Flandrijski govedar

rapgirl · 25759

rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
: 02 December 2007, 09:36:39
Opis:

Splošni vtis: je masiven, rustikalenpes, predvidljiv, samozavesten in energičen. Je psihično umirjen in uravnotežen, inteligenten in pogumen.

Glava: je masivna, čelno kolence je izrazito, nosni del lobanje je širok. oči so srednje velike, rahlo ovalne in temne. uhlja sta povešena.

Telo: je razmeroma kratko, čokato, vrat je močan in mišičast. Hrbet je kratek in širok, predprsje je dobro razvito. Križec je rahlo padajoč. Rep je med gibanjem dvignjen nad hrbtno linijo, skotijo se tudi kosorepi mladiči.

Noge: so močne in mišičaste, šape so kratke in okrogle, prsti so sklenjeni, krempeljci so močni in črno obarvani.

Dlaka: je srednje dolga (6 cm), zelo ostra, suha, motna, kožuh čistimo brez večjih težav. Na glavi je dlaka krajša. Podlanka je gosta in fina. Barva kožuha je najpogosteje črna, lahko tudi sivo rjava, progasta, na prsih je dovoljena bela oznaka.

Telesna višina: samcev je od 62 do 68 cm, psic pa od 59 do 65 cm. Telesna teža samcev je od 35 do 40 kg, psic pa od 27 do 35 kg.

Uporabnost: pomagal je pri naganjanju živine, odvračanju tatov, vleki vozičkov in celo čolnov po kanalih. Živel je v slabih razmerah, kar se v njegovem značaju pozna še danes. Je zadnji od nekdaj zelo razširjenih govedarjev.

Značaj: njegov mogočni videz vara. Je namreč izredno gibčen in tudi hiter, atletski, pogumen, z izrazitim obrambnim nagonom. Oglasi se samo kadar je treba. Poleg tega je tudi občutljiv; nepravičnosti in grobosti ne pozabi. V krogu svoje družine je popolnoma srečen.

Značilnosti: sodi med priznane službene in delovne pasme ter zahteva dosledno vzgojo. Potrebuje dovolj prostora in zaposlitve. Za svojo družino bi šel skozi ogenj.

Zdravje: dislplazija kolkov, zasuk želodca.

Država porekla: Francija/Belgija

Življenjska doba: približno 12 let

Slike:





Viri so različni!


"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #1 : 02 December 2007, 09:51:11
Luškan kuža  :-*



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 05 December 2007, 16:18:39
Flandrijski govedar je kar visoko na mojem spisku, pa še poznala sem enega Dikota, ki mi je vedno strah vzbujal  ;D

en dober link: http://www.nawba.biz/



*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #3 : 05 December 2007, 16:25:57
So pa hudi :o
Jih je treba trimat?



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #4 : 05 December 2007, 16:53:10
Danes sem pa jaz na sprehodu srečala enega govedarja. In je res ogromen (proti moji prinašalkici). :o

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 05 December 2007, 17:05:33
Jih je treba trimat?

Za devetimi gorami, za devetimi vodami obstaja svet, ki mu nekateri ljubkovalno pravijo kar google (www.google.com) in tam se da odkriti stvari, za katere nikoli niste vedeli, da obstajajo.. Le vpišeš magično besedo in ven dobiš magičnih miljontavžnt zadetkov.

Ja, vsaj trikrat na leto, seveda poleg rednega česanja in vzdrževanja dlake. Baje naj bi bila njihova dlaka tud dobra za alergike



lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 18 Februar 2008, 07:45:29
Pozdravljeni!

Lepo da se je na področju flandrijskih govedarjev začelo nekaj dogajat.

Torej, mi jo imamo doma.

Trima se po potrebi, ker je lahko dolgodalaka. Najbolj fajn pa je da ji dlaka ne izpada - ne v taki meri kot ostalim, samo če ni vredu počesana. Res je, da jo je treba česat vsak dan, ampak to je pri vseh dolgodlakih tako.

