Ptičja gripa

ninci · 49196

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 19 Oktober 2005, 10:05:07
Tole je trenutno najbolj aktualna tema doma in po svetu pa ji tudi mi namenimo en majhen košček.

Kot je večini znano nas po vsej verjetnosti in pričakovanjih znanstvenikov čaka nova pandemija. Glede na časovne okrvire v katerih se pojavlja, sovpada z današnjo pričjo gripo. Če so napovedi znanstvenikov pravilne .... vsi vemo kaj nas čaka. Boj do zadnjega ali žalosten konec. Ampak konec koncev gre za naravno selekcijo. Na naši ljubi zemlji nas je preveč, veliko preveč in nekje se selekcija mora začeti. Selekcijo delajo potresi, poplave, cunamiji in ja, tudi virusi.
Dokler je bila ptičja gripa samo v Aziji ji Evropejci nismo posvečali neke velike pozornosti, zdaj ko je pred vrati, no ja je že vstopila, pa zganjamo paniko.
Ostaja okoli 15 različnih vrst ptičje gripe. Za ptiče sta smrtonosna predvsem virusa z oznakami H5 in H7.

Kako se človek okuži?
Tole je toiko, da ne boste zganjali panike brez potrebe (če ne pride do pandemije seveda ::)). Torej z ptičjo gripo se lahko okužijo ljudje, ki delajo v tesnem stiku z perjadjo. Zadeva izgleda nekako tako, da okužen ptič z iztrebom izloči virus. Ko se iztrebek posuši je kot prah in človek ga na delovnem mestu vdihne in tako vanj pride virus ptičje gripe.

Človeku nevaren je virus z oznako H5N1, do zdaj se je pojavil na sledečih območjih: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4348404.stm#map

Kako bi pršlo za prenos iz človeka na čoveka?

Recimo, da imamo okuženega z "navadno" gripo, tisto, ki naša območja doseže vsako leto. Ta oseba pa se okuži še z ptičjo gripo. Tako bi virus ptičje gripe z pomočjo "navadnega" lahko mutiral in se začel prenašati iz človeka na človeka kot navadna gripa.

Znaki ptičje gripe: http://www.bbc.co.uk/health/conditions/birdflu1.shtml

Kaj pa naše živali?

Za lastnike vseh mačkonov:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/3505339.stm

in psov: http://www.recombinomics.com/News/06080504/H3N8_Greyhounds_US_Confirmed.html

Toliko zaenkrat.

Lp nina







Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #1 : 19 Oktober 2005, 11:00:08
Hvala ninci, da tudi nas tako lepo obveščaš o aktualinih zadevah.

Po mojem se vse skupaj malo preveč napihnjeno in mogoče tudi kakšni drugi interesi zadaj. Res je, da je pred vrati EU ptičja gripa in da to ni fajn stvar. Tako kot so pred leti delali paniko zaradi norih krav, slinavke, parkljevke.

Počakajmo kakšen mesec in se bo tudi ptičja gripa umaknika iz napihnjenih medijev.  ;) ;)

Fajn je pa karkoli vedeti o ptičji gripi.  ;) ;)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 19 Oktober 2005, 11:17:59
Marko  ;D ;D Veš kako, to je že poklicna deformacija, cele dneve v službi ne poslušam drugega kot kaj pa zdaj ko je ptičja gripa. Pa ljudje božji saj je sploh še ni, vsaj pri nas ne.

Malo je treba umirit vso zadevo, ljudje mrzlično iščjo Tamiflu, pa ne samo v Sloveniji povsod po evropi. Pa jim nihče ne garantira, da jim bo Tamiflu kaj pomagal. Ravno obrato prvemu mogoče še, potem pa se bo razvila rezistenca pa bomo imeli hudiča. Itak pravijo, da je virus H5N1 močan in odporen, torej...
Pa še Tamiflu res oblaži prvotne znake, ki so enaki kot pri običajni influenci ampak kako se zadeva naprej razvija pa je spet drug problem. Skratka... samo brez panike, če nam je namenjno nam pač je ;) Bomo imeli več sreče v naslednjem življenju :P

Lp nina




Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #3 : 19 Oktober 2005, 11:21:25
Mogoče bomo pa PeSjani v naslednjem življenju.  :D :D Jaz bi bil en razvajen PeSjan!  ;D ;D Mogoče me bodo pa lastniki hranili z Arden Grange  - Losos ( ker piščanca ne bo več ). Haha  ;D ;D


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #4 : 19 Oktober 2005, 12:43:36
js upam da bom v naslednjem življenju en pes ki ima zelo dolgo življenjsko dobo ..  :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 19 Oktober 2005, 16:17:35
ninci, a virus ptičje gripe ne bi mogel mutirati brez navadne gripe? Recimo tako, da bi po miljontih procesih delitve prišlo do mutacije in po milijonih mutacijah prišlo do "uspešne", ki bi spremenila virus tako, da bi se širil kapljično iz človeka na človeka.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #6 : 19 Oktober 2005, 16:20:17
Mogoče bomo pa PeSjani v naslednjem življenju.  :D :D Jaz bi bil en razvajen PeSjan!  ;D ;D Mogoče me bodo pa lastniki hranili z Arden Grange  - Losos ( ker piščanca ne bo več ). Haha  ;D ;D

Ja, pa veš, da so me že včeraj spraševali na to temo?

