Menjavanje dlake

Alya · 19448

Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
: 20 Oktober 2007, 20:30:40
Nevem če to spada sem pa vseeno.

A bi mi lahko čim več povedali o "menjavi dlake"??A rabi takrat posebno nego,kdaj se menjava,kaj to v bistvu je...
Hvala!

LP,Alja



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 21 Oktober 2007, 17:18:27
Menjava dlake je odpadanje podlanke, ki jo kasneje nadomesti nova. Podlanka je pa tista vrsta dlake, ki je pod krovno dlako. Je taka bolj mehka in puhasta in psom daje toplotno zaščito.

Odpadanje je odvisno od več dejavnikov, nekako pa velja, da psom odpada dlaka 2x letno.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 21 Oktober 2007, 17:26:49
Zunanjim 2x letno, notranjim pa po navadi kar sproti



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 21 Oktober 2007, 18:37:57
Naša pa ne menja samo podlanke ampak tudi krovno dlako, samo ponavadi ne istočasno. Je eno obdobje, ko gre ven samo "puh" in potem obdobje, ko odpada samo krovna dlaka. Mogoče je pa to odvisno tudi od pasme.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #4 : 23 Oktober 2007, 16:40:31
Naša pa glede, da je noter, zelo enakomerno. Odvisno pa je tudi od zunanjega vremena. Lansko jesen dlake skoraj ni menjala, glede na to kakšna je jesen sploh bila. Sicer pa Ajko češem na dva dni, Pana pa obvezno vsaki dan!

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #5 : 23 Oktober 2007, 19:20:18
Naša psička biva zunaj (v boxu)  in sedaj res zgublja na kile dlake  (pa jo ima še vedno veliiiiko). Jo pa razčešem pribljižno 2x na tegen, le za ušesi in rep vsak dan (ker so sicer taki vozli da te prav žalost prime ko moraš razčesavati   ::).

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 26 Januar 2008, 20:58:09
Naša Abby pa menjava dlako odkar jo imamo. Mogoče je le v enem mesecu ni zamenjala. Ali bi bilo kaj narobe, če bi jo menjala prepogosto?



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #7 : 27 Januar 2008, 10:41:19
Psu dlaka odpada ves čas, saj mu raste nova (isto je kot z našimi lasmi) in zato ni nobene panike. V obdobjih menjave temperatur pa pes dlako menja bolj intenzivno! Pri mladih psih pa odpada dlaka, saj menjajo puh s pravo dlako.  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 04 April 2009, 14:14:19
kaj pa kopanje psa ko menja dlako?? zaželeno ali ne?? ima kdo izkušnje s tem..........

Lp

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 05 April 2009, 20:15:38
Kalis kadar jo moram jaz skopat in takrat menjava dlako je potem nekaj časa malo mir, ker ji z vodo dobro dlako "iizperem" ven.



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 08 Marec 2014, 21:59:19
Tudi jaz imam vprašanje glede menjavanja dlake. Koliko časa približno trajajo ta obdobja menjave dlake. Psa imamo cca.3 mesece, zavetiščnika, starega 1 leto. Ko je prišel, mu je dlaka minimalno odpadala, nič posebnega. Ko sem za probo po njem potegnika s furminatorjem in potem z gumijasto krtačo, praktično ni bilo efekta. Zdaj pa mu dlaka že cca. 14 dni intenzivno izpada. Sesam tudi 2x dnevno, krtačim in krtačim, pa ni ne konca ne kraja izpadanjju. Ker smo menjali hrano, pred cca. mesecem in pol, se bojim, kaj če je zaradi hrane. Zdaj smo spet na menjavi hrane, ker mu prejšnja sploh ni teknila. Torej, koliko časa traja povprečno menjavanje dlake? Odpada pa mu tako podlanka kot krovna dlaka.
Lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 08 Marec 2014, 22:22:07
Tip dlake oz. kateri pasmi je podoben, s čim je zmešan?

Moja psina je NO x labrador mix (oz nekaj podobnega) ima poddlako in mehko, lahko krovno dlako. 2-3x letno je menjava celotnega plašča, preostali del leta pa ji konstantno odpada dlaka v manjših količinah. Še vseeno to pomeni dnevno pometanje oz. sesanje vsak drug dan.

