trikci in klikanje

Jana* · 42988

Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #30 : 06 Avgust 2007, 11:13:27
Das hranco in kliker v isto roko, pa je ;) Saj se navadis kako spravit vse v eno roko, z drugo pa delati (ok, na zacetku imas nekaj tezav, ampak vaja dela mojstra ane) ;)


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #31 : 06 Avgust 2007, 11:19:03
ja hehe bom jaz vadla spravit vse v eno roko in klikat nekje ko psa nebo zraven  :)  se mi zdi da bo še najbolj priročno

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #32 : 06 Avgust 2007, 13:11:48
Fino.  ;D Tudi jaz sem nabavila kliker pred kratkim in sem že par novih stvari Živo z njim naučila. :) Super zadeva kliker res.  :D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


lup

  • Gost
Odgovori #33 : 06 Avgust 2007, 14:47:26
Das hranco in kliker v isto roko, pa je ;) Saj se navadis kako spravit vse v eno roko, z drugo pa delati (ok, na zacetku imas nekaj tezav, ampak vaja dela mojstra ane) ;)


Se strinjam s tem :)

Vazno je,da hrana po kliku sledi-pa tudi ce ti to vzame par sekundic.Fino je,da imas kaksne hlace z zepom ali pa preposto malo torbico za okoli bokov ;) ,pa potem samo vzames ven priboljsek in to je to.

Pes bo itak pricakoval in vedel,da bo dobil hrano za KLIKOM ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #34 : 26 Avgust 2007, 20:40:56
Zanima me se-kako zacnete z vasimi stirinozci kliker seanso??Ga poklicete,mu date za povohat brikete/priboljske???In se potem seansa zacne?
Pa koliko na dan delate s klikerjem?


Jaz imam vedno besedo,ki naznaja,da bomo začeli delat: pes na ON  ;) - tudi pred kliker časi je bilo tako. Rečem "gremo delat" in potem vzamem  igračo, hrano, kliker. Pes naj bi na "gremo delat" prišel v razpoloženje za delo- nagon, se vznemiril in usmeril vame. In tudi se sčasoma tako dogodi. To je nekašna krovna vaja pri kateri nagrajujem čim večje vznemirjenje,nabiranje energije skaknje vame- to energijo potem usmerim v vaje . Najrej vedno naredim kakšno,ki je dinamična in jo zna tako ga lahko  nagradim še za to in potem  potem dalje .
Na koncu sledi zadnjemu klkiku poleg hrane-če jo pes hočeigra oz tekanje (še vse v krovni vajoi "gremo delat"). Ko je to konec sledi poveje "dosti" oz "teci". To povlje naj bi dalo psa na OF  ;). Sledi nagrada, ki ne vključuje mene (igra s psi, lulanje, vohanje , sprehod itd)  ali pes gre v kletko, avto ,na privez.
Vse nagrade v fazi pes na ON vključujejo mene in ne dovolim da se pes čist "zgub"oz ne uporabljam nagrad v smislu okoljskih -al kako se že reče. učeno  :-[

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #35 : 27 Avgust 2007, 19:08:12
Jaz imam vedno besedo,ki naznaja,da bomo začeli delat: pes na ON  ;) - tudi pred kliker časi je bilo tako. Rečem "gremo delat" in potem vzamem  igračo, hrano, kliker. Pes naj bi na "gremo delat" prišel v razpoloženje za delo- nagon, se vznemiril in usmeril vame. In tudi se sčasoma tako dogodi. To je nekašna krovna vaja pri kateri nagrajujem čim večje vznemirjenje,nabiranje energije skaknje vame- to energijo potem usmerim v vaje . Najrej vedno naredim kakšno,ki je dinamična in jo zna tako ga lahko  nagradim še za to in potem  potem dalje .
Na koncu sledi zadnjemu klkiku poleg hrane-če jo pes hočeigra oz tekanje (še vse v krovni vajoi "gremo delat"). Ko je to konec sledi poveje "dosti" oz "teci". To povlje naj bi dalo psa na OF  ;). Sledi nagrada, ki ne vključuje mene (igra s psi, lulanje, vohanje , sprehod itd)  ali pes gre v kletko, avto ,na privez.
Vse nagrade v fazi pes na ON vključujejo mene in ne dovolim da se pes čist "zgub"oz ne uporabljam nagrad v smislu okoljskih -al kako se že reče. učeno  :-[


Hmmm. Tole mi je pa zelo všeč. A to "krovno vajo" - vznemirjenje - vzbudiš tako, da se igraš ali kako?



