AGRESIVNOST

INNA · 38549

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #30 : 26 September 2007, 16:01:56
Ah ne,mogoče si me narobe razumela.
Niti približno vas ne obsojam ali kaj podobnega.  ;)

Obesil sem se le na besedici "kvalitetno življenje",ker pač dvomim,da pes,toliko agresiven,kot ga ti opisuješ,lahko sploh ima kvalitetno življenje.
Aja... oprosti... sem te narobe razumela! :-[
Ja to imaš prav... ampak hotela sem povedati, da mu ni v bistvu nič slabega, da si nebi kdo predstavljal, da je nekje ves zavržen ali pa kaj podobnega. Da pač živi "kvalitetno življenje", kakor ga pač tak pes lahko.

Kje bi lahko bil?
Tu sem imela v mislih, prvi dom v katerega je bil namenjen in je tam prebival teden dni. Pa ga je ta policaj, ki ga je "treniral", šel pogledat brez predhodne najave in ga je dobil v pogojih, ki so daleč od popolnih za psa - beri: brez sveže vode, hranili ga niso primerno in še in še. Pa so preko telefona zatrjevali, kako je vse v najlepšem redu. V realnosti je bilo pa malo drugače.
Tako, da ga je isti trenutek popokal v avto in ga odpeljal nazaj k sebi domov. Mu je pa on iskal novi dom. In mu je po mojem mnenju tega sedajšnega našel zelo v redu. Ker mu resnično ni bilo vseeno kam gre. In zato sem mu zelo hvaležna.



INNA

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 26 September 2007, 21:34:22
Lanabela jaz nebi rekla da je naš pes zavožen. Glede na izjavo Taj-e nismo krivi samo mi. Res ni izšolan v nulo, ampak osnovne ukaze uboga, in vedno je ubogal fanta, midva sva se predvsem igrala. Zdaj je fant nekoliko izgubil zaupanje, a ga pridobiva nazaj. Povedala sem fantu da je lahko vzrok, da se zdaj nekaj dni nismo ukvarjali toliko z njim kot prej. Zdaj ko pride s šihta, tudi če je ura pol dvanajst, pa sem ga jaz že mela zunaj, gre z njim ven, se igra,.... In Lanabela takoj se je opazila razlika v vedenju, tudi bolj vesel je. Tak da sem 100% da naš pes NI ZAVOŽEN in ga nebomo oddali,in da smo ga sposobni imeti samo hitro mora pridet ta mesec mimo, da moj neha z nadurami, jaz pa ozdravim.
Res ima igrač veliko, a zmeraj prinese sam tisto s kero se hoče igrat in se igramo z njim s prav tisto igračo, saj sem nekje prebrala da se moreš igrati s psom tisto kaj njega veseli ne tebe, a imam prav Lanabela?
Tašče pa itak ni nikoli ubogal, ker mu je vse dovolila in ve da je ona našibkejši člen in da lahko dela kar se mu zljubi. Tudi če ga krega, ne pomaga. Kar se pri nama ne dogaja.