S furminatorjem pa previdno-samo ob glavnih menjavah (bolj ali manj), ker je znan po tem, da poreže krovno dlako.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 09 Marec 2014, 06:51:15
Hehe, čara, galgo mix - Chico, sej ga že "poznaš". S čim je mešan, pa ne vem, niti ne znam ugotovit, mogoče kak ovčar. Ima mehko, puhasto podlanko, krovna je pa daljša, gladka, ne preveč mehka, ne znam opisat niti, mogoče kot pri kakem prinašalcu na hrbtu. Se bom kasneje potrudila kako fotko dat gor. Dlaka jena stegnih ala galgo, drugje pa dosti bolj dolga. In pa kot rečeno, do pred 14 dnevi je bilo izpadanje v mejah normale, zdaj pa kar leti od njega. Ko gre s kavča, je vse belo, po tleh imamo nek ala armafleks za tamalega, ki kar vleče dlako nase in je kar prevlečen z njo. Tako da res, včasih tudi trikrat dnevno sesam. Prej sempa na dva, tri dni.



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 09 Marec 2014, 09:42:23
Takle je. Krovna dlaka je daljša, sploh okoli vratu, po "ramenih", na zadnji strani stegen, po trebuhu. Priležena, trda.
Torej, glede na to, da mu prej dlaka ni izpadala, gre ali za redno menjavo dlake ali pa za reakcijo na menjavo hrane. Prej sem imela samo psa, ki je stalno menjal dlako, tako da nima lih izkušenj s trajanjem sezonske menjave dlake.
Koliko časa traja?



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 09 Marec 2014, 19:04:12
Menjava dlake se lahko kar zavleče (mesec dni).

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 09 Marec 2014, 19:18:21
Res je. Lahko pa traja manj časa-odvisno od psa do psa, si tudi med isto pasmo niso vsi enaki. Pri nas pohitri postopek pivski kvas (žličko, dve med obrok za 7-14 dni) in potem se odmetavanje ustali. Ta čas pa krtača poje (največ kong zoom groom in še en glavnik, ki je namenjen tudi za razrez vozljev, pri moji vozljev ni, ji pa čudovito potegne ven dlako.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 09 Marec 2014, 19:20:40
No, dobro, tok da mam eno orientacijo. Hvala.



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 09 Marec 2014, 21:10:21
Naši odpada dlaka skozi vse leto po malem, je pa lani trajalo 3 mesece, da se je umirilo. Pri veterinarju mi je rekla, da dlaka psom, ki bivajo v hiši odpada "konstantno" skozi vse leto in res je tako. sesanje je kar vsak dan na vrsti . :P



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 09 Marec 2014, 21:23:57
Sej, moj prejšnji, volčji špic, je tudi celo leto zgubljal dlako, ampak ne tako masovno, kot ta zdaj. Zato me je malo zaskrbelo. Furminator se kar obnese, lepo gre podlanka ven, ampak se ne krtači rad, zato ga tam, kvečjemu slabih 10 minut gnjavim, pa nagrajujem. Potem pa še z uno gumijasto celega premasiram, da gre še mal dlake preč. Pri špicu sem mela tako krtačo s tankimi ukrivljenimi kovinskimi zobci, za tega, ki nima take goščave, se mi zdi pa pregroba. Ko bom utegnila, bom pa še po kvas šla. Katera varianta je pa cenovno najbolj ugodna? Kaj pa losos olje? Prvi mesec ga je dobival, zdaj mi ga je zmanjkalo, pa se mi zdi, da je prej imel lepšo dlako.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 09 Marec 2014, 21:43:26
Kakšno pa imaš gumijasto? Ker niso vse OK. Tale zoom groom je OK in pa tiste "rokavice" ki imajo take čepke, da potegnejo dlako ven recimo od de-lux (je pa več firm na tak sistem).
Najslabše je tole 

Ribje olje je OK, ampak če ga dolgoročno daješ, moraš dodajati tudi E vitamin.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 01 April 2014, 11:52:15
OK, tole se kar ne neha in ne neha. Dlaka še vedno na veliko odpada. Jaz mislim, da bi moral bit že plešast. Ogromno je tudi krovne dlake. Dlaka je tudi brez leska. Prhljaja, ki sem mu ga verjetno pridelala s Furminatorjem, je zdaj sicer manj. Trenutno ga hranim z Bosch Junior Maxi, dodajam mu tudi The Missing Link, ampak v mali količini, ker je vmes driskal na polno, in je bil na dieti. Ko sem mu hotela dodajat lososovo olje, je dobil pa turbo drisko (kljub temu, da je pred tremi meseci brez težav predelal eno flašo, sicer druge firme).
A je to še normalno, dva meseca in še se ni umirilo? Po končanem žaklju Boscha, ga mislim prešaltat al na Arden Grange, o katerem berem same lepe stvari ali pa na Acano...

