Obedience

Urška · 64391

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #60 : 16 Maj 2007, 08:45:04
Poglej ,meni so prav vsi pasji športi všeč. Vsakega lahko delaš dobro ali pa slabo.
Primerjaš po smislu dobro -slabo, pa lahko samo delo znotraj ene samega športa , nikakor pa ne različnih športov med seboj.
če vzamemo npr tek(dve obliki,da bo podobno kot primerjava RO in O  ;)) - ne moreš rečt, da so maratonci slabši ,ker tečejo počasneje, al pa tisti na 100 m slabši , ker ne zmorejo tečt 40 km. Al pa, da so v fuzbalu anemični toplovodarji, ker se nikol ne stepejo , v rugbyu pa mačoti, al pa obratno, da v rugbyu tepci,ki ne znajo niti žoge brcat v nogometu pa visoki tehničarji  ::).

Primejat se da torej izključno rezultate in delo znotraj istega športa in jaz sem samo ugotovila, da so trenutno pri sledarjih in agilitaših (na svtovni ravni) boljši kot v IPO. To je dejstvo, statistika in nič drugega.
In nobene potrebe ni tisiim, ki tekmujejo v sledenju izdelat obrambe ali poslušnosti, ker pravilnik tega ne pričakuje. Tako kot tistim, ki tekmujejo v teku na 100 ni treba trenirat plavanja, ker tega njihova disciplina ne predvideva.
Kdor želi trenirat obrambo ima možnost izbirat med IPO in bilo katero obliko ringa. Kako mu gre od rok, pa bo dokazoval ne s primejavo z drugimi športi , ampak izključno na tekmah svojega športa  8) .

Primerjava različnih športov je smiselna samo za tiste, ki se odločajo kaj bodo s svojim psom delali  8).
Žal zaradi časovne omejenosti dneva in prekrivanja tekem namreč ni mogoče delati vseh , a ne  ::) ?
Zato se odločamo glede na to kaj nam je dopadljivo,  posamezne pse, družinske razmere, urnike v klubih in v službah ali šolah, ponudbe tekem v dostopnem radiju, možnosti treningov in kdor je pameten, še najbolj na osnovi družbe in klape , ki jo posamezen šport v posameznem okolju tvori ;) .

Kar se tiče obedienca je žal trenutno stanje v Sloveniji tako, da ni ponudbe tekem. Razlog je zgolj in edino to, da kakor je tukaj videti,kot da bo vsi želeli delat obedience , v realnosti , kljub trudu KZS NI BILO ZANIMANJA  ???.

Komur je všeč obedience pa ima vsekako vso možnost,da ga izšola in tekmuje. Ne vem zakaj ob širokoustenju in kritizranju raje ne vzame pravilnika ,nauči psa in gre na izpite in teme v Italijo in Avstrijo (razdalje res niso omembe vredne).
Tako so naredili Hrvati in tudi redno hodijo v Avstrijo na tekme, tako sem naredila jaz in nisem čakala, da mi KZS kaj k rit prinese, ampak sem preprosto začela delat, ko me je zanimalo kako to zgleda- as simple as that  8).

Obenem za vse, ki jih obedeience tako navdušuje ni res ni nobenega razloga, da ne bi prišli na RO tekme, ki so v bližini. Vaje so vendarle čisto podobne ( predvsem RO 1 in 2 ima skoraj identične vaje kot nižje stopnje obedienca).
Ker RO dopušča vsakršno obliko vodenja ni zadržka  ,da vodite ljubitelji obedienca psa na obedience način- nič se vam ne bo odštevalo. Je pa več tekem nujno in dober trening pa ne bo se vam treba kar naprej vozit po več sto km  :). Kako mahajo in dirigirajo drugi , naj vas sploh ne moti  :P.

Torej se vdimo na naslednjih RO tekmah  :)

Razen če želite dokazati , da je iskanje v Sloveniji trenutno neobstoječe discipline zgolj izgovor za to, da ne delate nič  :D.

