pasemski ali nepasemski pes?

danaja · 4681

danaja

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 2
  • moj mali princ
: 09 Avgust 2007, 22:14:35
Nisem bila prepričana, kam naj dam tole, me pa zanima kako je s tem pojmovanjem pasem.

Danes sem po pošti dobila delovno knjižico, v kateri so mi za psa napisali ''mešanec''.
Pes sicer nima rodovnika, sta pa njegova starša oba dolgodlaka bernardinca, v društvu, v potnem listu in pri veterinarju (torej tudi na čipu je enak podatek) pa tudi za zavarovalnico je prijavljen kot SBD - BERNARDINEC.
Po tem, kar so mi napisali v knjižico sklepam, da KZS kot pasemskega psa ne priznava nobenega psa, ki nima rodovnika, prizna pa kot pasmo ne ravno mešance v pravem pomenu besede ampak recimo primer: pariš dolgodlakega in kratkodlakega bernardinca in če sta oba starša rodovniška, bodo tudi mladiči rodovniški in so mladiči potem ''pasemski'' psi čeprav v bistvu ne veš, kakšni bodo - dolgodlaki ali kratkodlaki??? ??? ??? ??? potomec dveh psov iste pasme, vendar brez rodovnika pa ni ''pasemski'' po tej logiki. :'( ???
Če že kje obstaja debata o tem, se opravičujem, je nisem našla me pa močno zanima kako se to pri nas opredeljuje.
Hvala za odgovore.

Pozabil sem veliko imen ljudi, ki so se dotaknili mojega življenja. In si zapomnil veliko imen psov - ker so se dotaknili moje duše.


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #1 : 09 Avgust 2007, 22:58:00
Nekaj o tem je tukaj: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=191.0, http://www.pesjanar.si/index.php/2006/481, verjetno še kje na tem forumu in na drugem: KLIK in ta se mi zdi pa da najbolje objasni zadevo KLIK. Bi bilo pa boljše, če bi te članke prebrala pred nakupom :-\.
lp
T.

8)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #2 : 04 Marec 2008, 14:08:11
Malo stara tema, a vseeno...
Če pes nima rodovnika, potem je mešanec. In tako opredelitev ima tudi KZS. Ne vem, zakaj drugje niso tako natančni. In ne vem, zakaj se temu čudiš. Rodovniški pes ima rodovnik, vsi ostali so mešančki. Pika.

Citiraj
Po tem, kar so mi napisali v knjižico sklepam, da KZS kot pasemskega psa ne priznava nobenega psa, ki nima rodovnika, prizna pa kot pasmo ne ravno mešance v pravem pomenu besede ampak recimo primer: pariš dolgodlakega in kratkodlakega bernardinca in če sta oba starša rodovniška, bodo tudi mladiči rodovniški in so mladiči potem ''pasemski'' psi čeprav v bistvu ne veš, kakšni bodo - dolgodlaki ali kratkodlaki???

Tega pa ne razumem dobro? Kako ne veš, kaj dobiš? Če naletiš na takega vzreditelja, ki pri 8 tednih ne ve, kaj prodaja, potem čimhitreje stran od njega. V leglu se prav lahko določi ali ima mladič dolgo ali kratko dlako. In ne vem zakaj bi imela KZS težave pri tem. Če sta starša rodovniška, z vzrejnim dovoljenjem, potem dobijo mladički rodovnik,  pa čeprav se skotijo modri (karikiram).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 04 Marec 2008, 14:25:57
Mene pa ta definicija hudo jezi. Namreč, imenovati nerodovniške pse za mešance je prvič netočno, drugič pa je to žalitev. Za mešance. Mešanci so originali, vsak je nekaj posebnega. Nerodovniški psi so pa kot ponarejene blagovne znamke. Sicer se ti lahko zgodi, da kupiš "čistokrvnega" psa, pa dejansko dobiš mešanca. Ampak recimo samojed, ki ima vse lastnosti samojeda je samojed, pa če ima rodovnik ali pa ne. Ni pa čistopasemski, ker ne moremo preveriti prednikov.

Citiraj
prizna pa kot pasmo ne ravno mešance v pravem pomenu besede ampak recimo primer: pariš dolgodlakega in kratkodlakega bernardinca in če sta oba starša rodovniška, bodo tudi mladiči rodovniški in so mladiči potem ''pasemski'' psi čeprav v bistvu ne veš, kakšni bodo - dolgodlaki ali kratkodlaki???


tole je pa prav bluzenje. Pri pasmah je točno določeno, katere barve ali variante lahko pariš med seboj in katerih ne smeš.  In ja, včasih se ne vidi takoj ali bo mladič dolgodlak ali kratkodlak ali ostrodlak ali kaj jaz vem kakšen, pri dveh mesecih pa ponavadi se že. Tudi barve oči se ne da določiti takoj, pa tudi nekatere barvne variante se pokažejo šele kasneje. Se pač v rodovnik vpiše prava barva ali tip dlake kasneje. Pri nekaterih pasmah tudi ne moreš povsem zanesljivo določiti katero višino bo imel mladič ko odraste (recimo ali bo mini ali toy ali kaj podobnega) Se tudi vpiše kasneje. Veš pa v vseh primerih kaj lahko pričakuješ glede na to, kakšni so predniki (ki jih pri rodovniških seveda poznaš) 


wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
Odgovori #4 : 05 Avgust 2008, 02:40:21
če pes nima eodovnika, nikoli ne veš, da je čistokrven, čeprav ima videz določene pasme. Rodovnik je zato, da se v njem vpišejo predniki za več rodov nazaj. pri nerodovniškem psu pa je tako, da ne veš, če so bili vsi predniki zares čistokrvni.