za vse izpilit, ko bi pri nas razstava evropska- se nekaj govori ,da bo tudi obedience. Samo upam,da bo še kdo v tem času pse pripravil, ker od mojih bo najman ena prestara,en pa mi gre itak na živce v vseh vajah poslušnosti.
Torej kar veselo na delo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 09 Maj 2007, 12:17:29
ne sem bila zmenjena (za ta primer samo), da grem lahko direktno na izpit 3 , če bom pripravljena- ker določilo kako napreduješ ni mednarodno predpisano, je stvar odločitve posamezne države  :).
Predpisano je samo, da moraš imet izpit 3 da se prijaviš na svetovno  ;).

Izpit bi delala v Zagrebu? (Pri nas itak ni nobenega sodnika, ne?)

ps. Kaj bi moderatorji lahko to prestavili v novo temo, pretty please :-[

battito animale


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 14 Maj 2007, 00:53:50
Deteljica, se da kje videti kako delaš? Pa FCI program? Meni namreč RO ni všeč, iščem pa nekaj, kar bi s psom lahko delala po "upokojitvi", pa ni nevemkakšna fizična obremenitev.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 14 Maj 2007, 08:09:44
Deteljica, se da kje videti kako delaš? Pa FCI program? Meni namreč RO ni všeč, iščem pa nekaj, kar bi s psom lahko delala po "upokojitvi", pa ni nevemkakšna fizična obremenitev.

tule imaš link.
Do upokojitve je pa najbrž še dolga , pes je še skoraj dojenček  :P Vprašanje kakšen bo pravilnik do Paksove upokojitve  ;D


http://www.obedience-center.at/frame.htm

 Poklikaj in prideš do video posnetkov lanskega svetovnega prvenstva.

Pravilnik lahko pošljem na zasebno, ker je prevelik file za tukaj objavit oz nimam povezave ampak samo worldovo datoteko na računalniku.(najbrž je pa tudi kje na prejšnjem linku)

Lilit, imamo sodnike, samo nimajo komu sodit  :D
G. Zidar je celo v ožji FCI komisiji in soavtor FCI pravilnika (kolikor vem)  :)

Hrvati pa menda res nimajo sodnika in hodijo izpite delat v Avstrijo (Dunaj). No meni je to predaleč samo za na izpit. Postajam stara in lena  :-[ za se vozit v trikrasne

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #9 : 14 Maj 2007, 08:39:39
imamo sodnike, samo nimajo komu sodit  :D
??? in zakaj ni tekmovalcev - ni inštruktorjev? Jaz bi tudi obedience raje delal kot RO ... Za filme se pa lahko obišče stran http://www.svartbergs.se/aktuellt.html kjer so filmi tam kjer so slike (klikneš in se naloži). Jippie je lani zmagal na SP v Poznanu - file pod datumom 14/11 -06. Deteljica a to je druga poslušnost kot tista o kateri ti govoriš  ::) ????



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 14 Maj 2007, 09:35:53
??? in zakaj ni tekmovalcev - ni inštruktorjev? Jaz bi tudi obedience raje delal kot RO ... Za filme se pa lahko obišče stran http://www.svartbergs.se/aktuellt.html kjer so filmi tam kjer so slike (klikneš in se naloži). Jippie je lani zmagal na SP v Poznanu - file pod datumom 14/11 -06. Deteljica a to je druga poslušnost kot tista o kateri ti govoriš  ::) ????

Baje je bilo pred leti (ne dolgo ) nazaj organizirano - tečaj za inštruktorje in tekmovalce itd , pa ni bilo udležbe (nič ali dva nekaj takega sem izvedela).
Očitno je razlog torej izključno zato , ker ni bilo nikogar,ki bi ga zadeva res zanimala.
Komisija za šolanje je torej zato začasno izgubila voljo za ta projekt.

Tole so vse podatki n apodlagi govoric- d am en ebo kdo držal za besedo ,da kaj opravljam .