 :o



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #7 : 19 Oktober 2005, 16:27:14
In kakšen je bil odgovor?  ;)


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #8 : 19 Oktober 2005, 16:43:36
In kakšen je bil odgovor?  ;)

Zaenkrat so ptiči z gripo prišli samo do Hrvaške.  8)

No, Anglija (oz. njene živali, ki so jih v milijonih poklali v imenu zdravja) je tako že nasrkala pri norih kravah, pa pri slinastih ovcah...

Tam je še zdaj v Angliji strog nadzor nad proizvodnjo jagnjetne.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 19 Oktober 2005, 20:21:58
ninci, a virus ptičje gripe ne bi mogel mutirati brez navadne gripe? Recimo tako, da bi po miljontih procesih delitve prišlo do mutacije in po milijonih mutacijah prišlo do "uspešne", ki bi spremenila virus tako, da bi se širil kapljično iz človeka na človeka.

Možno že, ampak najbolj verjetna je moja opisana varianta. Sploh ker se bliža sezona naše gripe ::)

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 19 Oktober 2005, 20:51:25
ojoj ojoj, kk sm boga, tk mlada pa se že bliža čas smrti ..  :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 19 Oktober 2005, 21:02:29
Možno že, ampak najbolj verjetna je moja opisana varianta. Sploh ker se bliža sezona naše gripe ::)

Aha, sploh nisem vedela da lahko virus tako mutira... zanimivo

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 19 Oktober 2005, 21:08:57
Aha, sploh nisem vedela da lahko virus tako mutira... zanimivo

A da dva skupaj mutirata?

Tole z enim je tako, da bi potreboval po mojem osebnem mnenju za tako mutacijo veliko več časa. Tako do pandemije najbrž še ne bi pršlo letos, pri drugi varianti pa je samo vprašanje časa oz. kdaj bo virus prišel v stik z bolnikom okuženim z navadno influenzo.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 19 Oktober 2005, 21:14:08
Ja, da dva skupaj mutirata nisem vedela.

No ja, se bo vsaj malo spucala zemlja... samo bi bilo fajn če tale virusek upošteva to, da je Slovencev le 2 milijona ;D

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #14 : 19 Oktober 2005, 21:16:18
samo bi bilo fajn če tale virusek upošteva to, da je Slovencev le 2 milijona ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #15 : 19 Oktober 2005, 21:33:21
hehe še 2 miljona ne.

Heh nno jaz se ne bom preveč sekirala. O tem zdravilu kar-koli-že-je je blo itak povedano da ne pomaga ampak samo blaži (če).

Drgač je pa zanimivo vprašane, kak se to loh s psi pa mački prenaša. Mački(tisti ki živijo zunaj) so nemalokrat strastni ptičarji. Se bi lahko preneslo (ni nujno da mačkon zboli lahk je samo prenašalc) Isto za pse. Firbci, vse preližejo in prevohajo, hitro je kak drekec zravn. Ne delam panike sam teoretično bi pa blo možno. (nakladam vem)

Priznam da nisem brala vseh linkov podanih v prvem postu (angleščina) tak da bi prosla, če nekdo opiše o mutaciji tega virusa z gripo in kak sploh virus učinkuje na človeka. A so ljudje, ki so prehlajeni ali kako drugače bolni bolj ogroženi od ostalih?...

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #16 : 19 Oktober 2005, 21:43:54
Priznam da nisem brala vseh linkov podanih v prvem postu (angleščina) tak da bi prosla, če nekdo opiše o mutaciji tega virusa z gripo in kak sploh virus učinkuje na človeka. A so ljudje, ki so prehlajeni ali kako drugače bolni bolj ogroženi od ostalih?...

Jaz sem nekatere članke samo preletala samo zaradi služe, ker imamo polno takih vprašanj. Tako da...nekaj vem ne pa vsega, upam da ti bom prav odgovorila in boš razumela povedano.

Torej ti danes zboliš za gripo (govorim o navadni influenci, ki se vsakoletno pojavlja v naši okolici!), ko jo deloma preboliš pa vase dobiš virus ptičje gripe H5N1, oba virusa se združita, spremenita svoj DNK pri delitvi, in se združita v nov virus, ki bi mu recimo rekli H5N1-gripa (moje poimenovanje, ki sem si ga spomnila zdele ;)). Ta virus je sestavljen iz navadne gripe, ki se širi iz čoveka na človeka in iz virusa ptičje gripe. In tako bi se iz čoveka na človeka širil H5N1- gripa, torej virus ptičje gripe, prenašalec pa bi bil človek.  Če si bolan ti nisi nič bolj ogrožen (no ja kakor vzameš), ogrožaš pa z tem vse ostale, ker če ti dobiš virus se pač izvede zgornji scenarij in si ti morebitni povzročitelj nove pandemije ( madona bi te križali in zažgali na grmadi ;D)

Upam, da je razumljivo pa da nisem jaz kaj zašuštrala.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #17 : 19 Oktober 2005, 21:51:18
Kako pa se virusa združita? A se ne delijo virusi tako, da iz enega nastaneta dva, iz dveh štirje itd.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #18 : 19 Oktober 2005, 22:35:54
Zoe gre za mutacijo. Torej recimo del našega virusa se vgradi v virus ptičje gripe. Enako kot potekajo mutacije pri ljudeh (kromosomi itd.)

