ANKETA!

ninci · 21624

Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 19 Junij 2007, 22:04:46
Hvala Kala, runo, bella in lorry ;D

Lp, Nuša


Ch

  • *
    • Prispevkov: 246
    • Točke: 2
Odgovori #31 : 19 Junij 2007, 22:29:51
Rešeno in poslano.



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 20 Junij 2007, 08:58:49
Hvala Ch,

lp

Lp, Nuša


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #33 : 20 Junij 2007, 09:13:34
Tako. Tudi jaz sem rešila anketo, čeprav so trditve za pse včasih popolnoma neustrezne. Ne vem ali je bila anketa mišljena za ljudi in nato prirejena za pse. Primeri:
Je nagnjen k neredu  Ja, če mu dovoljiš. In ne, če mu ne dovoljiš.
Ima prefinjen okus  Za kaj? cigarete, parfum, ovratnice, povodce? Briga psa za stvari.
Je svojeglav, težko mu je ugoditi  Lepo vas prosim, a sem jaz zato na svetu, da bom ugodila psu?!




jaz pa nisem imel as temi odgovori težav.
seveda psu z vzgojo in šolanjem preoblikuješ vedenje  tako,da tebi ustreza.
vse eno jaz za moje točno vem kakšna so njegova naravna nagnjena.
Prav nered npr v smislu pospravljanja je re stežko pri psih opazit, ampak vidi pa se nagnjene k sistematiki . Eni psi so sitematični- s pravi = podobno redoljubni.Tako navadno stremijo k perfekcionizmu tudi sami in so odlični tekmovalni psi, redko naredijo napako,čeprav lahko težavni za šolanje.
To opaziš pri vseh stvareh,ki jih počne- npr ko ga pošlješ v preiskavo, ko sam kaj išče, pri učenju koliko ga moti nesistematičnost oz nered  s strani vodnika, kako se spravi jest hrano (eni kar vse povprek , eni si ogledajo in sistematično začnejo pri robu, zložijo na rob kaj kar bo za kasneje, takoj pojejo vse kar morebiti pade na tla ), kako se odpravlja k počitku (eni se kar vržejo ,eni "pospravijo" prej in zlepa nisozadovoljni s postavitvijo dekice itd).
Prefinjen okus pa je sploh enostavno opazit- tako pri hrani kot pri vedenju na splošno. Prefinjen pes je navadno malo izbirčen, tudi če je lačen. Pri priboljških se sploh zmišljuje. Pogosto noče čez umazano lužo ali se uležt v blato (sej ga potem naučiš , ampak vedno mu je malogabno). Pri tečajih ptičarjev npr nerad prijemlje divjačino,ki je pokodovana in prežvečena od prej  ;), kaže očiten gnus ob nekaterih vonjavah .....

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #34 : 20 Junij 2007, 09:33:49
Deteljica .... stvar je samo v tem koliko si pripravljen preučevati svojega psa ne? :D

Kakorkoli... veliko lastnosti je možno razbrati skozi čas ... zato verjamem da tisti ki imate še mlade pse, težko odgovorite na vsa ta vprašanja.

BTW, jaz sem tudi malo odgovarjal, pa priznam da določena vprašanja res niso ravno enostavna.

Lp, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #35 : 20 Junij 2007, 11:53:05
Ah, s prefinjenim okusom res ni problemov. Fini psi se spakujejo pri hrani, če že pri drugem ne. Prav tako fini psi pazijo da se ne umažejo in da se boh ne daj ne bi zmočili. Je ni sile, ki bi ga pripravila, da bi se v dežju usedel v mokro travo ali da bi v lužo pomočil prstek. ne bo hotel prijeti igračke, če jo je imel v gobcu prej drug pes, naredil bo celo sceno, če mu natakneš ovratnico od drugega psa. Da o tem, kako se spakujejo pri pitni  vodi niti ne govorim.

Da je pes hladen in vzvišen se seveda vidi na prvi pogled, zelo izrazite arogantneže se da recimo najti med hrti, pa med polarci jih je tudi precej.

