Plačilo za skok samčka?

Gost · 28469

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 06 November 2007, 08:14:33
ne lovske, službene.
 
Pri službenih pasmah (tudi nemci) ga ni izpita, ki bi koga takse odrešil- samo skočnine so višje.
Ampak po moje gre taksa od lovskih in od vseh v isto blagajno.
Tako da resno dvomim, da bi se KZS kaknemu cvenku odrekla, to nekako ni v navadi .
Je pa pri lovskih veliko stroškov ,ki jih namesto lastnikov plemenjakov krijejo lovske družine (začne se že pri oceni zunanjosti in vzrejnem dovoljenju) Mogoče gre za to?.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


hesta

  • Gost
Odgovori #31 : 06 November 2007, 08:35:36
Deteljica!
Predlagam ti, da prebereš PRAVILNIK O STROKOVNEM DELU KZS .



Ferry

  • Gost
Odgovori #32 : 06 November 2007, 10:12:43
Teja,

imamo beagla, s katerim smo kot se temu reče "potili krvav pot", ker je pač v nelovskih rokah in smo vse delali pošteno, tako, da imamo oceno zunanjosti odlično, PNZ je dosegel 3. nagradni razred (kar je redkost v Sloveniji, pač imamo očitno edini nelovskega beagla in smo edini tako slabo izdelali, ker drugi imajo vsi PNZ opravljen z odličnim ?!?!), ravnotako smo se za delovni izpit mučili v Srbiji, kjer so pravila za uspešno opravljen izpit še nekoliko strožja in dosegli le 2. nagradni razred. Seveda pa tisti beagel, ki je izpit naredil pri nas, niti slučajno ni padel v drugi ali celo tretji razred, kaj šele, da ga nebi naredil in na koncu po vsem tem poštenem mučenju in poštenih ocenah, ti predsednik vzrejne komisije še pri prvem skoku, dejansko z napačnimi informacijami povzroči kup težav.

Kljub temu, da imamo zelo lepega predstavnika te pasme (in pomoje tudi redkega v Sloveniji, ki z izdelanim PNZ in delovnim izpitom, dejansko glasno goni), bo po takih izkušnjah verjetno ostal le še naš ljubljenček, ki ga ne bomo dajali za razplod, razno, če se bo pojavil interes s tujine, kjer je mogoče vsaj ponekod malo več poštenosti. 

Normalno, kot je bilo pričakovati, se nam pošteni lovec - lastnik psičke, niti ne javi več.

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #33 : 06 November 2007, 11:29:07
Ferry daj ne dramatiziraj. Polovico skočnine si vendarle dobil in drugič boš bolj pazljiv. Nisi edini ki se je nasmolil. Moja sestra je imela nekoč čednega goldenčka, in enkrat na njegova že zrela leta se je ena gospa zmislila da hoče pariti ravno z njim. Stroškov ni bilo tako malo - narediti je moral vse od začetka: telesna ocena, vzrejni pregled, PNZ, slikanje kolkov... Gospa je bila osladno prijazna, dokler ni dejansko pes skočil. Potem je pa poniknila kot kafra. Ne na telefon ne na pošto, na nič se ni odzivala. Nekako po ovinkih smo zvedeli, da se je skotilo 9 mladičkov, sestra jih je želela videti, saj so bili vendar edini potomci njenega psa. Je niso spustili v hišo. O skočnini, (ki je bila lepo in pravilno napisana na pogodbi) tudi niso hoteli nič slišati. Tudi potem ne, ko so bili vsi mladiči že zdavnaj prodani. Zmigala se je šele, ko je dobila uradno od odvetnika napisan opomin pred tožbo, pa še tedaj ni nakazala zneska, ki je bil dejansko napisan v pogodbi, ampak precej manj. Pa še na uho nam je prišlo kako grdo je potem, ko je bila prisiljena plačati osirala ubogo sestrico.
Povsod najdeš nesramneže, tudi med lastniki samic. Ponavadi tistimi, ki si izmislijo imeti eno leglo, mislijo da bodo z njim obogateli, potem so pa razočarani. Bolj resni vzreditelji si takih nesramnosti ponavadi ne privoščijo.


