Kako psi vidijo?

missy · 2342

missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
: 08 Avgust 2007, 10:20:25
Dobro sem pregledala in teme še nisem zasledila. Če kje slučajno je, se opravičujem...

Pod vprašanje Kako vidijo psi? mi je vsak dal drugačen odgovor. Nekateri so vztrajali da psi vidijo vse sivo, drugi da poleg sive vidijo le še zeleno. Eni menijo da psi vidijo le rumeno in modro barvo in da ne vidijo rdeče. Kaj je torej resnica in kako to sploh ugotovijo?

Lp, Maruša


uroda

  • *
    • Prispevkov: 684
    • Točke: 0
  • Dotek smotek
Odgovori #1 : 08 Avgust 2007, 12:16:14
Jaz imam še eno vprašanje: nekje v spominu se mi je zasidrala informacija, da psi ne vidijo v globino, torej trodimenzionalno. Je to res :-\?

Lp


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #2 : 08 Avgust 2007, 12:36:12
Oj

Nekje smo še enkrat že pogovarjali o tem... vendar teme trenutno ne najdem.

Po zadnjih ugotovitvah (sedaj so verjetno že kakšne novejše ;)) naj bi psi videli barve, vendar bolj medle, torej barve niso tako izrazite, pravijo da si lahko to predstavljamo kot da mi gledamo pri slabi svetlobi.
Vendar pa psi odlično vidijo sence in dobro zaznajo premike.

Glede globinske predstave, njihova je dosti slabša od naše, to se recimo vidi tudi na treningih reševanja, saj pes nikoli ne ve kje si iz jase šel v gozd.
Je pa seveda logično da njihova globinska predstava ni tako dobra, saj za globinsko sliko rabiš dva zorna kota, torej moraš z obema očesoma videti isti predmet, pri čemer pse zelo ovira gobec ;)
Torej je polje v katerem vidijo globinsko veliko manjše od našega.

Kako testirajo barve si lahko le mislim, predvidevam pa da psa naučijo da išče določen vzorec, ta vzorec pa naredijo iz različnih barvnih kombinacij in nato poizkušajo če ga bo našel. Verjetno!

Lp, Črt



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 08 Avgust 2007, 12:38:04
Evo temo pasji vidni sistem: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=731.0

Lp nina