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #36 : 27 Avgust 2007, 19:19:56
Debato o klikerju sem prestavila v tole temo, ker je potekala na dveh koncih: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=85.0

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #37 : 28 Avgust 2007, 09:15:09
Hmmm. Tole mi je pa zelo všeč. A to "krovno vajo" - vznemirjenje - vzbudiš tako, da se igraš ali kako?
On in OFF se dela s capturingom ;) že od mladiča dalje. Kadar nakazuje, da kaj bi rečeš to in se potem igraš -s predmetom, tekanjem, grizenjem vseeno , lahko tudi hraniš gibanje in skakanje vate, kar tako v prazno. Pa preden imaš namen delat s klikerjem tudi to rečeš - itak psi kmalu ko vidijo da si stopil v smeri klikerja ali da se bliža procedura  pokažejo vznemirjenje. Potem z oblikovanjem to nadgrajuješ- enako se da graditi razpoloženje, kot vaje  ;).
No za OFF je treba začet mal kasneje oz isto loviš zadevo tako, da nehaš delat malček preden se mu ne da več,da s tem lahko sprijazni, ampak vztrajaš-samo ne predolgo in ne prezgodaj v razvoju mladiča.
Z razliko od navodil pasjih psihologov jaz toleriram oz celo spodbujam tudi nadlegovanje, izsiljevanje. Tako da OFF deluje res samo po obilnem delu in za določen čas ::)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #38 : 28 Avgust 2007, 10:33:04
Hvala!  ;D



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #39 : 28 Avgust 2007, 19:10:05
hm tole na on in off...   kaj pa če bi kar tako vmes enkrat rad nekaj ukazal psu?   (morda se približuje kakšna nesreča, ipd..)  kaj potem bi tut moral rečt 'gremo delat' preden se zadereš 'sem' ali 'prostor' ali karkoli  ???     men se bolj zdi da mora pes bit vedno v stanju poslušanja...    ne vem, nimam izkušenj s takim napovedovanjem dela.  :-\

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #40 : 28 Avgust 2007, 20:29:05
Če sem prav razumela "uporabljamo" tale on/off takrat, ko ga hočeš doma stimulirati za učenje česa novega - da ga po domače "dvigneš" s kavča  ::). Tako kot psa pred agilitijem malo zmotiviraš, da bo hitrejši in bolljši na parkurju. Če mu boš kar tako nekaj ukazala, predvidevaš, da tvoj pes to že obvlada - vedno in povsod - in zato pač ne rabi dodatne motivacije.
Upam, da se ne motim.  ;)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #41 : 28 Avgust 2007, 20:37:34
ajaa.. :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #42 : 21 Maj 2008, 18:31:25
Js mam kliker šele en dan pa sm jo že 5 trikcev naučila !!!



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 18 Februar 2010, 11:37:48
Pa se lahko s klikerjem tudi tako da imaš priboljšek in kliker, nato ga s priboljškom zvabiš v določen položaj, klikneš in nagradiš?



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #44 : 18 Februar 2010, 12:37:41
Lahko, tej metodi se reče luring  ;)  nekaterih trikcev si ne predstavljam da bi naučila drugače kot s tem. Najbojša je (zame) kombinacija s shapingom, kjer mu sprva s priboljškom pokažeš kaj hočeš od njega, nato pa mu prepustiš domišljijo in oblikuješ nadaljnje vaje  :)

Še nekaj, dobro je, če psa nagradiš z drugim priboljškom, kot tistim, s katerim ga vabiš  ;) tako se potem priboljšek za "vodenje" lažje ukine.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 18 Februar 2010, 12:48:13
Sej to sem mislila.Tisto za priboljšek iz druge roke pa sem vedela.



Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 18 Februar 2010, 20:54:36
Pa lahko psa, s katerim že od samega začetka klikanja delaš na luring (tako so nas začeli učit v šoli, za shaping sem zvedela malo kasneje), navadiš tudi na shaping? Sama sem probala, ampak ker mu nisem ponudila "hitrega odgovora" je postal ves zafrustriran, začel tulit in oh in sploh grozna sem bla takrat. ::)  >:D Tako da se dostikrat samo usede kot kup nesreče in ne ve kaj bi... Nekako mi ga ne uspe prepričat, da se da tud z lastno glavo mal mislit....

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 18 Februar 2010, 21:09:12
Seveda se da. Samo več potrpežljivosti in iznajdlivosti je potrebne!
Delaš pa po principu errorfree učenja - se pravi, če recimo poskušaš naučiti psa, da postavi taco na nek predmet, poskrbiš, da je okolje "postavljeno" tako, da druge možnosti, kot recimo pogledati predmet ali celo kar takoj stopiti proti predmetu, nima. Potem pa klikaš čisto vse, kar vodi do tega, da bi mogoče enkrat stal na tem predmetu.
Pomembno pri vsem skupaj je tudi to, na kakšen način daš nagrado. Če recimo iščeš statičen položaj, potem je najbolje, da nagrada pride iz roke in po možnosti ko je pes v takem položaju, kot ga želiš. Če gre pa recimo za neko premikajoče vedenje (recimo hoja čez predmet), potem je najbolje, da nagrado vržeš (oziroma zakotališ) po tleh v smeri gibanja.

pač tako kot je recimo na začetku pri luringu hotel na vsak način čim hitreje priti do hrane, in je šele čez čas ugotovil, da je bolje hrani slediti (da je več uspeha), tako boš tudi tukaj potrebovala čas. Probaj delati čim krajše "seanse" in klikati res za vsako najmanjšo bedarijo, ki mu pade na pamet (in ti je seveda všeč) in probaj z vsem skupaj zaključit, predno postane zafrustriran.

Če samo sedi in te gleda kot kup ne sreče, včasih pomaga, če recimo vržeš stran od sebe košček nagrade, ravno toliko da ga spraviš v gibanje.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #48 : 18 Februar 2010, 22:12:18
Psa lažje spraviš v stanje, ko začne sam ponujati vedenja tudi tako, da mu ponudiš predmete za interakcijo, recimo škatlo ali kaj podobnega.


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #49 : 18 Februar 2010, 22:25:29


pač tako kot je recimo na začetku pri luringu hotel na vsak način čim hitreje priti do hrane, in je šele čez čas ugotovil, da je bolje hrani slediti (da je več uspeha), tako boš tudi tukaj potrebovala čas. Probaj delati čim krajše "seanse" in klikati res za vsako najmanjšo bedarijo, ki mu pade na pamet (in ti je seveda všeč) in probaj z vsem skupaj zaključit, predno postane zafrustriran.

Če samo sedi in te gleda kot kup ne sreče, včasih pomaga, če recimo vržeš stran od sebe košček nagrade, ravno toliko da ga spraviš v gibanje.
Kaj pa, če ti ponuja samo eno vedenje? Enkrat nagradim potem pa ponuja in ponuja pa ne nagradim in je totalno zafrustriran?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 19 Februar 2010, 08:50:44
Kot je pisala ze Ninci, moraš pogoje ustvariti take, da bo pes prej kot slej moral narediti nekaj priblizno v smeri zeljenega vedenja.

