Trikec "Glej me"

Ovcka · 21469

Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #60 : 06 September 2007, 20:45:04
Ubistvu me najbol moti to, da ko se njej zazdi, da nebi več gledala, pač ne bo. Zato sem se odločila, da bova izboljšali pozornost in s tem tudi poleg. Zdaj ji klikam za vsako pozornost, ki mi jo nameni.

Ja, tudi meni se zdi kot da me izsiljuje, ker ve da imam priboljške v žepu. Ker ko ga bo dobila, bo pa nehala gledat in bo gledala naprej  ::) Tako da bi prosila za kakšen nasvet, kaj bi vi naredili v takem primeru. Je pa stara 3 leta.

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #61 : 06 September 2007, 20:50:42
Kaj pa recimo, ko te neha gledat, da se ustaviš (če je to na sprehodu) in stojiš, dokler te ne začne spet gledati - brez besed. Pa brez namigovanj. Enostavno stojiš in čakaš, da te spet pogleda in ko te spet pogleda klik+nagrada. :)

Tako metodo smo mi v tečaju Urban izvajali, ampak ne na povelje poleg, tako "za brez veze". Kuža je bil na prostoru in ker je bilo okoli na vadišču toliko zanimivih stvari je gledal naokoli in mi smo stali in čakali na pogled. Nič jim nismo govorili ali jih kakorkoli vabili v pogled. In verjemi, da ko so enkrat pogledali in dobili pohvalo ter klik+priboljšek, so z vsakim klikom bolj in bolj gledali. Na koncu že neprestano. :o :)

Tako, da se splača tudi kaj na to foro probat, res deluje. ;)



Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #62 : 06 September 2007, 20:57:37
Rinchy: Tika je imela nekaj casa isto foro - ko sem jo nagradila me ni pogledala takoj nazaj, temvec je zacela gledat stran. Jaz sem uporabila en trik in sicer, da vzames v roko celo hrenovko (je nic ne razrezes) in ko ji kliknes za lepo pozornost ji das hrenovko samo toliko, da jo lahko samo malo odgrizne. Najbrz te bo takoj pogledala nazaj v oci (v principu kako mi moras vzeti hrano, ce pa se nisem cele pojedla) in TAKOJ ji kliknes cim te pogleda ;) Pri Tiki je to zelo pomagalo, predvsem jo je pa se bolj “naspidiralo“ da dobi se ostalo hrenovko :)


malena3

  • Gost
Odgovori #63 : 06 September 2007, 22:26:14
Ok, kaj pa če pes ne obožuje hrano?
Ker pri nas jo ne in je rahel problem.

Taj, tako delam jaz na sprehodih že 1 mesec. Se ustavim brez besed in čakam da me pogleda. Samo pri nama je problem ta, da se on ne zmeni za nobene priboljške, ker on je pač zelo vesel ker je zunaj, v naravi in mu za hrano ni malo mar. Jaz mu vseeno kliknem in namesto hrane ga ful pohvalim in pobožam. Delam mogoče narobe, ker mu po kliku ne dam priboljška? Itak ga nebi vzel.

Doma pa delava večinoma na igračo, takrat je njegova pozornost zelo velika, ampak ko zaključiva igro pa ni več šans da bi me pogledal. Gleda stran in se obrača levo in desno.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #64 : 06 September 2007, 22:41:17
Nobene nagrade ne bi vzel? Hrenavka, sir, piščančje meso, ... ?
Drugače pa ni nujno, da je nagrada hrana, lahko je igra  ;) Vržeš žogco, frizbi, se cufaš za plen itd.




malena3

  • Gost
Odgovori #65 : 06 September 2007, 22:46:56
Ninci, doma še nekako, na sprehodu pa ne. Zato sedaj nosim žogico s sabo, ampak ko vadiva pozornost in ko me pogleda kliknem in ga ful pohvalim.
Upam, da je ok.

Ko pa doma vadiva, si pripravim palčke na res mini kose, ker mu je kmalu dovolj.

Primer je bil, če se spomniš, glede tunelčka, takrat ga nismo spravili z nobeno hrano skozi....



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #66 : 06 September 2007, 22:58:07
Ni res nobene stvari, ki bi jo pes oboževal? Kakšna pasja kolegica? Dirkanje okrog? Karkoli, kar ima ful, ful rad?


