Dotik tarče z zadnjo tačko

Gost · 4311

lup

  • Gost
: 16 Avgust 2007, 13:10:47
Prosila bi za nasvete kako se to nauci?  :)

Opis: Pes se dotakne tarco z zadnjo tacko.




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1 : 16 Avgust 2007, 13:14:01
Isto kot s sprednjo samo da klikaš zadnjo.  ;)  Postaviš en velik kos kartona na tla in ko se pes čisto slučajno z zadnjo tačko dotakne kartona, klikneš in nagradiš. Karton nato po potrebi manjšaš.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 04 Maj 2009, 13:39:10
Tole pa mene tudi zanima. Prve tačke sva zvadili, sedaj na drugačno tarčo poskušava delat zadnje tačke, pa nekako ne dojame.

Še najrajši bi delala na shaping, ker pri luringu ji je še manj jasno da imajo njene tace veze z nagrado, če gleda v sir ali kaj podobnega.. če grem proti njej in gre ona rikverc ali pa gre naprej in stopi na škatlo ponesreči, prav tako ne razume da sem ji kliknila za dotik škatle, ampak misli da sem ji kliknila za hojo nazaj ali naprej , če jo pa dobesedno primem za taco in jo postavim na škatlo, me pa sicer gleda kot tele v nova vrata, ampak dojame pa tudi še vedno ne.  ::)

Preprost shaping, da postavim škatlo na tla in čakam da bo stopila blizu ali gor, pa tudi ne deluje, ker ne dojema, da imajo njene zadnje tace in škatla vezo. Potem poskuša vse živo in na koncu skače po škatli ali poriva tisto škatlo s prednjimi tacami po celi sobi, tako da moram prekinit in reči "ne" in postavit škatlo nazaj na začetek in ker ji ne kliknem, postane živčna, zafrustrirana, pade v stres in začne izsiljevat z lajanjem in potem ne moreva več delat naprej. To je pa drug problem ki ne vem kako naj se ga lotim pri teh stvareh. A ji s tem, da ji dam vmes neko drugo, znano povelje, dajem potuho ali jo samo zmedem ali s tem v bistvu potrjujem njeno izsiljevanje z lajanjem?

Mogoče je tarča premajhna in previsoka (ena PVC posoda cca. 20x15x5 cm)?! Ampak se bojim, da enostavno ne dojema teh svojih zadnjih tac in kaj one počnejo. A bi morali najprej rajši začeti s kakšnim cavalettijem?

V eni knjigi sem prebrala, da imajo nekateri psi kar težave s tem. Mogoče preveč pričakujem od nje? S prednjimi tacami ni bilo težav in je takoj dojela. ???



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 Maj 2009, 14:56:01
TibiQ imam podobne probleme - moj nikakor ne dojame, da bi jaz rada od njega, da se z zadnjimi tacami dotakne tarče.

Mi ga je pa uspelo naklikati, da gre z zadnjimi tacami na nek predmet. Sva pa začela najprej na parkirišču, na cestnem robniku. Mu je zgleda odgovarjalo, ker je bil sam robnik dokaj nizek, površina sama je bila pa velika, tako da tudi če je malo zavil levo ali desno, je vseeno z zadnjo taco pristal na robniku. :) sem pa na začetku klikala res vsak najmanjši premik zadnjih tac.

Drugače pa ja, verjetno bi prav prišle kakšne vaje za zavedanje zadnjega dela telesa - če najdeš kaj uporabnega se toplo priporočam  ;)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 04 Maj 2009, 15:30:43
Ja uporaben naj bi bil cavaletti; to postaviš palice na tla, v nekih razmikih in potem more it pes čez.. najprej so palice na tleh, in položiš priboljške naprimer med dve palici.. potem daš priboljške v vsak drugi razmik med palicami,.. pes je nagrajen da gre čez palice.. potem klikaš in nagrajuješ samo ko gre čez palice brez da bi na kakšno stopil.. kasneje palice dvigneš na neko višino in na višini naj bi se bolj začel zavedat tudi tega kaj počnejo zadnje tace.. tako nekako, čeprav imam jaz občutek, da če bova z Jazz to počeli s palicami na tleh, ji ne bo spet čisto nič potegnilo da ima to kaj veze z dvigovanjem zadnjih tac  ::) :-\

Na splošno so primerne raznorazne vaje za ravnotežje, tudi rolkanje npr.,.. ampak sedaj ne bi vedela iz glave.. bom malo pobrskala, pa javim, če kaj najdem.

Aja.. ampak jaz mislim da ti nimaš takih problemov.. če ti je uspelo ga naklikat na robnik, začni na robnik samo še tarčo podstavljat.. mogoče najprej večjo, potem manjšo.. meni tudi robnik ne vem če bi mi uspel.. Nič.. jaz bom sedaj poskusila z neko večjo "tarčo", ker sem mogoče za začetek izbrala premajhno. ;)




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 04 Maj 2009, 16:51:50
Mi tud to zdej delamo  :D Pri Budi je pomagal koridor+hoja rikverc. Sej si pes pride gor, da je nagrajen ko stopi na nekaj. Problem mu je še določit natančne koordinate tarče tk da velikokrat kar neki v brezveze po tleh koplje, al pa se suče in gleda kje je plošček. Kamot pa rikverc po steni pleza  ;D