Moja Lena je scartana, poznam pa še nekaj lastnikov flandrijcev in noben ni hud. Bi rekla, da je od vseh, ki jih jaz poznam - teh je v Slo okoli 7, moja še najbolj nezaupljiva do vseh, ki jih ne pozna. Vsi lastniki se strinjamo, da nimamo težav z napadalnostjo oz. nepredvidljivostjo. So bolj nezaupljivi, vendar se ne odzovejo tako, da bi kar šavsnili. Če jim ne ustreza se umaknejo. Radi imajo otroke in so zelo zaščitniški do njih.

Za to kar piše tukaj za zdravje pa je čisto mimo, ker k kolčni displaziji sploh niso nagnjeni, zasuk želodca pa se pojavi pri vseh, če norijo takoj po obroku.

vsi lastniki flandrijcev pa se strinjamo: enkrat flandrijski govedar - vedno flandrijski govedar.
+1



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #7 : 18 Februar 2008, 09:54:06
lenab, mogoče bi nam privoščila kaj slikic?  :-[

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 19 Februar 2008, 07:16:25
Pozdravček!

Za topel začetek - tisti portret pri opisu flandrijca je naša Lena. Slika je bila objavljena v reviji Moj pes oz. Delo in dom.

Več slik pa v kratkem.




lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 21 Februar 2008, 13:48:55
Torej, mene moj računalnik ne mara in bo treba slike še malo počakat.

Kaj pozna še kdo koga, ki ima flandrijca? Nekaj jih poznam, vendar me vedno znova preseneti še kakšen, zato bom hvaležna za še kakšno informacijo.

lp



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 21 Februar 2008, 13:53:44


Kaj pozna še kdo koga, ki ima flandrijca? Nekaj jih poznam, vendar me vedno znova preseneti še kakšen, zato bom hvaležna za še kakšno informacijo.

lp

Kure Franc  ;)

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 25 Februar 2008, 12:15:32
Njega že poznam, saj je bil eden izmed prvih z flandrijci. Pa vseeno hvala.

Vem še za dva v Mariboru, enega v Novem Mestu in po enega v Kranju in Ljubljani.






sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 03 Marec 2008, 12:31:07
Meni so tudi flandrijci zelo všeč. Letos sem ga šla gledat v živo na razstavo. In se mi je zdel čudovit. Samec je bil res ogromen, samička se mi ni zdela toliko (vendar drži, da so mi všeč veliki psi, tudi za nemškimi dogami gledam :o). Zelo mi je bilo všeč, ko je psička mirno sedela pred ringom z lastnico in čakala na vrsto, medtem ko so schapendoes-si zraven imeli kar glasno vokalno predstavo.

V glavnem, je to ena pasma, ki mi je všeč in bi jo imela. Vendar je problem, ker je za mojo familijo še vedno prevelika. Ja, glede velikosti se mnenja pri nas zelo razlikujejo. Potem pa vidim tudi problem, ker bi z dlako prinašal noter listje in ostale stvari + tista brada verjetno zajame konkretno količino vode, ko pes pije in potem se to lepo raznosi naokoli, hehe. Mene vse to nič ne moti, vendar ne živim sama.

Lenab, imaš svojo Leno v hiši ali je tudi v pesjaku? Sem prebrala tvoj članek v prilogi Delo in dom ter si ga shranila.

LP



lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 04 Marec 2008, 13:03:08
Mislim, da sva se potem videli na razstavi. Na razstavah je ponavadi tako da naša Lena ponavadi spi do zadnjega. Načeloma pa je to tudi značilno za pasmo, da tudi ko kdo pride ali kam gremo z njo (seveda gre vsepovsod z nami), pride, povoha, če ko kje kakšni psi se pozdravi z njimi, nato pa leže kje pri nogah in spi. Nikoli ne "gnjavi", nikoli ne sili v ospredje in nikoli ne laja brez veze. Če pride kdo na obisk, nam javi da je nekdo prišel, ga povoha in se umakne.