suzica

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 06 November 2007, 11:44:46
Res je, Ferry ne vzemi vse tako slabo. Zdaj imaš potrditev, da je tvoj pes ploden, torej naslednjič pokasiraj skočnino takoj po opravljenem skoku. Če bi zdaj odnehali, boste naredili ravno to, kar lovci pričakujejo (smo ga opetnajstili in zdaj bo dal mir). Kot praviš je bilo preveč truda vloženega v delovne izpite, da bi kar vrgel puško v koruzo. Srečno!



Ferry

  • Gost
Odgovori #35 : 06 November 2007, 12:02:28
Ja, sej vem, saj imate prav, ampak zjezi te to, da je prišlo do nesporazuma med nama (pač oba začetnika sva se ozirala na mnenja "strokovnjakov oz. poznavalcev"), ko sva pri izbiri mladiča dobila različne informacije in tu se je potem zataknilo. Drugače smo bili stalno v stiku in gospod je bil res prijazen in je večkrat tudi sam poklical in dajal informacije o mladičkih. Sedaj pa je očitno prišlo do stanja, da ima on občutek, da je svoj del izpolnil, mi pa zahtevamo več, kot smo upravičeni. Pač, tako je.

Za naprej vem, kot sem že rekla "vsaka šola nekaj stane"!

Lp



IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 06 November 2007, 12:47:20
Pa se drugič obnašaj kot prostitutka.
Najprej pare na sunce, pol pa jebačina  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #37 : 06 November 2007, 13:56:40
Razen , če po novem tega ne obračunavajo (naš samec je zadnjič paril pred tremi leti, tako, da...

Oja, obračunavajo. Položnica je točno 25 €, sama sem jo dobila circa. 3 mesece po kotitvi oz. kak mesec po izstavitvi rodovnikov.


Lp, Tinkara

moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #38 : 06 November 2007, 14:10:31
24. člen (Pravilnika o strokovnem delu)
Lastnik psa oziroma oseba, ki ji je začasno prepuščena skrb za psa in ima stalno bivališče v Republiki Sloveniji, plača za vsako uspešno opravljeno paritev pristojbino (takso skočnine) na podlagi računa, ki ga izstavi KZS po veljavnem ceniku za tekoče leto, če so najmanj trije mladiči iz legla vpisani v Rodovno knjigo KZS.
Takse skočnine ne plača oseba, ki je v času paritve lastnik obeh partnerjev.
Plačila takse skočnine so oproščeni tudi vsi lastniki psov, ki pse uporabljajo za delo v lovišču in za humanitarne dejavnosti (potrdilo strokovnega organa).
.....

Hesta, če si mislila tale del, ki je potemnjen nič ne piše o opravljenih izpitih, ampak o dejanski uporabi v lovišču (oz za humanitarne namene).
To pa sploh ni eno in isto!
-  Prvič pes ima lahko vse izpite (VUP, JZP,ŠPP karkoli pač) , pa se ne uporablja v lovišču.
ali pa
-   pes za uporabo v lovišču pri nekaterih pasmah rabi samo PNZ, kar pa sploh ni delovni izpit ampak samo osnovni preiskus. Delovni izpit (ki je mnogo več, npr VUP za pasmo, ki jo poznam, pa rabi za šampionat).

ali je še kje kaj napisano o izpith? Da ne berem vseh pravilnikov ko jih drugi znate na pamet  ;) Oz ali že PNZ opravičuje plačilo takse ali je to VUP , tudi če se pes v realnosti ne uporablja v lovišču?



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ferry

  • Gost
Odgovori #39 : 06 November 2007, 14:43:03
Igis, točno tako!