V kolikor pa vas je več (vsaj 20 kandidatov je po moji laični oceni spodna meja, da se bo spet kaj organiziralo) ki resno mislite z obediencem, pa po moje ni zadržka da izšolate pse in sporočite komisiji za šolanje, da želite izpite (naj se javi en klub za organizacijo) in izpiti zagotovo bodo.
Enako s seminarji.
Edino najbrž od seminarja ne bo posebne koristi. čep amislite da ja pa poberite prijave in sporočite G. Pušu ,da imate toliko in toliko kandidatov in prosite za seminar-po moje bo uspelo.
Svetujem tudi  , da odidete na seminar kam v tujino.
Avstrija ima kar nekaj seminarjev na to temo.
Obvezno izberite seminar z inštruktorjem iz skandinavskih držav!

Glede drugega vprašanja pa ne vem- poglej filme, če je program enak.
če je , poglej točno kaj piše pod podatki o tekmah (kdo je organizator in itd, pa izveš rang tekmovanja in na katero leto se nanaša)


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #11 : 14 Maj 2007, 10:01:42
Obvezno izberite seminar z inštruktorjem iz skandinavskih držav!
Ja saj če se rezultati pogledajo: http://www.worlddogshow2006.pl/wyniki/Results%20-%20individual.pdf se vidi, zakaj si tako napisala  :o.

Če bo kdo iskal pravilnik je tule: http://www.fci.be/reglements.asp?lang=en&sel=5 - pod obedience.

Deteljica a ameriški AKC obedience (Novice, Open, Utility) ima drugačen pravilnik kot FCI? Mensezdi da so tudi vaje druge?  ???
Se pravi če bi že delali obedience bi v SLO nujno morali delati po FCI pravilniku in ne recimo po angleškem ali AKC  ::) ???? RO je v vsaki državi drugačen in ni mednarodne verzije kolikor jaz vem ... AKC in APDT imata pri RO autamatic sit (halt) ki je nezdružljiv z našim principom RO kolikor sem razumel iz videnega (pri nas se vsak sedi posebej poveljuje) ...
Svetovna prvenstva so pa potem po kerem prigramu - FCI, angleškem ali AKC? Ali ima vsak svoje SP?  ???



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 14 Maj 2007, 10:21:25
tule imaš link.
Do upokojitve je pa najbrž še dolga , pes je še skoraj dojenček  :P Vprašanje kakšen bo pravilnik do Paksove upokojitve  ;D

http://www.obedience-center.at/frame.htm

Poklikaj in prideš do video posnetkov lanskega svetovnega prvenstva.

Pravilnik lahko pošljem na zasebno, ker je prevelik file za tukaj objavit oz nimam povezave ampak samo worldovo datoteko na računalniku.(najbrž je pa tudi kje na prejšnjem linku)

Super, hvala!

Uporabna doba rottweilerja v klasiki ni prav dolga (je pri šestih do sedmih letih že kar star), se mu treningi in obremenitve kar poznajo, pa mislim, da ga ne bom forsirala do konca (sploh če pogledam v njegov gobec me včasih kar zaskrbi). Pri njegovi velikosti in konstituciji pa tudi doskoki niso mačji kašelj (malo za občutek -  ko je Pax v delovni kondiciji in se mu vidijo rebra ima min. 47 kg).

Bi pa rada našla nekaj, da mu bom tudi kasneje lahko kravžljala možgančke  :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 14 Maj 2007, 10:26:27

Svetovna prvenstva so pa potem po kerem prigramu - FCI, angleškem ali AKC? Ali ima vsak svoje SP?  ???

Za nas so veljavna FCI.
Se pravi program FCI obedience 3 je treba pripravit za svetovna im mednarodna prvenstva.
Nižji programi niso enaki po vseh državah članicah (vsaj mislim,da ni obvezno). Način napredovanja do 3 tudi ni predpisan in ga vsaka država sama določi (moj eugotovitve ne uraden podatek !).
Vsak torej se odloči kam bo hodil na tekme nižjega ranga in vzame program, ki tam velja.
Ima pa najbrž vsaka organizacija svoje SP.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #14 : 14 Maj 2007, 10:52:55
Citiraj
AKC in APDT imata pri RO autamatic sit (halt) ki je nezdružljiv z našim principom RO kolikor sem razumel iz videnega (pri nas se vsak sedi posebej poveljuje) ...