lp



INNA

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 26 September 2007, 21:40:26
aja Florinca glede tega da si mora hrano zaslužiti,....to vse delamo. on bi se igral 24 ur na dan, tko da tudi to uravnavamo mi. ampak je mel zdaj dneve, ki ni imel volje se igrati, tko da sem vsake tok hodila ven (ne povedat mojmu šefu) da sem ga spodbujala. zdaj je čisto druge volje. če pravite da hoče probat če lahko prevlada, pol se verjetno ne bi stanje tako hitro popravilo, mislim da je samo bil žalosten,osamljen, zamorjen. ali je možno? ne bom prehitro hvalila ampak renči ne več, pusti se odvezati,...prav vse dovoli kot prej. upam da ni to samo trenutno.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #33 : 26 September 2007, 21:51:04
Zanimivo, šele sedaj, ko toliko govorimo o nemških ovčarjih sem se spomnila, da smo pred nekaj leti imeli v naši skupini v pasji šoli 3 nemške ovčarje-samce, s katerimi je bil velik križ. Poleg tega, da so nenehno lajali, bili še kar neposlušni, so bili tako agresivni do drugih psov, da vaje brez povodca sploh niso mogli vaditi v prisotnosti drugih psov, ker so se enostavno zakadili v prvega samca in borba je bila tu. Na izpitu ni nihče hotel biti v paru z njimi, ker so z odloženega prostora v oddaljenosti vodnika kar poleteli v drugega psa, ki je medtem opravljal izpit. Res neprijetna situacija. Vodniki so se tudi pritoževali, da doma nenehno lajajo in se zaganjajo v mimoidoče ljudi in živali. Poleg tega ima sosed nemškega ovčarja in kljub temu, da že štiri leta hodimo na sprehod mimo njihove hiše, se vsakokrat grozno zaganja proti nam, pa tudi na starejšega soseda, tako da je že večkrat strgal verigo. Ne vem, morda pa mora ta pasma psov imeti posebno vzgojo ali šolanje. Moram pa priznati, da so vsi skrbniki (sami moški) teh psov izgledali zelo labilne in neodločne osebe.
He he moje izkušnje dokler nisem imela Aske so dobre z NO-ji. Samo od takrat dalje pa ne več. Ker opažam, da ti psi določenih pasem ne prenesejo - moj primer polarcev :-\ Edino en NO je nor na Asko (pač sreča, da se poznata od malih nog ;)), in dve mešanki z NO-jem, ostali vedno bevskajo in se jim rajši na daleč izogneva :-\

lp


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #34 : 26 September 2007, 21:58:37
INNA,ena stvar ki se je v redu obnesla pri nas:
http://www.sonic.net/~cdlcruz/GPCC/library/alpha.htm



INNA

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 26 September 2007, 22:01:32
hvala nyssa



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #36 : 26 September 2007, 22:13:40
Ni kaj ;)
Poskusi-je zelo lepo napisano kako in kaj,pa tudi dela se postopoma in na mil način. Saj pravim,pri nas sem opazila rezultate po praktično treh dneh! Sem bila kar malo začudena,ampak dejansko deluje ;)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #37 : 27 September 2007, 09:43:33
Res ima igrač veliko, a zmeraj prinese sam tisto s kero se hoče igrat in se igramo z njim s prav tisto igračo, saj sem nekje prebrala da se moreš igrati s psom tisto kaj njega veseli ne tebe, a imam prav Lanabela?


Sicer nisem Lanabela, pa bom vseeno odgovorila.  ;)

Če meniš, da si na svetu za to, da strežeš psu, potem je odgovor ja, igraj se s psom, kadar on to želi in z igračo, ki si jo sam izbere.

Če pa imaš psa, da on tebi dela veselje in te uboga (ker si alfa oz. naj bi bila), potem se s psom igraš kadar se ti tako odločiš in zbereš igračo, ki mu je najljubša, da ga zmotiviraš še za kako delo.

To je moj nasvet, ker si prosila za pomoč, ampak odločitev je tako tvoja.

Kristinca & Florinca


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #38 : 27 September 2007, 09:46:05
aja Florinca glede tega da si mora hrano zaslužiti,....to vse delamo. on bi se igral 24 ur na dan, tko da tudi to uravnavamo mi. ampak je mel zdaj dneve, ki ni imel volje se igrati, tko da sem vsake tok hodila ven (ne povedat mojmu šefu) da sem ga spodbujala. zdaj je čisto druge volje. če pravite da hoče probat če lahko prevlada, pol se verjetno ne bi stanje tako hitro popravilo, mislim da je samo bil žalosten,osamljen, zamorjen. ali je možno? ne bom prehitro hvalila ampak renči ne več, pusti se odvezati,...prav vse dovoli kot prej. upam da ni to samo trenutno.
Mislim in upam, da je res tako, tako sem tudi jaz mislila in upam, da se nisem zmotila. Psi se velikokrat obnašajo kot majhni otroci in res ni potrebno že v samem štartu navaliti na neke drastične ukrepe v vezi z domoniranjem in podobno. Taka sredstva se uporabi, kadar nič drugega ne zaleže. Želim ti veliko veselja s tvojim kužkom.