(Urška izvzeta, ker dela in tekmuje IPO  :-* )

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #61 : 16 Maj 2007, 08:58:35
Razen če želite dokazati , da je iskanje v Sloveniji trenutno neobstoječe discipline zgolj izgovor za to, da ne delate nič  :D.
a tekmovanja po programu b-bh pa ne štejejo?  ::) :P



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #62 : 16 Maj 2007, 11:00:13
Kdor želi delati samo obrambo je povsod obsojen še na določeno driblanje poslušnosti, pri IPO pa še na sled. Dejstvo je, da brez poslušnosti na obrambi ne gre, samo ne potrebuješ pa ne aportiranja, ne palisade, ne plezalne stene v višini nekaj metrov ipd. Bi pa imela kinološka panoga, kjer bi bila izključno obramba, pomoje kar veliko število privržencev. Malo bi jo bilo le potrebno otežiti, morda kak atraktivnejši element dodati, pa bi bilo zanimivo tudi za gledalce.

Obedience mi je pa zanimiv, bova s Paxom malo začela delati na njemu . Sem se pa včeraj ful narežala, ko sem na hitro preletela pravila in si predstavljala Paxa pri določenih vajah.  :D


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #63 : 16 Maj 2007, 11:09:38
Kaj pa je tako nenavadnega pri O? Pri O 1 je osnova B-BH + vaja naprej, aport, preskok (brez aporta), vaja stoj ter identifikacija predmeta (ta je povsod nova). OK, pri O3 je aport usmerjanje na daljavo (pes ima 3 aporte in mu moras povedat po katerega mora iti), tudi vaja naprej je z ustavljanjem... Meni se O1 ne zdi nič posebnega za psa, ki ima narejen IPO 1.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #64 : 16 Maj 2007, 12:32:49
a tekmovanja po programu b-bh pa ne štejejo?  ::) :P

seveda štejejo  :D-
Zame šteje čisto vse,kar kdo dela s psom- tekmovalno ali za uporabo, samo da se dela , pa je žur -a ne  8)

Tu klepetamo na splošno  ;)

Mogoče pa pridem kdaj na kakšen BBH pogledat, da vidim kaj vse se tam dogaja  :P
A odlagate še privezani ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #65 : 16 Maj 2007, 12:34:58
Kdor želi delati samo obrambo je povsod obsojen še na določeno driblanje poslušnosti, pri IPO pa še na sled. Dejstvo je, da brez poslušnosti na obrambi ne gre, samo ne potrebuješ pa ne aportiranja, ne palisade, ne plezalne stene v višini nekaj metrov ipd. Bi pa imela kinološka panoga, kjer bi bila izključno obramba, pomoje kar veliko število privržencev.

Probaj campagne- kolikor vem , je samo obramba, na obleko , dela pa se na terenu ,ne na poligonu- zabavno in včasih smešno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #66 : 16 Maj 2007, 15:28:09
Ko sem gledala tele filmcke iz Cruftsa sem opazila, da imajo vsi levo roko polozeno na boku in ne normalno sprosceno. A je to predpisano pri njih, ali... ??? Izgleda ful zanimivo ;D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #67 : 16 Maj 2007, 15:29:04
Eno tekmo imas ful blizu, enkrat jeseni v Trstu.

Mislim, da tolko blazno FUL interesa za obedience ni. Je vseeno bolj "dolgocasen" sport :D jaz sem pac zacela s tem, ker je bilo pred meseci to edino, kar se je dalo delat s psom na Obali, poleg agilitija (ki ga delam) in resevanja (ki me ne vlece). Ful blazno resnih namenov nimam, je pac nekaj tako za zraven pa za utrjevanje discipline :) na kaksno tekmo bi ze sla pogledat, ampak to je pa tudi vse.
Sploh sodec po izjavah Hrvatov, ce je res tako morece vzdusje ::) pa ce psa med poleg res ne smes gledat v oci :o

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #68 : 16 Maj 2007, 15:33:00
zelo veliko tekmo po FCI obedience imate na ogled letos čez slab mesec.
Na Evropski razstavi v Zgrebu 9.10.11 junij 2007 bo namreč vse tri dni potekalo svetovno FCI prvenstvo v obediencu.

Angleški program ( Crufts)  je precej drgačen , tudi vodenje.

Tisti , ki tekmujejo po FCI parvijo da je Crufts navadno igračkanje, tisti ,ki po angleškem programu pa , da je FCI obedience brezvezen  :D :P :D

Tako da očitno nikol ne moreš bit vsem všeč , ne glede nato kakšen program šolaš  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #69 : 16 Maj 2007, 15:51:59
Pa poglej, kot je že deteljica napisala - važno je, da je delo psa všeč tebi, če ti sodnik za gledanje odbija točke je pač njegov problem.

