''Pasja vročina''

Majchy · 6419

Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
: 18 Julij 2007, 07:15:53
Članek na na 24ur.com --> Bomo preživeli vročinski val?

V priponki je tudi Pdf dokument: Priporočila lastnikom psov in mačk (PDF, 63.5 kb).

Citiraj
Priporočila lastnikom psov in mačk v obdobjih visokih temperatur

Uravnavanje telesne temperature

Zmožnost uravnavanja telesne temperature, na način ki je značilen za ptice in
sesalce, omogoča v vseh okoliščinah bolj ali manj enako telesno temperaturo.
Uravnavanje telesne temperature pa ima svoje meje, ki so v določenih okoliščinah
vročega poletja tudi presežene.

Mačke in psi izgubljajo toploto predvsem s sevanjem in izhlapevanjem. Ker pa so te
živali prekrite z dlako in nimajo žlez znojnic po vsej kožni površini, je oddajanje
toplote s sevanjem (skozi kožo) prepočasno. Najpomembnejši način oddajanja
toplote pri psih in mačkah je zato izhlapevanje. Hitro in plitko dihanje (sopenje)
omogoča odvajanje toplote preko sluznic zgornjih dihalnih poti.

Kadar je žival izpostavljena zelo visokim temperaturam iz okolja in visoki zračni
vlažnosti ali pa ima zaradi bolezenske okvare dihal močno zmanjšano učinkovitost
izgubljanja toplote s sopenjem, lahko pride do resnih okvar zdravstvenega stanja
živali. Končna posledica odpovedi mehanizmov za uravnavanje telesne temperature
je povišana telesna temperatura, ki postane nevarna že tedaj, ko za zelo kratek čas
preseže 43°C ali ko za dlje časa preseže 41°C.

Po vzrokih za pregretje organizma ločimo dva sindroma nenadnega pregretja
organizma: toplotni udar in pregretje zaradi fizične aktivnosti. Znaki toplotnega
udara so: pospešen in šibak srčni utrip, oteženo dihanje, modrikaste (cianotične)
vidne sluznice, povišana telesna temperatura (41 - 43°C), drhtenje, krči, opletajoča
hoja, nezavest, celo pogin.

PRVA POMOČ pri vročinskem udaru: žival moramo nemudoma premakniti v zračen
prostor ali senco in ohlajati z vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje,...),glavo
naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.

Kako lahko preprečimo zdravstvene težave ob visokih temperaturah?

· Sveža pitna voda naj bo vedno na voljo
· Živali omogočite dostop do sence in hladnejših mest – (hladne površine)
· NIKOLI ne puščajte živali v zaprtem, parkiranem avtomobilu.
· Sprehode in druge fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure
· Posebno pozornost namenite psom brahicefaličnih pasem (kratek gobec), ki
imajo zaradi svojih anatomskih značilnosti večje težave z uravnavanjem
telesne temperature. Te pasme psov je še posebej priporočljivo hladiti z vodo.


Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Veterinarska uprava RS
Odnosi z javnostmi

LP, Maja

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 18 Julij 2007, 07:49:21
OJ!
Mi imamo ptičke trenutno na balkonu s spuščenimi vsemi ruletami ( A to je v redu? ) , tako, da je garantirano hladno!  :P
Lp,Tjaša



barbi1

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: -10
Odgovori #2 : 18 Julij 2007, 08:21:34
Jaz grem  kolesom le zjutraj, zvečer greva peš-se bne ohladi do 10-ih.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #3 : 18 Julij 2007, 08:21:52
Nam vročina ne pride do živega, smo si omislili klimo.  ;) Jo že zjutraj prižgem in Florca kraljuje na kavču v prijetno hladnem okolju.  :D  Je pa noro vroče, ko greva lulat okoli tretje ure pop. 15 minut in jo že čisto sesuje. Ob šestih zjutraj in desetih zvečer je pa kar znosno.