INNA

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 27 September 2007, 10:14:07
ok Florinca. Sprašujem vas, ker vete več. če je tko prav. bom tko delala.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #40 : 27 September 2007, 10:40:07
Karmen, s tem se pa ne strinjam.  ;)

Vsak ti bo dejal, da moraš z vzgojo začet prvi dan, ko pride pes v nov dom. Lažje je, če se greš že na začetku strogo disciplino, kot pa da popuščaš, ker je še mladič, potem pa ti pri osmih, desetih mesecih zraste čez glavo in začneš malo bolj strogo, mladiču pa nič jasno. To velja še zlasti, če imaš dominantnega mladiča! Takoj, ko pride v nov dom, mu je treba dat vedet, da je čisto zadnji na hierahični lestvici. Prvih nekaj mesecev je najbolj kritičnih. Če se takrat zmenita, kje je komu mesto, tudi nadaljnih težav ne bo.

Zakaj ima mnogo ljudi težave s psi, ko le-ti pridejo v puberteto ali pa odrastejo? Ker jim na celi črti popuščajo, ko so mladiči, potem je pa toliko oddaje, zaradi selitve in podobnih neumnosti.

Kristinca & Florinca


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #41 : 27 September 2007, 11:15:29
Lanabela jaz nebi rekla da je naš pes zavožen. Glede na izjavo Taj-e nismo krivi samo mi. Res ni izšolan v nulo, ampak osnovne ukaze uboga, in vedno je ubogal fanta, midva sva se predvsem igrala. Zdaj je fant nekoliko izgubil zaupanje, a ga pridobiva nazaj. Povedala sem fantu da je lahko vzrok, da se zdaj nekaj dni nismo ukvarjali toliko z njim kot prej. Zdaj ko pride s šihta, tudi če je ura pol dvanajst, pa sem ga jaz že mela zunaj, gre z njim ven, se igra,.... In Lanabela takoj se je opazila razlika v vedenju, tudi bolj vesel je. Tak da sem 100% da naš pes NI ZAVOŽEN in ga nebomo oddali,in da smo ga sposobni imeti samo hitro mora pridet ta mesec mimo, da moj neha z nadurami, jaz pa ozdravim.
Res ima igrač veliko, a zmeraj prinese sam tisto s kero se hoče igrat in se igramo z njim s prav tisto igračo, saj sem nekje prebrala da se moreš igrati s psom tisto kaj njega veseli ne tebe, a imam prav Lanabela?
Tašče pa itak ni nikoli ubogal, ker mu je vse dovolila in ve da je ona našibkejši člen in da lahko dela kar se mu zljubi. Tudi če ga krega, ne pomaga. Kar se pri nama ne dogaja.

lp

Ko sem tole prebrala mi je jasno predvsem nekaj - da se vam ne sanja prav dobro kaj pomeni pri dominantnem psu biti vodja krdela.

Igrače niso od psa, so VAŠE. In vi mu milostno dovolite igro z njimi, kar pomeni, da vi izberete in prinesete igračo, pokličete psa in se igrate z njim tako dolgo kot vam paše, kadar vam paše.

Namesto, da se igrate z njim, ko pridete domov, ga morate učiti in naučiti, da vas uboga. Igra je lahko nagrada za dobro izvedeno vajo.

Zadnje čase sem vedno bolj prepričana, da so ljudi poneumili z modernimi načini vzgoje in šolanja - "vse brez prisile" sistem. Ljudje so začeli s psi delati kot z otroki, kupujejo jim stvari in igrajo se z njimi, da se v lastnih glavah odkupijo za pomanjkanje časa za ukvarjanje z njimi. Vsi pasji mediji (vključno z internetom) so v vmesnem času na novo odkrili šolanje brez prisile, ki ga prodajajo kot edini pravilni način in edini, ki res deluje. Posledica vsega do sedaj naštetega je situacija, ko pes zarenči na gospodarja ali celo šavsne proti njemu, le ta pa je tako poneumljen, da ne zna več odreagirati po zdravi pameti. Lastnik stopi en korak nazaj in tuhta kaj mu je storiti, namesto da bi v sekundi psa "za ušesa" (karkoli pač, samo odreagirati bi moral takoj).

+1


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 27 September 2007, 11:31:15
Citiraj
Posledica vsega do sedaj naštetega je situacija, ko pes zarenči na gospodarja ali celo šavsne proti njemu, le ta pa je tako poneumljen, da ne zna več odreagirati po zdravi pameti. Lastnik stopi en korak nazaj in tuhta kaj mu je storiti, namesto da bi v sekundi psa "za ušesa" (karkoli pač, samo odreagirati bi moral takoj).

