Border Collie - Hit-ovi mladički

kalahit · 112678

kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 17 Julij 2007, 23:40:36
Eto še vsakega fanta posebej.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 17 Julij 2007, 23:41:23
Pa še trije fantje


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 17 Julij 2007, 23:46:59
Pa še punce


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #33 : 18 Julij 2007, 09:29:26
Kaj pa zdravstveni testi mame?

V bazi Anadune za Beo Bartolovi Dvori piše:

Hereditary Diseases

Inbreeding   3%
Hip score   Unknown 
Elbow score   Unknown 
 
CEA gene   
CEA affected  1%
CEA carrier  24%
CEA normal  75%
 
CL gene   
CL affected  0%
CL carrier  3%
CL normal  97%
 
TNS gene   
TNS affected  0%
TNS carrier  5%
TNS normal  95%
 


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #34 : 18 Julij 2007, 09:32:39
To niso testi...  :-\ :-\


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #35 : 18 Julij 2007, 09:45:26
To niso testi...  :-\ :-\

To so podatki. Jst sm sam napisala, kar tam piše, če je bila povezava omenjena  ;)


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #36 : 18 Julij 2007, 14:38:42
Sicer sem spraševala konkretno, ampak OK - ne morem dobiti odgovora, če ni bilo testov :)

Nič nima smisla. Smisel nastane.


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 18 Julij 2007, 16:36:51
Jaz bi sicer raje, da o psički pove njena vzrediteljica ampak ona ne sodeluje na tem forumu zato bom jaz zagovarjala še njen del.  8)

Sicer sem spraševala konkretno, ampak OK - ne morem dobiti odgovora, če ni bilo testov :)

Tule je navedeno da imata oba starša Bee PRA/CEA neg. HD-A, prepričate se lahko na naslednji povezavi http://www.bartolovi-dvori-hr.com/second.html. Kar pomeni, da velja tudi za Beo, kot potomko. Bea sicer nima opravljenih testov. Pa ne glede na to, da pri nas testi niso obvezni, jih vsako generacijo tudi ni smiselno delati.


Maša se ti morebiti zanimaš za mladiča ali te to zanima kar tako.  ;)  ;)


Maša

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • Elaeth Border Collies
Odgovori #38 : 18 Julij 2007, 17:53:55
Maša se ti morebiti zanimaš za mladiča ali te to zanima kar tako.  ;)  ;)

Uff, ne ne :D Ne smem niti razmišljati o še enem. Zaenkrat  :)

Nič nima smisla. Smisel nastane.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #39 : 18 Julij 2007, 18:14:14
A so potem starši od Bee prav testirani ali so samo pregledani?


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 18 Julij 2007, 21:05:54
Je malo trajalo, da sem stvar preverila. Poklicala sem Heleno, ki mi je povedala, da so starši Bee testirani in da ima tudi kopije teh papirjev pri sebi.

Tisti, ki bo šel pogledat mladiča, jih bo potem lahko tudi videl.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #41 : 18 Julij 2007, 21:48:02
Aaaaaaaaaaa.... Ja, ni nikjer videno, da so testirani. Ponavadi so tako na anadune bazi podatki kot na Optigen strani (http://www.bordercolliehealth.com/).  :-\ Potem pa kul.  :D


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 19 Julij 2007, 00:05:38
Sem opazil,da se je eden od lastnikov Bee registriral na forum in bo mogoče lahko iz prve roke poročal/a o napredku malih kepic.   :o


lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #43 : 19 Julij 2007, 08:15:34
Predlagam, da se gremo o zdravju in testih pogovarjat v redno temo borderjev, oglas za mladičke pa prepustimo samo njim.  ;)

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #44 : 19 Julij 2007, 11:51:51
Citiraj
Predlagam, da se gremo o zdravju in testih pogovarjat v redno temo borderjev, oglas za mladičke pa prepustimo samo njim.

Se strinjam-saj imamo svojo temo za takšne stvari,tile oglasi pa naj ostanejo samo za spremljanje razvoja in občudovanje malih črno-belih kepic.

Pa tukaj komot dodajamo "oooohhh", pa "iiiiiiiiiiii",pa.......    ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #45 : 19 Julij 2007, 11:55:45
Zakaj je pa ta tema namenjena samo občudovanju? A ni prav, da se zve čimveč o leglu, ne samo, da delamo "oooooooooooooooh" in "iiiiiiiiiiiiiiiiii"?

Pa to velja za vsa legla, da ne bomo samo o tem govorili... Itak pri tem je Hit CEA in PRA čist po starših in je to dovolj, da mladički ne bodo pozitivni...


