Polži

scythe · 17914

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
: 16 Maj 2007, 23:56:36
Pri nas imamo ob vsakem deževju invazijo polžev (tistih ta rdečih, rjavih in ne vem kakšnih še - ne unih s hišicami).  V tako hudem smislu, da ni koščka zemlje/trave, kamor bi lahko stopil in ne bi bilo polža. Najhuje je, seveda, ker uničujejo očetov mali vrtiček in seveda, ker rinejo tudi v pesjak, kjer se Astor nevede uleže na njih in potem imamo "prečudovito" zlepljeno dlako.  :-X Seveda se jih trudim sproti pobirati in odstranjevati iz okolice hiše, ampak nič ne zaleže. Odklanjam uporabo strupov, ker kakor vem so polžji strupi tudi smrtno nevarni psom. Zato me zanima, če pozna kdo učinkovito metodo odstranjevanja/odganjanja polžev, ki je hkrati tudi neškodljiva domačim ljubljenčkom? Kajti oče počasi izgublja živce in vse bolj zahteva uporabo strupov, jaz pa si ne upam reskirati, ker lahko Astor mimogrede kaj v usta pobere - četudi ga nadzorujem.  :'(

Poleg ročnega odstranjevanja, sem tudi že uporabljala sol (vendar brezveze, ker potem imamo cel vrt prekrit z slino in njihovimi ostanki, pa tudi ni dobro za samo zemljo) in lansko leto sem celo celo parcelo obrobila z apnom, kar je bilo tudi neučinkovito (mogoče je zadržalo polža ali dva).   :-\

Torej prosim z nasveti na plano.  :-[


Lp,
Mojca


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 17 Maj 2007, 00:10:23
Polže naj bi odganjal ognjič. Posej ga okrog vrta, pesjaka...pa še lepo izgleda....ne vem pa koliko je učinkovito.
lp


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #2 : 17 Maj 2007, 01:32:47
meni je ognjic dejasko pomagal. Preden sem ga posejala jih je bil ves jagodnjak poln, potem pa nic ... Drugace je meni simpaticna knjigica Biovrt (al nekaj podobnega - sem jo ravno vceraj posodila mami in ne morme pogledat) - vse kar sem preizkusila iz tam ven, je delovalo ...
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #3 : 17 Maj 2007, 08:08:46
Hmm...ognjič pravite?  :o Hvala Kast in Maja - bom probala. Zgubit nimam kaj.  ::)


Lp,
M


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #4 : 17 Maj 2007, 08:38:03
Ja, polži znajo biti prava nadloga!

A veš, da so to z zakonom zaščitene živali?!  :D
Me prav zanima, če kdo to upošteva.

Sem pa tudi jaz slišala, da ognjič deluje zelo učinkovito.  ;) (p.s. pa še v skladu z zakom bi bilo  :D)

lp, miša



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #5 : 17 Maj 2007, 08:55:55
A veš, da so to z zakonom zaščitene živali?!  :D
Me prav zanima, če kdo to upošteva.
Ja, sem ravnokar prebrala na enem vrtičkarskem forumu.  ::) In zaščiteni so celi ti ta rdeči lazarji....  :-\ No ja, saj z ognjičem jih mislim odgnati ne pobiti.  8)


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #6 : 17 Maj 2007, 08:59:04
Ja, pri nas so zaščiteni prav vsi mehkužci. OK, razumem da so zaščiteni tiski polži s hiškam, ki se jih tudi je (ker so jih ljudje full nabirali in prodajali), ne razumem pa tega, da so zaščiteni tudi ti, ta rdeči.



katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #7 : 17 Maj 2007, 09:23:11
Ena možnost je ARION, ni nevaren

http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/FFS/Sredstva/prikazi.asp?ID=23

ali pa FERAMOL, ki nis strup

http://www.fito-info.bf.uni-lj.si/FFS/Sredstva/prikazi.asp?ID=187

ali pa povsem domače

"PROTISTRUP":V pol literski kozarec posuj dve vrečkici pecilnega praška in pet velikih žlic sladkorja. Vse skupaj pomešaj in posuj tam, kjer imaš te polže.

