Strah pred avtomobili in drugimi vozili

Alya · 13156

Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
: 30 Junij 2007, 14:49:29
Pri nas pa je tako:
Ko s Chappijem greva na sprehod(kje poleg ceste)in ko se mimo pripelje avtomobil ali kakšno drugo vozilo,se tako ustraši da hitro steče
stran od ceste,tako da se skoraj "zadavi". :'( Kako naj ga odvadim tega?
No saj vredu,zaradi straha ne gre na cesto,ampak na sprehodih je to zelo neprijetno!!! :-\



Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 11 Julij 2007, 16:59:42
Eno vprasanje,kje zivite s psom....v predmestju ali v mestu ali ind.cona....to vse vpliva na socializacijo....drugace pa pri nasem je bilo enako...pa je recimo dokaj velik pes....vaja...vaja....starost psa je tudi odvisna..pa kdaj ste zaceli hoditi ven z njim....nikoli ni prepozno...lepo po plocniku in pravi povodec pa se bo vse uredilo :) pri nas se je  ;)
Cao,Nejci.



Taroman

  • *
    • Prispevkov: 298
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 11 Julij 2007, 20:56:43
Jaz mislim da je po eni strani še bolje če se ustraši avta, ker je manj možnosti da ga avto povozi,zbije. Mi smo mu še nekaj časa govorili "fuj avto" da se je avtomobilov izogibal. Če gresta pa čez cesto ga pa nesi saj ni velik ;)



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #3 : 12 Julij 2007, 08:56:36
taroman saj je v redu samo Alyo skrbi to kako se ustraši in teče stran. ;)




P.S.:pa oprostite za off topic.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #4 : 12 Julij 2007, 09:06:12
Ja,imam podoben primer-Paxx se tako stisne k meni,da me skoraj prevrne,ko se avto pelje mimo.  No,zbezlja ravno ne,ampak ga kar vrže,sploh če je kak tovornjak.
Gaja pa se avtov in ceste sploh ne boji  :(
Sem se z njo dosti sprehajala ob cest v času socializacije-je pa to drug problem-če je spuščena,se čisto brez strahu po cesti sprehaja,kar pa ni fajn  >:(
Alya,poskusi tako,da se sprehajajta ob manj prometni cesti za začetek in ko se avto mimo pelje,mu daj priboljšek al pa mu nekaj veselo čebljaj  ;D v glavnem zamoti ga.
Jaz sem tako pri Gaji delala.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #5 : 06 September 2007, 09:53:29
hej

Bom kar v to temo postavila vprasanje. In sicer, moj zlatko se boji peljati z avtom. Ko vidi, da mislimo nekam it, ko se prtljaznik odpre, zacne vleci stran od avta, pa ga ne zvabim niti s priboljskom noter. Ga moram vedno vzdigniti (celega ali samo tacke, potem pa se rit). Isto je, ce se pelje na zadnjih sedezih. Ce gremo pa na kaksno krajso razdaljo, pa odprem spredaj vrata, da mi sedi med nogami (pri sopotniku seveda), je pa takoj za, in z veseljem skoci noter. Ko se pa peljemo na kaksne daljse razdalje, in se pelje v prtljazniku, zmeraj sedi, se nikoli ne uleze, pa naj bo se tako utrujen, da ze komaj gleda. Poiskusila sem ze z dajanjem obroka v prtljazniku, ampak nic ni pomagalo. Razmisljala sem, od kje ta strah. Pa mogoce je krivo to, da je od zacetka, ko je bil mladicek pa tja do ene 6-7 mesecev skoraj zmeraj bruhal v avtu, in mogoce zato ta odpor do avta.. Tako da potrebujem nasvet, kako resiti ta problem, da se bo z veseljem peljal in tudi notri skocil. Kajti 35kg zverino notr vzdigovat ni prevec zabavno.  :-\