Pa saj tega boš naslednje leto na biologiji najbrž slišala malo morje,pa bom jaz potem popoln laik ;)


Na BBC-ju (http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3422839.stm) sem našla tole:
Q: Does this mean there is likely to be a large outbreak of bird flu?

Experts are concerned that this could happen. But in the Thai case, the virus was only passed to close relatives and spread no further.

In addition, it had not combined with a form of human flu.

This is the real fear. Experts believe the virus could exchange genes with a human flu virus if a person was simultaneously infected with both.

The more this double infection happens, the higher the chance a new virus could be created and be passed from person to person, they say.


Concern has also been raised by research which showed that the virus which caused the 1918 pandemic was an avian flu virus.

Je pa zanimivo, da tako na veliko propagirajo cepljenje proti navadni gripi, ... bi bilo zanimivo slišati njihovo mnenje samo ne vem točno ali cepijo z živim cepivom ali ne :-\

Lp nina




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 19 Oktober 2005, 23:07:20
Mah zoe me pripraviš do tega, da grem brskat po starih zvezkih in učbenikih. torej nekaj na kratko o delitvi virusa:

Razmnoževanje virusa poteka v večih stopnjah:
1. stopnja: pritrjevanje virusa na posebne receptorje
2. stopnja : penetracija virusa v celico
3. stopnja : slačenje virusa
4. stopnja : transkripcija z nastankom mRNA 
5. stopnja : translokacija z nastankom zgodnjih proteinov
6. stopnja : replikacija virusne DNA
7. stopnja : aktivacija poznih proteinov pri transkripciji mRNA
8. stopnja : dozorevanje virusa
9. stopnja: sproščanje virusa iz celice

Torej vidiš, da je vse skupaj malo bolj komplicirano kot iz enega dva iz dveh štirje itd ;D Mislim pa da je tukaj glavni problem pri replikaciji virusne DNA, da na tem mestu pride do zamenjave z drugim DNA-jom in imamo šmorn. Ampak več o tem jutri ;)

Lp nina

p.s. če ti tole ni razumljivo nič hudega, boš mogoče dojela naslednje leto, ko boš že študirala biologijo ;D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #20 : 20 Oktober 2005, 07:27:35
Aha, hvala ninci, ker se tako trudiš :D. Mi je jasno tole zgoraj ja; skoraj vse ;D.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #21 : 20 Oktober 2005, 09:58:35
Kako pa se virusa združita? A se ne delijo virusi tako, da iz enega nastaneta dva, iz dveh štirje itd.

Tako se pa delijo celice. Če se ne motim.  ;)


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #22 : 20 Oktober 2005, 10:37:54
Se ja sam tut ne tok v izi kot se tole čuje.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #23 : 20 Oktober 2005, 10:40:17
Se ja sam tut ne tok v izi kot se tole čuje.

a?? slovensko z vejicam??

Lp nina




*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #24 : 20 Oktober 2005, 20:16:12
a tega ne zastopiš .. bom pa jst popravla ..

misnla je povedat: ja tako se delijo celice, sam ne tako "v izi" (lahko) kot je sliši .. usaj mislim da je neki takega hotla povedat!!


p.s. a še komu msn ne dela???? >:(



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #25 : 20 Oktober 2005, 20:24:39
Ninci, sej sem ti poslal slovar štajerskega jezika! Haha  ;) ;) ;) Zdej bi pa že lahko vedela, kaj pišejo savinjčanke.  ;)


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #26 : 20 Oktober 2005, 22:29:16
Ninci, sej sem ti poslal slovar štajerskega jezika! Haha  ;) ;) ;) Zdej bi pa že lahko vedela, kaj pišejo savinjčanke.  ;)

Boljše, da jaz ne začnem z našim avtohtonim pohorskim jezikom... ;)



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #27 : 20 Oktober 2005, 22:59:48
Ne a ti meni funflaj čuj.  ;) ;)


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #28 : 21 Oktober 2005, 07:29:49
Ne a ti meni funflaj čuj.  ;) ;)

Toti pesjanari... ;D



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #29 : 21 Oktober 2005, 14:33:17
Da spet malo prešaltamo na temo.

Sem prebral, da so na madžarskem razvili cepivo, ki je učinkovito proti ptičji gripi. Tako da deklete nič bat.  ;D ;D

Vir : http://24ur.com/naslovnica/novice/svet/20051021_3063094.php  ;D ;D