Lp



Ferry

  • Gost
Odgovori #40 : 14 December 2007, 15:53:36
Sporočam samo tako za informacijo vsem, ki imate "plemenjake" za skok in ste mogoče začetnik, tako kot smo bili mi.

Od priznanih kinologov v Sloveniji, mi je bilo razloženo sledeče:

Za plačilo skoka, se lahko dogovorite za:

1. Skočnino - cena je taka, kot jo zahteva lastnik plemenjaka (izključno cena skoka določene pasme ni nikjer predpisana oz. na splošno določena-vsaj pri nas še ne), plačilo skočnine naj bo ob skoku, zaradi kasnejše nevarnosti neplačila lastnika psice. Če psička ob skoku ni postala breja, se skok ponovi, brez ponovnega plačila skočnine.
2. En mladiček - na uradnem papirju KZS, ki je dokaz za paritev dveh rodovniških psov, nujno dopišite še vse datume (ogleda, prevzema,... mladička), tako kot določa FCI pravilnik. Kot lastnik samca imate pravico, da prvi izbirate med mladički, ki se skotijo, razen, če lastnik psice ne želi obdržati enega od mladičkov zase, potem ima on prvi pravico izbirati med mladički.

V kolikor pa se vseeno zalomi, in se zadeve ne odvijejo tako kot bi se morale, pa vam dejansko ne preostane drugega, kot tožba (KZS vam v tem primeru nikakor ne more pomagati - lastnik "samca" je popolnoma nezaščiten proti neplačnikom oz. če se lastnik psice ne drži dogovora). Rodovnike mladičkov je nemogoče preklicati, kljub temu, da za skok samčka, niste dobili plačila. Da se čimbolj zavarujete, probajte celo dogajanje beležiti, fotografirati oz. sestavite res podrobno pogodbo, ki bo določala čisto vsako malenkost itd.

Vseeno je najboljše in najvarnejše, če se dogovorite za skočnino, ki vam jo lastnik plača pred skokom plemenjaka!

Pa veliko sreče, mi je prvič nismo imeli!!

Lp



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 14 Februar 2011, 13:52:56
Sem se malo bolj pozanimala o cenah skočnin in v teoriji mi je jasno, praksa pa še malo šepa :-[ Zato me predvsem zanima, koliko je trenutno realna cena za skočnino predvsem pri malih pasmah? Je še vedno cena 1 mladiča? Se zavedam, da lahko postaviš kakršnokoli ceno potem je pa na lastniku psičke, da se odloči, ampak vseeno me zanima neko realno stanje za skočnino pri malih družnih pasmah? Če je bil samo 1 mladič ste verjetno potem ceno spustili na polovico? Kako/kdaj ste pa uredili pogodbo, če se z lastnikom psice verjetno nikoli ne boste srečali v živo? Kdo ve kakšna je ta skočnina v Ameriki?
Meni je bil ponujen mladič, bi bilo torej preveč zahtevati skočnino za ceno mladiča? Glede na to, da ne gre za "navadno" ljubiteljsko leglo, ampak za športno in so vsi mladiči že rezervirani (razen, če jih bo res veliko), torej gre za kombinacijo, ki jo je lastnica v prvi vrsti izbrala zaradi sebe...
Imam polno glavo vprašanj pa ne vem kje začeti zato bo vsak odgovor dobrodošel :)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #42 : 14 Februar 2011, 14:11:47
Ni nobenega pravila. V vsaki pasmi je drugače. Pozanimaj se, koliko stane skok drugih, primerljivo kvalitetnih samcev dotične pasme.