Kristinca & Florinca


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 18 Julij 2007, 09:25:40
Mi cez dan lezimo v senci ali pa na ploscicah, zvecer se pa gremo obcasno hladit v reko :)

battito animale


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #5 : 18 Julij 2007, 09:55:57
Moja mami je rekla, če misli biti naslednje leto tudi tako vroče, bomo morali klimo nabavit. Saj Diva ne more bit v takem!  :D :D Hura za Divo!!!
Drugače pa tudi midve čez dan "štrajkava"...greva samo na potrebo, spotoma pa se gre Diva zmočiti v Savinjo. Šele po sedmi oz. pol osmi uri zvečer, greva na sprehod. Ali se gre s prijatelji kopat ali pa šibava po osmi uri še na Anca.

Drugače pa imamo vse žaluzije dol, ponoči zračimo na veliko, Diva se prestavlja s parketa na ploščice in nazaj...pa večkrat na dan jo hladim z mokro brisačo. Ji prav paše in kar nastavlja trebušček.  :)


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #6 : 18 Julij 2007, 09:59:33
Rina čez dan prespi spodaj na ploščicah, občasno pride v mojo sobo mal pogledat, ampak gre hitro nazaj, ker mam kar toplo tle gor  :-\ Zaenkrat nimamo klime, čeprav bi prav pasalo, ker se čez dan kar precej ogreje. Ob 9ih zvečer gremo na sprehod ob vodi in takrat full uživa, ko postaja vse hladneje.. 8)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #7 : 18 Julij 2007, 10:45:42
Ja moj Tery je tut lenoba, prav ma  :)  uživa celi dan na ploščicah lepo na hladnem v stanovanju, zvečer oziroma pozno zvečer  8) je pa ž spt poln energije hehe  ::)   


lp, jana

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #8 : 18 Julij 2007, 10:53:44
Jaz sem pa mojo Kano kar na počitnice k staršem poslala. ;D Smo v podstrešnem stanovanju in zna bit svinjsko vroče, tako je pa Kana na bajti, kjer te začne kar zebst, če si predolgo notri, tako da se greš še na sončka gret. :D Pa še Kata ima za družbo.

Sem pa brala danes na sosednjem forumu, da je včeraj v Obalnem zavetišču zaradi vročine umrl en od njihovih varovancev Tigre. Je šel veselo na sprehod ob 18h, vendar mu niso mogli več pomagat. Več podrobnosti niso povedali.

Lp


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #9 : 18 Julij 2007, 10:58:52
Mi smo pa k sreči nabavili klimo, saj je že sedaj pri nas 30 stopinj. Tako, da sta oba psa notrer, ven gresta samo na potrebo, zvečer (ob 22), ko se ohladi pa gremo na poligon se znorret.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #10 : 18 Julij 2007, 10:59:54
Moja mami je rekla, če misli biti naslednje leto tudi tako vroče, bomo morali klimo nabavit.


Moja je sanjala isto :D.Saj je res zadnji čas...

Ron večino dneva prespi na betonu v senci zvečer jo pa mahneva v potok se hladit 8)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #11 : 18 Julij 2007, 11:17:03
Joj,js pa moram moja dva kar naprej noter spravljat,ker imata prost izhod zdaj ko smo doma doma.
Mi hodita ležat ven na travo-direkt na sonce  >:(
Očitno jima ni prevroče,čeprav Gaja nima ravno zdrave mere za sonce  ::)
Tko da takoj ko ju pogrešam dve minutke ju že kličem  ;)



majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #12 : 18 Julij 2007, 11:18:39
maksa vročina kar moti zato že ob šestih tečnari da gre ven ko je še hladno.
in pa zvečer ob  desetih.
popoldan pa se ohladi s tušom.