Točno to.
S tako reakcijo samo še potrdite psa v njegovem prepričanju,da je on šef in on narekuje igro.
Ampak ne,svojega kužija pa ja ne bom za ušesa.Bogi,bogi.

Sam še nikoli nisem psa udaril v brezveze,tamalga pa sploh še ne,ker si še ni zaslužil.
Ampak tisti trenutek,ko bi katerikoli moj pes name zarenčal,bi najprej dobil eno močno okol kepe,šele potem bi poiskal razlog.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #43 : 27 September 2007, 11:33:55
Moja je drugi dan, ko je bila pri meni, zarenčala, ker ni hotela iz dnevne sobe na svoje ležišče. Eno brco v rit in marš na prostor in od takrat ne renči več.  ;D

Kristinca & Florinca


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #44 : 27 September 2007, 11:45:22
Ampak tisti trenutek,ko bi katerikoli moj pes name zarenčal,bi najprej dobil eno močno okol kepe,šele potem bi poiskal razlog.
Vprašanje:kaj pa če psa to samo še razdraži in spet šavsne proti lastniku?  :-\



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #45 : 27 September 2007, 11:47:34
Citiraj
Moja je drugi dan, ko je bila pri meni, zarenčala, ker ni hotela iz dnevne sobe na svoje ležišče. Eno brco v rit in marš na prostor in od takrat ne renči več.

Evo,zdrava logika in hitro ukrepanje je še vedno obradilo sadove.  ;)

Vsi imamo svoje pse radi.Težko verjamem,da jih ima kdo bolj kot jaz niti ne trdim,da jih imam jaz bolj kot kdo drug.Razlika je le v tem,da veliko ljudi na vse skupaj gleda veliko preveč romantično.Nekaterim se celo posreči in imajo čisto solidno obladljive in vzgojene pse,vendar je žal veliko več takih,ki se jim ta "romantika" in popuščanje kaj kmalu kot bumerang vrne v obraz.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #46 : 27 September 2007, 11:48:43
Nažalost je res tako da nekje je potrebo postaviti mejo ... prečkanje tiste meje pomeni strogo kazen.

Tudi jaz svojemu psu ne dovolim da zarenči name, pa magari če ga vlečem za poškodovano nogo ali pa vtikam vse prste v njegovo hrano.

Je pa res, da je potrebno razlikovati renčanje v obrambi ali agresiji in renčanje v igri.

Nyssa: jaz osebno bi ga prijel za ovratnico in vrgel v en prostor, naj se skulira, potem se bomo pa pogovarjali dalje (pri tem bi seveda tvegal ugriz, ampak včasih ne gre drugače).

Lp, Črt



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #47 : 27 September 2007, 11:49:54
Citiraj
Vprašanje:kaj pa če psa to samo še razdraži in spet šavsne proti lastniku?

Potem pa žal ne bi dobil samo ene okoli kepe,ampak bi ga zabil v tla.

Saj vem-se čuje grozno,ampak prosim lepo,tega si pač ne smemo dovoliti,ker potem bomo vedno živeli v strahu pred svojim psom in vedno delali tako,da bo njemu prav in da se ne bo "ujezil".


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 27 September 2007, 11:56:26
Se strinjam s Sky-jem...
Razen mogoče pri kaki hrani včasih bolj deluje (v mojem primeru), da če zarenči - mu hrano vzamem, če je lepo tiho in miren pa lahko normalno je. To je najbolj delovalo. Enkrat ko je po hitrem postopku letel v drugo sobo zaradi renčanja pri kosti, mi je zameril še en mesec... mulast do konca. Ampak ne verjamem, da bi se večina psov trmala tako kot ta. No, zdej je pa vse v redu.

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #49 : 27 September 2007, 11:58:49
Citiraj
Razen mogoče pri kaki hrani včasih bolj deluje (v mojem primeru), da če zarenči - mu hrano vzamem, če je lepo tiho in miren pa lahko normalno je. To je najbolj delovalo. Enkrat ko je po hitrem postopku letel v drugo sobo zaradi renčanja pri kosti, mi je zameril še en mesec... mulast do konca. Ampak ne verjamem, da bi se večina psov trmala tako kot ta. No, zdej je pa vse v redu.