DELOVANJE:Polži imajo radi pecilni prašek in sladkor, zato bodo to pojedli. Pecilni prašek bo v njihovem telesu vzhajal in zaradi tega bodo poginili

LP



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #8 : 17 Maj 2007, 09:29:21
Uau KatjaT!  :o Celo obstajajo strupi, ki niso strupeni za pse?  :o :o Nisem vedela.  :-[ Hvala!
Bomo najprej poizkusili biološko, potem pa še takole... Čeprav, preden bo ognjič zrasel bo tudi minilo nekaj časa...  :-\


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9 : 17 Maj 2007, 10:43:45
Kmetje so uporabljali tudi - sol, tobak (včasih si ga dobil v tobačni, zdaj pa ne vem) in zdrobljene črepije (te za psa niso glih fajn  ::)).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #10 : 17 Maj 2007, 16:38:23
Jao jao...dobro, da sem že včeraj odprla tole temo, ker fotr je danes spet imel "panični napad" zarad polžev in si je nabavil Mesurol. Hvalabogu za tele linke od Katje, ker sem prebrala, da se Mesurol lahko samo 2x letno uporabi na istem zemljišču.  ;D Mu moram to povedat kot še eden dodaten razlog za neuporabo (ker 1x ga je letos že raztresel). Žal ga ne prepriča, da lahko pes pogine - on pravi, da pes tega ne bo jedel.  >:( Jea rajt...  :-X


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #11 : 17 Maj 2007, 21:14:07
Zgago v vrtu sicer delajo tako veliki vrtni polži, vendar pa bolj od njih škodljivi rdeči polži – lazarji, ki nimajo hišice.

Rdeči polži imajo radi živo hrano: solato, kolerabice, liste rdeče pese…. Na pojedino se odpravijo predvsem takrat, ko je vlažno, kadar dežuje ali pa takrat, ko je zemlja sveža.

Da jih bo manj, je potrebno v vrtu ustvariti red. Najprej na gredici odstranimo vse kar daje polžem zatočišče v vročih in sončnih dneh - najraje se skrijejo v grmovju, v visoki travi in med kupom rastlinskih odpadkov. Če se polži pojavijo, pa priporočamo, da proti njim uporabite naravni limacid Bio plantella Arion. Sredstvo škoduje le polžem, ne pa tudi drugim živalim in ljudem, poleg tega je tudi prijazen za okolje.

Zrnca naravnega limacida Ariona polži obožzjejo sam ima zanje zelo dober vonj in okus. Sestavljena so iz železa, polži pa ga zaužijejo se zatečejo pod senco ter umrejo. Ob prvem pojavu polžev ob večernih urah sredstvo potresemo po površini: med vrste zelenjave, obkrožimo grede z zrnci ali pa zrnca posujemo okoli posameznih rastlin, katere so ogrožene. Zadoščalo bo že 5 g / m² oz. ena polna kavna žlička. V času pojavljanja polžev zadostuje, če na istem zemljišču postopek ponovimo do štirikrat v eni rastni dobi. Arion lahko uporabljamo na poljščinah, sadnem drevju, vinski trti in na vrtninah. Kadar opazimo, da zrnca izginejo, je potrebno natresti nova.




kopirano iz spletne strani rtv slo

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #12 : 17 Maj 2007, 21:47:36
Zdele malo gledam, kje bi lahko dobila Arion in Feramol.... pa mi ne gre ravno dobro.  :-[ Dobro, za Feramol piše, da v različnih cvetličarnih, semenarnah...itd, za Arion pa da tudi v navadnih trgovinah z živili.  ??? Ga je kdo zasledil tam slučajno? Moram namreč do jutri dopoldne stvari nabaviti, če ne mi oče zastrupi cel vrt.  :-X >:(


Lp,
M


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #13 : 17 Maj 2007, 22:15:33
Kakšna kmetijska zadruga? Mogoče. Sam ugibam, ker žal ne vem kje prodajajo  :-[