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 19 Julij 2007, 12:47:13
Mene ne moti, sprašujete lahko kar koli. Upam, da bomo našli na vsa vprašanja tudi odgovore. :-\

Meni je bolje to, kot iiiiiii,ooo.... :o :o


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #47 : 19 Julij 2007, 13:50:15
Meni pa se zdi, da je sicer dobro ,d aimajo psi čim več zdravstvenih testov ampak vse pa tudi ni v testih posameznega psa oz psice.
Zagotovo je potrebno,da ima čimveč pregledov (ok, tud kakšen test ne škodi ) plemenjak , ki veliko pari  :).
V dobro pasme je, oz še bolj pomembno kot samo testiranje plemenk in plemenjakov,  da je pregledane  in pretestiranie čim večji procent populacije.
Fino je da je od paritvenega para vsaj en testiran oz pregledan. Tako npr  se ve, da če je genetski test CEA za enega neg je za konkretno leglo vseeno kakšen je mamin, ker mladički bodo največ prenašalci.
Tudi sicer, če je nek pes ali psica že v srednjih letih in popolnoma zdrav ali starejši ali izvira iz populacije , ki je zdrava oz pregledana je to dosti dober znak, da bod mladički po njegovi strani v redu.

Po drugi strani je nemogoče izključiti vse napake in pomanjkljivosti, ker se vseh ne da testirat oz je neekonomično.

Dokler v Sloveniji za vzrejno dovoljenje ne bodo predpisani nobeni testi  in pregledi bomo torej pri mnogo leglih biti zadovoljni z delnimi testi in zdravo presojo rizika  ::) .
Na splošno kolikor sem opazila nekih posebnih množičnih težav prav na področjih,ki se navadno testirajo med domačimi borderji ni (a kdo ve za kakšnega slepega ali slabovidnega npr?).
Se pa pojavljajo druge težve , za ketere se nikjer ne testira oz  celo težave, ki jim nikoli ne uspejo odkriti vzroka  :-X.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #48 : 19 Julij 2007, 14:06:15
Aja zakajto sploh pišem?
Ker sem se kot lastnica plemenjaka ukvarjala z vprašanjem ali pariti psice ,katere nimajo uradnih testov in pregledov ali izključno pregledane in pretestirane in sem se pri polni zavesti odločila za kmečko presojo.
Torej v kolikor bi šlo za psico, ki jo poznam  in njeno sorodstvo in ne vem za nobene zdravstvene težave , če ima poleg tega po možnosti še (kakšno vsaj neuradno slikanjekolkov, komolcev sploh super) inobenem ni inzuht koeficient sok -potem ja. Rizik se mi zdi sprejemljivo majhen oz ne bistveno večji ,kot če je vse pretestirano, kar se običajno testira.

Če psice ne poznam (je npr kje iz tujine) potem naj ima teste in preglede.

Tudi če ima vse poznane in običajne teste prekrasne pa ne bi  parila psice za katro bi vedela, da ima kakšno zdravstveno ali psihično težavo, ki se sicer ne testira in ne navaja.


No, v konkretnem primeru je psica stara 5 let, zdrava ko dren, vidi ko sokol, nikoli v življenju ni šepala, ni bila na nič alergična, ni imela niti epileptičnega napada niti vročinskega  sindroma, požre vse, driske nima nikoli, sliši odlično ...kaj bi še radi
 :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #49 : 20 Julij 2007, 09:00:40
Z očmi carrierja je vse OK, problem nastane pri paritvah dveh carrierjev, za katere ne veš da to sta. Primer (sicer iz tujine): Shoreland's Totally Unexpected - pes iz legla, kjer ni nihče od staršev testiran, testiran je le eden od starih staršev, pa še ta normal. Možnosti za affected mladiča bi bile pri tem leglu po zdravi pameti zelo majhne, pa vendar je pes CEA affected. Zelo verjetno je, da affected mladičev v prvih slovenskih leglih ni za pričakovati, možnost da pride do affected mladiča v bodočih leglih, pa ni več tako majhna. To, da pri nas ni affected mladičev gre predpisati verjetno zgolj dejstvu, da je populacija BC v Sloveniji dokaj mlada, ne pa visokemu deležu testiranih psov ali psov clear by parentage. Meni osebno se zdi bolje testirati pse v začetku, ko v bistvu testiraš zgolj enega psa/psico, kot pa vse njegove/njene mladiče (če bi jih imeli novi lastniki namen pariti).

Seveda pa se strinjam z Deteljico, da pri izboru paritvene kombinacije zdravstveni testi vsekakor niso edino merilo!