To so potem pač samo različne variante,ker vsak svojega psa najbolje pozna.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #50 : 27 September 2007, 12:03:01
Ja,se strinjam tudi jaz s Skyjem in Črtom-samo zanimalo me je,al potem nadaljuješ sankcijo,dokler psu ne pokažes svojega mesta in tvegaš ugrize ali pa se umakneš in začneš postopoma delat naprej(v primeru,da potem ko je zarenčal ali šavsnil in si odreagiral in je zaradi tega spet šavsnil).
(matr sem zakomplicirala :-[)



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #51 : 27 September 2007, 12:06:55
Citiraj
Ja,se strinjam tudi jaz s Skyjem in Črtom-samo zanimalo me je,al potem nadaljuješ sankcijo,dokler psu ne pokažes svojega mesta in tvegaš ugrize ali pa se umakneš in začneš postopoma delat naprej(v primeru,da potem ko je zarenčal ali šavsnil in si odreagiral in je zaradi tega spet šavsnil).

To je zelo tvegano početje,ker s tem,ko si se recimo odmaknila,si psa tudi že potrdila v njegovem obnašanju in mu v bistvu pokazala,da se ga bojiš. 

Ah,saj nisi tako zakomplicirala-te čist dobro razumemo.  ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #52 : 27 September 2007, 12:08:28
nyssa: stvar je v tem da se ne umakneš, da nisi ti tisti/a ki je popustil/a, torej ti si močnejši/a in lahko narediš kar se ti zljubi. Svojo nadvlado seveda lahko pokažeš na različne načine, mora pa seveda biti psu jasno da je on tisti ki je izgubil.

Lp, Črt



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #53 : 27 September 2007, 12:12:56
No,ja sprašujem zato,ker se je pri nas situacija malo zakomplicirala. Je precej dolga zgodba,opisala pa jo bom v svoji temi,da ne bom tukaj smetila.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #54 : 27 September 2007, 12:20:35
Urška, saj v bistvu imaš prav. Samo da problem ni v "vse brez prisile" sistemu ampak v popustljivosti in nedoslednosti. Sama bi sicer svojega psa, ki bi si drznil zarenčati name tako treščila, da mu kaj takega nikoli več ne bi prišlo na pamet. In to čisto avtomatsko, pes bi jo skupil še preden bi meni prav kapnilo, kaj se dogaja. (no čeprav nisem imela vedno samih mevž mi kaj takega še nikoli ni bilo treba narediti. Za kakšne medsebojne praske  so jih pa že dobili).
Za tiste, ki pa so se jim psi že tako povzpeli nad glavo, da se jih bojijo, pa takšen pristop močno odsvetujem. Ker se zna zgoditi, da jo bodo resno skupili. Pri njih se najbolje obnese izogibanje konfliktom in postopno uveljavljanje avtoritete brez kakšnih fizičnih kazni. Da tak "brez uporabe sile sistem" ne deluje vedno, so krivi ljudje sami. Ker so že po naravi popustljivi in nedosledni (če ne bi bili, jih psi niti ne bi prerasli). In spremeniti sebe je zelo težko.
Kar pa se igre tiče je vse povedala Urška. Gospodovalni psi si morajo igro zaslužiti, igramo se samo takrat ko se nam zahoče, toliko časa kot se nam zahoče, tisto, kar se nam zahoče. tudi če slučajno med igro kdaj psu dovolimo zmagati - na koncu je zmaga naša, pospravimo igračo in ne trzamo na morebitno izsiljevanje.


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #55 : 27 September 2007, 13:01:33
Meni osebno je način "brez prisile" zelo všeč in pri nama s Tajem zelo lepo deluje. Najbolj pa se mi zdi, da delujejo malenkosti - se pravi, vsako stvar si zasluži, magar s kakšnim trikcem, ki ga tako rad izvaja in tako naprej. Najbolj pomembna "sestavina" učenja in vzgajanja "brez prisile" je pa nedvomno doslednost. Sem se že zalotila, da kdaj nisem bila ravno dosledna, pa je to Taj en dva tri obrnil sebi v prid in potem smo mogli vse skupaj malo poostriti, v smislu zelo velike doslednosti pri vseh pravilih učenja brez prisile. Pa to res pomaga. Sem sama preizkusila.