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #13 : 18 Julij 2007, 11:30:17
nyssa kr vem kk to zgleda..  Če ne bi mojega dobesedno zaprla v stanovanje, čeprav smo vsi doma, bi pač skoz ležav na soncu (beri: na vročih deskah ali na črnem predpražniku pred vrati na teraso)  ::)  z vodo ga pa tudi ne morem hladit, je ne mara preveč  :(  razen če ima gospod sam dostop do vode (pa še ta ne sme biti višja od  15cm heh  ::) ) in lahko po želji zmoči svoje tace ali pa tudi ne..

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 18 Julij 2007, 13:12:33
Pri nas nimamo klime in je tudi ne rabimo. Imamo nekaj velikih starih dreves in debele stene. Dokler se ne odpravim od doma sploh ne vem, da je vroče. Ena psica nekoliko težje preneše vročino, zato je čez dan doma na hladnem, drugih nič ne prizadene - prenesejo več pripeke kot jaz, tako da ni problema. V izpustu imajo vedno nekaj debele sence, pa še globok brlog so si skopale. Bom dala gor deske, da se jim ne bo prehitro podrl. Če ne bodo naredile kakšne neumnosti in ga spodkopale, bo ostal dokler ga ne bo podrl sneg. Za popolno zadovoljstvo jim manjka samo še bazenček. Mogoče, če bodo zelooo pridne...


lorry

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 913
    • Točke: 1
  • imejte radi svoje žival'ce
Odgovori #15 : 18 Julij 2007, 13:14:12
No, ko si že pri bazenčkih...danes grem po enega za Divo- Otroškega seveda.  :P


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #16 : 18 Julij 2007, 14:59:26
Lanabela, tole z debelimi stenami, ki so odlično izolativno sredstvo, mi je čist jasno. V stričevi hiši z debelimi stenami jaz poleti nosim dolge rokave!  :o  Mislim, da tudi on ne razmišlja o klimi.  ;)  Pa tudi njihova dlaka jih verjetno odlično varuje pred vročino, ni res?

Bi pa rada videla kako jamo so si psice izkopale. Imaš kako fotko?

Kristinca & Florinca


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #17 : 18 Julij 2007, 15:09:51
Midva živiva v podstrešnem stanovanju starejše hiše (ampak ne tako stare, da bi bile stene ne vem kaj debele), tako da je VROČE. In imamo klimo.  :D :D Ni šlo drugače. Klima se prižge ob devetih zjutraj in ugasne okrog 11ih zvečer. Potem pa okna na stežaj odpremo, da nam je ponoči kul. Pa čez dan smo zabunkani kot v kakšnem brlogu...  ;D
Na sprehod v temle vremenu hodiva pred službo, torej okrog petih..., in zvečer po osmi uri. Vmes pa samo lulat in nazaj na hladno.  ;D


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #18 : 18 Julij 2007, 15:18:08
Rondo cel dan preleži v kleti na plošcicah, kjer je res hladno,potem vpisarni,ki je pravtako. tudi mi smo kot v enem barlogu. mami zutri odpre celo bajto, da se zlufta potem zapre in do večera smo zapolknani in zaroletani do konca :). ampak imamo kar hladno v hiši. :). zvečer hodiva na sprehode po pol 9 uri, ko je res shlajeno. zjutraj pa malo čez cesto na hitrco. vmes ima pa celo dvorišče in vrt zase, ampak itak je noter.

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #19 : 18 Julij 2007, 17:15:05
Tudi na Radio hit že cel dan poročajo, da naj pazimo na naše domače živalice ;)

Drugače je Aska sedaj čez dan notri, kjer je res prijetno hladno. Tako, da ji ni tako hudo. Na daljše sprehode gre sedaj samo res zgodaj zjutraj in potem zvečer. Čez dan pa samo zelo kratke sprehode. Upam, da ta vročinski val ne bo trajal prav dolgo.


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #20 : 19 Julij 2007, 09:40:08
Sicer pa meni ob 5h zjutraj tudi paše se zbezat iz moje vroče beznice (sobi imam veliko 2x3m pa še podstrešno stanovanje :'().Ron ju zjutraj ves naspideran...zdajle se pa še komaj premika :(.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/