Češem ga pa zdaj samo z Zoom Groom od Konga-hvala Čara za nasvet, super krtača je! Furminatorja pa ne upam več...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 01 April 2014, 12:45:34
Probaj s čajno žličko lososovega, da počasi navadiš telo...Moja tudi ne prenaša najbolje lososovo olje, od polenovke pa ji ni problem.
Sicer lahko probaš bosch +. Izbire je res ogromno.

Malo karikiraj koliko je teh dlak- za eno smetišnico ali kako? Normalno je, da psom dlaka odpada ves čas-tahišnim.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 01 April 2014, 15:56:31
 ja, te dlake je že dva meseca tok, da sesam dvakrat dnevno, vsako jutro in popoldne moram kavč, kjer leži, pokrtačit, vsi mamo vse cote kosmate, ko ga počoham, kar pada proč, ko ga krtačim z Zoom Groomom, napolnim ene tri od šuba, potem pa neham, k ne uživa lih v tem... Da je odpadanje stalen proces, mi je jasno. Od decembra do februarja je bilo čist ok, sesanje na dva dni, krtačenje kavča tudi, če je kej padl na tla, je blo logično kosmato...po cunjah tut dlake,ampak v mejah normale. Zdaj je pa že dva mesca skor grozno, pa nič se ne umirja. Ni pa vidt, da bi kje dobival gole zaplate. Še zmer je ves kocinast, pa brez leska, pa ni več tko lepo mehak ampak ma bolj trdo dlako.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 01 April 2014, 16:04:45
Mogoče je kombinacija menjave hrane, spremembe bivanja in menjave dlake iz mladičkaste v odraslo? Za prhljaj je sicer možen tudi stres, se mi zdi da znajo bit hrti dokaj občutljivi. Če ti po dodatkih driska, probaj še z omega3 človeškimi kapsulami iz DMa (njihova znamka). Mojmu jih ravno dva tedna dajem zaradi menjave dlake, prhljaja in srbečice, pa moram rečt da res pomagajo. Če boš pa hrano menjala, daj za vsak slučaj vzami en drug okus, recimo ribo zaenkrat.



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 01 April 2014, 18:24:53
Pri zavetiščarjih in ostalih posvojencih to sploh ni neobičajno, tako da jaz sploh ne bi zganjala panike, čeprav zgleda grozno in se ti zdi, da bo pes izgubil skoraj vso dlako. Verjetno jo bo večino res. Preprosto, prej je bil na neki nizko hranilni dieti, na podlagi katere se mu je izoblikoval kožuh, zdaj se pa prišli na kvalitetno hrano, ki se ji mora prilagoditi tudi kožuh. Ni tako kot pri ljudeh, ko ti pač začnejo poganjati močnejši lasje, pa jih samo ostrižemo.

Moja, posvojena pri enem letu, ima podoben tip dlake kot tvoj. Kratka, a ne ščetinasta, precej gola po spodnjem delu trupa, ampak puhasta okoli vratu pa potem malo manj vzdolž hrbta do riti. Tako je zdaj, po nekaj letih. Ko sem jo prevzela, tega puha ni bilo, ni bila mehka, pa bilo je mnogo dlak, ki so gledale ven iz ostalega kožuha.

Sicer ji je dlaka množično začela odpadat prej kot tvojemu, ampak to nima veze, je bilo pač poletje in si je očitno to lahko "privoščila". Zamenjava kožuha je pravilo pri prehodu na kvalitetno prehrano. Tudi prhljaj je del tega in pa tega, da zdaj živi v stanovanju, kjer je drugačna vlažnost zraka. Čeprav moja ima prhljaj ob vsakem večjem odpadanju dlak - ravno zdaj in potem avgusta.

Brez panike.  :)



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 01 April 2014, 21:33:50
Hvala, ste me mal pomirili :-D Zna bit, da je res splet okoliščin tak, da na velko spušča (selitev, bivanje v stanovanju, hrana, stres...) Ga bom dala potem verjetno na AG losos in riž.



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 11 April 2014, 10:02:54
Jaz sem ga danes naročila na pregled na kliniki na VF. Ne vem, ne zdi se mi v redu. Pa krovne gre preveč ven...sporočim po 25., kaj bojo ugotovil. Raj brezveze panika ko da bi kaj spregledali in izgubljali čas.