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #67 : 06 September 2007, 23:06:00
Najprej res dobro natrenirajte glej me, doma v dnevni, na dvorišču, nekje kjer ni motečih dejavnikov. Pa to je lahko dolgotrajen proces, ne samo dve uri ampak tedne, mesece itd.  ;)
Če ne gre drugače, delajta pač ko je lačen, torej ne tik po obroku, ampak recimo zjutraj pred obrokom in imej za nagrado nekaj res dobrega, če delata na hrano, piščančje želodčke, jetrca, hrenavke, ...
Pa ne delaj predolgo časa da ti ne zgubi koncentracioje. Naredita recimo 5x in zaključita. Vmes naj bo pa igra recimo. Šele ko doma obvladata "glej me" in to dela brez problema... začnita počasi na kakšnih lokacijah kjer ni veliko motečih dejavnikov in potem to stopnjujta. Z enako ali še boljšo nagrado ;)

Lp nina



malena3

  • Gost
Odgovori #68 : 06 September 2007, 23:16:10
Ni res nobene stvari, ki bi jo pes oboževal? Kakšna pasja kolegica? Dirkanje okrog? Karkoli, kar ima ful, ful rad?

Hm, ja on obožuje dirkanje po gozdu, da je sam sebi šefe.
Ima najboljšo prijateljico, ampak zadnje čase pazim, da mu to druženje ne pride na prvo mesto, če veš kaj mislim.
Predno se skupaj družita, ponoviva vse osnovne vaje, šele potem gre na povodec in dirkati z njo.
Na sprehode pa tudi v večini hodiva sama že zaradi tega, da je bolj pozoren.
Ob vikendih ima družbo, ampak prej vedno delava sama.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #69 : 06 September 2007, 23:22:05
Probaj najprej tako kot je svetovala ninci. Stopnjuj tudi potem stopnjo motečih dejavnikov. Najprej recimo v kuhinji, potem na balkonu, potem na vrtu, nato pa stopnjuj, da bo vedno več novih stvari. Če ne gre drugače tudi ne bo nič narobe, če je kakšen dan lačen, da bo bolj nate pozoren. Dobra metoda je tudi ta, da mu daš vso hrano iz roke v zameno za kaj (lahko tudi samo sedi ali kaj preprostega). Se mi zdi, da se ful izboljša potem ta pozornost na lastnika.


malena3

  • Gost
Odgovori #70 : 06 September 2007, 23:23:56
Najprej res dobro natrenirajte glej me, doma v dnevni, na dvorišču, nekje kjer ni motečih dejavnikov. Pa to je lahko dolgotrajen proces, ne samo dve uri ampak tedne, mesece itd.  ;)
Če ne gre drugače, delajta pač ko je lačen, torej ne tik po obroku, ampak recimo zjutraj pred obrokom in imej za nagrado nekaj res dobrega, če delata na hrano, piščančje želodčke, jetrca, hrenavke, ...
Pa ne delaj predolgo časa da ti ne zgubi koncentracioje. Naredita recimo 5x in zaključita. Vmes naj bo pa igra recimo. Šele ko doma obvladata "glej me" in to dela brez problema... začnita počasi na kakšnih lokacijah kjer ni veliko motečih dejavnikov in potem to stopnjujta. Z enako ali še boljšo nagrado ;)

Lp nina

Vadiva na dvorišču pred pesjakom, problem je že ta, da njega zmoti vsak šum okoli. Ali soseda čveka, ali gre avto mimo, ali se sprehaja kak maček.
Če greva pa na kak travnik, pa ga zmoti že kak ptiček.
V stanovanju ga nimam in sem že razmišljala v tej smeri, če je mogoče tudi ta pozornost kaj odvisna od tega, ali je pes v stanovanju ali ne?
Obrok pa ima samo zvečer, ker mi zjutraj ni hotel jesti in vedno zjutraj najprej vadiva, ko ima toliko energije, zato pa mi je tudi čudno, da mu npr razni priboljški ne dišijo čez dan.
Sej jih vzame, ampak jih natrgam na res majhne koščke. Pa še to skrijem, da on ne vidi najprej, da imam jaz kaj v žepu.
Vadiva pa res velikokrat po malo. Povadiva, pa igra, pa ga pustim malo samega..večkrat pridem, ker je toliko bolj navdušen.
Pred igro je zmeraj koncentracija na višku, ampak moram tudi paziti, ker se kmalu naveliča določenih iger.
Na sprehodu pa tako kot je omenila Taj nič ne zahtevam od njega, opažam samo koliko je pozoren na to, če se npr ustavim, zavezujem čevelj...