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


pika*

  • Gost
Odgovori #6 : 06 September 2007, 10:28:55
Privajajte ga na prtljažnik čisto od začetka. Začnite vse še enkrat znova. Moj predlog kako ga najavati. Naprej odprite samo prtljažnik in bodite zraven njega, delajte oz. obnašajte se tako kot da kam greste cca. 10 minut potem prtljažnik zaprite in pojdite nazaj v hišo, blok. Seveda s niste odpravili nikamor. Naslerdnji dan naredite isto. Tretji dan ga postavite v prtljažnik, se igrajte z njim, mogoče kakšen lažji trikec ponovite in od njega zahtevajte, da samo čaka in sedi v prtljažniku ter ste vi zraven, seveda ga veliiiiiiiko hvalite, po 10 minutah končajte, ga spustite iz avta in zaprete prtljažnik ter pojdite v hišo, blok. Tretji dan, naredite isto vendar z vsakim naslednjim dnem podaljšujte čas, ko mora biti v prtljažniku (odprta prtljažna vrata). Ko bo dosegel, da bo brez strahu sedel notri, zaprite prtljažnik za 2 minutki in počakajte poleg avta, potem ga spustite ven in spet niste šli nikamor:) Po vsem tem pa bi jaz že počasi začela uvajati krajše vožnje, 500m, 2km, 10 minut vožnje, 30 minut vožnje... Seveda z vsako vožno in mirnim odzivom čakanja v prtljažniku ga zelooooo pohvalite in nagradite.
S silo žal pri vašem psu zgleda ne boste dosegli veliko. Zgleda se mu je iz mladosti zamerila vožnja z avtom, če ima slabosti prosite veterinarja za pomoč in naj vam predpiše zdravilo za med vožnjo.
Želim vam veliko vztrajnosti in poguma.
Lp
Dora



Bela stella

  • *
    • Prispevkov: 887
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 06 September 2007, 10:48:38
Nekako morate dosežt, da bi se on rad vozil. Mogoče mu je hudo, ker gre nekako na "silo" tja. Sam noče, potem ga pa pač tja date in greste, sej drugače ne moreš naredit. Predlagam, da se celo pot do avta pretirano igrate, kot zmešni, tko res pretiravaj, da se bo zabaval. Naj gre v avto, tam res ful pohvala do konca, igračka, priboljšek itd. Potem pa ga daj ven in se spet igrajta ko nora in spet nazaj v avto. Večkrat to, da bo on videl da ni nič groznega če gre v avto.
Tudi način od dore se mi zdi ok. Saj zdaj mu ni več slabo a ne? Očitno ga je na nek način strah da je sam zadaj, ker če se pelje skupaj s tabo je pa takoj za stvar.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 06 September 2007, 13:16:32
Mi smo šele pri 2 letih uspeli doseči, da gre psica sama v avto, pa še to se včasih zgodi da noče. Problem je bil, ker je do starosti 1 leta vedno bruhala (nobene tablete niso pomagale) in je imela z avtom grozno asociacijo. In kako smo rešili problem? Z boksom. Sama nisem mogla verjet, ampak ko smo dali boks v avto je kar sama skočila not, prej jo pa do avta nismo mogli spravit. Očitno se v njem počuti dovolj varno.
Sem pa prej poskušala vse mogoče variante od igranja okoli avta, najprej samo z odprtim prtljažnikom, potem da je igračka slučajno padla not, tako da jo je najprej dobila če je samo dala prednje tačke gor, kasneje sem vrgla dlje in je morala cela skočiti not. To je šlo dokaj hitro, vendar samo, ko je bila igra. Točno je vedela, kdaj je zgolj igra in kdaj bomo zares nekam šli in takrat ko smo nameravali it ni pomagala nobena fora, nobena igra ... Tako da sem že obupala, ampak na srečo se je potem boks izkazal kot rešitev. 

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #9 : 06 September 2007, 13:18:27
hej

Bom kar v to temo postavila vprasanje. In sicer, moj zlatko se boji peljati z avtom. Ko vidi, da mislimo nekam it, ko se prtljaznik odpre, zacne vleci stran od avta, pa ga ne zvabim niti s priboljskom noter. Ga moram vedno vzdigniti (celega ali samo tacke, potem pa se rit). Isto je, ce se pelje na zadnjih sedezih. Ce gremo pa na kaksno krajso razdaljo, pa odprem spredaj vrata, da mi sedi med nogami (pri sopotniku seveda), je pa takoj za, in z veseljem skoci noter. Ko se pa peljemo na kaksne daljse razdalje, in se pelje v prtljazniku, zmeraj sedi, se nikoli ne uleze, pa naj bo se tako utrujen, da ze komaj gleda. Poiskusila sem ze z dajanjem obroka v prtljazniku, ampak nic ni pomagalo. Razmisljala sem, od kje ta strah. Pa mogoce je krivo to, da je od zacetka, ko je bil mladicek pa tja do ene 6-7 mesecev skoraj zmeraj bruhal v avtu, in mogoce zato ta odpor do avta.. Tako da potrebujem nasvet, kako resiti ta problem, da se bo z veseljem peljal in tudi notri skocil. Kajti 35kg zverino notr vzdigovat ni prevec zabavno.  :-\