Glede na to, da so izbrali Hit-a, se mi zdi, da so se kar v redu odločili.  Se mi pa kar prikazuje Bea čez kakšen mesec: Ma kje so mi tega Hit-a izbrali, da imam zdaj kar devet  >:D-kov za za vzgajat. :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #50 : 20 Julij 2007, 10:08:23
Predlagam, da se gremo o zdravju in testih pogovarjat v redno temo borderjev, oglas za mladičke pa prepustimo samo njim.  ;)

Se strinjam-saj imamo svojo temo za takšne stvari,tile oglasi pa naj ostanejo samo za spremljanje razvoja in občudovanje malih črno-belih kepic.

Se strinjam, predvsem iz enega razloga... začelo se je sicer konkretno o vprašanjih za to leglo a vendar, ko bo morebitni navdušenec nad BC-ji bral temo o BC-jih se bo če bo tam tudi kaj o zdravju poleg rezultatov v agility-u :P več naučil, kot če bo moral brskati še po drugih temah... In bo tale tema po vsej verjetnosti že v predelu "od boga pozabljene ::)" se nihče ne bo spomnil nanjo ;)

Lp nina



kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 20 Julij 2007, 12:38:26
Se mi pa kar prikazuje Bea čez kakšen mesec: Ma kje so mi tega Hit-a izbrali, da imam zdaj kar devet  >:D-kov za za vzgajat. :)

 Glede na to, da je bilo obema prvič, sta bila zelo produktivna :o :o :o


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #52 : 20 Julij 2007, 17:58:01
Jaz se pa ne strinjam z netestiranjem psov/psic, ki gredo v vzrejo in sicer za dedne bolezni, ki so morda problem pasme.
Me ne zanima, če v SLO slikanje kolkov in pregled oči nista predpisana ( ali še kaj drugega). Mislim, da bi vzreditelji morali delati po evropskih standardih.
Glede na to, da je v določeni pasmi določen problem zminimaliziran, gre tu za strogo selekcijo z namenom , da se ta problem ne pojavlja več in je delo odgovornih vzrediteljev. Ne vem, zakaj bi torej kdo, ki se odloči za eno leglo s svojo psico temu ne sledil ( razen, da je to dobro za njegovo denarnico).
Za pasme, katerih baza je v Sloveniji zelo majhna, moramo pač iskati kombinacije v tujini in lahko zatrdim, da če nimaš zadev urejenih po standardu evropskih dražav, lahko pozabiš, da dobiš plemenjaka in obratno.
N. pr. HD - zlasti pri delovnih, agility psih - se mi zdi nadvse pomemben ta pregeled . Je pa Deteljica, odgovornost vzreditelja za mladiče precej večja kot lastnika plemenjaka, kajne.. mislim v primeru ev. problema mladičev.
In informacije o zdravstvenem stanju mladičev, bi morale biti dobrodošle vsakemu vzreditelju ( nekateri klubi z nazivi nagrajujejo psarne, ki imajo take podatke)Zato nisem preveč pristaš " enega legla".
Vsak vzreditelj bi pač moral poznati problem pasme in prednikov svojih psov in se po tem odločati za testiranja.
In pri večini pasem obstajajo tudi baze s podatki o problemih , vzreditelji imajo svoje baze ( ki so plod dolgoletnega zbiranja podatkov ) in izmenjave med vzreditelji.
In kljub vsemu, precej ostane tudi skritega
Potem pa seveda sklepaš kompromise za kombinacije ( ker idealne seveda ni) .-ampak zdravje je pa le na prvem mestu in karakter
Zato mislim, da vzreja ni to, da se odločiš pariti svojo psičko, ker je všeč sosedom in potem poiščeš samca čim bliže mogoče.
Žal je tega vse preveč..
Ampak odločitev je seveda pri kupcih in nič ne pomaga vse pisnaje kako se mladiča kupuje.. ali pač, počasi.
PS tudi še ne pomeni, da je odličen delovni pes tudi dober za vzrejo.. tu je potrebno dosti več..
In še nekaj - lahko se zgodi seveda vsakemu - več legel, večja možnost - več testov, več odkritih problemov ali potrditve pravilne kombinacije.
Pa saj o tem smo že tolikokrat


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 21 Julij 2007, 12:38:56
Ko za neko preprosto dedno napako postane možno gensko testiranje, ta napaka za populacijo ni več nevarna. Ker lahko v trenutku, ko se pojavi potreba, najdemo vse prenašalce. In jih, če je napaka huda, izločimo iz vzreje, če je manj huda pa samo pazimo na kombinacije. Testiranje vseh osebkov, ki se uporabljajo za vzrejo za vse možne dedne napake je neracionalno in niti ne potrebno. Ker se pogosto zgodi, da pri vseh opravljenih testiranjih dobivamo vse manj vitalne potomce. Zanimivo, a ne, kako so v nekaj desetletjih razcveta veterine nekatere pasme nazadovale....


