Maremsko-ambruški ovčar [Maremma and Abruzzes Sheepdog]

kala,runo,bella · 31768

kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

No pa da predstavimo še to pasmo  ;)

SPLOŠNI VIDEZ
Skladno grajen pes, z ravnim hrbtom, podolgovatim in širokim križcem, ledja ima rahlo vzbočena, trebuh je nekoliko pritegnjen. Njegova glava spominja na glavo belega medveda. Majhna uhlja imata obliko črke V, oči so mandljaste. Dlaka je obilna, srednje dolga in ostra. Na nogah in repu je rahlo valovita. Je bele barve, dovoljeni pa so tudi odtenki slonokoščene, lomonove in bledo oranžne.

ZGODOVINA
Italijanska kinološka zveza ENCI je leta 1958 priznala pasmo pod imenom maremsko-ambruški ovčar.

ZNAČAJ
Je miren, po navadi tih pes, zadržan do tujcev in izvrsten čuvaj. Prijazen do otrok, le-te čuva kot jagenčke v svoji čredi.

ŽIVLJENSKO OKOLJE
Ni primiren za v stanovanje, saj najraje živi na prostem. POtrebuje veliko prostora.

PLEČNA VIŠINA
pes : 65-73 cm
psica : 60-68 cm

IDEALNA TEŽA
pes : 35-45 kg
psica : 30-40 kg

UPORABA : čuvaj, pastirski pes

VZREJNA DRŽAVA : Italija

No pa da še malo opišem kako jaz živim s takim psom.
 
Ne bom trdila da je je moja psička tipičen predstavnik te pasme, saj je nerodovniška.
Do 3 let je bila Bella precej otročja, za čuvanje ovc ji ni bilo mar, pri treh letih pa se je vse obrnilo. Zelo nerada jih zapušča, kadar gredo ovce na pašo jih vedno spremlja, ko pridejo do hleva tujci najprej spravi vse ovce v hlev, šele nato se gre razburjat in prevohat kdo je prišel :o. Do tujcev je zelo nezaupljiva, ko pa človeka spozna ga ne bo nikoli pozabila in se ga bo razveselila tudi če ga bo videla šele po nekaj letih.
Do drugih živali je zelo prijazna, mačke obožuje, še bolj pa obožuje Kalo, Runota in Sabo, drugim psom najprej pove kje je njihovo mesto nato pa se z njimi igra.
No pa še nekaj njenih slikic

uživa na velikem travniku

malo poziranja ne škodi


prihajam


ni me

prijateljski klepet


To bo za enkrat vse

Lepo se imejte in uživajte

Lp
Ana

+1


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

No pa še nekaj slikic moje Bellisime ;)


pa še ena  :o


Lp
Ana


Corky

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 0
Oj!

Vidim da je moja kuzika dobila svoj opis, a je se kdo na pesjanarju, ki ima to pasmo? Ker kolikor poznam Bello mi je full dobra psicka in me zanima kaksne izkusnje imajo drugi s to pasmo?

Lp
Jelena









"freedom is just another word for nothing else to lose!"

http://corina.moj-album.com


Corky

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 0
Oj!

Moj medo









Lp
Jelena

"freedom is just another word for nothing else to lose!"

http://corina.moj-album.com


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Oj!

Kok je lepa! Koliko pa je stara? In iz kje si jo dobila?

Pa taka je kot en zeloo vesel smeško (saj seveda je)  ;D

lp Maja



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

Ja na tisti taprvi sliki je res ko en medo :D, na tej sliki se tud vidi kako je vesela osebe (Jelene) ki jo v bistvu ni videla skoraj dve leti :o

Lp
Ana


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

Maya hvala, ja res je en moj smeško  :-*
Oktobra bo imela 5 let, iskat pa smo jo šli v Kočevje, k gospodu, ki ima sam 5 predstavnikov te pasme in 3 kraševce pa še enega psa, ukvarja pa se z ovčerejo, zato ima te pse za čuvanje čred.


Lp
Ana


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

No pa nekaj novih slikic moje pasje lepotičke, danes mi jo je celo uspelo slikati z ovčkami, v bistvu ne leži čisto pri njih ampak bolj oddaljeno, pa tudi slikano je bolj od daleč, bom poskusila drugič jo slikat bliže




a tukaj prav res ni dobenega ki bi tudi imel to pasmo  ???

Lp
Ana


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Oj!

Kok je luštna tale Bella ... Semi zdi, da tuki blizu nas imajo eni tasga kužona....je pa samec

lp Maja



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Aho!