Lp..
Pri nas pa je obratno.Takoj ko se odprejo vrata od avta,pa naj bo avto naš ali tuj-
pes  ježe pri vratih. ::) :-\

lp



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #10 : 06 September 2007, 14:43:37
Prejle sem imela ravno priloznost in cas ga prigovarjat naj skoci v prtljaznik. Zvabila sem ga toliko, da je skocil notri s sprednjimi tackami. Pa se to so morali najprej lezati priboljski notr po avtu, da se je opogumil. Pa se jaz sem se usedla notr v prljaznik, pa je bil prec tako vesel. Samo kaj, ne morem se jaz z njim zadaj vozit  ::)
Bruha drugace ne vec, ene 4 mesece nazaj je bilo zadnjic. O boksu sem tudi ze razmisljala, ampak ker nimam svojega avta ne morem kupiti boksa, ker potem bom mogla kupit avto glede na boks, ne obratno  :-[ 

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 06 September 2007, 16:18:11
Na kratke razdalje ga furajte nekam, kjer se bo imel super fino fajn. Mogoče mu bo kliknilo, da če je vožnja, je fešta :)

Mi smo tudi od začetka imeli take probleme, pa smo kar na hitro rešili. Odprli smo vrata od boksa (pesjaka) in vrata od prtljažnika, ter mu dali na izbiro kaj ima raje. 3x ugibaj, kaj je izbral ;D



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12 : 30 Oktober 2007, 20:05:14
hej

Tole z avtom gre pri nas samo na slabse.. Ceprav zmeraj, ko se peljemo, gremo kam fajn, v solo, se zapelemo kam na sprehod/izlet, ali na kaksen travnik, da se zlaufa... Ampak sedaj, ko ga postavim v prtljaznik se ze kar cel trese, tok ga je strah  ::) ::) Res ne vem vec, kaj naj.  :( Problem je edino v tem, da svojega avta nimam, tako da se pes pelje samo enkrat na teden, ko mi moj posodi avto za v solo, in pa ce gremo cez vikend na kaksen izlet. Tako da, tudi nimam moznosti, da bi ga vsak dan navajala na avto.. Jutri bom se poiskusila kako bo, ce se pelje na zadnjih zicih, ce bo kaj boljse, drugace mi pa ze pocasi zmanjka idej. Razen res boks, ampak spet, kupit boks, potem ga bo pa v njem isto strah kot zdaj, skoda denarja...

Lp..   

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #13 : 16 Oktober 2010, 12:27:21
Hej,

Kivi bo stara 5 mesecev, že od 8 tedna se vozi v avtu, tudi na krajše razdalje - dnevni sprehodi. Že kmalu smo ugotovili da ji v avtu ni najbolj prijetno, sedaj je sicer tiho in leži, vendar se vedno bolj brani it proti avtu in hoje med avtomobili. Tehta 15kil tako da se jo sedaj lahko še dvigne oz. nese v avto. Odločili smo se za pomoč homeopatinje, ampak pride šele čez 2 tedna. Zaradi strahu tudi priboljškov noče jemati...
Ali ima kdo še kakšen dodaten nasvet?



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14 : 16 Oktober 2010, 15:15:42
hej

