Zatezna ovratnica

Gost · 94634

Lanyca

  • Gost
Odgovori #180 : 10 Avgust 2006, 13:18:02
poleg = hoja ob nogi, tako da je desna pasja rama točno ob naši levi nogi, pes ves člas gleda vodnika in veselo maha z repom?

To je pravi poleg, vse ostalo je pač hoja ob nogi. Za mladička je pa zatezna totalno neprimerna.
Ja se strinjam mladički res ne morejo imeti zateznih!
Naša zatezna se nikoli ne zategne ker lana ne hodi naprej, tako da je v bistvu pri nas vseeno.


lp :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #181 : 12 Avgust 2006, 00:39:04
poleg = hoja ob nogi, tako da je desna pasja rama točno ob naši levi nogi, pes ves člas gleda vodnika in veselo maha z repom?

To je pravi poleg, vse ostalo je pač hoja ob nogi. Za mladička je pa zatezna totalno neprimerna.
Se s tem popolnoma strinjam s tabo, pravilna hoja poleg je le, ko hodi pes zraven tebe pes i te gleda, vse ostalo ni pravi poleg. Zato imam jaz drugo povelje še, če hočem, da mi hodi zraven mene in ni mus, da me gleda zraven, samo, da ne vleče in hodi lepo zraven, pa ne  glede na ovratnico.

lp



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #182 : 12 Avgust 2006, 09:35:55
Ali je kdo slišal za ovratnico The Illusion Collar. Se kaj podobnega da kupiti tudi pri nas ???
Baje ima boljši učinek od zatezne.

Zgleda pa takole:




Pa še link:
http://www.dogpsychologycenter.com/abouticollar.php



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #183 : 12 Avgust 2006, 10:50:37
Citiraj
Baje ima boljši učinek od zatezne.

Tukaj sem mislila, da ima boljši učinek kot navadna kovinska zatezna ovratnica. Ker The Illusion Collar je zatezna ovratnica. Le da s pomočjo nekakšne šablone- opore ostane vedno na položaju tik pod ušesi.



Jo je kdo zasledil v kakšni trgovini ali videl na kakšnem psu?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #184 : 12 Avgust 2006, 11:19:15
Še ena "bergla" za nesposobne vodnike.  ::)


matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #185 : 12 Avgust 2006, 11:36:33
Urška hvala za izredno koristno informacijo ;)

Sama namreč v tej ovratnici vidim dober pripomoček pri korekciji vlečenja.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #186 : 12 Avgust 2006, 12:05:23
Matrox, zame so pripomočki kot halti, oprsnice proti vlečenju, ovratnice proti vlečenju, samo potuha vodnikom, da psov ne odvadijo vlečenja. Eno preprosto povelje POČASI. Je tako težko?


matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #187 : 12 Avgust 2006, 12:19:44
Urška o tem tu ne mislim razglabati. Ampak zgleda da nimaš dosti izkušenj z različnimi vrstami pasem in psov.
Citiraj
Eno preprosto povelje POČASI. Je tako težko?
Mislim da je to pri 80 kg težkemu kavkaškemu ovčarju s vse prej kot rožnato preteklostjo tole kar si napisala en velik nesmisel.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #188 : 12 Avgust 2006, 12:31:50
Ker me ne poznaš te prosim samo, da se "pametnih" opazk o znanju vzdržiš. Pri cifri psov, ki so šli v zadnjih 15 letih čez moje roke k novim lastnikom, vmes pa sem jih vzgojila do te mere, da so bili prijetni spremlejvalci, bi se marsikdo zamislil.

Pri cca 65 kg težkem mečancu med nemcem, malamutom in ne vem še čim, pobranim iz ceste, starost cca 4 leta, prej je moral biti verigar, je delovalo. Znal ni nič, hoje na povodcu sploh ni bil navajen, vlekel je ko zmešan. V 14 dneh je nehal vleči. Psi niso neumni in učijo se lahko ne glede na starost in pretekle izkušnje. Je pa seveda potrebno več truda in volje, predvsem pa moreš znati. Ne gre za instant rešitev.



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #189 : 12 Avgust 2006, 12:50:23
Urška seveda te ne poznam tako kot ni ne mene. Sama imam 20 let izkušenj (raje kakšno leto več) s psi in me res čudi hitra izjava o "berglah". Sloh če stvar ni osebno sprobana in preverjena.
Kakorkoli že to je tema o zatezni vratnici. In sveda imaš pravico, da izraziš svoje menje.