Povej primer, kaksno vedenje ti ponuja in kaksno vedenje ga zelis nauciti ti.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #51 : 19 Februar 2010, 08:58:12
Hm. Moram priznati da sem tudi jaz prešla iz luringa na čisti shaping (pri starosti 3 let in pred tem nisem imela klikerja), in nisem imela nobenih problemov. Res pa je, da sem začela klikat stvari, ki jih je že znal. Npr, znal se je dotaknit roke s smrčkom, papirja s taco itd.. vse to sem klikala, da se je navadil, da ponavlja vedenje. Potem škatla. Na škatli se da ustvarit vse pa še več - ko je na primer čisto posebej znal različne trike s škatlo, sem mu jo (pri kliker seansi) postavla na tla in čakala, on pa je čisto evforično skakl okrog ker je želel v eni sekundi pokazat vse kar zna  ;D želeno vedenje sem klikala dalje, ampak če sem čakala s klikom, je nekako sam ponudil še kakšen dodaten gib.
Če pa slučajno ni in je ponavljal gib v nedogled, kot praviš, Tjaša, potem sem pa uporabila dobri stari luring in sem ga zvabila v malo spremenjen položaj, ki sem ga lahko potem klikala dalje. Ali pa sem vrgla prboljšek po tleh da se je malo premaknil in pozabil na svojo zafrustriranost.

Če mu pa včasih čisto 'dol pade' in sploh ne ve več kaj hočem od njega, pa speljem zadevo v smer nečesa, kar res zna in lahko nagradim ter mu dvignem razpoloženje.. In potem grem pri nagrajevanju kak korak nazaj v fazi učenja novega trikca.

Tudi jaz večkrat mečem priboljške, sploh pri vajah, kjer se mora premikati, pa tudi kar tako, da se ne čisto 'zasedi'. Random  ;D

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #52 : 19 Februar 2010, 09:36:59
Ne želim ga ničer naučit, samo spodbudit malo kreativnosti, inovativnosti... Se usedem, pokažem kliker.. Ponudi npr. tačko, kliknem, potem ponuja samo še tačko...Po ene 7-10 poskusih rata zafrustriran... =)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 19 Februar 2010, 10:22:23
Ja to pa ne gre kar tako da boš ti sedela in čakala da bo nekaj zelo izrazitega naredil.

Torej začneš lahko tako, da ti da tačko, klikneš in nagradiš.

Lahko pa pravzaprav preskočiš tole "tačko" in rečeš npr. "greva delat" in tisti moment, ko te kuža pogleda (verjetno te bo vprašujoče pogledal), klikneš in nagradiš. Že tu delaš pravzaprav vajo osnovnega položaja, ki naj bi ga kuža zavzel vsakič, ko si mu sporočila, da "gresta delat", dokler ne dobi od tebe povelja oz. signala, ki sta se ga že naučila, za neko drugo vajo. In iz tega osnovnega položaja, ki je lahko tak, da kuža stoji, lahko pa ga zvadiš tudi v to, da pred tabo sedi ali leži, delaš potem naprej druge vaje.

Nagradiš tako, da vržeš priboljšek nekam stran, da ga gre pobrat.

Ko se vrača k tebi, mu klikneš že za to, da se vrača k tebi. Klikneš in nagradiš. Nagradiš spet z metom priboljška stran. Tu že imaš lahko začetke nove vaje, ki je nekakšen odpoklic. Klikaš vsakič ko se vrača k tebi in nagrajuješ z meti priboljška stran. Čez čas začneš dodajat povelje oz. signal "sem". Ločeno začneš delat vajo "sedi". Ko delata vajo ko se pes vrača k tebi, mu nič ne klikneš, ampak počakaš. Prej ali slej se bo vsedel pred tabo in tisti moment ko se vsede in tik predno ti da taco, klikneš in mu daš priboljšek. Poskusi ujeti pravi trenutek, da res klikneš in nagradiš predno ti da taco in dokler pes še sedi. Potem mu lahko vržeš en "zastonj" priboljšek stran, ali pa se ti odmakneš, da pes spet pride do tebe in se vsede. Ponavljaš in združiš vračanje k tebi in sedi. In imaš npr. narejeno vajo odpoklica, ki jo moraš potem še postopoma utrjevat ob različnih motnjah.