Jaz lahko opisem nase voznje z avtomobilom sedaj tri leta kasneje po mojem postu.. In sicer, odkar imam svoj avto (prbl. leto in pol) ga vozim na zadnjem sedezu, na daljse razdalje je privezan.. Zmeraj lezi cisto pri miru, premakne se le, ce ga izrecno prosim (ko so daljse relacije ga kar moram, da si kaj ne zalezi, recimo rep - se je ze zgodilo, ja), zmeraj globoko diha - od strahu, vcasih ce se kaksne 14 dni ne pelje se zacne trest ko ga dam v avto.. Se je pa tok navadil, da v avto skoci sam.. Je slo pa tudi to zelooo pocasi, najprej sem ga tok, da je s sprednjimi nogami gor skocil, rit sem mu morala kar precej casa dvigovat, no sedaj skoci. Recimo priboljske in hrano med voznjo sedaj jemlje (vcasih tudi to ni hotel). Boljse se pocuti, ce je avto ugasnjen. Recimo na kaksni tekmi ce mora noter pocakat, ampak se mu vidi, da sproscen ni. Spi v avtu nikoli. Med voznjo ni sans, enkrat je zaspal v ugasnjenem, ampak je bil res tooooook utrujen od celodnevnega divjanja, da ga je enostavno zmanjkalo. Ko sem avto zalaufala se je zbudil, itak.. Ko greva proti avtu, in mu recem "se greva peljat" bi on najraje kar mimo sel. Ampak, se potem vda v usodo..

V vseh teh letih nisem ugotovila cesa ga je tako strah, mogoce je bila res kriva nesreca (ko ga je zbil avto, ko je bil pol leta star), mogoce je bilo krivo bruhanje v avtu, ko je bruhal vedno do skoraj enega leta.. Isto ga je strah tudi ce se pelje z drugim psom skupaj, pa drugega psa ni strah. Sem mislila, da bo vsaj videl, da drugega ni strah, in ga bo minilo, ampak ne.. Poiskusila sem tudi druge stvari, not in ven iz avta, in nic peljat, hranit v avtu, itd.. Nic ne pomaga. Ko se avto vzge je konec.. In zmanjkalo mi je idej, na kaksen nacin bi ta strah odpravila. Mogoce je pac tako, da nekateri psi obozujejo voznjo, drugih je pac strah..

maya sporoci potem, ce bo homeopatinja lahko kako pomagala.. Drzim pesti, da vam uspe.. ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 16 Oktober 2010, 19:15:38
Moja prejšnja je bila taka, ker ji je bilo slabo v avtu. Smo se pregovarjali vsakič posebej, če bi šli v avto. Potem smo šli pa na dopust, kjer smo se vsak dan peljali v hribe in je tretji dan polna pričakovanja sama skočila v avto, preden ji je kdo sploh rekel  :) . Sicer ni trajalo večno, je bilo pa po tem bolje. Ko smo se vozili k veterinarju, je avto seveda nehal biti popularen.
Pomoje gre samo za to, da so enkrat pač avto povezali z nečim neprijetnim (to je žal lahko že slabost med vožnjo) in prepričevanje in drama okoli spravljanja psa v avto mogoče vse še poslabša. Za tiste, ki jim je slabo, mogoče pride v poštev samo tableta proti slabosti in boks, ki je ravno toliko velik, da pes lahko leži notri in toliko majhen, da ga ne premetava ( tole sklepam bolj iz lastnih izkušenj, mi je veliko manj slabo, če me na ovinkih ne premetava, tablete so pa obvezna oprema na daljših potovanjih).
Jaz ne bi dajala nobenih priboljškov med vožnjo, če je psu slabo. Pa pred vožnjo nič za jest.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #16 : 17 Oktober 2010, 02:50:24
Jaz ne bi dajala nobenih priboljškov med vožnjo, če je psu slabo. Pa pred vožnjo nič za jest.

Moj je kot mladic bruhal na prazen zelodec samo slino (recimo nazadnje zvecer vecerja in voda, ce se je zjutraj peljal).. NIC ni pomagalo, razen na tablete nismo sli, ampak raje omejili voznjo na samo najbolj nujno..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 18 Oktober 2010, 09:12:50
Alya,poskusi tako,da se sprehajajta ob manj prometni cesti za začetek in ko se avto mimo pelje,mu daj priboljšek al pa mu nekaj veselo čebljaj  ;D v glavnem zamoti ga.
Jaz sem tako pri Gaji delala.
Jaz bi pa naredila ravno obratno - no, vsaj poskusila bi. Namreč lahko da bo obilica avtomobilov predstavljala nekaj "normalnega" in tako manjšo grožnjo, kot posamezen avto na vsake toliko časa. Ni sicer ista situacija, ampak moja psica npr. je v množici ljudi povsem ok, medtem ko zna biti zelo čuječa, če srečamo kakšnega posameznika na območjih, kjer sicer ne srečamo ljudi. ;)

Drugače pa se tudi moja, ko gre mimo tovornjak ali avtobus, umakne čisto na drugo stran pločnika, medtem ko smotki avto ne predstavlja nevarnosti in jo moram kar pazit, ker bi znala brez problema stopit pred vozeč avto.  ::)

Še nekaj opažam jaz pri moji.. strašno ji gredo na živce izpuhi in se umakne tudi, če greva mimo prižganega avta, ki stoji na mestu in ima po možnosti še neogreto mašino.



