nazaj poleg, nazaj

Jana* · 18999

Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #30 : 09 Avgust 2007, 11:07:02
super   8)  čestitke  :)


lp, Jana

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #31 : 14 Avgust 2007, 21:06:36
Sicer full kratko ampak ... vseeno nazaj znava: http://www.youtube.com/watch?v=LQZqWrfny34

Lp nina



monti

  • Gost
Odgovori #32 : 14 Avgust 2007, 22:41:05
ampak eni pa imate nekam nizke kriterije kaj to pomeni nekaj znati  ::) to sicer je hoja nazaj ampak nima veze s kakim trikcem  :P



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #33 : 14 Avgust 2007, 22:48:41
ampak eni pa imate nekam nizke kriterije kaj to pomeni nekaj znati  ::) to sicer je hoja nazaj ampak nima veze s kakim trikcem  :P

Saj sem rekla, da samo hodi nazaj, ne da se na trepalnice postavlja. ::)




Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #34 : 14 Avgust 2007, 22:55:59
ampak eni pa imate nekam nizke kriterije kaj to pomeni nekaj znati  ::) to sicer je hoja nazaj ampak nima veze s kakim trikcem  :P


monti kar za enega psa izgleda enostavno, za drugega mogoče ni  ;)  pa ne ciljam zdaj na ninci in na njuno hojo nazaj..   Nasplošno. Tudi taka hoja nazaj je po svoje nek trikec. Tako kot če ti pes da taco  ;)   Vsak pes ima svoje značilnosti in enemu ustrezajo bolj taki trikci ki ne vključujejo pretiranega premikanja okrog (mrtvega se naredi, razni trikci izpeljani iz sedenja, ležanja, ipd), nekateri psi pa so navdušeni nad skakanjem in bojo izvajali trikce povezane s tem. Pa tule nikakor ne pomeni da tisti pes ki se zna naredit mrtvega, zna manj kot tisti ki ti skoči v naročje. Vsak trikec je za psa obremenitev, ki se jo je moral naučiti.  Pač se komu zdi da ima kdo nizke kriterije - mogoče pa že sam pes po naravi ni mahjen na delo in ubogljivost - za takšnega je plafon verjetno že če pes mirno leži na ukaz.  Tud to je treba spoštovati. Ne pomeni 'nekaj znati' samo če pes zna najmanj 40 različnih trikcev.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 25 Februar 2009, 15:02:22
A je kdo od vas poskušal delat rikverc poleg iz targetinga - dejstva, da naj bi poleg pomenil desno pasjo taco ob vodnikovi levi nogi? Se pravi če za psa poleg pomeni da se mora s svojo prvo desno taco približati vodnikovi levi nogi (ga zraven gledati) in se te kombinacije držati ne glede na to, kje ima vodnik nogo?

Pa zanima me, kako se to tepe z dejstvom, da je bil pes doslej navajen delati pri obratu poleg okrog vodnika in ne z ritenskim premikanjem riti nazaj na rikverc k vodnikovi levi nogi.

Zanima me še kateri obrat je dovoljen pri klasični poslušnosti.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #36 : 25 Februar 2009, 18:23:34
Jaz. Sam Buda rabi imeti svojo plečko (dovolj je čisto rahel dotik, ni treba da se naslanja name)  prislonjeno na mojo nogo. Ko mu je bilo to jasno, sem se začela vrtet - nazaj in naprej - da se je naučil sledit mojim korakom. Od tu naprej pa ni problema, tud hitrost in koordinacijo z vajo pridobiva. Si narediva cel žur, ko je treba kje čakati in na parih kvadratnih metrih delava heelwork without music  :D   V današnjem primeru je stal zraven mene (sedi ob ustavljanju sva opustila) in jaz sem se obrnila za 180 stopinj in šla naravnost, Buda pa rikverc ob meni in to ob mojem desnem boku. V naslednjih dneh bova to malo povadila in imava nov lep element  :)

Ni važno kake obrate je bila navajena delati, važno je kako bo morala delati sedaj  ;) 



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #37 : 25 Februar 2009, 19:11:55
Še glede obratov. Vem za navadnega, poleg okrog, in flip varianta ko se ti obrneš za 180stopinj, pes pa skoči nazaj ob tvojem levem boku. Slednji je boljši za pse, ki rabijo nekaj časa, da izvedejo navaden obrat  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 26 Februar 2009, 07:47:59
Midve imava z obratom okrog vodnika problem, ker mi ful zamuja prihod iz obrata (nekje sva morali nekaj narobe delat) in bi jo zato rajši naučila sedaj na novo "flip". Prej sem se ga izogibala, ker je pravilen flip, brez popravljanja riti, menda težje narediti kot obrat okrog vodnika. Ampak sem sedaj ugotovila, da bova verjetno lažje speljali flip, kot pa pravilen prihod iz obrata.