Upam le, da ga bo podal tudi kdo, ki je to stvar dejansko sprobal!

Meni se zdi zadeva uporabna. Sama sicer uporabljam metodo na zateg na istem mestu vndar se mi tole zdi fino ker se obdrži ves čas na istem mestu.

No če ne drugega bom zadevo vseeno kar naročila in ko bo ovratnica preverjena o tem tudi poročala.




quantum

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #190 : 12 Avgust 2006, 13:23:57
Urška jaz bi vas pa samo nekaj vprašal namreč ne razumem kako lahko tukaj napišete
Citiraj
Matrox, zame so pripomočki kot halti, oprsnice proti vlečenju, ovratnice proti vlečenju, samo potuha vodnikom, da psov ne odvadijo vlečenja. Eno preprosto povelje POČASI. Je tako težko?
Če pa ste na tem forumu že pisali, da oba vaša psa uporabljata zatezno oratnico in da se vam smilijo tisti, ki uporabljajo navadne ovratnice. Zdaj pa res ne razumem več ???

Urška citiram vaše pisanje:

Citiraj
Moja dva imata pa oba zatezno ovratnico. Samo za to, da jo pes ima, jo je najprej potrebno znati uporabljati. Meni se pa najbolj smilijo tisti vodniki in tisti psi, ki so na navadnih ovratnicah, potem pa drug drugega šlepajo gor in dol po poligou.

Noben pripomoček pri šolanju ni sam po sebi slab, samo pravilno ga je treba znati uporabljati.

Tudi tega ne razumem:
Citiraj
Noben pripomoček pri šolanju ni sam po sebi slab, samo pravilno ga je treba znati uporabljati.

potem pa tole:
Citiraj
Še ena "bergla" za nesposobne vodnike.

 ???




Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #191 : 12 Avgust 2006, 13:44:26
Quantum, ne me vikat  :D

Ja, oba psa imam na zateznih ovratnicah. In grem mirno z dvema na sprehod. In oba vesta kaj pomeni povelje POČASI ali NE VLEČT. Lahko bi ju vodila tudi na najlonskih ovratnicah, pa jih ne maram, ker jima uničujejo dlako. Če ne bi bila vzojena pa bi me na teh ovratnicah lahko mirno odšlepala kamorkoli bi želela. 

Zame pa so potuha vodnikom razno razne "inštalacije" v obliki zadev, ki psom obračjo glavo v stran, jih vlečejo na nos, ustavljajo sprednje noge.... Obstajajo v obliki oprsnic, ovratnic, oglavnic in kaj jaz vem še česa. Pes je v veliki večini obsojen na njih do konca življenja.

To niso pripomočki za šolanje. Z njimi se psi nič ne "učijo", samo natakneš gor in to je to. In zame je to potuha nesposobnim vodnikom. Pri vzgojenem psu postane popolnoma nepomembno kaj imajo za vratom.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #192 : 12 Avgust 2006, 14:01:53
Samo s tem, da psu natakneš zatezno ovratnico, ga ne moreš odvaditi vlečenja. Bo vlekel še naprej, pa naučil se bo napeti vrat.

V bistvu imam največje težave s kombiniranjem poslušnosti kot take (ne vlečemo na povodcu, hodimo poleg, se ne zaganjamo) z učenjem razstavnega teka (vlečenje na povodcu zaželjeno) in postavljanja na razstavi (pes se mora na povodcu napeti)
Sicer mi je jasno, da je problem v tem, ker se meni za razstave psa ne da pripravljati, ampak tudi to, kdaj je vlečenje željeno in kdaj ne, je psu sčasoma postalo jasno.   

Zato še vedno mislim, da je potrebno psa najprej naučiti ne-vlečenja. Je pa to veliko bolj zamudno kot pa to, da mu pač natakneš nek halti ipd. 


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #193 : 12 Avgust 2006, 19:47:07
Tukaj se pa kar strinjam z Urško, čeprav, za nekoga, ki so mu pomagali, ti pripomočki v končni fazi niso tako zanič.
Ampak žal, največkrat se zgodi samo to, da na začetku zgleda boljše, pol pa pes pogrunta kako se vleče na novi zadevi.
Psa brez slabih izkušenj se pa odvadi vlečenja tudi v dveh dneh na navadni ovratnici.
Največja fora pa je ta, da pol tistega, ki mu je povedal da se ne pusti vlečt ne vleče več, tiste, ki mu pa tega ne pokažejo pa vleče veselo še naprej...  ::)

Sicer to ni več tema o zatezni. Tisti američan (vsakič pozabim ime, "šepetalec psov") uporablja to "foro" za lažje vodenje, samo da nima take ovratnice ampak samo zankico čez glavo, za hitrejšo prevzgojo psov. V bistvu mu lepo služi, ker tako pač lažje vodi pse, ki so težji od njega, s katerimi pa nima izpostavljenega nekega globljega odnosa ali kako je že povedal...