Pes je konec koncev živo bitje in meni je na tekmi fino, če je tudi psu fino. Na zadnji je pač šel pozdravit sodnika (potiho sem mu obljubila, da ga bom dala spremeniti v muf  :D), na predzadnji pa tako veselo prinesel aport, da sva se mu smejala oba s sodnikom.

Pomembno je, da nama obema z nečim možgančke kravžljam. Psu z učenjem novih vaj, sebi pa z izboljševanjem najinih nastopov in načini učenja novih vaj. Če je od tega še kakšen rezultat, potem je pa samo dodaten plus.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #70 : 16 Maj 2007, 16:01:27
ko smo že pri traparijah psov: jaz sem nekoč na eni tekmi gledala pri IPO programu, pri vaji naprej. Pes je naredil vajo naprej (vse super) in ko je dobil bučen aplavz od publike (stara navada), je pes vstal in bil prav začuden, zakaj ljudje ploskajo in se veselijo :D :D

Citiraj
Pes je konec koncev živo bitje in meni je na tekmi fino, če je tudi psu fino

to pa definitivno drži!! In življenje je bolj zabavno, če nas pes ne uboga 100% :P



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #71 : 16 Maj 2007, 21:31:03

to pa definitivno drži!! In življenje je bolj zabavno, če nas pes ne uboga 100% :P
ja najbolj zabavno je ,ko moraš kakšno zadavljeno kuro plačat, al pa sosedi razlagat , da nimaš pojma, kam je izginila njena mačka :P
Še bolj pa je zabavno gledat psa, ki ni tvoj , kako ga sosed ob 6.30  zjutraj v poslovni oblekiin s karvato s penastimi usti in steklenim pogledom lovi okoli blokov, pes pa s plesnivim kosom kruha v gobcu navdušeno teka naokoli in tik pred njim spet pobegne  ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #72 : 16 Maj 2007, 21:39:36
Citiraj
Na Evropski razstavi v Zgrebu 9.10.11 junij 2007 bo namreč vse tri dni potekalo svetovno FCI prvenstvo v obediencu.
Super! Potem si bom pa obidience sigurno pogledala v živo! Morda veš kje bo potekal-na samem razstavnem prostoru ali kje v bližini? ::)

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #73 : 16 Maj 2007, 21:55:44
Sem mislila tekmo v blizini, na kateri lahko tekmujes 8) pri Italijanih imajo tudi "classe debutanti", ki ima malo lazje vaje poslusnosti, brez identifikacije predmeta (ali kako se temo rece) in vaje naprej, se pa uvrstitev ne steje - se pravi nekaksen razred za predtekmovalce (podobno kot imajo pri agilitiju).

battito animale


monti

  • Gost
Odgovori #74 : 17 Maj 2007, 08:41:32
A odlagate še privezani ?
"Vodnik psu odpne povodec in psa pripne na že vnaprej pripravljen povodec, ki je pritrjen na nepremično zadevo."  8)

Ko sem gledala tele filmcke iz Cruftsa sem opazila, da imajo vsi levo roko polozeno na boku in ne normalno sprosceno. A je to predpisano pri njih, ali... ???
Jaz vem za AKC in APDT da sta dovoljeni obe obliki. Leva roka na boku je ubistvu ene vrste ukaz saj psu da vedeti da mora biti v poleg položaju - klasiki imajo v podobne namene žogico na jopiču  8) bo deteljica povedala ker ona tudi tako pse vodi oz. ima roko stran od boka v smislu "šofiranja" psa  8) ::)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #75 : 17 Maj 2007, 09:12:36
Sem mislila tekmo v blizini, na kateri lahko tekmujes 8) pri Italijanih imajo tudi "classe debutanti", ki ima malo lazje vaje poslusnosti, brez identifikacije predmeta (ali kako se temo rece) in vaje naprej, se pa uvrstitev ne steje - se pravi nekaksen razred za predtekmovalce (podobno kot imajo pri agilitiju).