Tako da sedaj nekako Jazz je začela dojemat tudi poleg rikverc, ampak zaenkrat sva še zelo na začetkih in delava poleg na rikverc še zelo štorasto, pa nekako po dva koraka,.. Problem je, ker še poleg naprej nimava dobro zvaden (se včasih še kar obira.. če jaz hitreje stopim, se mi ruši linija,..)  ::)  :D

Se pravi flip je dovoljen pri klasični poslušnosti (BBH, IPO, ipd.)?



mia+zar

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 7
Odgovori #39 : 04 Maj 2009, 18:06:55
No, obstajajo tudi psi, ki jih z nobeno vabo ne moreš spraviti v položaj, da bi začeli hoditi nazaj. Zar je definitivno med njimi. Vsakič, o sva poskušala z luringom se je obračal, vlegel ipd. zato sva odnehala. Toda pred nekaj dnevi sem se spomnila, kako ga pripraviti do hoje nazaj-tokrat na shaping.
KAKO?
1)Postavi psa med steno in npr. klop tako, da bo lahko komot stal vmes, zagrajen naj bo s treh strani (spredaj in od strani, prosto samo zadaj) - razdalja od stene do klopi naj bo torej malo večja od širine psa (madona kompliciram  ::) ).
2.) Postavi se pravokotno na psa (ne pred njega!, tako je dosti lažje).
3.) Pred psa daj na tla nekaj priboljškov.
4.) Ko jih bo pojedel se bo avtomatsko pomaknil za nekaj cm nazaj, da bi videl, če bo dobil še. C&T. (Če ne gre, daj še več priboljškov, daj jih čim bliže steni, ki je pred njegovo glavo, tako se bo lahko pomaknil samo nazaj, če bo hotel videti, ali imaš še).
5.) Postopoma zvišuj kriterij (umakni klop, zahtevaj več korakov nazaj, ...).

Vaja je sicer preprosta, če veš kaj delati... Zapisati je malo težje, zato lahko pripopam tudi video, če kdo hoče.

Veliko uspeha!
Živa

If there ever comes a day when we can't be together keep me in your heart, I'll stay there forever.
(Winnie the Pooh)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #40 : 23 November 2009, 16:15:11
Ziher imate kako pametno idejo, kako psu dopovedat, da mora pridet rikverc do mene. Sva nazaj poleg že tako izpilila, da si želim celotno BBH shemo naresti v rikverc, manjka mi le še odpoklic  :)   Začenjava pa tudi z nazaj poleg po desni strani, kar nama pa nikakor ne uspeva  :D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #41 : 23 November 2009, 16:29:26
Hahaha :D
A nazaj sam zna hodit? Eni psi vem, da znajo v rikverc iz daljave priti med vodnikove noge. Pomoje bi bilo pri tebi podobno.
Po moji logiki psa, ko te čaka, pokličeš z besedo, ki jo uporabljaš za to, da hodi nazaj. Začneš s kratke razdalje in jo počasi povečuješ.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #42 : 23 November 2009, 18:22:11
Ja, seveda zna it sam, ampak stran od mene, ne pa proti meni. Tako da zdaj utrjujem položaj, ko stoji pred menoj, a s hrbtom obrnjen proti meni. Začetek je, čeprav še ne vem kakšen..  ;D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #43 : 23 November 2009, 22:12:28
Ja, seveda zna it sam, ampak stran od mene, ne pa proti meni. Tako da zdaj utrjujem položaj, ko stoji pred menoj, a s hrbtom obrnjen proti meni. Začetek je, čeprav še ne vem kakšen..  ;D

Jaz bi tudi tako začela, pol bi se pa mogoče jaz kak korak nazaj pomikala in klikala, če bi se tudi pes premikal nazaj...Potem pa lahko povečuješ razdaljo in klikaš, ko stojiš na mestu.