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 21 Julij 2007, 14:47:10
Lanabella, imaš prav.
Samo najbrž ni plemenjaka ali plemenke, za katero ne bi bilo treba opraviti kakšnega testa.
Seveda, če poznaš prednike...
In nekateri testi so pač določeni za vzrejo in psi,ki nimajo opravljenih ne morejo v vzrejo..
Ne vem, če je pri edinem leglu kakšne psičke odpadel določen test zaradi vzrediteljevega poznavanja prednikov..v smislu, da ni potreben ??!!
Bi rekla da bolj zaradi nepoznavanja pasme nasploh.. mislim seveda na splošno, popolnoma nič konkretnega

Mogoče primer cepljenja črnih koz pri človeku ( v neki meri tudi nepotrebo tako dolgo, a ko so koze iztrebjene, cepljenje ni več potrebno)..Saj se razumemo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #55 : 22 Julij 2007, 09:30:18

In nekateri testi so pač določeni za vzrejo in psi,ki nimajo opravljenih ne morejo v vzrejo..


Problem Slovenije pri BC jih je, da noben test ali pregled ni določen za vzrejo. Obstaja neka strokovna komisija, ki meni, da za vzrejo zadošča kratek pregled na vzrejnem se ne čudit,da mnogi laični posamezniki za svoje povsem zdrave psice ne čutijo potrebe po ne vem kakšnih testih fakultet v Sidneyu in New Jersyju in kdo ve še kje  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #56 : 22 Julij 2007, 10:12:37
deteljica - ni treba do syndeya in new yerseya - dr. čopova in dr.zemljič zadočšata za osnove preglede oči in veterinar s pooblastilom za kolke in komolce - pa je vse narejeno.  ;) . Zdravje pa - sama veš, da so psi, ki jim na prvi pogled nič ne manjka, obisk pri veterinarju pa pokaže kaj drugega.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #57 : 22 Julij 2007, 13:19:32
Ja vem kolibri ,da so pregledi tudi pri nas-testipa pač ne  ;)

In res se strinjam daje zelo koristno, če je pregledanega in pretestiranega čim večji del populacije ,ne samo plemenski material (zakaj se kar naprej ponavljam? ). Obenem se mi pa ne zdi nobena drama ,če en od staršev nima uradne zdravstvene kartoteke.
Osebno  mi največ o zdravju posemeznega psa pove dejstvo , da je bil vse življenje v polni uporabi in da je pozno v starost še popolnoma zdrav. Kajti po izkušnjah veterinarji pogosto ne odkrijejo vzroka celo za težave s katerimi prideš do njih, kaj šele take,ki jih ne poudarjaš.
Moje osebno večje pogrešanje ali manjše  pogrešanje testov pri konkretnih kombinacijah je torej odvisno (obratno sorazmerno) od starosti staršev in predhodnih legel v povezavi z njihovim zdravstevnim in uporabnostnim stanjem.

In da se spet vrnemo h konkretni kombinaciji:
pes je mlad in testiran,psica pa je že v srednjih letih in poznanih linij. Med njima ni nobenih sorodstvenih vezi,niti mi ni poznano,da boi si liniji dleili kakšne skupne zdravstvene probleme.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalahit

  • *
    • Prispevkov: 472
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 23 Julij 2007, 13:24:21
Sem bila na vezi s Heleno in poročam najnovejše informacije.  :)
Mali kužki so spregledali v soboto, samček 1 (Bolton) pa že en dan prej, torej je prehitel vse ostale. V leglu postaja vse bolj živahno in pestro in pojavila se je že potreba po višanju "porodnišnice", kajti deske so za nekatere že prenizke, sigurno so prenizke za Samičko 1 (mislim, da sem si prav zapomnila) in  Samčka 3, ki sta zaenkrat najbolj živahna, ter veselo plezita... Ko se najejo, vsi razen teh dveh zaspijo pri mamici, onadva, pa bi še kar nekaj počela in ne data miru....

Še ena sprememba je nastala in sicer par, ki je rezerviral Samčka 3, se je sedaj odločil, da raje vzamejo samičko, tako, da je Samček 3 spet na voljo.






SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #59 : 23 Julij 2007, 13:28:46
Citiraj
Še ena sprememba je nastala in sicer par, ki je rezerviral Samčka 3, se je sedaj odločil, da raje vzamejo samičko, tako, da je Samček 3 spet na voljo.

Opa,...............    :P


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!