S temle se jaz ne strinjam popolnoma. Tudi jaz imam pri Nubi narejeno avtomatično usedanje in nimam zaradi tega nobenih problemov pri RO! Meni je tako bolje, vsak pa se sam odloči kako bo psa naučil...  ;)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


monti

  • Gost
Odgovori #15 : 14 Maj 2007, 11:04:11
Hm - jaz govorim o pravilnikih in ne o tem kako bo kdo psa učil  :P.
AKC in APDT imata v RO halt - ukaz ki ga pravilnik RO na strani KD Krim nima in tudi nisem videl na tekmi tega. To sem mislil pod nezdružljivost obeh pravilnikov/principov RO. Kako kdo psa uči me pa en k**** briga  :P.
Razen deteljičinih psov in male pudljice za nobenega na RO videnega psa ne bi rekel da dela sploh kakšen obedience  8). Zato me bolj kot RO zanima obedience  :P.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #16 : 14 Maj 2007, 11:17:56
Jaz pa priznam, da mije sojenje (način) in način vodenja za klasični obedience kar malo "zateženo" in imam raje je take bolj "free" zadeve (vsaj za vsak dan).
Vseeno je zanimiv tudi klasični obedience ampak z rallyjem ni najbolj združljiv (čist drug princip) tud z agilityem slabše. Je pa krasno združljiv z IPO.
Medtem ko rally in agitlity gresta npr super skupaj in to je eden od razlogov , da sem trenutno v tej kombinaciji .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #17 : 14 Maj 2007, 11:24:22
Vseeno je zanimiv tudi klasični obedience ampak z rallyjem ni najbolj združljiv (čist drug princip)
Se 100% strinjam in točno to sem želel reči (ko se je utaknila Apollo).



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 14 Maj 2007, 13:11:43
Jaz pa priznam, da mije sojenje (način) in način vodenja za klasični obedience kar malo "zateženo" in imam raje je take bolj "free" zadeve (vsaj za vsak dan).
Vseeno je zanimiv tudi klasični obedience ampak z rallyjem ni najbolj združljiv (čist drug princip) tud z agilityem slabše. Je pa krasno združljiv z IPO. Medtem ko rally in agitlity gresta npr super skupaj in to je eden od razlogov , da sem trenutno v tej kombinaciji .

Super, točno nekaj takega iščem  :) Tudi meni RO sploh ne igleda kot obedience (redke izjeme kot Deteljica potrjujejo pravilo) in bi mu O kar odvzela iz imena. 


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #19 : 14 Maj 2007, 13:42:43
ne zdej kle mene nekam v višave kovat ,ker tja ne spadam  :-[

Mislim,da je bilo videt kar veliko lepih poslušnosti pri ostalih pa posamezne zelo lepe vaje (npr meni sta bila zelo všeč prinašalec in črna NO, pa večina vaj Švicarja ,da omenim samo nekatere- poleg zmagovalke RO2 seveda).

Verjamem pa da je mnogim gledalcem težko naredit preskok iz IPO razmišljanja v "relaks" vodenje z vizualnimi povelji .
 
Obenem je treba povsem opustiti primerjavo obedienca in Rrally obedienca, kot ni mogoča prmerjava med agilityem in IPO npr al pa med jabolki in čokoladno pito.(mogoče bi bilo res bolje,da bi bilo ime samo Rally, brez obedienca ker to sproža napačne predstave)

Zagotavljam, da ko bodo tekme v najvišjem razredu na nivoju mednarodnih prvenstev, bo videt najmanj tolk atraktivno kot klasični obedience  ;).

Urška - ja saj tako je mišljeno ,naj bi bil obedience združljiv z IPO - to so pazili tudi pri sestavi pravilnika. Zato je dodana možnost zaključka sem in aportiranja po IPO stilu, ker v osnutku npr ni bilo, pa še več takih malenkosti.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #20 : 14 Maj 2007, 14:05:16
ne zdej kle mene nekam v višave kovat ,ker tja ne spadam  :-[
Deteljica ti sebe ne vidiš ampak samo ostale. Mi vidmo tebe in ostale  :P. In tu terazen vodnice od pudljice nimamo s kom primerjati. Prinašalec je bil res v redu, švicar je imel dobre prebliske ne pa osnovne zveze vodnik-pes kot jo je videti pri tebi ali pri zmagovalki s pudljico.

