Alergija na dlako

Jasmina · 15043

Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
: 20 Oktober 2005, 13:44:22
z Moon sma se ze zaceli pogovarjati o tem v temi, v katero to ne spada- zato sem odprla novo temo.
Torej tisti , ki vam je to kaj blizje. Na kaj pravzaprav smo alergicni, ce smo alergicni an dlako? na kakšno določeno sestavino v njej? morda samo na prah v dlaki (jaz sem recimo na prsice tudi alergicna)?.. ali v cem je fora ??? .. Eni pravijo , da ce si alergicen na pse, da sploh nisi na dlako , ampak na njihovo slino oz. neko sestavino v slini??.. ne vem, zakaj pa potem, zdravniki recejo , da smo alergicni na dlako?
Tak da pozivam vse, ki jim je to kaj oblj znano, mi obrazlozite, da bom vedla,ker me res zanima :D


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #1 : 20 Oktober 2005, 14:08:10
To je tudi zanimivo, da imajo muce različno dlako in da nekateri niso alergični na vse muc. Pri nas je bila ena punčka na počitnicah in ko se je igrala z Olijem in Tomom je bilo vse ok, ko se je pa igrala s Kali je pa začela kihati. Razlika je samo ta, da ima Kali srednje dolgo dlako.  ;)

Sej obstajajo ena zdravila proti alergiji. To ti bo bolje Ninci povedala.  ::)


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #2 : 20 Oktober 2005, 14:51:25
Jaz sem tudi imela na začetku rahlo alergijo na mačjo dlako, sedaj sem pa že vrsto let ponosna lastnica takeeeee lepoticeeeee. ::)

Ko sem kolegom večkrat pazila dve muci, sem dobila izpuščaje na obrazu, kot male pikice so bile (druga pri drugi). Ko sem jih nehala paziti je bilo vse OK. Ko je moj prinesel domov najino zdajšnjo muco, sem bila najprej skeptična, malo ej bilo tudi alergije, ase je čez čas polegla in sedaj nimam več problemov. :D



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #3 : 20 Oktober 2005, 17:57:09
Da se vam pridružim v klubu alergikov! :(
Pri meni so testi pokazali da sem alergična na pse, mačke, glodalce, ptiče in pršice. :-X Ampak zase mislim da sem samo na mačke, ker imam samo na mačke reakcijo.

Tudi mene zanima na kaj smo dejansko alergični. In če se na alergene s časom lahko navadimo, ali ne.
Sem prebrala že vse mogoče. Da je alergija na pse alergija na pasje dlake, na neke sestavine v slini, na iztrebke (oz neko snov v iztrebkih) pršic, ki živijo med pasjo dlako, na izločke iz ne vem katere žleze... Kaj pa je res pa ne vem. Mogoče je možno da je nekdo alegičen na slino, nekdo na iztrebke pršic... samo kako potem delajo enake teste za alergijo na psa? ???

Slišala sem tudi o nekem strastnem ljubitelju mačk, ki je imel hudo alergijo na mačke. Pa so vsem njegovim mačkom odstranili tisto žlezo (ki se trenutno nikakor ne morem spomnit katero) in je bilo vse v redu. Spet drugje pa sem slišala da so za alergike primerne gole mačke, ker nimajo dlake. Tisto žlezo pa vseeno imajo.
Ne vem čemu naj vrjamem. Jaz samo vem zase da se poskušam izogibati mačk, ostalih živali pa ne.

lp, rina

Los je car!


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #4 : 20 Oktober 2005, 18:07:34
Jaz že malo iščem kaj o alergijah ... je pa zgleda dejstvo da smo lahko alergični na različne stvari ... med drugim tudi na slino (ampak to se vidi če imaš izpuščaje po tem ko te pes obliže)

TuKaJ pa je še en link kjer so predstavljene pasme ki naj bi bile primerne za alergike... točno zakaj pa nisem uspel razvozlat.. ŠE

LP, Črt



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #5 : 20 Oktober 2005, 18:16:02
Ja to so večinoma psi brez dlake, ali pa jim zelo malo ali nič izpada. Terierjem in šnavcerjem ob rednem trimanju skoraj ne izpada dlaka. Pudljem tudi naj ne bi. Tistih nekaj pasem, ki so še zraven pa so ali mešanci s pudlji (labradoodle, doodelman pincsher...) ali pa jim kao zelo malo izpada dlaka (bišoni, maltežani).

Jaz takim seznamom ne vrjamem in mislim da je vse odvisno od človeka do človeka.

lp, rina


Los je car!


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #6 : 20 Oktober 2005, 18:28:32
Takole... za prvo pokušino ...