Ooo, a res, a ga lahko enkrat ob priliki poslikaš, prosim :-*

p.s pa hvala za pohvale

Lp
Ana


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #10 : 13 Junij 2007, 21:11:54
Ja ga bom ob priliki, ko bomo šli tja na sprehod. Sam nevem a je ta pasma  ??? . Po slikah Belle se mi zdi, da je  ::) .  Sam, da nisem kaj zamešala... Pa tak je zlo prijazen, pa ubogljiv  8)

lp Maja



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 13 Junij 2007, 21:14:50
Aho!

No saj ko bojo slikce bom vedela a je to ta pasma ali ne ;)

Lp
Ana


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #12 : 13 Junij 2007, 21:50:10
Kala,Runo,Bella - Bella je zelo lepa in prisrčna psička... je taka kot polarni medvedek... :)

Moram pa priznati, da prvič slišim za to pasmo... sem pa vesela, da sem jo spoznala. Lepi psi. 8)

Ana, ti pa čim več slikic Belle limaj v temo... teh smo vedno veseli! ;)

Lp
Tina



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 14 Junij 2007, 08:08:31
Aho!

Taj hvala za pohvale. To da je nepoznana pasma pa jaz kar dobro občutim na lastni koži, ko mi gostje govorijo kakega lepega zlatega prinašalca imam ::)

Slikice bodo mogoče še danes kakšna če mi ne bo fotič nagajal, jo bom probala v njeni delovni pozi malo bližje ujeti ;)

Lp
Ana


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 14 Junij 2007, 19:56:36
Ful je lepa tale tvoja medvedka...   :o :P
se mi pa zdi da imajo v naši vasi eni tud tako, pa ravno tako pase oz. pazi ovce, jo bom probala poslikat, ampak je čist ista kot tvoja, sam da tale z moje vasi je boga, ki jo je oslica udarla pa ji sesula kolke  :'( , tako da jo zdaj majo stalno po operacijah...
si ji izbrala pa super ime, čist tapravo zanjo!  :-*



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 14 Junij 2007, 20:04:49
Aho!

Babsy_ka hvala za pohvale  :-*
Boga kužika, slikic bom pa zelo vesela, da ne bom samo jaz limala slikic gor, s kje pa si ti

Lp
Ana


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 14 Junij 2007, 20:30:16
Se bom potrudla jih nalimat! A se še spomnite une afere s posiljevanjem ovc?  >:( >:( >:( >:(
Iz senožeč sem...mogoče veš vsaj približno?!



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 14 Junij 2007, 20:56:39
Aho!

Še se spomnin te afere še predobro >:( >:(

Iz katerih Senožeč  pa ?

Lp
Ana


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 14 Junij 2007, 21:04:50
točno iz teh, kjer je bla ta afera! sicer pa če se pelješ proti morju, je to približno 65 km iz ljubljane in takoj po Postojni!



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 14 Junij 2007, 21:11:35
Aho!

No pol pa vem, sam nisem bla sigurna ker poznam več senožeč, sem se že vozila mimo  ;)

Lp
Ana


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 14 Junij 2007, 21:17:11
Joj, oprosti, ker nisem bla bolj jasna!  :-[
A vi svojo psičko uporabljate kot pastirja al je to bolj za njen hobij?



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 14 Junij 2007, 21:31:05
Aho!

Ni panike ;)

Bella je bila namenjena za čuvanje ovc ko so v hleva ali njihovi okolici, prej smo 12 let imeli kuvaza, ampak je ta pes za tujce precej oster, za družinske člane je bil prava ovca, ko smo ga dobili sem bila stara 6 let in sva skupaj počela vse bil je moj varuh partner pri igri, za tujce pa je bil precej oster. Zato smo pa njegovi smrti iskali psa ki mu je vizualno zelo podoben ampak karakterno bolj prijazen do tujcev.
In tako je k nam prišla Bella, to tujcev precej nezaupljiva, ampak nobenemu nič noče, dokler oseba ne vstopi v hlev, ko prestopi prag hleva ga ne izpusti več ven, bo se crkljala pri njemu, a ven ga ne bo izpustila.
Zelo velikokrat pa gre sedaj z ovcami tudi na pašnike, tam je 3 do 5 ur, da se prepriča da niso ogrožene, nato se vrne domov  čuvat hlev in vdano čaka da pridejo njene ovčke domov. Seveda takrat izkoristimo čas za skupno igranje in crkljanje.

