Kako postaneš inštruktor v Kinološkem društvu

Gost · 21277

malena3

  • Gost
Jaz sem pa odprla temo in sicer me zanima, po kakem principu sprejemajo inštruktorje v kinološka društva?

Posebej me zanima za pasje urice in malo šolo, kjer je pes v razvoju in samem začetku očenja in velikokrat napačno šolanje prinese katastrofalne posledice.



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #1 : 12 Junij 2007, 13:05:18
Kakor vem - najprej moraš opraviti tečaj oz. izpit za inštruktorja. Le-tega lahko opraviš na pobudo KD-ja ali pa tudi na lastno pest. V slednjem primeru je seveda v celoti samoplačniško, drugače pa po dogovoru s tvojim KDjem. Obvezno je tudi asistiranje pri dejanskih tečajih (samo to ne vem ali pred izpitom ali po izpitu) za neko določeno dobo.

Po kakšnem principu pa dejansko KDji sprejemajo inštruktorje je čisto odvisno od posameznega kd-ja. Če te neko kd prijavi oz. povabi k izobraževanju za inštruktorja, potem najbrž pričakujejo, da boš svojo "kariero" nadaljeval pri njih. Če vse to delaš na lastno pest, potem moraš pa sam hoditi od kdja do kdja in spraševati, če te potrebujejo oz. vzamejo.

No, to je kakor imam jaz v spominu. Ziher pa je kje na forumu kdo, ki je dejansko inštruktor in ve bolj točno kako in kaj zadeve stojijo. ;)


Lp,
M


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2 : 12 Junij 2007, 13:11:10
No, to je kakor imam jaz v spominu.
Pravilno imaš to v spominu :)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 12 Junij 2007, 13:42:18
Brez da te društvo pošlje ne moreš na seminar, ker moraš imeti žig društva. Poleg tega mora biti " kandidat" aktiven v društvu, mora imeti najmanj opravljen B-bh s svojim psom - to govorim za vodjo skupine osnovnega šolanja.
Potem mora hoditi na seminarje na koncu ima pisni in praktičen preizkus.

Največji problem, ki ga jaz vidim je ta, da imajo igralne urice in malo šolo kadri, ki le to niso in so ponavadi začetniki, saj za te tečaje ni predpisane licence.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


malena3

  • Gost
Odgovori #4 : 12 Junij 2007, 13:47:40
Tako je simi, pri OŠ še nisem slišala toliko kritik kot sem jih čez učenje v mali šoli ali pasjih uricah.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 12 Junij 2007, 14:00:04
Ravno to je problem ker so v njem kadri, ki šele začenjajo. Načeloma bi morali igralne urice in malo šolo vodid najbolj usposobljen kader. Kar kar takrat zafrkneš zel otežko popraviš.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #6 : 12 Junij 2007, 14:17:24
malena3, preden obtožuješ kogarkoli, se DOBRO prepričaj, kakšne izpite ima narejene, KAJ je s svojim psom dosegel ter koliko IZKUŠENJ na področju šolanja ima. Da ne boš potem slučajno preveč razočarana na koncu ::)
In če ti nek inštruktor ne ustreza, pojdi v drugo društvo... nihče te ne sili, da si tam, kjer nočeš biti...
In še nekaj, če se ti z nekom ne strinjaš, še ne pomeni, da je inštruktor slab  ???



malena3

  • Gost
Odgovori #7 : 12 Junij 2007, 14:19:26
Dog4ever, a si kje iz mojega napisanega razbrala, da gre za moj primer?

Jaz sem govorila na splošno ;)



malena3

  • Gost
Odgovori #8 : 12 Junij 2007, 14:35:27
No pa da ne bo dog4ever spet v luft skočila,malo zamenjam temo,po brskanju na internetu že pred časom sem opazila veliko družin, ki v bistvu doma drži po 5-6 psov enake pasme in se v bistvu cela družina ukvarja z učenjem te pasme in nudi tudi neko vrsto šolanje.

Tega pa nisem tukaj pri nas zasledila veliko. Kaj pa mislite o takem načinu?



malena3

  • Gost
Odgovori #9 : 14 Junij 2007, 11:44:40
Ok, kratko in jedernato...kje se znanka lahko pozanima o tečajih za vodjo tečaja male šole? Samoplačniško ni noben problem.

In podvprašanje..je možno se izobražiti za vodenje samo ene pasme?



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #10 : 14 Junij 2007, 11:51:24
Šolanje za vodjo male šole obljubljalo na KZS že več kot eno leto ::) pa ni še nič :P

In izobraževanja se ponavadi izvajajo spomladi. Tako da naj bo spomladi pozorna na to.




kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #11 : 14 Junij 2007, 11:55:40
Pogoj za sodelovanje na usposabljanju za inštruktorje je članstvo v enem od kinoloških društev, ki je član Kinološke zveze Slovenije. Kandidat se prijavi prek kinološkega društva, kjer je dejaven in kjer si nabira izkušnje. Prijavnico mora potrditi kinološko društvo s svojim žigom in podpisom odgovorne osebe.