Ali pa naučiš, da gre rikverc na nekaj z zadnjimi nogami oz. da gre rikverc do tega, pol si pa tole postaviš pred sebe in delaš isto kot zgoraj. ;D

Ampak to so samo moje teoretične ideje, nikoli sprobane, hihihi. :o :D



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #44 : 23 November 2009, 22:25:02
Jaz sem svojo naučila s targetingom, s targat stickom. Ko je enkrat pes naučen, da mora 'bunkici' slediti se ga lahko nauči nazaj v vsako smer, tudi proti sebi.
Jaz sem jo najprej naučila hoje nazaj, kasneje, ko sem pa že ukinila stick in je bilo povelje za psico razumljivo, sem jo začela s target stickom voditi nazaj v položaj poleg.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #45 : 24 November 2009, 08:42:05
za rikverc proti vodniku (odpoklic sistem) mislim,da jih največ uporablja kot osnovno vajo,da gre pes rikverc med nogami vodnika nazaj. ( Kdor tega še nima lahko začne s predvajo- pes stoji med nogami in se skupaj z vodnikom pomika nazaj, nagrado pa se ponudi tako, da pes zaključi čist nazaj, ven izmed nog).  Ko to zna ga postavijo pred sebe z repom proti vodniku in dajo povelje za to vajo ( med nogami nazaj. Potem razdaljo počasi povečujejo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #46 : 24 November 2009, 14:24:33
Jaz bi tudi tako začela, pol bi se pa mogoče jaz kak korak nazaj pomikala in klikala, če bi se tudi pes premikal nazaj...Potem pa lahko povečuješ razdaljo in klikaš, ko stojiš na mestu.

Planiram nekako takole ja. Rikverc med nogami ne morm uporabit, ker mava drugačen sistem (pride do mene, se zarotira in gre nazaj med nogami), tole s target stickom mi pa niti ni jasno. Princip ja, sam v konkretnem primeru si pa res ne predstavljam. Razen če si naredim en 5 metrski stick   :P



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #47 : 24 November 2009, 16:48:03
Psa v bistvu naučiš samo, da poveže neko vedenje s poveljem, potem pa stick umakneš (približevanje ritensko). Ker se sticki raztegnejo, lahko s stickom delaš le do določene razdalje, ampak ko je imela moja psica enkrat poštekano, da se mi približuje ritensko, sem samo povečevala razdaljo, brez sticka. Kasneje pa lahko dodelaš podrobnosti (tukaj si tudi lahko pomagaš s targetingom).

Stck ti pomaga samo pri začetkih, ne pa pri povečevanju razdalje, saj tudi če bi bil tako dolg (5m), bi bil za to vajo zelo neroden in neuporaben. ;)

Mogoče ne znam dobro razložit, ampak najbolj pomemben je itak občutek in poznavanje psa. Targeting je pa čist simpl. :)

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #48 : 24 November 2009, 17:22:47
Jaz imam en tud problem....

Nazaj ob moji levi ali desni strani obvladava (to pomeni, da se obe pomikava nazaj). Ko pa psico postavim pred sabo in dam ukaz nazaj, se stvar ustavi. Sem probala tako, da sem se še jaz premikala naprej, ona (se je umikala) nazaj in gre. Kakor hitro sem pri miru, psica ne šteka, kaj hočem od nje. Nekaj delam narobe, ampak kaj?   

Kristinca & Florinca


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 24 November 2009, 19:01:31
Am jaz sem ga tako naučila, da sem ga postavila med steno in posteljo, kjer je dokaj malo prostora, tudi sem začela tako da sem se pomikala proti njemu in se je on potem odmikal stran ane in sem(naklikala) nagrajevala cisto vsak premik katerekoli noge, lahko mogoce probas s hrano ali pa z svojim premikom telesa(naprimer jaz sem uporabila roke, tako da sem mu pokazala v moji smeri naprej torej njegov nazaj) in to je potem povezal..samo sem pa na zacetku delala samo na tem mestu potem pa pocasi se prestavila tudi drugam, pa potem sem se besedo "zaj" dodala in sedaj to naredi pac kjerkoli, tudi sam od sebe ce je treba:D lahko da ne poveze tega vsega se tako hitro, mogoce raje ful delaj na temu da se ti premikas v njeni smeri, potem bos tako ali tako pocasi odmaknila to..:)

....Never Grow Up..


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #50 : 26 November 2009, 09:52:22
Rikverc med nogami ne morm uporabit, ker mava drugačen sistem (pride do mene, se zarotira in gre nazaj med nogami)

 :-[

Ga postavim nekam, dam ukaz, se zarotira in rikverc pripuza do mene. wiiii  :D



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 14 Junij 2011, 20:12:31
Jaz pa ga to učim in nikakor ne gre. Sem si prebrala temo pa take težave še ni. Nekajkrat sva delala da pred mano hodi nazaj. Šel je le, če sem mu pod trebuh dala nogo in nekako po eni skakljala naprej ter mu dajala priboljške. To je nekako še šlo. Nato sem poskusila tako, da imam nogo čisto malo manj pod njim. Spet se je usedal in šel v sedenju nazaj. Ko sem delala kot prej je spet šlo. Po več poskusih sem spet poskušala in po nekaj časa še vedno dela le prvo stopnjo. Kaj svetujete?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #52 : 14 Junij 2011, 21:03:50
To imaš podobno težavo kot jaz pri rotiranju na mojo desno stran.

