ANKETA!

ninci · 21511

danaja

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 2
  • moj mali princ
Odgovori #60 : 28 Junij 2007, 19:51:58
Rešeno in poslano ;).
 ;D

komaj čaka rezultate ;)


Pozabil sem veliko imen ljudi, ki so se dotaknili mojega življenja. In si zapomnil veliko imen psov - ker so se dotaknili moje duše.


danaja

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 2
  • moj mali princ
Odgovori #61 : 28 Junij 2007, 19:53:05
čakam sem hotela rečt

Pozabil sem veliko imen ljudi, ki so se dotaknili mojega življenja. In si zapomnil veliko imen psov - ker so se dotaknili moje duše.


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 28 Junij 2007, 20:24:31
Danaja hvala  :), obvestim ko bodo rezultati (upam da ne bo trajalo prav dolgo).

Lp, Nuša


husky_girl

  • *
    • Prispevkov: 255
    • Točke: 3
Odgovori #63 : 28 Junij 2007, 20:40:58
Evo tut jest sem rešla, upam, da ni prepozno ;D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself. (Josh Billings)

http://saniya.moj-album.com/


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 28 Junij 2007, 21:07:59
Husky_girl hvala, prepozno pa šeni, bom še nekaj časa zbirala podatke ;)

Lp

Lp, Nuša


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #65 : 08 Julij 2007, 14:43:33
js sem tut rešla anketo :) še nism bla prepozna kajne?

lp, jana

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


tinka

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 09 Julij 2007, 22:58:35
Poslano tudi iz moje strani
šloda ,da ni kje možnosti za pisni odgovor 
LP



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 10 Julij 2007, 20:36:07
Hvala Jana in Tinka :)

Jana ni še prepozno ;)

Verjetno bi bilo res pri nekaterih odgovorih dobro podati možnost pisnega odgovora, saj so me že opozorili na to, da ponekod manjkajo možni odgovori (npr. prenočevanje psa v boksu,...).

Lp

Lp, Nuša


lajka

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 08 Avgust 2007, 20:44:30
Tudi jaz  malo čudna ena vprašanja a zanimivo. In res upam da nisem prepozna. :D



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 13 Avgust 2007, 13:56:45
Tudi od mene ena rešena anketa :) ...pa da vidmo odgovore  :P

...sledi svojim sanjam


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 14 Avgust 2007, 23:37:02
Lajka, Dina hvala  :) (še vedno ni prepozno ;) )

Lp

Lp, Nuša


kikinka

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 0
  • kikinka
Odgovori #71 : 07 Februar 2008, 17:59:44
Čauuu..tudi jaz sem rešila anketo, sicer je malo pozno ampak bolj iz zanimanja :D



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 07 Februar 2008, 19:47:02
Jaz tudi zdele poslala rešeno. ;D



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 03 December 2008, 22:02:40
No končno mi je uspelo dokončati raziskavo, se opravičujem ker se je stvar zaradi zbiranja literature in ostalih komplikacij precej zavlekla, ampak rezultati so tu ;)
Posredujem vam glavne izsledke raziskave, kakršne koli podrobnejše informacije (tako s teoretičnega kot interpretacijskega vidika) pa vam v primeru zanimanja z veseljem posredujem (preko foruma, email, facebooka,...) ;) Celotnega poročila namreč ne morem objaviti, ker še vedno čakam na dokočno recenzijo.

Povratne informacije:

Na področju vedenja živali se pojavljajo nasprotujoča mnenja o razvoju in oblikovanju osebnostnih lastnostih ter vplivih nanje. Do konca 70. let je bilo močno razširjeno mnenje, da je za vedenje domačih živali odgovoren lastnik, kasneje pa je med svetovalci živalskega vedenja začelo prevladovati mnenje o genetski determiniranosti (Podberscek in Serpell, 1997). Zaradi nasprotujočih pogledov smo v raziskavi želeli ugotoviti povezanost osebnostih lastnosti lastnikov z osebnostjo njihovih psov ter povezanost osebnostnih lastnosti psov z nekaterimi socialnimi dejavniki, selektivno vzrejo ter razlike med posameznimi pasmami psov v osebnostnih lastnostih.