Ameriški RO je bolj primerljiv z AKC obediencom glede splošnega vtisa vodljivosti/poslušnosti psov  ::)? Naš RO je bolj show  ::) ????
Kolikor sem jaz gledal se klasični obedience trenira in tekmuje predvsem v dvoranah - a je tu v SLO sploh kaka možnost?!



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #21 : 14 Maj 2007, 18:44:39
Citiraj
švicar je imel dobre prebliske ne pa osnovne zveze vodnik-pes

Uh Monti mi lahko pokomentiraš tole... Se bom morda še kaj novega naučila 8) Torej, zakaj misliš, da ni povezave vodnik-pes ;)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


monti

  • Gost
Odgovori #22 : 14 Maj 2007, 21:31:02
Pač povem da za enega opazovalca je obedience delala samo deteljica + gospa s pudljem - ostalo ni imelo niti O od Obedience ;). Pa brez zamere - morda bo boljše morda ne morda bo kdo začel delati obedience in bo užitek prit na tekmo gledat pse ki radi delajo (in dobro delajo). Deteljica s svojimi psi ta efekt doseže pa zadnjič ena punca z labradorko na RO-I (na koncu 2.), ostali za enega gledalca ne zgledajo kot kaj dosti v poslušnosti šolani psi  :P ;).



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #23 : 14 Maj 2007, 21:38:25
Smo tudi taki, ki nam je ukvarjanje s psom v prvi vrsti zabava in zato tudi poslušnost šolamo in izvajamo kot zabavo. Ne vem zakaj bi moral biti ves obedience kot klasika. Jaz osebno veliko raje vidim sproščenega vodnika, ki psu kaže signale tudi s telesno govorico in ga pes temu primerno tudi sproščeno spremlja, kot pa "igranje robota" z ostrimi ukazi.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #24 : 14 Maj 2007, 21:46:21
Ali si ti sploh videla delo zlatega prinašalca...(ali se ves čas pogovarjamo o prvi tekmi ::))? Meni se je tudi on zdel super! In njegov obedience si sigurno zasluži veliki O ;)! Nemškega ovčarja na žalost nisem videla, ker sem šla po Nubo... :-[ Deteljica in gospa s pudljico ter tudi omenjeni gospod pa so bili res super. Pa tudi drugi :o. Vsaj zame! Glej jaz ne vem kaj ti od RO pričakuješ, ampak nam je to v prvi vrsti zabava. In izziv... Drugače pa-saj smo šele začetniki (večina) in zagotovo bomo svoje znanje še izpopolnili! 8) No vsaj potrudili se bomo :-[
No na moje vprašanje pa mi še vedno nisi odgovorila... Če me že izpostavljaš potem me seveda tudi zanima zakaj oz. v kakšnem smislu je to mišljeno (da ni pozornosti ali kako,...) ker res ne štekam! :(

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #25 : 14 Maj 2007, 21:47:18
Ups sva z Luno pisali istočasno... In naj dodam le to, da se popolnoma strinjam z njo!

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


monti

  • Gost
Odgovori #26 : 14 Maj 2007, 22:29:41
Nimam nič proti sproščenemu vodniku ki mu pes dela -> deteljica. Ostali (večina) ne zgledajo kaj posebej sproščeno (prej živčno ???) in psi ne delajo kaj posebej od poslušnosti kar si en gledalec s približno predstavo o tem kako poslušnost zgleda predstavlja. Če gledaš AKC ali APDT tekme v RO je drugače. Ali če gledaš letošnjo zmagovalko v obediencu na Cruftsu ti bo pa tudi jasno da nihče ne igra robota z ostrimi ukazi. Halooo...A mate ljudje predsodke o obediencu al vam je to izgovor ker ne znate  ::). Mislim da se predvsem ne razumemo kaj kdo misli pod obedience - RO nima kaj dosti zveze z obediencom.. pač nima.. Če pa poslušnost šolate kot zabavo - saj sem že rekel da je slovenski RO bolj show  ::).