Pomembno je, da od psa ne pričakuješ, da bo že kar na začetku delal salte, se metal po trepalnicah in ne vem kaj. Najprej mora dojet, v čem je sploh finta tega sistema in to bo dojel skozi čisto majhna drugačna vedenja.

Recimo prej, ko sem ti pisala, da mu mečeš nagrado stran, da jo gre iskat, da se potem vrne k tebi. Mogoče se ne bo vrnil čisto k tebi. Mogoče bo samo pogledal proti tebi, ali pa bo naredil samo en korak proti tebi. Na začetku, klikaš in nagrajuješ že samo te minimalne premike v pravilno smer (proti tebi). Potem dviguješ kriterij in klikneš po dveh korakih, pa treh,.. dokler na koncu ne klikaš šele ko je prišel čisto do tebe.

Če se ti pa ustavi, pa ne več maltretirat psa, ampak se usedi in razmisli kaj delaš narobe in kako boš naredila drugače, da bo pes naredil nek pričakovan premik v pravo smer.

In vedno, predno začneš delat, se pripravi. Točno moraš vedet kaj ga želiš naučit in kako boš ustvarila take pogoje, da bo pes imel minimalno možnost delat napake.

Ko praviš, da ga ne želiš ničesar naučit, ne pozabi, da je tudi spodbujanje kreativnosti oz. inovativnosti nekakšen učni proces.  ;)

Če te pa zanima "freetime", je pa tako, da pes, ki nima osvojenih osnov kliker shapinga, oz. ne dojema čisto v čem je hec, praviloma ne bo kar sam od sebe inovativen in kreativen. Malo več tule;
http://www.kliker.si/?q=node/74
Citiraj
Amélie me je med svojo prvo freetime seanso do solz nasmejala z vedenji, ki so ji prišla na pamet. Bajk, ki kot mladič ni bil učen po sistemu oblikovanja vedenj, je potreboval dalj časa,..







Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #54 : 19 Februar 2010, 11:12:25
Mogoce eno neumesno vprasanje.. Moj ima fobijo na skatle, se jih blazno boji.  ::) A se da naklikat, da odpravim ta strah? Mogoce nekaj v smislu, niso grozne, lej loh jo recimo zgrizes (ker papir recimo ima blazno rad in ce ga najde ga razcefra).. Ker zdaj da samo vidi skatlo bezi pred njo, in ni sans da bi recimo taco gor dal ali karkoli drugega s skatlo pocel..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #55 : 19 Februar 2010, 12:01:21
Bi vzel eno lepo kračo iz škatle?  :D

Ziher se da   :)  Lahko tud delaš po principu iz kliker.si, ko v krogih hodiš okrog motnje, al neki takega. A tud delat noče, če je kaka škatla blizu? Si jih postaviš ene par dost narazen, pa se gresta rallyo med njimi, toliko da odpraviš napetost in mu pokažeš, da je lahko sproščen v bližini njih. Mal klikaš, malo se poigraš, igračko mu vržeš slučajno nekam zraven škatle.. Pol pa počasi klikat dotike z njo.




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 19 Februar 2010, 12:02:04
Moja se tudi v enih pogledih boji škatel. V bistvu če grem proti njej z veliko odprto škatlo, se bo začela umikat, ampak manjših se pa ne boji, ali pa če škatla samo nekje stoji, tudi ne. Tudi se ne boji raznih škafcev ipd.

Jaz bi ti za začetek predlagala, da škatlo postaviš v nek prostor, po možnosti za začetek tako škatlo, da je še nekako sprejemljiva za psa, oz. da ni preveč moteča (npr. če se boji velikih škatel, potem začni z manjšo, ki jo s časom povečuješ), pripelješ kužka v ta prostor in ga medtem ko prideta not, tudi zaposliš, da mogoče na začetku škatle sploh ne bo opazil. Če vidiš, da je opazil škatlo, poskusi takoj preusmerit njegovo pozornost, če jo že sam preusmeri, ga takoj nagradi. Nagrajuj vsako približevanje škatli in vsako ignoriranje oz. željeno vedenje do škatle, tudi če se ji približuje nezavedno (npr. z ritjo in ne ve, da je bližje škatli, kot je bil prej).