Se mi pa zdi ta zadeva na nek način kot raztegljivi povodec. Lahko te zelo poleni, namesto da bi pomagal.

Točno ta na sliki se mi pa zdi čuden. Vrvica s katero se zateguje je zelo tanka in če se ne pazi in se pes zažene par metrov in to ovratnico zategne... Hm... Me nebi v vrat zarezala?

So tudi take, ki nimajo te tanke vrvice, če misliš, da ti bo koristila. Nekje sem jo slučajno vidla. Pomja nimam na kateri strani.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #194 : 29 November 2006, 18:14:53
No Bugzu je včeraj uspelo strgat zatezno kovinsko, je vidu samičko in se odloču da jo gre malo pozdravit in je počla. Bomo probali zdj nabavit kej bol kvalitetnega:)

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #195 : 04 Marec 2007, 15:51:54
Nam je v mali šoli, ko smo imeli prvi sestanek v petek rekel da moramo imeti zatezno ali pa usnjeno. Moj je star 8 mesecev in gre sedaj v malo šolo. Ali je vredu če mu kupim zatezno?  ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #196 : 04 Marec 2007, 20:52:42
Tukaj sem mislila, da ima boljši učinek kot navadna kovinska zatezna ovratnica. Ker The Illusion Collar je zatezna ovratnica. Le da s pomočjo nekakšne šablone- opore ostane vedno na položaju tik pod ušesi.



Jo je kdo zasledil v kakšni trgovini ali videl na kakšnem psu?

Tega tipa ovratnice so v isti kategoriji kot bodeče- po neprijetnosti za psa, samo da so mnogo bolj nevarne za poškodbe.
Nekoč je  bila podobna priprava popularna - imenovala se je "švajcr pantl" in edina razlika je bila, da je bila brez spodnjega ogrodja. Šlo je za tanko vrvico sistema omejenega zateza tik za ušesi, na tem  predelu so psi nekako brez mišic - lahko potipate in pritisk nastane direktno na mehke noranje dele (sluhovod) in sapnik.
Jaz bi vsakemu,ki se je odločil, da bo vlečenje odpravlal z neg dražlaji prporočila naj raje uporabi bodečo. Ta ne mečka tkiva in se umika vitalnim delom (zdrsne z žil in sapnika).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #197 : 04 Marec 2007, 20:54:04
Nam je v mali šoli, ko smo imeli prvi sestanek v petek rekel da moramo imeti zatezno ali pa usnjeno. Moj je star 8 mesecev in gre sedaj v malo šolo. Ali je vredu če mu kupim zatezno?  ;)

za začetek zahtevaj, naj ti vrnejo denar in se vpiši v drugo šolo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #198 : 05 Marec 2007, 00:01:41
Nam je v mali šoli, ko smo imeli prvi sestanek v petek rekel da moramo imeti zatezno ali pa usnjeno. Moj je star 8 mesecev in gre sedaj v malo šolo. Ali je vredu če mu kupim zatezno?  ;)

Kakšnega psa pa imaš (pasmo) in kako se vede na vrvici?


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #199 : 05 Marec 2007, 14:36:48
Kakšnega psa pa imaš (pasmo) in kako se vede na vrvici?

belega višavskega terierja. Na vrvici hodi lepo zraven, če mu rečem poleg (sem ga sama naučila) razen kdaj zganja trmo. Če pa ga imam na flexsiju pa seveda teka okrog kolikor je flexi dolg (5m) , če ga pa dam na kratko pa hodi pač zraven. Razen trme seveda ... ampak ga obvladam  :P



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #200 : 05 Marec 2007, 15:24:13
Potem predvidevam, da ne rabiš zatezne ovratnice. Pazi le, da ne boš imela kakšne najlonske z ostrim robom, ker znajo narediti na vratu in dlaki škodo v primeru psov, ki so tako navdušeni nad sovrstniki, da se zelo trudijo priti v njihovo družbo.