Kar se pa tiče nagnjenosti k neredu... Eni psi so tako picajzlasti, da so že podobni Monku iz nadaljevanke. Če ne gre vse po ustaljenem urniku so čisto nesrečni. Poznam primer, ko psica zjutraj ni hotela na sprehod, ker je lastnica obula čevlje, ki jih ima sicer samo za zvečer. (ko je nataknila prave čevlje je bilo vse v redu) Taista psica ni jedla, če je bila posoda na napačnem mestu ali če je lastnica zamudila z obrokom za več kot pet minut. Spala je v svoji posteljici, vendar samo, če je lastnica prej poskrbela, da je bila dekca lepo poravnana (če ne je nekaj časa stala in čakala, če ni bilo nič, je šla spat na lepo postlano posteljo od lastnice) In ja celo pospravljala je, vse kar je imela zanimivega je nosila na točno določeno mesto pri svoji postelji.
Precej je seveda odvisno od lastnika, ampak samo nagnjenost se da opaziti.





Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 20 Junij 2007, 12:26:43
Se strinjam z vami, da je svojega psa potrebno dobro poznati (opazovati).
Bi bilo pa verjetno prihodnjič pametno zraven malo bolj "dvoumnih" postavk, podati kratko razlago ??? da ne bi prihajalo do različnih (ali nepravilnih) interpretacij postavk. Na to težavo ob začetku raziskave namreč nisem pomislila :-\

Lp, Nuša


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #37 : 20 Junij 2007, 12:34:24
Če ne kompliciraš preveč nimaš z odgovori nobenih težav. Sem pa tudi jaz reševala za najstarejšega psa, ker se mi je zdelo tako najbolj smiselno in zanj sem na te odgovore odgovorila brez problema. Če bi odgovarjala za tamalo zver, ki je pri meni mesec in pol pa bi imela več problemov.

Lp nina



mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #38 : 21 Junij 2007, 07:45:06
Bi bilo pa verjetno prihodnjič pametno zraven malo bolj "dvoumnih" postavk, podati kratko razlago ??? da ne bi prihajalo do različnih (ali nepravilnih) interpretacij postavk. Na to težavo ob začetku raziskave namreč nisem pomislila :-\

Nuša, na ekonomskem fak. je veliko literature o metodah raziskovalnega dela, sploh veliko tega o anketah in izbiri vprašanj ter načelih za postavljanje dobrih vprašanj. Za tole anketo je verjetno prepozno, a če se boš še kaj s tem ukvarjala bi bilo vredno majčkan prebrati. Tudi zanimivo je, ker je zelo praktično usmerjeno  :P

Sicer, "nestrokovno" gledano je anketica izredno luštna in tudi zabavna!  ;D ;) Zaradi tega jo z veseljem izpolniš  8)

Me zelo zanimajo rezultati!  ::)

LP in veliko uspeha!




Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 21 Junij 2007, 09:26:33
Mttara,

Res, da so se pri reševanju ankete pojavile nejasnosti glede postavk in sem zato postavila vprašanje, če bi bila zraven postavk mogoče potrebna kratka razlaga, da ne bi prihajalo do nejasnosti. Namreč vprašalnik rešujejo tudi ljudje, ki ne sodelujejo na forumih (rešujejo ga pisno) in ob nejasnostih postavk ne morejo nikogar vprašati, npr. kaj pomeni imeti prefinjen okus?.
Drugače pa vprašalnika nisem sestavljala sama in je le prevod vprašalnika, katerega je sestavil raziskovalec, ki se s preučevanjem osebnosti pri psih ukvarja že več kot 10 let in ga je oblikoval (leta 2003) na podlagi svojih dognanj in dognanj drugih raziskovalcev, ki se prav tako ukvarjajo s preučevanjem osebnosti pri psih (in tudi drugih živali). Izpeljan je iz vprašalnika BFI, kateri je nastal leta 1991 in se uporablja za merjenje 5 dimenzij osebnosti pri človeku (vprašalnik je splošno razširjen in pri preučevanju osebnosti pogosto uporabljen). Na ta vprašalnik ste odgovarjali tudi vi, pri čemer pa smo izpustili eno dimenzijo osebnosti, imenovano vestnost. Namreč že številni raziskovalci so ugotovili, da se ta pri psih ne pojavlja, pojavljala naj bi se le pri ljudeh in njihovih najbližjih sorodnikih- šimpanzih. V svoji raziskavi je prišel na podlagi treh različnih preizkušenj do ugotovitve, da je točnost ocenjevanja osebnosti pri psih zelo visoka (sedaj jaz uporabljam le prevode njegovih instrumentov).
Res pa je, da se nekatere postavke na prvi pogled zdijo mogoče malo hecne, ali čudne, vendar menim, da je izredno težko sestaviti vprašalnik, s katerim je mogoče primerjati osebnost lastnika in psa.

