Siringomielija

Babi · 4235

Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
: 01 Avgust 2007, 22:04:07
Res ne bi rada zamorila članov foruma, ampak zdi se mi vendarle tako pomembno, da bom tvegala. Pravkar sem prebirala strani v angleškem jeziku, ki so med drugim zelo veterinarsko-strokovne, podrobno ga še nisem pregledala, sem pa prebrala o siringomieliji pri kavalirjih  (Cavalier King Charles Spaniel) in se zgrozila, saj tako visokega odstotka obolevanja niti v sanjah nisem pričakovala.  :'( :( Pri ostalih pasmah so odstotki minimalni. Članek je zelo podroben, dodani so tudi video posnetki.
Na teh straneh lahko najdete zelo veliko podatkov o vse mogočih boleznih pri psih, ki se ne pojavljajo samo pri tej pasmi, zato bodo mogoče zanimivo branje tudi za lastnike drugih pasem.
Verjamem, da vas večina obvlada angleščino, zelo priporočam branje, tule je naslov strani Cavalier Health org.:

http://www.cavalierhealth.org/syringomyelia.htm

+1

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 02 Avgust 2007, 13:59:27
Uf, tole je pa hudo. Res visoko cena za "ljubko" obliko glave. Enega kavalirčka, ki je bil prav tak kot tisti nesrečnež na tretjem posnetku sem videla že pred leti, ko jih je bilo pri nas še prav malo. Zdravili so ga za vse mogoče, od vnetja ušes do alergije, seveda neuspešno. kaj je bilo z njim nazadnje ne vem, je pa bila takrat, ko sva govorili njegova lastnica že povsem obupana.


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 03 Avgust 2007, 17:07:35
huda stvar, ja. na žalost dolgo niso vedeli za to bolezen. veljalo je celo, da je to pač "tik" kavalirjev. pa temu na žalost ni tako.

obstaja sicer še ena podobna bolezen, ki pa se pojavlja tudi lahko kot simptom pri SM, reče pa se ji opisno "sindrom lovljenja muh", spominja pa malo na epilepsijo. je pa tudi vedno bolj pogosta.

http://www.cavalierhealth.org/flycatchers.htm

Pri kavalirjih SM v določenih državah že testirajo, ZDA, Nemčija, Skandinavija, večina nizozemskih psarn,.... je pa odstotek obolelih kavalirjev za SM v ZDA dosti višji kot drugod. moram znova pogledati, kako je to v Evropi. sicer imam en podatek v spominu, pa raje preverim, če je pravi.

Babi, nič se sekirat, da boš koga zamorila. Tiste, ki jih to do zdaj ni zamorilo, jih tudi sedaj ne bo, nekdo pa se bo sigurno našel, ki bo z veseljem prebral nekaj novega in se kaj ob tem naučil.  :)