Lp
Ana


babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 14 Junij 2007, 21:57:20
Ko tole berem o tvoji psički, se spomnim na psičko ki smo jo mi imeli za čuvanje ovc, kolkr se spomnim je bila ful podobna tvoji Belli, ampak takrat sem bila stara šele pet let, tako da je moj spomin bolj tako!
se pa spomnim, da je bila ful močna in je enkrat celo volka ubila ko je ta napadel ovce, ampak je bla tud sama ful poškodovana takrat, pa ful je bla zaščitniška do mene, enkrat me je celo zvlekla s sabo v kučo, tako da sm svojo popoldansko rundo spanja bla kr v njeni kuči!
škoda, da se nihče ne spomne ktere pasme je bila, oče ve samo to da jo je šel iskat v Italijo! Mogoče pa najdem njen rodovnik kje...
Tvoji Belli pa veliko  :-* :-*



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #23 : 14 Junij 2007, 22:33:48
Ana, Bella ima res pravo ime zanjo! Res je bellisima!  :-*

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #24 : 15 Junij 2007, 05:39:44
Res luštna pesjanka :D


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 15 Junij 2007, 09:59:31
Aho!

Babsy_ka zanimivo to z vašim psom, lahko da je bila iste pame ali pa kuvaz ali slovaški čuvač ker so si zelo podobni ( vizuelno), samo karakter imajo vsak drugačen.
Bella ti vrača koš pasjih  :-* zate in za tvojega pesjanka

Majchy, Aska hvala :-*  :-*


Lp
Ana


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #26 : 15 Junij 2007, 10:19:14
Mislim,da se okoli naših blokov sprehajajo trije taki.Vsi žekar precej stari. Bilo je eno leglo pred leti in dva mladiča sta ostala vzrediteljici in jih je potem čez nekaj let šele uspela prodat ali poklonit? Kaj vem? nismo govorili, samo videvam še vse tri naokoli samo ne več vse z isto familjo.
Presentljivo so socialni in umirjeni za pastirski tip psa- vsaj tile"naši". Res nikoli ni z nobenim niti najmanjšega problema.
Drugače ne poznam tipčnih značajskih karakteristik pasme.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 15 Junij 2007, 11:30:26
Aho!

Deteljica imaš mogoče kako njihovo slikco.
Karakter te pasme je precej bolj umirjen kot pri drugih dveh sorodnih pasmih ( kuvaz in čuvač), seveda kadar ne čuvajo, takrat znajo biti ostri ampak še vedno umirjeni, vedno počakajo na lastnikov ukaz, naprimer naš kuvaz Ringo, je najprej ugriznil in nato držal človeka ki je ugriznil v šahu in čakal da smo mu rekli fuj, takrat je spustil ampak je bil še zmeraj pozoren nanj. Bella je pa čist druga, renči na osebo ki stopi v hlev in čaka da pridemo do nje in  ji rečemo da lahko osebo pusti da gre ven.
Še vedno pa je naprimer Ringo par oseb vzel za svoje, in tisti so lahko delali v hlevu in z ovcami kar so hoteli, Bella pa je do vseh ki jih ne pozna dobro zelo nazaupljiva.
Je pa imel Ringo tudi nekaj oseb ki jih enostavno ni mogel videti in te bi žive pojedel. Enkrat je prišel k nam gospod ki ga je Ringo poznal in ga je imel rad, nato pa je ta gospod vprašal če lahko napolni v čutaro vodo, seveda smo mu rekli da naj kar natoči notri pri šanku, Ringo ga je spremljal, ven pa ga ni več spustil.In ker je ta gospod po Ringotovem mnenju vodo ukradel ni bil več dobrodošel pri nas, kadar je prišel je že na parkirišču vpil kje imamo psa, in če ga je Ringo slišal, je totalno pobesnel. Zanj je bil tat.
Kako pa bi Bella reagirala na tako situacijo pa nimam pojma.

uf sem se razpisala
Lp
Ana


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #28 : 15 Junij 2007, 11:54:52
žal še svoijih psov ne slikam,kaj šele tiste okol blokov  :-[. Zgledajo podobno kot tvoja. So zelo veliki , volneno bele barve (ne snežno bele ) in zdi se mi,da ima en rumenkasto liso za ušesom (a to sme postandardu?). Po konstituciji so bolj ozki žez prsi kot sorodni pasmami, so pa prsi zelo globoke. Šape so močne, vseeno delujejo psi bolj tekaško, športno manj nabildano kot drugi pastirci.Premikajo se počai ampak elastično. Tako na prvi pogled pomisliš da so kakšnega borzoj akdaj v zgodovini uporabili za poživitev krvi. Čeprav spošn vtis je vsekakor jasno spominja na kuvaša in pirenejskega pastirskega psa in te tipe.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 15 Junij 2007, 13:11:16

Aho!

Ne se sekirat, samo tako sem vprašala če imaš mogoče kakšno ;)
Dovoljene barve pri maremsko ambruškemu ovčarju so tudi limonine barve in bledo oranžne, tako da čist možno.
Bom pa poskusla dobiti kako fajno sliko od Ringota za primerjavo med Bello in Ringotom.

Lp
Ana