Glede skoka malih družnih pasem - pri moji pasmi (cena mladiča 800-1000 evr) skok ni enak ceni enega mladiča. Po navadi je cenejši. Skok za 800 do 1000 evrov bi bil upravičen samo pri izjemnem samcu v vseh pogledih - fizično, karakterno, uspehi samca in uspehi njegovih potomcev, rodovnik. Takšnega pri nas ni - so v tujini ampak jih je malo.
Za skok samca na Danskem, kjer je cena šicu mladiča do 1500 evr, sem plačala 690 evr (preračunano iz njihovih kron). Samec odličen po prej omenjenih kriterijih. Z njegovo lastnico sva spisali nekakšno pogodbo, v kateri je pisalo, koliko sem plačala za skok, da imam v primeru, če ne bo mladičev še en skok zastonj, oziroma, če bi bil mladič samo eden ali dva, še en skok za polovično ceno.

Torej, glede na ceno mladičev, lahko vidiš, da je skok precej cenejši.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #43 : 14 Februar 2011, 14:19:04
Še nekaj - za skok samca, ki še nima potomcev, ne moreš računati enako kot za skok enako kvalitetnega samca, ki že ima potomce. Najprej se mora dokazat z mladiči.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #44 : 14 Februar 2011, 14:37:23
Očitno so razlike ful velike. Jaz sem do sedaj še vedno za skok samca dala več kot je bila cena mladičev (pri enem leglu celo dvojno ceno mladiča), je pa res,d a izbiram preverjene samce iz tujine. Tako da sploh ni rečeno, da naskok pride cenejši od mladiča.

Dajejo pa lastniki samcev različne cene: eni računajo določeno skočnino ne glede na število potomcev, drugi določijo skočnino in potem še dodatno ceno na vsakega mladiča posebej (slednje se njim zelo splača v primeru, da je leglo večje).
Kako se boš odločila, je na tebi. Vsekakor se pa vnaprej zmenita, kaj narediti v primeru, če je mladičev malo, če psica ostane prazna ....

Pa mimogrede nisem še zasledila, da bi skočnino plačal še pred skokom samca - no jaz je gotovo ne bi. Tudi ko so seme poslali po pošti, sem vnaprej plačala le stroške odvzema semena in transporta, skočnino pa naknadno.


Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #45 : 14 Februar 2011, 14:46:31
Pri moji pasmi-Basset Houndih je cena tukaj nekje med ceno mladiča in pod ceno mladiča.Večinoma se cene skoka vrtijo okoli 1000 Eur,cene mladičev pa so v tujini tudi do 1500 Eur in čez,pri kvalitetni vzreji.
Tjaša



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #46 : 14 Februar 2011, 14:48:36
Pri naši pasmi se na splošno plača ob skoku, pred kotitvijo, zato se dogovori, kako in kaj, če psica ostane prazna oziroma, če je samo en mladič.

Meni je to pravzaprav ljubše - čista posla. Prav tako mi je ljubše kot dati enega mladiča (pri naši pasmi itak nima smisla, ker dobiš za mladiča več kot daš za skok).



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #47 : 14 Februar 2011, 14:50:54
Pa mimogrede nisem še zasledila, da bi skočnino plačal še pred skokom samca - no jaz je gotovo ne bi. Tudi ko so seme poslali po pošti, sem vnaprej plačala le stroške odvzema semena in transporta, skočnino pa naknadno.



Nisem napisala, da se plača pred skokom. Plača se, ko prideš parit, oziroma potem, ko pes in psica opravita. Takrat se spišejo tudi papirji.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #48 : 14 Februar 2011, 14:56:19
kaj pa zamrzniti seme ? se to tudi prakticira pri pasji vzreji ?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #49 : 14 Februar 2011, 15:01:07
Kaj pa v primeru "mutnih" poslov? Recimo izmisljen primer, pride samicka h samcu, opravita paritev, potem pa recimo da lastnik samice noce izpolniti papirjev, ali noce placati skocnine, ali ne poslje papirjev na KZS? Ker v nasi drzavi je vse mozno in se grem stavit, da tudi do takih primerov prihaja (sem tudi sama ze imela sumljive telefonske klice, kjer so na veliko barantali o ceni, pa potem nisem sla v to). Kaj v tem primeru lahko stori lastnik samca?  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 14 Februar 2011, 15:05:20
Po gostilniško - na gobec, hahaha.