Da sem pozabil zlatkota :). Aha švicar = Apollo  8). Ni bilo mišljeno glede pozornosti ampak kako pes jemlje delo. Mogoče švicarji niso zato namenjeni - ne vem. Vprašaj inštruktorja pa ti bo on povedal ane  :P.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #27 : 14 Maj 2007, 23:13:02
Ah kot vidim odgovora na svoje vprašanje ne bom dobila ;) Glej glede odnosa z mojo psico pa je meni čisto jasno in ne vem kaj naj inštruktorja sprašujem... Oziroma kaj ima sploh on pri tem! Je verjetno meni, ki imam to pasmo precej bolj jasno za kaj so bili namenjeni kot drugim :P
Meni je Rally ravno zato všeč, ker je primeren za vse pasme psov. No, sigurno so nekatere pasme primernejše in z njimi lažje dosežeš vidnejše rezultate, zato pa je to za nas še večji izziv-pripraviti takšne pse do dela ;). In pri tem se dosti naučiš, ker moraš navadno  vložiti v delo veliko več truda... In ne bomo kar tako odnehali :P
Citiraj
A mate ljudje predsodke o obediencu al vam je to izgovor ker ne znate 

Huh nekomu reči da nima pojma (verjetno to leti na nas vse ostale)... Ne vem no, meni se ravno ne zdi tako. Vaje še niso izpiljene, je pa kljub temu v pse vloženega že kar nekaj dela (predvsem osnovne poslušnosti). In sčasoma bomo  delali vse bolje (ko damo nekaj tekem skozi in ne bo več takšne treme). Ravno tko slabo kot želite zdaj prikazati pa tudi ni bilo ???
Me prav zanima kaj ti delaš s svojim psom (psi)-mora(jo) biti res 1A, da so tvoje izjave tako, kako bi rekla, "zaničujoče" :-\

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #28 : 14 Maj 2007, 23:31:05
Samo medklic izražanja osebnih preferenc - gledanje posnetka letošnjih zmagovalk obedience-a na Cruftsu, punce s kolom v riti in borderke s kolom v riti, mi ni bilo v poseben užitek. Ravno zato me je RO pritegnil in ga želim sprobat, ker lahko pri tej disciplini s psom ves čas komuniciraš, kar je meni zelo všeč (mojemu psu je pa poslušnost na klasiki tako ali tako največja muka, ker ga 10min programa ne smem očitno pohvalit).

Želela sem samo izrazit svoje mnenje glede atraktivnosti ene discipline, ne načet debate o superiornostjo ene nad drugo ali večji težavnosti... Meni osebno je obedience popolnoma neapetitlih, vsaj to, kar sem videla do zdaj. Mogoče me pa deteljica prepriča v prihodnosti, če jo kdaj še tam uočim  ;) :D.



monti

  • Gost
Odgovori #29 : 15 Maj 2007, 00:20:58
Mislim da bi se tudi RO dalo naučiti bolj v smislu natančnosti vaj in se manj obešati na domnevno sproščenost in atraktivnost  ::). A se hoja ob vodniku zdaj reče vsaki približni hoji na levi in sedi vsemu kar je pol metra spredaj ali pol metra zadaj za vodnikovimi nogami  ::). a je poslušnost muka psom al vodnikom - ker to da je muka psom se menda samo domneva  ::) al kako. Sem videl borderje ki so zasvojeni s poslušnostjo  :P.

saj vi kar tekmujte v RO, pohvalno - če je človek približno realen glede tega kje je pa je tudi čisto OK  :P. u glavnem primerjajte AKC ali APDT RO in tekme v SLO  ;). Če bi še obedience obstajal bi blo pa sploh fajn  :o. Aha pa mislim da fali vsaj še kaka tekma v canine freestyle..  8) -ki je pa res zabavna + max. poslušnost je potrebna  :P.

Glede Cruftsa sem navedel zato ker je bilo očitano da se v obediencu derejo z ostrimi ukazi - kdo že  ???. Tudi predsodek o obediencu kot zastraeli klasiki čist odveč ker so tam menda med prvimi začeli delati z R+ in klikerjem  8) :P.