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #14 : 17 Maj 2007, 22:37:28
Kakšna kmetijska zadruga? Mogoče. Sam ugibam, ker žal ne vem kje prodajajo  :-[
Hja, to sem tudi jaz mislila, a v naši ne prodajajo. Sem kontaktirala Unichem glede Ariona (upam, da dobim jutri odgovor)... Za Feramol bom pa jutri malo naokoli poklicala. Semenarna Ljubljana najbrž nima nič od tega, glede na to, da na spletni strani promovirajo blagovno znamko Terminator X.  :-\
No ja, bom pa malo brskala po imeniku....  ::)
Hvala vseeno Katja - si mi že s samo informacijo o arionu in feramolu prihranila veliko mero živcev in strahu.  :-*


Lp,
Mojca


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #15 : 18 Maj 2007, 09:39:57
Če koga iz okolice Ljubljane zanima - Arion prodajajo v Rotar Eurogarden (Podsmreka -  1 minuto od avtocestnega izvoza Brezovica). Koliko stane in kako učinkovit je, pa še poročam.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #16 : 19 Maj 2007, 09:04:21
1:0 za nas!  :o
Potem je fotr na koncu domov prinesel Ferramol (ki stane 5€, če koga zanima) in na naših 250kvadratov stresel kar celo škatlico (ki je za 300kvadratov). Danes zjutraj sem našla vsega skupaj 20 polžev!  :o :o Kljub temu, da je prodajalec rekel, da ima Ferramol 50% učinkovitost, se je pri nas zaenkrat izjemno izkazal. Jaz pa zadovoljna kot sto vragov.  8) ::)

Še enkrat hvala KatjaT!  :-* :)


Lp,
Mojca


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #17 : 19 Maj 2007, 20:06:47
No sam da je prav prišlo :)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #18 : 19 Maj 2007, 22:07:02
Pomaga pa tut sol  :P Moja babica jih je s soljo odganjala  ::)



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #19 : 20 Maj 2007, 12:06:47
Pomaga pa tut sol  :P Moja babica jih je s soljo odganjala  ::)
Če sol potreseš na polže - poginejo in za seboj pustijo lepljive, sluzaste posmrtne ostanke. Pri številu polžev na našem vrtu (ni bilo 20 kvadratnih centimetrov brez polža) ti posmrtni ostanki izgledajo grozno, ker je celoten vrt prekrit z njimi. Pa tudi sama sol (v pretiranih količinah) ni dobra za zemljo. Zato sem potrebovala alternativo. ;)


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #20 : 26 Junij 2007, 12:55:30
Morda malo smešen način a zelo ekološki in naraven- kupite si račko/e!!
To seveda niso race za zakol (kakšno meso pa bi to biloi) to je posebna vrsta rac, ki se hrani z polži. Prijateljica je kupila te račke, ampak jih je pes poklal  :(
Tako da ne vem, če je to unčinkovito ampak dokler so še račke mlade, ne jedo polžev. Ampak jaz sem razmišljala tudi v tej smeri, ok dobro, pol več ni polžev... ampak se mi zdi da tudi solate več ne  ;D
Drugače pa račke niso zahtevne, so luškane in poceni =)
Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 26 Junij 2007, 13:37:22
Race so polžja smrt. Požrejo vse, tiste s hišicami in nagce, malo večje race jih pojedo nagnusno veliko. Jajca takih rac so odlična, meso pa tudi (preiskušeno). Moraš pa imeti vsaj eno banjco vode, sicer niso srečne, pa kakšno hišico za spat rabijo in pa seveda ograjo, če ne bodo trebile polže in solato tudi sosedom. Še opozorilo: zlasti račke, ki še rastejo požrejo izredno veliko in požev hitro zmanjka. Potem jim je treba hrano kupovati, ali pa bodo bolj opustošile vrt kot polži. In kakcev naredijo količini pojedene hrane primerno veliko. Če imajo dovolj boljše hrane, na vrtu skoraj ne naredijo škode. Vsaj moje jo niso, je pa verjetno odvisno tudi od vrste.