Sicer pa je to stvar civilnega prava...

lp

Matej



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 14 Februar 2011, 15:12:52
Hvala za mnenja.

Če bi psička ostala prazna bi seveda še enkrat parili brez kakršnihkoli stroškov-to mi je jasno. Vem tudi, da je za to kar ona išče, Energy daleč najboljša izbira za parit (če bo genetika seved poskrbela, da mu bodo mladički vsaj malo podobni). In v bistvu mi je sama ponudila na začetku 1 mladička-brez doplačila-torej sem zato menila, da verjetno je potem to enako ceni 1 mladička...Sedaj mi je samo napisala, da naj povem koliko hočem za skočnino jaz pa nimam pojma in zato sem tukaj vprašala. Iskreno tudi upam, da bo ona mladiče prodala po normalni ceni-zame je normalna cena za papillona do 1000€ pa še to se mi zdi preveč. Toliko sem tudi jaz plačala za Energya. Bom šla pa tudi sama v stroške, da opravim vse zdravstvene teste, ki jih zahtevajo v Ameriki in Sloveniji ter tiste za katere misliva, da so pomembni+pregled sperme(ki sem ga zadnjič opravila in je bil veterinar zelo zadovoljen-gosta sperma z več kot 85% gibljivostjo, najbolj presenečen pa je bil, ko je namesto 1 vzorčka napolnil brez problemov kar 2 8)),itd...
Omenila mi je tudi, če mi avans pošlje in, če mi to prakticiramo... Torej prakticirate, da vam ob paritvi plačajo predujem?

kaj pa zamrzniti seme ? se to tudi prakticira pri pasji vzreji ?
Tako bomo mi to prakticirali

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #52 : 14 Februar 2011, 15:15:18
Kaj pa v primeru "mutnih" poslov? Recimo izmisljen primer, pride samicka h samcu, opravita paritev, potem pa recimo da lastnik samice noce izpolniti papirjev, ali noce placati skocnine, ali ne poslje papirjev na KZS? Ker v nasi drzavi je vse mozno in se grem stavit, da tudi do takih primerov prihaja (sem tudi sama ze imela sumljive telefonske klice, kjer so na veliko barantali o ceni, pa potem nisem sla v to). Kaj v tem primeru lahko stori lastnik samca?  :-[

Sicer še nisem slišala za takšen primer, ampak mislim, da bi morali biti lastniki samcev itak zelo izbirčni glede tega, katero psico bi njihov plemenjak oplodil. Ne samo glede na kvaliteto psice, temveč tudi glede na njenega lastnika. ;)

Poleg tega bi bilo pametno, če bi se lastniki plemenjakov zavarovali pred zlobnimi jeziki tako, da bi kot predpogoj zahtevali progesteronski test plodnih dni psice. Namreč, če psica ni breja, dostikrat njen lastnik okrivi samca, pa čeprav ima ta že potomce, samica pa tudi ne. V večini primerov je krivo to, da so na pamet ugotavljali plodne dni in šparali na progesteronskem testu. Škoda živcev za takšne banalnosti. ;



matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 14 Februar 2011, 15:33:06
Mi smo bili izbirčni pa je bil na koncu moj pes kar naenkrat celo epileptik  >:( pa še kaj drugega se je verjetno okoli govorilo...

Če sta lastnika samca in samice "zdrava" in se jima gre predvsem za uspešno leglo, potem se predhodno vse dogovorita in načeloma ne sme priti do težav in tudi denar ne bi smel biti problem, če seveda ni pretiravanja.