No evo 8) , namesto "classe debutanti"  si mirno lahko privoščite RO1  :o - je še bližje, efekt pa čisto enak,:P
Pri RO 1 imaš  čist isto "malo lažje vaje poslušnosti, brez identifikacije predmeta in brez vaje naprej"  ;D pa še uvrstitev ti šteje  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #76 : 17 Maj 2007, 09:24:17
bo deteljica povedala ker ona tudi tako pse vodi oz. ima roko stran od boka v smislu "šofiranja" psa  8) ::)

V RO uporabljam roko na boku, ker je tako psu bolj jasno ali delamo na levi , ali na desni (že vadimo RO 4 namreč). Šofiranje pride izjemno prav, ker so vse vaje v vse smeri in dodatna vizualna povelja zadevo zelo olajšajo.
Mislim, da je po angleškem obedience programu obvezno, da imaš roko v boku.
Po FCI je zgotovo strogo prepovedano.Po IPO In BBH je tudi prepovedano. Zato kadar vodim FCI obedience , BBH ali IPO imam roke tako, da normalno "naravno" visijo oz rahlo gibajo ob telesu.
Ni pa to v nobeni povezavi z žogico- vsaj pri meni ne  ;). Psi me gledajo v oči oz v roko pri RO samo na določene gibe, ki so dodatno (ali edino) povelje.
Je pa nam vsem,ki vodimo Agility vodenje s telesom zelo domače, logično in ga z veseljem uporabljamo v vseh tipih vaj- ter nimamo pred tem niti najmanjših zadržkov  8) Nasprotno- vodnje samo z glasom se mi zdi nesmiselno in neživljensko.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


monti

  • Gost
Odgovori #77 : 17 Maj 2007, 09:35:40
Ni pa to v nobeni povezavi z žogico- vsaj pri meni ne  ;). Psi me gledajo v oči oz v roko pri RO samo na določene gibe, ki so dodatno (ali edino) povelje.
sem dve stvari rekel napačno skupaj  :-[ mislil sem pa da kakor pri klasiki v fazi učenja nekateri uporabljajo žogico lahlo roko na boku za določene vrste pozicijo - poziciji sta sicer drugi, pripomoček pa funkcionira na nek način podobno ... v povezavi sta torej principaa kis ta zadaj in ne tisto kar se potem dejansko vidi

Nasprotno- vodnje samo z glasom se mi zdi nesmiselno in neživljensko.
se zelo strinjam! AKC obedience ki ga najbolj poznam j e tu bolj življensji. A se tudi v Italiji recimo lahko tekmuje samo po FCI? a skandinavci delajo samo po FCI? A angleži pa potem tekmujejo samo med sabo  ??? ::)



Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #78 : 17 Maj 2007, 10:28:27
Aha, hvala. Torej ce tako pogledas imajo oni dvojna povelja ??? Pri njih je to dovoljeno, pri nas pa so ze takoj odbitki pik ::) Hihi, ni logike ::)


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #79 : 11 Junij 2007, 22:36:56
Monti a si mogoče tekmoval zdaj v Zagrebu iz obedienca?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #80 : 14 Junij 2007, 14:51:54
Če je Monti Slovenec,potem ni tekmoval, ker nismo imeli nobenega predstavnika  ;).

Predvidevam pa,da glede na njegovo veliko zanimanje za obedience zagotovo ni zamudil priložnosti za ogled evropskega prvenstva v neposredni bližini Slovenije in da bo naše barve ponosno in uspešno zastopal, ko bo to prvenstvo v kratkem pri nas v okviru evropske razstave  :)

Jaz sem gledala samo v soboto in sicer sem imela srečo, da sem videla tudi  Mawlch Capa  :o. Ostalih hvatov žal nisem videla  :(.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #81 : 12 December 2007, 12:10:12
Mogoče kdo ve, kje piše, kaj vse zajema najnižji obedience razred (FCI)? ???

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #82 : 12 December 2007, 13:03:46
Hm, jaz vem samo za eno stran v italijanscini :-[ ce se ti ne mudi zelo, ti jo lahko prevedem, samo pred prejsnjim tednom ne bo slo...

http://www.enci.it/documenti/obedience.php

battito animale


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #83 : 12 December 2007, 13:05:15
Mam čas do poletja. ;)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #84 : 12 December 2007, 14:56:57
Mogoče kdo ve, kje piše, kaj vse zajema najnižji obedience razred (FCI)? ???

Oj,

sem ti pravkar na mail poslala v slovenščino preveden pravilnik obediencea.