Vsak pes kdaj premika taco tudi nazaj. Začni mu označevat in nagrajevat vsak premik tace nazaj, ne bodi zahtevna v tej fazi. Katera koli noga, kakršen koli premik tačke nazaj, počasi mu bo kapnilo in bo naredil korak in čez čas še enega. Ne pozabi na vmesni jackpote.

Lahko ti pomaga tudi to, da ga najprej naučiš postavljati zadnje dve taci na eno nizko tarčo (jaz sem uporabila manjši prepognjen tepih in ko obvlada stopicanje gor, oddaljuješ tarčo ali pa sebe in se bo tako naučil rikverc hoje.

Počasi se daleč pride. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #53 : 15 Junij 2011, 00:34:26
Dosti let nazaj (na začetku te teme) sem jaz tudi spraševala kaj naredit. No, poskusila sva vse možne načine, eni so bili bolj in drugi manj uspešni... vse se je ustavilo pri dveh, treh korakih. Ker sem nato želela izboljšat hojo nazaj, jo podaljšat in ne stagnirat enem in istem mestu, sem se nekaj časa nazaj spomnila še na tarčo z zadnjimi nogami. It works!  :P 

Torej, jaz ga pošiljam nazaj na preprogo, ravno dovolj da začuti z zadnjimi nogami drugačno podlago. In seveda, začetek s preprogo tik za njim, potem sva pa počasi podaljševala prostor med mano in preprogo. In zdaj šiba nazaj tako dolgo, dokler da z zadnjimi tacami ne pride do preproge, tudi po 10 ali več metrov....  ;D  in to počnema na različnih prostorih, da ne poveže položaj preproge samo recimo v kuhinji ali na vrtu. Tako bom pa zagotovo učila tudi novo psico.
Je pa še en način, precej podoben, samo da pes ne stopi na drugo podlago, ampak da hodi nazaj tako dolgo, dokler z ritjo nekam ne butne..   :) se tudi da lepo speljat psa da hodi rikverc brez ustavljanja po treh korakih. Ni pa za pse, ki se ustrašijo če kam butnejo, jasno..  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 15 Junij 2011, 09:34:22
Hvala, bom poskusila s tarčo.



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #55 : 15 Junij 2011, 17:35:23
Nekaj podobnega temu sem delala jaz - samo nisem sedela na stolu in pes je hodil pod mojimi skrčenimi nogami, ker je bil tako majhen. Za tarčo je imel pa tekač ali pa steno (odvisno kje sva delala).

http://www.youtube.com/watch?v=0qK3OUbULJQ


Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 07 Julij 2011, 11:34:11
Se malo jvljam kako nam gre z učenjem... Zdaj zna na ukaz right dati desno zadnjo tačko na posodico in na ukaz left levo zadnjo taco za posodico. Zdaj ga učim da da gor obe a nekako ne gre, ampak ustrajam saj ga to učim šele kak dan. Dajanja ene sem ga pa učila tako, da je bil v kotu, jaz sem ga spredaj malo motila s priboljški saj je če ne preveč silil k posodici. Prijateljica pa je posodico le porinila pod njegovo tačko tako da jo je dal gor. Takrat sem ga nagradila. Nekaj dni sva ponavljala (kasneje brez prijateljice), da je ko sem mu potisnila skledico spodaj dal gor brez obotavljanja. Potem sem ga s posodico le ušpiknila in dal je gor. Nato ga nisem z njo niti več dotaknila in dodala sem povelje. Isto sva delala za drugo taco, le da je šlo hitreje. Sem pa opazila da je potem ko sem umaknila posodico ko je imel tačko gor tačko še podržaval v zraku in čakal na priboljšek. Se nisem mogla odločiti če naj ga nagradim in učim naj jo dvigne na ukaz ampak raje nisem, da ne bi vsega pomešal. Zdaj ga pa učim da da obe. Spet ga jaz motim od spredaj prijateljica mu potiska posodico, jaz pa mu goovorim gight in left da bi povezal. Ko bo znal hojo nazaj pa bova delala še osmice, slalome in vrtenje nazaj.