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Maj 2009, 22:27:07
Midva sva zadnjič bolj kot ne za zabavo poskusila in nagrajevala zadnje tace na škatli, pa je to kar pogruntal.
Se bom lotila tudi tarče z zadnjo taco ob priliki, začela pa z nečim, kar je čisto ploščato in pri tleh, pa povsem drugačnega materiala kot tla, da bo začutil razliko (recimo če bova delala na parketu, bom nalepila na kos kartona kak filc, če pa bova delala na tepihu, pa bo karton gladek). Potem pa bom postopno dvigovala zadevo, tako, da bom plošček s čim podložila. Če/ko pa bo to uspelo, ga bom poskusila dati vertikalno na steno.  :o

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 05 Maj 2009, 08:21:36
Sicer mogoče jaz kaj narobe razumem, ampak robnik, škatla,.. to so pomojem vse že tarče, tako da pravzaprav že delate tarčenje, edino še tarčo potem pač lahko zamenjate za drugo, manjšo,... sčasoma se pa tarča itak umakne in jo nadomesti povelje.

Blagor vam, da vaš pes dojema!  :)



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 05 Maj 2009, 10:27:17
Jaz robnika ne štejem za tarčo... ker je enostavno prevelik in ga jemljem kot nadgradnjo hoje nazaj. - v trenutku, ko postavim na robnik neko tarčo (recimo deko, da še vseeno ostanem pri večji površini), so v igri spet sprednje tace (pa nisva nikoli s sprednjimi tacami delala na deki).

Ampak jaz sem se itak že sprijaznila, da je moj pes en mal čuden  ::)  :D

lp Nina


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 05 Maj 2009, 11:19:57
Ne vem, v kolikor si to ze poskusala, ampak vcasih moras pac preprosto pocakati in ne reagirati na dotike s prednjimi tacami. Kakor pri komu. Tudi Unai je postal parkrat cisto zafrustriran, ko ni vec vedel, kaj hocem in je obupal ter kar sel stran za trenutek. Pa sem spet zacela na zacetku: klik za pogled v skatlo, za dotik s smrckom, za dotik s taco, pa z obema tacama, potem pa cakat... in je poskusil se z zadnjo - BINGO. In parkrat tako, pa je zacel ponujati zadnje tace na skatli.

Ko pes ne razume in hoce obupat, mu vcasih pomaga, ce mu od zacetka zadevo "razlozis" in poves, da ja, placujes za interakcijo s skatlo, samo da prednje tace to niso. In pa jaz uporabljam tudi pocasno odkimavanje in nezen ne-ne oz. a-a, da psu povem, da to, kar trenutno dela, ni to, kar hocem. Sledi frustrirani bevsk, potem pa poskusi kaj drugega. Kot spodbudo uporabljam "ja, se", ce se mi zdi, da hoce nehati oz. da se malo lovi...

Kaj pa, ce bi poskusila res z neko ful puhasto, malo vecjo podlago, nekaj, kar je pac zelo ocitno drugace, pa das psa v "rikverc" in cim se dotakne podlage, klik. Nato podlago premaknes malenkost bolj vstran, pa ce uspeva se bolj in se bolj, tako po centimetrih...pa jo podlozis ali prepognes ali kako drugace spremenis visino...

Ne vem, meni je super iskati resitve in nacine, kako neko zadevo nauciti. Ker ni vrag, da pes ne bi mogel razumeti, samo razlozit mu je treba drugace. Isti smorn kot pri ljudeh.  ;D

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 05 Maj 2009, 11:29:03
Ah ja, kaj pa ce bi probala najprej vse 4 tace gor, potem pa sprednji dve dol? Morda bi pa iz te smeri slo? Pa potem vrzes briketek stran od podlage in pocakas, ce se sam spet postavi v pozicijo, ko so zadnje gor? Malce brainstorminga  :o

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 05 Maj 2009, 12:52:09
Ta ideja od zadaj naprej mi je bolj všeč. Bom sprobala.. prej pa še malo razmislila. Saj se nama nikamor ne mudi.

Kar se pa tiče čakanja.. pri nama je zoprno, ker Jazz začne res kar zelo močno lajat (izsiljevat) in ne odneha in bi potem morala redno prekinjat neke seanse s tem, da jo mirim,.. tega pa nočem, ker bi imela na koncu več dela s tem da jo mirim, kot z učenjem take vaje.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 05 Maj 2009, 14:03:36
V primeru zafrustriranega lajanja dam jaz kako znano povelje, da mu rata pridet do nagrade. Potem malo počakam da pride k sebi, poskusim ponovno in če spet začne lajat, tist dan vaje ne ponavljam več, saj s tem samo poslabšam stvari.
Tibiq, potrpljenje mej. Če res ne bo šlo, se nekaj časa s čim drugim ukvarjaj in ji naslednjič razlož na drugačen, izviren način



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 06 Maj 2009, 08:30:54
Ja, saj jaz ji tudi občasno, ko je res že čisto zafrustrirana in vidim da ne bo šlo nikamor, potem dam drugo, znano povelje da ga izpolni in jo nagradim.. ampak problem je v tem, da je ta moja smotka kar se teh stvari (kako mene okol prinest) tiče tako pametna, da bi zelo hitro začela kazat tako vedenje zato, da bi ji dajala povelja ki jih že zna in jih nagrajevala... Mi je to že dokazala v nekaterih drugih situacijah in predno sem jaz dojela kaj počne oz. kaj se dogaja, mi je požrla še pa še živcev. ;)