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #22 : 26 Junij 2007, 13:39:21
Torej očitno to odpade =D
Lp


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #23 : 26 Junij 2007, 13:48:04
Torej Ferramol ni škodljiv za psa, ampak uniči polže? Ker pri nas jih je ob deževju toliko, da ne veš kam bi stopil. Pravi raj za našo Nalo, ki jih veselo poje  :-\ Mi smo jih ročno odstranjevali, samo to je skoraj nemogoče, ker jih je toliko, da lahko cel dan samo to delaš.



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #24 : 26 Junij 2007, 13:59:31
Hja, bili smo že na tem, da dobimo 2 rački (celo imena so bila izbrana  ;D in pripravljen bazencek/ribnik + hiska), ampak so si starši nato premislili zaradi količine "kakcev"  ::) Sedaj, ko je (bilo) sušno obdobje je polžev znantno manj. Ferramol je učinkoval tam recimo 50%, ampak samo za par dni.  :-\ Tako da jaz še vedno navijam za račke, ampak se mami preveč boji za svojo travo (da ne bi ratal vrt poln blata in iztrebkov).


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #25 : 26 Junij 2007, 14:36:37
Obstaja tudi najbolj preprost način- naša soseda vzame vedro in "špohtl", se  sprehodi in polže enostavno ročno pobere.
Zadnjič jih je bilo poln 20 l ajmarček- nagnusno- ne me vprašat kako jih potem dokrajči,ker mi je žepogled od daleč na tisti ajmar pognal želodec proti ustom.
Nekoč smo pobirali tudi koloradarje s kormpirja in vse take akcije so zelo učinkovite in nestrupene.
Ta z raco pa ni slaba- btw , mislim,da so ježi tudi zelo dobri čistilci.
Mi si na morju ujamemo kakšnega in ga damo na vrt za kakšen dan (je ograja taka, da ven sam ne more), pa vso golazen  počisti- potem ga vrnemo nazaj.
Jaz 100 % zagovarjam vse nekemične metode!

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 26 Junij 2007, 14:55:29
Mogoče pa dela iz njih sirup za želodec?
saj veš - plast polžev brez hišce, najboljši so rdeči, plast cukra...do vrha kozarca, zapreš in postaviš na sonce. Tiste s hišco pa lje mogoče porabil za rižoto.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #27 : 26 Junij 2007, 15:28:49
Ne, tiste s hišico kar pusti ker jih ni dosti , pa še bolj so simpatični  :D. Bili so sami rdeči, nagnusni, lazar tip  :-X.
Ne smem pomislit na tisti prizor  :-X

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 26 Junij 2007, 15:39:52
A si lahko predstavljaš, ko sem še v šolo hodila je naš sosed našel prvega rdečega polža. Zdel se mu je tako imeniten, da  je čisto nežno in pazljivo prinesel v roki to čudo pokazat. Vsa ulica je hodila gledat imenitnega polža...
Moja pokojna tetica jih je pa par let po tistem, ko so se ravno prav namnožili, da so postali  škodljivi v en tak nepozabno nagnusen plav lonček nabirala - notri v lončku je imela sol pomešano z žaganjem, nesrečne polže je dala v pisker, jih s eno sluzasto palčko mešala med sol, eni so se že topili, drugi so še malo lezli okoli. Nepozabno nagnusno.
In potem, ko tetice že dolgo ni bilo več, sem tisti piskrček, ki je bil videti kot nov, podarila moji sestri, ki se mi je ravno nekaj zamerila. Ga je imela za mleko gret.


Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 26 Junij 2007, 15:46:55
In potem, ko tetice že dolgo ni bilo več, sem tisti piskrček, ki je bil videti kot nov, podarila moji sestri, ki se mi je ravno nekaj zamerila. Ga je imela za mleko gret.
Omg, you must be joking  :o Hahaha grozno ogabna zadeva.