Lp, Ana



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #85 : 12 December 2007, 21:29:37
Hm, jaz vem samo za eno stran v italijanscini :-[ ce se ti ne mudi zelo, ti jo lahko prevedem, samo pred prejsnjim tednom ne bo slo...

http://www.enci.it/documenti/obedience.php

čist mimo..
Lilit :P :P Kako pa teče čas pri tebi? Nazaj? :P :P




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #86 : 05 Maj 2009, 10:16:43
En primer shapinga prinašanja kovinskega predmeta z 2 meseca starim mladičkom. Pri obediencu zna bit za nekare pse problem kovina, zato je priporočljivo,da mladička takoj navadimo na različne materiale.A ni luškan  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=YPQoUvu0I5w

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #87 : 05 Oktober 2009, 20:27:41
Sem se spomnila, da smo o tem že pisali. Pravilniki skopirani, sedaj potrebujem samo še ideje kako naučiti pošiljanje na točko in na kvadrat, prinašanje določenega predmeta in iskanje vodnikovega predmeta. Ostalo mislim, da bi moralo iti. Pa za iskanje vodnikovega predmeta imam že kar dobro idejo...


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #88 : 06 Oktober 2009, 08:30:14
Sem se spomnila, da smo o tem že pisali. Pravilniki skopirani, sedaj potrebujem samo še ideje kako naučiti pošiljanje na točko in na kvadrat, prinašanje določenega predmeta in iskanje vodnikovega predmeta. Ostalo mislim, da bi moralo iti. Pa za iskanje vodnikovega predmeta imam že kar dobro idejo...

Pošiljanje na točko in na kvadrat je čist enostavno, lažje kot vaja naprej, saj imaš target vedno tam  ;)
Mene je mal motilo edino to, da ponekod imajo točke drugačne kot vogale kvadrata ponekod so pa povsod stožci. To mi je potem nosilo pse  na stožec tudi v kvadratu- rešila sem z dodatnim targetom- da stožec ni target, ki sem ga posatvila ali na stožec ali v sredino.

Prinašanje določenega predmeta je tudi čisto enostavno- to je navadno detaširanje, kot pri reševalcih.
Za scent discrimination pa sem se mučila , potem prišla do raznih sistemov, samo se mi ni več dalo s tem ukravjat. Če hočeš imet to vajo dobro moraš delat že od mladička. Lažje gre pri psih,ki so sledili in nakazovali predmete - tvoj je ;). Ti kmalu pokapirajo v čem je stvar. Z ostalimi pa bi morala delat vso pot do nosnega dela od začetka in se mi kot rečeno ni ljubilo. Glavni problem je ,da moraš imet celo goro sterilnih predmetov,ki jih moraš po vsaki uporabi do nule razdišavit(kuhat, zračit sušit) in škatlo in orodje - cela organizacijaka drama. Predvsem, ker sem imela več psov je bilo tega ogromno, tako da te vaje z večino nisem dokončala.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #89 : 06 Oktober 2009, 10:17:31
Glede na to, da sem vajo naprej lani na novo naredila na targeting mislim, da s temi zadevami res ne bo veliko dela, za vajo iskanja vodnikovega predmeta je Maja na kliker.si ravno včeraj napisala sistem, ki bo pomoje deloval, detaširanja pa še nisem delala, pa vem, kdo mi ga bo lahko razložil  :) . Nekaj sem delala tudi s target matom, pa te zadeve črnuh res ekspresno dojema, tako, da bo pomoje šlo, samo ne smem vse naenkrat. Pozicije sem na blizu delala že ves čas, bom pa dodala ročna povelja, da bo šlo na daljavo lažje.

Pomoje pri predmetih za scent discrimination preveč kompliciraš. Greš k mizarju, ki ti jih naredi eno primerno količino (eno vrečo, vsaj 200 -300). Imaš jih torej en kup, ki se jih nikoli ne dotakneš z roko, ampak jih imaš skupaj, nekje, da imajo isti vonj, v eni plastični posodi recimo. Vsakič žrtvuješ enega, ki ga pač primeš. In ga po končanem delu shraniš drugam. Ko porabiš celo skupino vse prekuhaš. Ampak to je potem enkrat na par mesecev. Ker vsakič porabiš le enega, pomembno je le, da ima skupina enak vonj.