Kot vedno.. Nagrajujejo se minimalni premiki (v centimetrih) in pogledi in željeni odzivi, vse ostale odzive ignoriraš in preusmeriš. In ne pričakuj velikih sprememb čez noč, niti ne v enem ali parih tednih, čeprav te lahko tudi preseneti in zelo hitro spremeni odnos do škatle  ;)

Lahko pa za začetek poskusiš z desenzibilizacijo po temle principu;
http://www.kliker.si/?q=node/198
(glej čisto zadnji odstavek, žal pa ni več filmčka, ki nazorno pokaže kako se to dela)

V vsakem primeru, ko boš enkrat imela psa, ki ne bo v nezavest padel v bližini škatle, si pa itak naredila že toliko na desenzibilizaciji, da lahko dvigneš kriterije na stopnjo, kjer se bo pes začel škatle dotikat.

Če pa ti ni v interesu se toliko s tem ukvarjat, da se neha bat škatle, ampak bi samo želela naučit trikcev s "škatlo", pač zamenjaj škatlo za "škafec" ipd. če z njimi nima težav.  ;)



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #57 : 19 Februar 2010, 13:46:08
TibiQ, hvala! =) Bova zvečer tole probala pa bom poročala =)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #58 : 19 Februar 2010, 16:20:12
Hvala za odgovore! :)

Drugace pa, ja, vecjih premikajocih se skatel  ::) Ali skafov  ::) ::) Po eni strani bi prvotno rada odpravila "fobijo", ker vcasih je ze too much kaksnih bedarij "se boji" ali naj raje recem, se umika pred njimi.. In ja, igraca v blizini skatle ne dela, niti kraca, ali pa magar cela svinja..  :-\

Bomo probali...

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #59 : 19 Februar 2010, 16:27:20
Freetime seanse so zakon  ;D  Res pa je, da preden ni čisto razumel klikerja, niti približno ni vedel, kaj naj počne na primer s kakšnim predmetom, ki sem mu ga postavila na tla. Zdaj? Še dobro da nima 5 tac, ker sicer bi v svojo kreativnost vključil tudi to  ::)

Dejstvo je, da če hočeš neko novo vedenje, po mojih izkušnjah ne smeš psa držati v statičnem položaju. Čisto konkreten primer.. Pes stoji poleg škatle, z eno taco poči po njej. Kliknem, in to lahko ponavlja v nedogled  ::) Če mu po kliku nagrado vržem nekaj korakov stran od škatle, bo nato, ko se bo v vsej svoji želji čimprej narediti pravo stvar, vračal, bo do škatle prišel na primer z druge strani -> posledično bo moral nanjo položiti drugo taco (to je že novo vedenje), ali iti okrog nje, ali morda jo preskočiti, skočiti nanjo.. Možnosti je nešteto, in prav vse, kar ni plain dotik z desno taco, je zame novo vedenje, in ga tudi nagrajujem. In sedaj mu je popolnoma jasno, da če ne kliknem mora ali vajo izvesti hitreje in natančneje, ali pa narediti še kakšno stvar zraven.
Čer se mi slučajno zgodi, da obstane v nekem položaju, in ne ve več, kaj točno hočem, pa mu pomagam - uporabim luring ali kak dodaten ukaz samo da se premakne v smeri novega vedenja. Ne rabi več kot en namig.

Vsak pes pa potrebuje svojevrsten pristop, in prav rada poslušam izkušnje in predloge drugih  :)


Oh ja, Ovcka, kaj pa če bi poskusila npr. škatlo pokriti z brisačo, in klikati vsa vedenja, ki vsebujejo stik s tem? Potem pa postopoma malo odkrivaš  ;D ne vem, tako mimogrede sem dobila idejo.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/