Najprej vam dam link na stran ki prodaja "mazilo" oz. nekaj podobnega s čimer vaši živali očistite kožo alergena.
http://www.natlallergy.com/allergy/products/cart/display/view_one_spread.txt/spreadid/1611

Sedaj pa še link na stran ki govori o alergiji na domače živali in njenih povzročiteljih.
http://www.natlallergy.com/learning/pet_allergies.html

Še na hitro malo prevedem tako da boste prišli na račun tudi tisti ki vam angleščina ne leži:
Največji povzročitelj alergije na domače živali ni dlaka ampak odmrla povrhnjica, ki se na površini kože posuši v ekstremno majhne delce (velike ne več kot mikron), ti delci pa seveda padajo iz psa oz. so tako lahki da lahko "visijo" v zraku več tednov, problem je tudi da se ti delci zažrejo v pohištvo in lahko kljub temeljitem čiščenju prostora pride do alergične reakcije. Ta povrhnjica naj bi se pri psih menjala na cca. 21 dni vendar so raziskave pokazale da pri psih ki so bolj podvrženi alergijam kože, prhljaju in podobnem da se ta cikel lahko skrajša na 3-4 dni .. kar pa pomeni da je v zraku VELIKO alergena.

Pri psih je vir alergije lahko tudi slina in urin ki se na dlako prenese z lizanjem kjer se posuši in postane "leteč".
Pri mačkah je vir alergije ravno tako lahko slina in izloček "sebaceous gland" - ??sebakične žleze?? ki se ravno tako prenese na dlako z lizanjem kjer se posuši.

Toliko zaenkrat :)

LP, Črt



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #7 : 20 Oktober 2005, 18:44:28
Še majhen dodatek ... torej sama povrhnjica, slina in urin niso povzročitelji ... problem alergije se skriva globje .. v alergenu ki ga le ti prenašajo.
Alergen pa je pravzaprav protein na katerega reagira naš imunski sistem ... torej če žival nebi izločala določenega proteina nebi bili alergični nanjo. Torej nikakor ni res da so goli psi in mačke primerni za alergike ... saj fora sploh ni v dlaki ... daleč od tega.
Domačo žival za alergika lahko ustvarimo samo z genetskim inžiniringom.

LP, Črt



sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 20 Oktober 2005, 19:05:44
Nekje , mislim da na mojpes.netu, sem prebrala da je vse odvisno od prsic ki se hranijo z odmrlo kozo oz dlako zivali. Na to naj bi bil clovek alergicen.
Mami , ma npr. na ene pse alergijo na ene ne. Na civave na sreco nima, medtem ko na Chucka ze ima .. (vec ali manj) . Tudi na prijateljicinega mesanca nima, spet od ene druge pa ima.

Glede sline. To mam pa jaz.. spet na ene ja, ene ne. Na Chucka sem imela ko je bil se mejhen (na njegovga mlajsiga bratca tut ) , pa zdaj ko je Chuck starejsi, nimam vec. Alpa na kaksni razstavi, srecanju, me kaksen kuza polize.. na kozi , kjer je bil stik s slino, se pojavi rdec flek, pa majhne pikce.. Srbi pa noro.  :(

Citiraj
Alergen pa je pravzaprav protein na katerega reagira naš imunski sistem ... torej če žival nebi izločala določenega proteina nebi bili alergični nanjo. Torej nikakor ni res da so goli psi in mačke primerni za alergike ... saj fora sploh ni v dlaki ... daleč od tega.
Domačo žival za alergika lahko ustvarimo samo z genetskim inžiniringom.
Glede tega.. o alergenu - proteinu se strinjam.. Potem ocitno Mishko ''ne proizvaja'' tega , medtem ko ga Yuma je..
Pac kaksna ''sestavina'' dlake, sline, ne odgovarja organizmu oz. imunskemu sistemu...




sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Oktober 2005, 19:12:32
Evo to je ta tema.. Pasma za obcutljivega na dlake



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 20 Oktober 2005, 20:28:35

Pri mačkah je vir alergije ravno tako lahko slina in izloček "sebaceous gland" - ??sebakične žleze?? ki se ravno tako prenese na dlako


Lojnice bo mislim, da pravilen odgovor ;)

Je pa zanimivo jaz sem brala en prispevek, ki govori o tem, da je pri alergikih pomembno, da psa ali mačko vsaj enkrat dnevno obrišejo z vlažno krpo, z tem naj bi koncentracijo alergena znižali na minimum. A je kdo od vas pomislil na kakšna homeopatska zdravila mogoče? V takih primerih znajo biti zelo učinovita.

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #11 : 20 Oktober 2005, 22:52:32
Jaz naj bi bla na pasjo dlako alergična. Sem bla na testiranju ko sem bla mala. Pa se mi do zdej reakcija ni pokazala. Vendar je zadeva itak minimalna. Se je pa pr moji mami pokazalo v Hrušici, kar naenkrat je ratala vsa solzna in smrkava. Ko smo bli v Trbovljah težav ni blo. Torej ni alergična na vse pse oz. njihovo dlako, slino, izločke kože,...