Mimi-ka

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 12 April 2011, 09:16:29
Tudi moja psička se je kar naenkrat začela bati avtov. Do prejšnjega tedna je bilo vse ok. Ko sva šli ob cesti še trznila ni ko se je mimo peljal avto. Sedaj pa ... ko pripelje mimo avto se brezglavo zažene stran od ceste. Če je ne bi imela na povodcu bi se še zakotalila dol po hribu.
Od kje naenkrat taka sprememba in strah?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 12 April 2011, 11:22:42
Stara je? Pasma?
Mogoče je bila kaka neprijetn izkušnja s kom drugim ali pa je napačno povezala-mojo psico je naprimer stresel električni pastir (ozemljen) in je kar več mesecev trajalo, predno si je upala spet po tisti poti, čeprav ni slišala pokanja pastirja. Še vedno pa ima strah pred ozemljenim pastirjem-se lahko samo obrneva, kar tudi ni slabo, po eni strani, vsaj ve da je neprijetno.

Lahko pa je taka faza in bo minila sama po sebi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Mimi-ka

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 April 2011, 11:55:13
3letna fox terrierka :D
Sem razmišljala če ni strah od takrat, ko nama je s fantom pobegnala in če ne bi fant skočil pred avto in mu kazal naj ustavi bi nama jo zbili. :S



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 12 April 2011, 12:59:27
Čisto možno.. sploh če časovno sovpada.



Aristotle

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 12 April 2011, 13:23:20
Žvijo,
No pa, da še jaz malo pojamram. Mi namreč imamo malce obrnjeno situacijo saj pri nas je naš Beagle zmeraj tako vzhičen, ko gremo kam, da nam nonstop cvili v avtu in to samo na poti do cilja. Nazaj grede pa sploh ne vemo, da imamo psa v avtu. Saj sem že enkrat povprašala na forumu zakaj pes cvili in baje da je razlog za to da pes povezuje avto z zabavo in potem se ne more vzdržati do cilja. No zdaj bi pa vprašala kako to korigirati, če ima kdo kakšne ideje.

Lep pozdrav,

Zarja



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 13 April 2011, 10:05:51
Ja po parih minutah vožnje se ustavite kot da ste na cilju, pa bo potem naprej mir  ;D

.. malo heca.. zares pa pojma nimam.  :-\



Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 13 April 2011, 11:43:43
Hm, jaz bi poskusila tako, da psa naložiš v avto kot da nekam greste, nato se nekaj časa vozite okrog in končate spet doma, kot da se ni nič zgodilo  ;D nevem pa če bi to kaj pomagalo.....



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 13 April 2011, 14:51:54
Moja tudi kdaj cvili in me ob živce spravlja med vožnjo ::). Ponavadi pomaga če sem prej kakih 10min na majhnem sprehodu, mirnem, brez igranja, da gre v mirnem stanju v avto. Zadnjič se mi je ful mudilo in sem samo vse pograbila in jo zbasala v avto pa sem mela spremljavo ob radiu..



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 13 April 2011, 15:03:44
Moja pa sam laja če pri miru stojimo in gre kdo mimo avta, pa še to ne vedno  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 13 April 2011, 19:06:24
Moja nahruli pse iz avta, pa mačke,drugač je tiho ko bubica. Še dobro da sem navajane, da ne zasučem volana v napačno smer v tistem WOWOWOWOW. Še en razlog zakaj navijam za boks, ne bo stala med vožnjo in gledla naokol!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 14 April 2011, 08:47:35
Ja, samo potem pazi kakšen boks kupiš. Mi ga imamo, pa ne pomaga, ker je pač tisti tavisok, žičnat in vse vidi iz njega  ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 14 April 2011, 11:32:39
Ga pokriješ :P Meni je všeč Clipper, Vario boks-drugi pa niti ne. Sam morm prej premerit in sprobat kak to gre v avto.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!