V raziskavi je bilo udeleženih 661 lastnikov (556 žensk in 105 moških) ter enako število psov (332 samic in 329 samcev). Povprečna starost udeležencev je bila 30, 4 let.
Pri vprašalniku BFI za pse smo izpustili dimenzijo vestnosti, za katero še ni bilo ugotovljeno, da bi se pojavljala pri psih (Gosling, Kwan in John, 2003). Statistično pomembne povezanosti smo ugotovili med vsemi dimenzijami lastnikove osebnostni in osebnostnimi lastnostmi njihovih psov, razen med dimenzijo nevroticizma pri lastnikih in odprtostjo pri psih.
Ker so rezultati najbolj konsistentni z idejo da  se psi odzivajo na lastnikove osebnostne lastnosti, smo dobljene rezultate razložili v smeri odgovornosti lastnika za vedenje svojega psa, vendar mehanizmi vzroka in posledice še vedno niso jasni.
Pri ugotavljanju razlik na osebnostnih dimenzijah psov glede na spol njihovega lastnika smo ugotovili, da so lastnice pse ocenile kot bolj energične in odprte.
Rezultati naše raziskave so pokazali, da imajo psi, ki so obiskovali tečaje poslušnosti v   primerjavi s psi, ki tečajev niso obiskovali, bolj izraženo energijo in odprtost ter pomembno manj izraženo čustveno reaktivnost.
Prav tako smo pomembne razlike v osebnostnih lastnostih ugotovili med rodovniškimi in nerodovniškimi psi. Glede na dobljene rezultate imajo psi z rodovnikom ne glede na pasmo psa bolj izraženo sprejemljivost in odprtost, ter manj izraženo čustveno reaktivnost. Rezultate lahko povežemo s selekcionirano vzrejo, vendar pa bi bilo za potrditev interpretacije potrebno pridobiti podatke o izvoru nerodovniških psov ter njihovih predhodnih izkušnjah, hkrati pa tudi vzroke za odvzem vzrejnega dovoljenja.
Zaradi selektivne vzreje in podedovanih vedenjskih nagnjen smo predvidevali, da se bodo pojavile razlike pri osebnostnih lastnostih med posameznimi pasmami.
V nadaljnjo analizo smo vključili le pasme, pri katerih je bilo število psov višje od 10 (Beagle, Bernski planšarski pes, Border Collie, Dalmatinec, Labradorec, Maltežan, Nemška doga, Nemški bokser, Nemški ovčar, Novofundlandec, Rottweiler, Shih tzu, Sibirski husky, Zahodnovišavski beli terier, Zlati prinašalec). Razlike smo ugotovili le na dimenziji naklonjenosti in odprtosti med določenimi pasmami. Dimenzijo naklonjenosti imajo Sibirski huskyji pomembno nižje izraženo v primerjavi z Border Colliji, Labradorci, Nemškimi dogami in Zlatimi prinašalci. Na dimenziji odprtosti pa je prišlo do razlike med Bernskimi planšarskimi psi ter Border Colliji, pri čemer imajo Bernski planšarski psi manj izraženo dimenzijo inteligentnosti. Nizka stopnja razlik med majhnim številom posameznih pasem je lahko posledica majhnega števila psov posamezne pasme in preverjanja le štirih splošnih osebnostnih dimenzij.
Dobljeni rezultati nam zaradi problemov merjenja osebnostnih lastnostih pri psih in pomanjkljivosti nekaterih podatkov omogočajo le hipotetično razlago odnosov med preučevanimi variablami in osebnostnimi lastnosti psov.

Čeprav so potrebne še nadaljnje raziskave za pojasnitev vzroka in posledic povezanosti in razlik med osebnostnimi lastnostmi pri psih pa naše ugotovitve pomembno prispevajo k ugotavljanju razvoja in oblikovanja osebnostnih lastnosti in so primerljive z idejo, da je osebnost družabnih živali rezultat dolgotrajne interakcije med živalskim genetskim dedovanjem in fizičnem ter socialnem okoljem, v katerem se pes razvija (Bateson, 1981; v Podberscek in Serpell, 1997).


Resnično se vsem še enkrat najlepše zahvaljujem za sodelovanje.

Lp, Nuša


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #74 : 03 December 2008, 22:44:40

Prav tako smo pomembne razlike v osebnostnih lastnostih ugotovili med rodovniškimi in nerodovniškimi psi. Glede na dobljene rezultate imajo psi z rodovnikom ne glede na pasmo psa bolj izraženo sprejemljivost in odprtost, ter manj izraženo čustveno reaktivnost. Rezultate lahko povežemo s selekcionirano vzrejo, vendar pa bi bilo za potrditev interpretacije potrebno pridobiti podatke o izvoru nerodovniških psov ter njihovih predhodnih izkušnjah, hkrati pa tudi vzroke za odvzem vzrejnega dovoljenja.


Jaz bi tule korelacijo iskala v tem, da so rodovniški psi v primerjavi z mešanci večkrat delžni šolanja oz udejstvovanja v KD-jih, saj je že zgoraj napisano, da imajo šolani psi bolj izraženo sprejemljivost i odprtost, ter manj izraženo čustveno reaktivnost. Mogoče je to tudi kje obdelano le iz tega teksta ni razvidno...



Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 04 December 2008, 14:50:11
Isla, sem pregledala tudi to možnost, vendar se interakcija oz. skupen vpliv obeh dejavnikov na osebnostne lastnosti ni pokazal kot pomemben. Tako, da bi bilo v nadaljnih raziskavah potrebno malo več pozornosti nameniti vzrokom za razlike med rodovniškimi in nerodovniškimi psi.
V primeru, da koga zanima še kakšna povezanost, ki v raziskavi ni bila uporabljena pa jo z veseljem posredujem.

Lp

Lp, Nuša


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #76 : 04 December 2008, 22:04:27
Nuša, čestitke za zelo zanimivo raziskavo! :) Takih pri nas primanjkuje.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Nuša Klinar

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 05 December 2008, 06:26:22
Hvala Sammy :)
Bi pa opozorila le na eno napako, ki se je pojavila in sicer pri razlikah med pasmami, pri bernskem planšarskem psu ne gre za inteligentnost temveč odprtost.

Lp

Lp, Nuša