No, hvala za nasvete, jaz vztrajam še naprej. :)



malena3

  • Gost
Odgovori #71 : 06 September 2007, 23:28:44
Probaj najprej tako kot je svetovala ninci. Stopnjuj tudi potem stopnjo motečih dejavnikov. Najprej recimo v kuhinji, potem na balkonu, potem na vrtu, nato pa stopnjuj, da bo vedno več novih stvari. Če ne gre drugače tudi ne bo nič narobe, če je kakšen dan lačen, da bo bolj nate pozoren. Dobra metoda je tudi ta, da mu daš vso hrano iz roke v zameno za kaj (lahko tudi samo sedi ali kaj preprostega). Se mi zdi, da se ful izboljša potem ta pozornost na lastnika.

Ja, s tem hranjenjem iz roke prakticiram že od malega, vse dobi iz roke, razen konzerve ne.
Je pa že avtomatično navajen, da se pred obrokom usede sam od sebe in da tačko, sva se učila to že od malega.
Sedaj je s hrano malo boljše, prej mu tudi zaradi temperatur ni pasalo jesti (sklepam) in res do zadnega odlašam z večerjo, da skozi celi dan probava vaditi na priboljške ali pa igračko.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #72 : 06 September 2007, 23:33:18
malena3 delaj kot so ti že svetovale, a še to, da mu ne daješ nič konzerv. Vse preko roke. Uspeh bo slej ko prej viden, če ne prej, ko bo pes lačen ;)


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #73 : 07 September 2007, 10:32:33
Malena - kakšne priboljške mu pa daješ.... kaj če bi mu dala kaj kar bi mu bilo resnično všeč - probaš več stvari in vidiš na katero pali, neka mu bo zagotovo všeč. V pasji šoli nam je "tršica" predlagala tudi vampe, ki se jih kupi v trgovini že zapakirane in kuhane. In baje jih vsi psi obožujejo in zelo radi delajo za njih.  ;)
Če ne pa kakšna ful dobra igrača, ki jo imata samo vidva skupaj, nikoli je nima sam, kaj za vlečt, mogoče kakšen pliš ali pa zgolj cunja. In igračo moraš narediti zelo zabavno, naj fejst miga in se odmika stran od njega (po tleh), da jo bo imel za "plen" in ko se igrata bodi tudi ti zelo zabavna, pa čeprav se boš mogoče kdaj okolici zdela smešna  :-[ - se splača. ;)

Čeprav verjamem, da je to pri tebi težko, ker koliko sem sedaj slišala o husky-jih, je kar težko dobiti njihovo pozornost, ker so zelo samostojni.



malena3

  • Gost
Odgovori #74 : 07 September 2007, 10:51:27
Taj, na sprehodih ali če kam greva midva že tako izgledava smešno, in me niti to ne moti.
Posebej se kak zgraža, ko more sedeti ali prostor, kao, kako sem stroga. To me sploh ne gane.
Najbolj smešna zgledava na kakem travniku ko se loviva in igrava. ;D

Obožuje v večini palčke, pri njemu je problem, da nikoli ni ful lačen, on je lačen samo za silo in se tudi nikoli ne sili.
Sedaj ko do večera ne je in ko je hladno nama gre lažje. Je zelo pozoren pred igro, samo ko igro zaključiva se obrača ko kura sem in tja.

Glede pozornosti, mogoče tudi sama kaj narobe delam, ne rečem, sem pa naredila en preizkus in od prijateljice psičko strenirala pozornost v 3 dneh. Ona je pač nora na hrano in ima skoraj da rečem 100% pozornost. Delava na enaki način kot pri mojmu, s tem da jo ima on za moje pojme 20%.

Res so zelo samosvoji in zelo hitro se naveličajo kake igre, tako da se vsak dan kaj novega spomnim.



Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #75 : 07 September 2007, 10:52:09
Malena - kakšne priboljške mu pa daješ.... kaj če bi mu dala kaj kar bi mu bilo resnično všeč - probaš več stvari in vidiš na katero pali, neka mu bo zagotovo všeč. V pasji šoli nam je "tršica" predlagala tudi vampe, ki se jih kupi v trgovini že zapakirane in kuhane. In baje jih vsi psi obožujejo in zelo radi delajo za njih.  ;)

Čeprav verjamem, da je to pri tebi težko, ker koliko sem sedaj slišala o husky-jih, je kar težko dobiti njihovo pozornost, ker so zelo samostojni.

Malena, pri huskyju je pač tako, da tudi če ti bo doma na dvorišču ali v sobi delal pozornost na 100%, boš le to malo verjetno dosegla v naravi oz.kjer si moteči dejavniki...
Z Živo sva naprimer zadnji trikec natrenirale v nulo. Doma mi ga je naredila kadarkoli hočeš, kolikokrat sem ji rekla na dan. Tudi če sploh potem ni dobila nobene nagrade in sem jo samo fuuul pohvalila in počohala. Ko pa greve na sprehod in jaz veselo to hočem prvič prakticirat v gozdu ni bilo niti 1% šanse da bi naredila. Gledala je naokoli, vohala po zraku, in vse ostalo ji je bilo bolj zanimivo.
In kaj narediti? Jaz se ponavadi grem to, da jo dam na prostor in ne sme vstati dokler ji tega ne rečem. Če pozornost ne preusmeri name je pač toliko dalj časa na prostoru. Nazadnje sva se šle to tako, da sem ji govorila ''Kako te je sram'' kakšne pol ure (v gozdu)... Ležala je na prostoru pred mano in me ni šmirgljala. Pa sem v roki imela njen najljubši priboljšek - čokoladne pasje piškotke.  ::) Vohala je po zraku, me čudno gledala in me ni upoštevala pet posto. Šele po kakšne pol ure je pokapirala, da prej ne bove šle naprej dokler ne bo naredila kar hočem. In je naredila trikec. Priboljška seveda ni vzela, je pa dobila nagrado, da sva šli naprej in je bilo konec prostora.

Taj, Živa pri meni ne vzame niti hrenovk, niti poli salamce, niti kakršnihkoli priboljškov (pa čeprav so to čokoladni) ko je v naravi, oz. v okolišu kjer ji je vse novo in ji vse diši. Takrat hrana njej ne pomeni NIČ. Njihov nagon tu na žalost prevlada... Jaz ji vedno ploskam, ko kličem zelo na glas in izvajam vse čudne stvari, da ji pozornost preusmerim name, pa čeprav zelo težko. Če bi me kdo takrat videl bi rekel da sem nora. :D :D :D

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


malena3

  • Gost
Odgovori #76 : 07 September 2007, 10:58:00
Majchy, ne veš kje je pointa, sem pogruntala, da je mogoče bolj pozoren na sprehodih.
Res je, da se mu velikokrat skrijem in da takrat vse spusti iz gobca, tudi če kaj zavoha in me išče, ampak npr doma bom lahko prej roke izrabila da mu bom zvabila pozornost-npr s ploskanjem predno me bo pogledal, na sprehodih pa vohlja, vohlja pa se ustavim brez besed in moram reči da skoraj takoj pogleda kaj se dogaja da smo se ustavili.

Jaz sem na sprehode nehala jemati priboljške, ker jih niti pod razno ne šmirgla, imava igračko s seboj.
In ko me pogleda ko ravno koplje kako luknjo, mu kliknem in igra, ali pa klik in res velika pohvala.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #77 : 09 September 2007, 13:57:37
ah tele komplikacije s pozornostjo pa mislim da niso samo husky-problem  ::)

imama midva s teryjem še kako enake težave - pač terier in valda mu je vohljanje po tleh na prvem mestu. Potem so tukaj zunanji dejavniki (hrup, kak nov objekt,...). Pa verjetno je še kaj, preden pridem na vrsto jaz  ::)   pa lahko plešem, skačem, kričim, se skrivam (kar itq nikol ne opazi), maham s hrano okrog njega... (no ja, hrana mu dovolj pomeni da tut zunaj lahko kaj naredima - ampak daleč stran od tega da bi bil 'prilepljen' na mene..  nonstop se obrača okrog, gleda levo, desno.., voha po zraku, je napet za kakšnimi šumi itd..   vse drugo razen mene  ::)    kar ti po nekem času začne hudo najedat živce