Melizia

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 1
Odgovori #201 : 05 Marec 2007, 17:53:52
Urška najlepša ti hvala  :) Sem ti pisala na ZS, ker sem imela še eno vprašanje  ;)



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #202 : 19 Maj 2007, 21:16:36
Mene pa zanima ali lahko 5 mesečnemu psu(v tem primeru mali nemški špic)za sprehod nadenem zatezno(kovinsko)ovratnico?!?(je velikosti primerna)

PS:Sprašujem zato ker je oče pred kratkim Chappiju kupil zatezno ovratnico,in nočem nič reskirati...

SLIKA:(ORGINALNA)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #203 : 19 Maj 2007, 22:03:29
Imej raje kar navadno ovratnico ali pa oprsnico. Zatezno pa lahko prišparaš za kakšen izpit, če bosta šla kdaj :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #204 : 19 Maj 2007, 22:37:41
pomoje alja je čapi še malo premlad za zatezno  ;) mladičkom ne potegne zakaj je narejena in ne odnehajo z vlečenjem pa če tudi jih duši


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #205 : 19 Maj 2007, 22:41:47
Saj drugim psom tudi ne potegne zakaj je narejena, če je ne znaš pravilno uporabljat. Sicer pa obstajajo boljši in učinkovitejši načini za odvajanje vlečenja. V bistvu je zatezna ovratnica najslabša opcija (from my point of view  ;) ).

Se strinjam z Zoe. Kar ostani pri tem, kar si imela do sedaj, tudi, ko bo zrasel.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #206 : 19 Maj 2007, 23:13:51
Ok,saj sem tudi nameravala...meni in njemu bolj ugaja oprsnica,poskusila bova pa tudi z navadno ovratnico... ;)
Hvala za odgovore! :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #207 : 20 Maj 2007, 08:39:07
Zatezna ovratnica kako mi je znano ni priporočljiva za pse, ki niso vsaj enega leta že dopolnili. Tudi drugače rajši uporabljaj tako kot so ti že svetovale navadne ovratnice ali oprsnice. Pes zna vleči tudi, če ima zatezno ovratnico. Treba jo je znati pravilno uporabljati.

lp


Nejcika

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
Odgovori #208 : 06 Junij 2007, 12:52:04
Mi imamo bokserja, ki je sedaj ze velik in mocen.Najprej smo z njim opravili malo solo in ze na zacetku nam je dreser rekel , da za pse, kot je bokser rabimo ovratnico na zateg,zdaj ali so nas po domace nasrali ali ne, :-\kupili smo potem 2,eno vlakneno in eno kovinsko, kovinsko naj bi pac skozi uporabljali za treninge.V soli so nam tudi rekli zakaj na zateg,ker imajo bokserji kratko dlako se z navadnim nosenjem ovratnic koza v predelu vratu in dlaka poskoduje in psi take sorte so tako trmasti in samosvoji, da je na zateg ovratnica prima zadeva.Pac to so rekli....zdaj ce das nek denar...nekaj ti ze recejo...samo kolikor je v redu...pa tudi ..vprasanje....
Zdaj ce bi mogla opustiti solo in nadaljevati pri kaksni drugi,mogoce je prepozno, ampak pes ce ze more imeti to ovratnico se z njo obnasa primerno.Avtomatsko ze ve , da je to solska ovratnica in da se nima kaj spilati.Tako da imamo sreco.Drugace pa ce rolam mu samo recem pocasi,ustavi se , pa se ustavi.Pac mi smo spoznali,da s takimi tezkimi pasmami je treba veliko lepih besed,da te makina 45 kilska sploh registrira in pac ovratnica na zateg.Zal.
Jaz sem bolj suhe narave in sem vesela, da je taka ovratnica pri hisi  :)



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #209 : 15 Junij 2007, 22:55:01
Tud js uporabljam zatezno ovratnico in moram se strinjat z Asko - to ovratnico je treba pravilno znat uporabljat.  Ni namenjena temu da bi se psu zdaj obešali na vrat.. Takšna ovratnica je namenjena zgolj kratkim opozorilom, če beseda ne zaleže.  Se pa z njo pes hitro nauči hoje ob nogi in ne prehiteva več naprej. Sem kr zadovoljna z njo  :)

edina škoda pri kovinski zatezni ovratnici je ta, da dolgodlakim psom rahlo uniči dlako okoli vratu  :(    zatezne ovratnice iz blaga se mi pa zdi da se ne odtegnejo preveč dobro..?

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/