Informacije so dostopne v kinoloških društvih ali pri Komisiji za šolanje Kinološke zveze Slovenije.

Pogoj, da se kandidat udeleži izobraževanje je, da ima s svojim psom opravljen vsaj B-Bh izpit in da že ima izkušnje z delom v kinološkem društvu. Te izkušnje so zelo pomembne, saj se prav tam kandidat največ nauči od že licenciranih inštruktorjev. Seveda je pomemben tudi seminar oz. usposabljanje, toda najbolj dragocene so izkušnje iz terena.

Izobraževanje za eno samo pasmo ne obstaja in tudi ni smiselno.





simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 14 Junij 2007, 12:02:29
Ok, kratko in jedernato...kje se znanka lahko pozanima o tečajih za vodjo tečaja male šole? Samoplačniško ni noben problem.

In podvprašanje..je možno se izobražiti za vodenje samo ene pasme?

Inštrukotr mora vedeti še vse kaj drugega kot specifiko ene pasme.
Biti inštrukotr ne pomeni, da si inštruktor, če si se naučil kako psa ne glede na pasmo naučiš določenih vaj.
Inštrukotr mora kar nekaj vedeti o psihologiji pod prvo človeka, ker najprej dela s človekom in šele potem s psom. No tukaj je en ogormen minus seminarjev, ker ni prav nič povdarka na tem in so društva prepuščena na kader, ki ga imajo in je od kadra do kadra odvisno kako zna komunicirat z ljudmi.

Glede izobraževanja kadra, ki bi vodil malo šolo je pa malo večji problem v tem, da je potrebno najprej postavit standarde kaj naj mala šola obsega in kaj naj bi se v njej učili.

Nekatera društva imajo na koncu male šole pse, ki so pripravljeni na izpit, nekatera društva pa delajo predvsem na socializaciji in na urbanem okolju. Kaj je bolje in kaj ne je stvar društva in tega koliko se da kadru hodit v urbano okolje in koliko ne.

Tako da je ogromno stvari še nedorečenih in odprtih.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


malena3

  • Gost
Odgovori #13 : 14 Junij 2007, 12:03:29
Hvala vsem na odgovorih.



malena3

  • Gost
Odgovori #14 : 14 Junij 2007, 12:05:30
Kaj pa glede naziva kinolog?

Sem brala nekje, da moraš kot nor skakakti od seminarjev po državi in tujini in da moraš biti speciliziran za eno področje; npr veterinar, sodnik...je to res?



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 14 Junij 2007, 12:19:43
Mogoče kdo ve koliko stane šolanje za inštruktorja?

lp



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 14 Junij 2007, 12:33:21
Vsi seminarji + izpit okoli bivših 60 jurčkov

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


rooxye

  • *
    • Prispevkov: 291
    • Točke: 0
  • I love dogs more than you do.
Odgovori #17 : 07 Januar 2013, 10:48:26
Sicer so vsi odgovori že zapisani, vendar je le minilo že šest let od zadnjega odgovora, zato torej vprašam še enkrat.

Se je od leta 2007 karkoli spremenilo?
In pa zanima me še starostna omejitev - predvidevam, da kot povsod 18 let in nič višja?

http://ilovedogsmorethanyoudo.tumblr.com/

Progressive Reinforcement Dog Training
Founded in science, ruled by ethics.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 14 Januar 2013, 18:06:40
Ja, se je, in sicer, da so pogoji poostreni na pogoje, zapisane v pravilniku o strokovnem delu. Pri prejšnjji pridobitvi licenc so bili v veljavi znižani pogoji, se pravi, da je bilo za vodjo osnovnega šolanja dovolj, da imaš B-BH.

Za vodjo osnovne vrste začetnega tečaja športnih psov :
a.) Izšolati vsaj enega psa in z njim uspešno opraviti preizkus znanja (izpit B-BH) predpisane uporabnostne smeri za posamezno pasmo oziroma vrsto dela,
b.) Obiskovati ustrezen seminar, ki ga je organizirala KZS po predpisanem programu in zajema poznavanje teoretičnega in praktičnega dela pouka v začetnem tečaju šolanja psov,
c.) Opraviti preizkus znanja pred komisijo za izobraževanje in izpite pri KZS

Pogoji za pridobitev naziva : vodja  osnovnega tečaja šolanja športnih psov:
a.) Izšolati vsaj enega psa do višjega izpita 1. stopnje,
b.) Da je najmanj eno leto delal kot pomočnik vodje osnovnega tečaja
c.) Obiskovati ustrezen seminar, ki ga je organizirala KZS
d.) Opraviti preizkus znanja pred komisijo za izobraževanje in izpite pri KZS

So pa pogoji za pridobitev inštruktorskega naziva po posameznih društvih različni. Ponekod je že dovolj, da izraziš željo, da bi rad bil inštruktor, pri nas pa imamo recimo pogoje, ki so strožji od PSD-ja, kar je realno gledano edino pravilno.

Polnoletnost je eden od pogojev, meni osebno se zdi to prenizka meja.