edina stvar s katero sem zeloo zadovoljna - je pozornost na poligonu. Tam pa kot bi se moj pes spremenil za 100%  :)   pa so lahko moteči dejavniki ali ne, nagrada ali pa ne..   ;D   kdo bi si mislil  :)       
edino nisem nikol zastopla - kk on ve kje je 'delovni' poligon in kje samo travnik  ???   jaz osebno ne vidim nobene razlike, nobeden nima ograje, pri obeh je pokošena trava, pri obeh je gozd zraven..   huh  ???   Se pa njegovo delo in pozornost na teh dveh površinah izredno razlikuje..

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #78 : 25 September 2007, 22:46:17
ah tele komplikacije s pozornostjo pa mislim da niso samo husky-problem  ::)
Ne niso samo SH problem, so tudi od ostali polarci in prav tako tudi pri vseh ostalih pasmah :P
Aska, če je že to trikec, tega zna ;) Sama nisem, pa še marsičesa ne, smatrala kot trikec :-[

lp


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #79 : 19 December 2007, 18:37:21
Jaz imam tudi en problem. Moja 7 mesečna psička me gleda v oči, ko ve, da imam kliker v rokah, ker ve, da sledi nagrada. Najprej me pogleda in gleda tudi po minuto, ampak, ko enkrat kliknem takoj pogleda roko v kateri naj bi bil priboljšek. Mene to zelo moti, ker hočem, da me gleda, tudi, ko se ji priboljšek približuje, ker je tudi inštruktorca rekla, da me mora gledati tudi po kliku. Probala sem že da me je pogledala in ko me je gledala, sem ji začela približevati priboljšek, če je pa pogledala stran, pa sem ga takoj skrila.

           Lp, Nina & Topla

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #80 : 20 December 2007, 16:32:00
Zakaj bi te morala pa gledati po kliku, če klik konča vajo? ???

Če hočeš, da te gleda, ko se ji približuje priboljšek pač ne klikni ampak ji samo daj priboljšek.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #81 : 20 December 2007, 18:40:14
Zakaj bi te morala pa gledati po kliku, če klik konča vajo? ???

Če hočeš, da te gleda, ko se ji približuje priboljšek pač ne klikni ampak ji samo daj priboljšek.

Vem, ampak inštuktorica mi je rekla, da kljub temu mora gledati mene. Drugače pa se mi je zdelo, da je tako, ker so na predavanju rekli, da klik označuje konec vaje.

           Lp, Nina & Topla

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 20 December 2007, 20:26:00
Če klik pomeni konec vaje potem pomoje nima veze kam gleda..Meni bi blo važno,da ne gleda v kliker takrat ko bi mogla gledat tebe. Mislim, da je tu bistvena razlika...

Če pa želiš,da kljub drugim dejavnikom gleda tebe ji daj hrano pred smrček in ko gleda tebe klikneš.
Moja ko kliknem včasih tudi malo poskoči oz. gleda od kje bo prišla žoga oz. hrana. In ker sem imela težve s tem da me je gledala med vajo v žepe in roke sem ji začela dajat hrano z obema rokama (prej sem samo z desno), sem imela žogo v različnih žepih itd...



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #83 : 21 December 2007, 19:09:39
Se strinjam da klik pomeni konec vaje. Tudi moj me ne gleda po kliku in me to ne moti (pri nekaterih vajah se mi zdi celo zaželjeno, da pes spremeni pozicijo, pri prostoru mu po kliku hrano ponudim tako, da mora ustat). Lahko pa klikaš gledanje v oči s tem da imaš roko s priboljškom nekje pred psom. V zaprti pesti ponudiš priboljšek, vendar pest držiš zaprto dokler te pes ne poglea + klik. To sem delala z Valjem ker je občasno res nagravžno buljil v žep ali roko takoj po kliku. Ne pomaga ravno zelo (ker sistema, da po kliku lahko dela kar želi ne spremeniš), se je pa Valjar navadil, da se mora koncentrirat tudi če ima hrano pred gobcem.


Los je car!