Se pa vsekakor strinjam, da ko se stvar premakne na "stopničko", ko pes zarenči (resno - ne v igri), da je treba stvar obravnavati drugače. To sem pa pri Taju uporabila enkrat, ko je bil star cca. 4 mesece in je dobil super slastno kost in ker imam še od prejšnjih dveh psov v navadi, da vedno, sploh v času odraščanja, psu skoraj vedno molim svoje roke med hrano in ostale dobrote, mu jih vzemam in vračam, sem tudi pri Taju hotela vzeti kost, da se navadi. Pa je mulček zarenčal... takrat sem mu čisto avtomatično primazala eno "okoli kepe" in od takrat naprej ni nobenega problema več... sedaj mu lahko vedno vzamem vsako stvar, ki jo ima, pa tudi če je ta najboljša kost na svetu ali pa ne vem kaj.

Je pa tudi stvar taka, da glede drugih stvari sem pa opazila, da pri Taju največ dosežeš na lep način - brez dretja in nevem kakšnih ukrepov še zraven. Se pravi brez prisile. Je pa res, da je vsak pes osebnost zase in ga moraš naštudirat, kaj najbolj vžge pri tvojem psu. Recimo pri Taju sem tudi med drugim opazila, da če res naredi kakšno hudo bedarijo, zelo pomaga tudi dobri stari časopis. Narahlo ga malo čez rit počim z njim in je prec priden. Zdaj pa ne vem, zakaj sicer to tako deluje, ampak važno je da deluje, mogoče ga zmoti tisti glas "pok" od časopisa.


Zanima me pa kaj si mislite glede "pol urnega prostora" s katerim naj bi si vodnik pridobival vlogo alfe? Namreč to sem že večkrat slišala, da si avtoriteto lahko na zelo učinkovit način pridobivaš s pol-urnimi prostori, se pravi, da pes pol ure leži v prostoru in da ga nadzoruješ, ko se hoče ustati, takoj poveje "ne" in spet "prostor".
Čeprav se meni osebno tukaj zdi, da je smotrno, da se psa na ta dolgi prostor navaja postopoma, se pravi prvo 5 minut, pa nato 10, 15 in nato šele pol ure.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #56 : 27 September 2007, 13:28:14
Glej Taj, psov je ravno tako kot ljudi sto in več vrst.

Nihče ne pravi, da bi morali "eno okol kepe" več čas izvajat. stvar je v tem, da prvič, ko psu pride na misel, da bi pokazal zobe, eno primažeš in potem bo zagotovo mir. To lekcijo sta dala skozi tako Flora kot Taj in zdaj je mir. Sta pa tako Taj kot Flora mila po karakterju. Niso pa vsi psi taki. Eni vedno znova preizkušajo svojega vodnika.

To, da je treba biti dosteden, je pa itak znano.  ;)

Kar se tiče odlaganja, se pa strinjam s postopnim privajanjem. 

Kristinca & Florinca


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #57 : 27 September 2007, 13:45:08
Sta pa tako Taj kot Flora mila po karakterju. Niso pa vsi psi taki. Eni vedno znova preizkušajo svojega vodnika.
Ja samo moram pa priznati, da zna bit naš Tajček včasih tudi trmast.
Ja se pa strinjam in sem tudi v prejšnjem postu napisala, da so si psi zelo različni in ravno zato, mora vsak za svojega najti pravi pristop, ki deluje.
Pri nas hvala bogu zelo dobro deluje vzgoja "brez prisile", kar meni osebno zelo odgovarja. :)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #58 : 27 September 2007, 14:05:37
Večina je razumela - ni problem v šolanju brez prisile in sploh ne govorimo o tem -> problem je v tem, da so si ljudje šolanje brez prisile prevedli v "moj pes lahko počne karkoli, pa se ga jaz ne smem niti dotakniti". Za šolanje brez prisile moraš vedeti kaj želiš in kako želiš priti tja.

Zdrava pamet je še vedno ZAKON.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #59 : 27 September 2007, 14:33:20
Saj je pri otrocih povsem isti problem.