V nasprotnem primeru pa se običajno začne najprej s pregovarjanjem, če si pa dovolj tečen pa lahko komot tudi sprožiš kakšno tožbo. Predstavljam si, da bi v takem primeru zadostoval že dopis o nameri kakšne odvetniške firme in bi se zadeva dokaj hitro končala.

lp

Matej



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #54 : 14 Februar 2011, 15:55:37
Meni je bil ponujen mladič, bi bilo torej preveč zahtevati skočnino za ceno mladiča? Glede na to, da ne gre za "navadno" ljubiteljsko leglo, ampak za športno in so vsi mladiči že rezervirani (razen, če jih bo res veliko), torej gre za kombinacijo, ki jo je lastnica v prvi vrsti izbrala zaradi sebe...
Imam polno glavo vprašanj pa ne vem kje začeti zato bo vsak odgovor dobrodošel :)

Pri schapendoesih se plača 10% na preživelega mladiča. In to po temu, ko so mladiči prodani.

Imaš ZS.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #55 : 14 Februar 2011, 15:59:55
Še nikoli nisem parila brez pogodbe - v tujini seveda. In brez dogovorov za določene teste - s predhodnimi dokazili seveda.
Noben problem.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


nata

  • Gost
Odgovori #56 : 14 Februar 2011, 17:05:21
pri pudljih niti ne moreš parit brez istih testov, kot jih vzrejna zahteva za samičko, pa čeprav recimo v srbiji ni niti vzrejnih niti zdravstvenih testov. vsak normalen vzreditelj bo te teste naredil.

kakšna je cena.... vse je stvar dogovora, če želiš točno določenega samčka zaradi linije več, drugače manj. odvisno kaj hočeš. tudi cene skoka zato varirajo kar precej.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #57 : 14 Februar 2011, 21:13:36
Nisem napisala, da se plača pred skokom. Plača se, ko prideš parit, oziroma potem, ko pes in psica opravita. Takrat se spišejo tudi papirji.
Saj nisem komentirala tebe ampak tole:

Vseeno je najboljše in najvarnejše, če se dogovorite za skočnino, ki vam jo lastnik plača pred skokom plemenjaka!

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #58 : 14 Februar 2011, 21:19:27
Omenila mi je tudi, če mi avans pošlje in, če mi to prakticiramo... Torej prakticirate, da vam ob paritvi plačajo predujem?
Normalno je, da lastnik samice vnaprej plača vse stroške, ki jih ima lastnik samca z samim odvzemom semena, transportom .... Kdaj pa plačajo skočnino, je pa stvar dogovora.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #59 : 15 Februar 2011, 08:00:37
Jaz v vseh pogledih operiram rajši z denarjem,če peljemo mi kam psico pariti ali če kdo k našemu samcu pripelje psico.In skočnina se plača takoj po paritvi,vsaj kar se mene tiče.Prav tako se mi zdi pošteno,da lastniku plemenjaka sporočim ali je psica breja in koliko mladičev je imela,kot me vedno zanima in se zato tudi vedno pozanimam koliko mladičev je imel naš samec z k njemu pripuščeno psico.Še vedno imam kontakte z vsemi lastniki mladičev našega prejšnjega samca,pa ti mladiči niso bili vzrejeni pri nas.Je lepo vedeti kaj se z nimi dogaja,pa čeprav so najmlajši stari sedaj že šest let.
Se pa spomnim primera izpred nekaj let,ko je k meni prišel gospod,ki se je zanimal za paritev svoje psice.Papirji,ki mi jih je predložil so bili v redu( rodovnik,vzrejno dovoljenje,...).Zataknilo pa se je,ko sem mu povedala ceno paritve.Me je pogledal in rekel,da če sem normalna :o! Pa sem mu lepo odgovorila,da "našemu psu ni potrebno skakti"! ;D Minilo je leto,in gospod je bil zopet pri meni z istim vprašanjem.Ker je bil odgovor isti kot leto prej sva se vseeno dogovorila za paritev in vse brez problemov izpeljala.
Tjaša