Lp, Nuša


COSTA

  • *
    • Prispevkov: 309
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 21 Junij 2007, 10:31:26
Čaw,

rešila  ;D , samo mislim, da je malo težko reševati, ker je moj piko še mladiček pa je še malo tako tako, enkrat ja enkrat ne. No, moje mnenje pač  ;) ,

L.P.P. Špela



mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #41 : 21 Junij 2007, 11:58:51
Nuša, žal mi je, če si začutila kritizerski ton v mojih besedah, ker ga ni bilo, verjemi! Bil je samo komentar tvojih besed
Bi bilo pa verjetno prihodnjič pametno zraven malo bolj "dvoumnih" postavk, podati kratko razlago ??? da ne bi prihajalo do različnih (ali nepravilnih) interpretacij postavk. Na to težavo ob začetku raziskave namreč nisem pomislila :-\
In tudi "nasvet" kam se obrniti, če te bodo ankete tudi v prihodnje zanimale. Čeprav, verjamem, da si tudi sama sposobna, najti potrebno literaturo  ;)
Res je pa, da ti ni treba odkrivati Ameriko pri tej nalogi   :P in ... (da ne ser... preveč  8)) si pač prevedla obstoječi vprašalnik, ki se meni na prvi pogled ni zdel najboljši pa čeprav ga je delal nekdo veliko večji od mene  :-\ Saj svet ne bi šel naprej, če bi se vsi strinjali s tem, kar je nekdo že napisal!  ::) A ni to res?  :)

Škoda, da si spregledala pozitivno stran komentarja
... je anketica izredno luštna in tudi zabavna!  ;D ;) Zaradi tega jo z veseljem izpolniš  8)

Me zelo zanimajo rezultati!  ::)

LP in veliko uspeha!

lp še enkrat
pa ne se razburjati prosim!



mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #42 : 21 Junij 2007, 12:15:02
(da ne ser... preveč  8))

ups, zdaj vidim, da sem še tole ponesrečeno napisala! tista tretja pika je m ne š  ;D
uf!  ::)



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 21 Junij 2007, 12:23:22
Mttara,

ne sploh se nisem nič razburjala  ;D, mela sem samo občutek, da misliš, da sem vprašalnik sestavljala sama, pa sem želela le povedati kako je nastal in da je moj le prevod. Sm pa že v prvem sporočilu napisala, da upam, da boste podali svoje mnenje, kritike, nasvete, itd... ker tudi sama mislim, da mnenje vseh vas, ki se ukvarjate s psi zelo, zelo veliko šteje in bo pomagal pri naslednjih raziskava. Očitno si moje sporočilo vse malo drugače kot je bilo mišljeno, ampak resnično sem vesela vsakega vašega mnenja. Se opravičujem zaradi nesporazuma pa hvala za mnenje, očitno je bilo sporočilo preveč resno napisano, ampak nič slabega ni bilo mišljeno.  :-[
Špela, verjamem, da je bilo težje reševati, ker imaš mladička in je težje ugotoviti kako in kaj. Hvala za trud.