Naj bi blo pa tko, da ko si z živaljo dovolj v stiku se organizem privadi in težav ni več. Prijateljičina sestrična je bla na mačke alergična kar močno pa kihala pa solzne oči, mal astmatika tut, pa od začetka ni bla dost v stiku z mačkami pol mal več in zdej jo ma pri seb v sobi pa reakcije ni več. Očitno je bla reakcija na dlako pa se je prvadla. Nevem če je povsod tak. Tle je blo.

 A kašnga doktorja pa ni med nami?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 05 Oktober 2009, 20:01:17
Ker se gibam v 'zdravniških' (:D) krogih in sem imela par dni nazaj o tem debato z mojim očijem, ki je kar poznan alergolog, se mi zdi fino, da še tule delim nekaj od tega z vami...

Torej, človek na pasjo dlako ne more biti alergičen. Niti na mačjo, zajčjo... saj je dlaka sama prevelika da bi jo vdihnili in bi povzročila alergijsko reakcijo. Lahko pa smo alergični na sestavino v živalski slini (ki pa se, logično z lizanjem in grizenjem prenaša tudi na dlako) - iz tega sledi, da ljudlje pravzaprav ne moramo biti alergični na dlako npr. samojeda, na dlako pudla pa ne. Zanimivo je tudi dejstvo, da se alergija na 'živalsko dlako' razvije pri kar 75% otrok, ki v otroštvu niso bili v stiku z živalmi...

Vsekakor zanimiva in še dokaj neraziskana tema... če koga zanima kaj konkretnega pa vprašanje z veseljem posredujem dalje

lp
Zala


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 05 Oktober 2009, 20:11:23
Jap, v bistvu smo alergični na pasjo/mačjo slino.

Tudi meni je na testiranju pokazalo, da imam hudo alergijo na mačjo in pasjo dlako. Pa sem si vseeno nabavila psa, ki je skos z mano. Prvi teden sem kihala in smrkala kot nora, potem se je pa čudežno nehalo, tako da sedaj nimam nobenih težav več.
Pri mačkah pa žal še vedno smrkam, kiham, težko diham, tako da mačke pri nas odpadejo :(



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 05 Oktober 2009, 20:17:46
Jaz sem pa pred kratkim opazila, da se mi pojavijo zeloooo srbeče zadeve (kot da bi me komar pičil), ko furminiram mačke ali ko dam psico na mizo in jo temeljito prečešem, kaj malega postrižem,... torej, če je veliko zelo majhnih delčkov dlake in odmrle kože. Če jo samo krtačim pa ne. Potemtakem bi lahko bila kriva tale odmrla povrhnjica? Kako bi bila pa lahko slina tu nek dejavnik? Pa kako je možno, da se mi je to začelo pojavljati komaj zdaj, po letih življenja za mačkami in psi?  Oprostite za nevednost, o teh zadevah nimam pojma :-[ Upam samo, da se ne bo kaj poslabšalo :-\



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #15 : 05 Oktober 2009, 20:51:28
Pri meni je bilo pa blazno zanimivo to: na testiranju mi na "macjo dlako" ni pokazalo nic, ampak na nasega domacega macka sem bila alergicna, pri prekomernem cohanju ali cesanju sem dobila srbece izpuscaje po rokah. Ampak to se mi je dogajalo samo pri nasem domacem macku. Ostale ce sem bozala mi ni bilo nic. Imel pa je nas macek vedno ful prhljaja, tako da sem razmisljala, da je ubistvu kriv prhljaj, ne dlaka sama..

No, pri psu teh problemov nimam (tudi takrat ne, ko je imel prhljaj)  ;)

Scarlett ja, alergije se lahko pojavijo sele cez vec let, ni tako, da si pac od nekdaj alergicen na nekaj.. Enako je bilo pri moji mami, ko je bila majhna so se tukaj v blizini v enem grmovju vsako poletje igrali (flider - ne vem kako se mu po slovensko rece), ampak sedaj, po tridesetih letih je pa nanj fuuuul alergicna, in zacne kihat, ce gre samo mimo njega.. Tako da, je nekaj na tem..  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 06 Oktober 2009, 09:54:46
Mene zelo zanima kako je s krepitvijo imunskega sistema, da si vedno manj alergičen? Doma je močan alergik na trave in še eden na mačke-oz. slino. In to je veeeliiik prroblem. Ker ne moremo imeti mačke doma, niti začasno.

Kje po SLO izvajajo imunoterapije?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tinchii

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 Julij 2010, 15:07:28
Če je kdo alrgičen na pasjo dlako, potem smo alergični na pršice. Zdaj pa je odvisno na  kakšno vrsto pršice. Nekatere vrste pršic se skrivajo v dlaki, nekatere vrste pršic v tepihih, kocah, zavesah,...
Vse je odvisno