Lp

Lp, Nuša


mttara

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 1
  • Tara - Beata
Odgovori #44 : 21 Junij 2007, 12:33:25
No, pa sva čisti dokaz kako je težko nekaj napisati/vprašati tako, da te ostali pravilno razumejo  ;D
lp Nuša



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 21 Junij 2007, 13:04:06
Mttara se popolnoma strinjam ;D ampak res je tako, da si zelo hitro nekaj interpretiraš popolnoma drugače kot je, ampak glavno, da sva odkrili napako ;)

Lp

Lp, Nuša


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #46 : 21 Junij 2007, 14:36:39
Evo, še od nas poslano  :o



piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #47 : 21 Junij 2007, 15:26:40
rešeno in poslano ;)

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 21 Junij 2007, 22:00:43
Jackie, piki_ca hvala :)

Lp

Lp, Nuša


sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 21 Junij 2007, 22:37:05
tudi jaz sem poslala..me zanima, kolko rabiš rešenih anket??

drugače pa kar se vprašanj tiče, ok, mogoče bi na kakega moj kuža drugače odgovoril, če bi govoril naš jezik, ampak se mi ne zdijo tolko napačna.. sej to je res čisto odvisno, kolko se posvetiš svojemu peseku tudi s stališča psihološke analize, meni je to ful zanimivo  ::) in me seveda tudi zanimajo rezultati, tako da... veliko uspeha pri delu, Nuša !!   ;)

pozdravček



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 22 Junij 2007, 13:09:16
Sassi hvala. Sicer pa sama upam na nekje okoli 400, 500 udeležencev ;) Sem bila precej velik optimist že na začetku raziskave in mislim (upam), da nam bo uspelo :)

Lep pozdrav

Lp, Nuša


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #51 : 26 Junij 2007, 12:19:49
Kaj pomeni entuziastičen  :-[?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #52 : 26 Junij 2007, 12:29:06
Kaj pomeni entuziastičen  :-[?
zagnan, zagret, premočrten, poln energije, navdušen ipd  ;)

obstaja pa tudi slovar tujk za vse primere,ko ti kakšen izraz ni jasen- priporočam pogosto uporabo vsem (slovarja! ne tujih besed, teh je lepo čim manj) , ker drugače ljudje uporabljajo besede, za katere sploh ne vedo,kaj točno pomenijo   ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #53 : 26 Junij 2007, 13:30:32
Hvala, sicer sem si že šla pogledat, ja  ;D
Lp


Gaya

  • *
    • Prispevkov: 134
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 26 Junij 2007, 21:55:01
Če nisem kaj izpustila, so raziskovalci torej mnenja, da se pri večini živali pojavlja 4-faktorski model osebnosti (ni vključene vestnosti). Glede na to, da se vprašanja nanašajo tudi na natančnost, zanesljivost, ljubezen do reda, vztrajnost, kar so komponenete vestnosti, me zanima, če veš ali je avtor predvideval kombiniran faktor npr. vestnost-odprtost ali meni, da dimenzija vestnost sploh ni primerna za ocenjevanje individualnih razlik med psi?  ??? Jaz osebno sem sicer mnenja, da bi pri psih lahko govorili o petfaktorski strukturi osebnosti. Pa še nekaj, a imaš mogoče namen izdelati tudi osebnostne profile pasem?
Drugače pa se mi zdi zanimiva raziskava  :) Sama sem razmišljala o nečem podobnem, ko sem izbirala naslov diplomske naloge, pa se je vse zakompliciralo na nivoju metodologije.
Lp in veliko uspeha!




Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 27 Junij 2007, 00:49:05
Avtor je mnenja, da naj bi se pojavljale le 4 dimenzije osebnosti, ker se je vestnost, kot samostojna osebnostna lastnost pojavila le pri šimpanzih in ljudeh. V enem izmed svojih raziskav je zapisal: »Althought cats and dogs showed a factor that combined C (vestnost) in O (odprtost), chimpanzees were the only species with a seperate C (vestnost) factor.«  Pri raziskavi kjer je uporabljal vprašalnik, katerega smo uporabili tudi mi izpusti dimenzijo vestnosti, saj pravi, da se mu ne zdi pomembno preverjati to dimenzijo brez dokazov za njen samostojen obstoj pri katerikoli vrsti, razen pri človeku in šimpanzu (uporabljal je dimenzije Energy (Extraversion), Affection (Agreeableness), Emotional reactivity (Neuroticism), Intelligence (Intellect, Openness). Vendar pa je on s tem vprašalnikom preverjal le natančnost ocene lastnika pri ocenjevanju psa. Samega vprašalnika ni preverjal, na kar nas je ob samem posredovanju vprašalnika tudi opozoril. Mi smo nato v vprašalniku pustili tudi postavke, ki se nanašajo na dimenzijo vestnosti, katero pa je on na listu vrednotenja poimenoval »Extra »human« Conscientiousness factor«. Tudi sama sem sicer mnenja, da bi prav tako tudi pri psih lahko govorili o vestnosti, vendar pa nisem našla še nobene raziskave, ki bi to potrjevala. Tudi ko so leta 2005 delali pregled vseh raziskav na področju temperamenta in osebnosti pri psih nikjer nisem zasledila preučevanja vestnosti  :-\
Osebnostne profile psov si prav tako želim izdelati, vendar moram še malo počakati, da vidim, koliko udeležencev posamezne pasme bom dobila. Razmišljala sem tudi v smeri izdelave po FCI skupinah, v primeru, da ne bo dovolj udeležencev pri posameznih pasmah  :)

Upam, da sem ti odgovorila na vprašanje pa seveda hvala tud za sodelovanje ;)

Lep pozdrav,

Nuša

Lp, Nuša


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #56 : 27 Junij 2007, 13:12:14
Osebnostne profile psov si prav tako želim izdelati, vendar moram še malo počakati, da vidim, koliko udeležencev posamezne pasme bom dobila. Razmišljala sem tudi v smeri izdelave po FCI skupinah, v primeru, da ne bo dovolj udeležencev pri posameznih pasmah  :)

Kaj pa če bi poslala povezavo do ankete še na pasemske klube, če še nisi? Tako bi sigurno dobila podatke za več psov iste pasme. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 27 Junij 2007, 13:28:27
Na veš kako grdo bi se zaštrikala. Že za eno pasmo narediti bi bil cel povdvig. delat za pasemsko skupino kot celoto je nonsens. Kaj imata skupnega černekec in čovčov (razen tega da sodita v 5. skupino in se začenjata na isto črko?)

Sicer pa anketica je čisto luštna in zanimiva, kakšne znanstvene pa po moje ne more imeti, že zato ne, ker čisto psihološke termine nikakor ne moremo brez preostanka prevesti v etološke. In si anketiranci prevajamo po svoje. Jaz si recimo veliko lažje predstavljam psa, ki je vesten kot psa s prefinjenim okusom.


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 27 Junij 2007, 13:41:58
Sammy, tudi sama sem imela to v načrtu, vendar ker vprašalnik še ni preverjen, smo se odločili, da bi bil vzorec udeležencev najprej splošen. V primeru, da pa bi se vprašalnik izkazal kot dober, bomo z njim lahko preverjali tudi le specifičen vzorec udeležencev (npr. le eno pasmo, le pse z rodovnikom,...). Tudi ko smo z raziskavo začeli nismo niti vedeli kakšno število udeležencev lahko pričakujemo, koliko ljudi bo pripravljenih sodelovati. Prav tako so izdelali že nov vprašalnik, ki je tudi še v fazi preverjanja  :)
Menim, da glede na odziv, v naslednjih raziskavah ne bo problema preverjati le osebnostni profil določene pasme.  ;)

Lp, Nuša


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 27 Junij 2007, 13:54:54
Lanabela sicer sem razmišljala v smeri izdelave osebnostnih profilov lastnikov glede na razdelitev njihovih psov v FCI skupine, vendar bi se verjetno res zaštrikala :-\

Lp, Nuša