Glede velikosti pa ja pač tako, da se vsekakor ne strinjam, da bi takšen pes bil na majhnem prostoru, čeprav ga ti, od katerih imamo mi Leno, imajo v bloku. Gredo pač večkrat z njo ven. Naša Lena spi v hiši, drugače pa je tam kjer si pač želi. Če je notri, "pove", da hoče ven in potem spi na terasi. Nikoli ni bila v pesjaku in tudi sedaj, ko še nisva naredila ograje nikamo ne gre. Vedno čaka, da greš kam z njo.

Mi nekih večjih težav s čistočo nimamo. Vsi jo namreč radi češemo. Je pa tudi ta prednost, da ji dlake ne izpadajo. Ta pasma se striže oz. trima. To je bil tudi eden izmed odločilnih razlogov, da smo se odločili za to pasmo. Umazanijo, ki bi jo prinesla v hišo, se da pač rešiti s tem, da je krajše postrižena. Verjemite, da nisem neki posebni ljubitelj čiščenja, pa pri nas vendarle ne izgleda kot v brlogu.

No, da še vam zaupam, da bomo morda konec aprila zibali (mislim male kužote, da ne bo pomote). Zdaj pa moram še samo pogruntati kako moram dati slike gor.

Lep dan vsem ljubiteljem psov!



sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 04 Marec 2008, 21:38:29
Mislim, da se nisva videli (na žalost). To je bila razstava v Ljubljani, januarja in tista gospa je bila iz tujine. Pa je nekako nisem upala nagovoriti. Če bi srečala tebe in slišala, da govoriš slovensko, bi te takoj "zahakljala" z vprašanji :o. Navdušena sem, da bodo tudi pri nas mladički. Škoda, da ne vem, kje točno bom živela. Če bi bila to hiša, bi se potrudila pri prepričevanju doma, morda bi jim bilo bolj pri srcu kot doga ;). Nekako se mi zdi, da bi mi po karakterju tudi flandrijec ustrezal. Problem je samo pri videzu, ker moji mislijo, da je z malim vse lažje >:(.

Kar ostani še na forumu, ti bom še kdaj zastavila kakšno vprašanje ;D.

LP



sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 05 Marec 2008, 09:08:40
Zdaj pa moram še samo pogruntati kako moram dati slike gor.

Mogoče je še najbolj enostavno, če se odpre album slik na http://www.moj-album.com/, potem pa se da samo link. Mislim, da je treba še pazit, da se označi opcijo "javno", ker če maš na "privatno", drugi ne morejo gledat slik.



lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 07 Marec 2008, 13:40:34
Hvala za pomoč!

Torej slike so na http://www.moj-album.com/ poiščite album lenab.




sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 08 Marec 2008, 12:27:03
Sem si ogledala slike. Lepo kužo mate doma :o. Sicer sem rabila nekaj časa, da sem pogruntala, kako poiskat album.

Kako se ureja flandrijca? Se ga lahko striže z škarjami, morda pobrije, če ga želiš čisto na kratko? Ali je potrebno to opraviti s trimerjem, ker drugače se spremeni sestava dlake? Zdaj ne mislim to zaradi morebitnega razstavljanja, ampak če se spremeni sestava dlake v taki meri, da izgubi potem tudi lastnost ne-izpadanja, zaščite pred zunanjimi vplivi ali kaj podobnega.

V članku sem prebrala, da je Lena zgrizla steber, ko je tvoj mož za nekaj ur zamujal iz službe. Očitno se ta pasma ful naveže na tistega, ki si ga izbere za gospodarja. Je sploh možno, da se potem recimo navadi, da gre gospodar vsake toliko časa recimo za en teden na izobraževanje, da ga takrat ni?

Fino je, da se je tudi v tej temi začelo kaj dogajat. Ful mi je hecno, ker ta pasma še ni tako znana, vendar pa je nekaj ljudi, ki mislijo, da vedo kaj o njej. Zadnjič na razstavi mi je znanec zatrjeval, da so flandrijci čisto drugje, kot sem jaz čakala na njihov nastop. Ko sem mu rekla, da ne vem, če misliva isto pasmo, je rekel, da je on že treniral z njimi, da jih pozna itd. Ko sem se potem po razstavi vračala na parkirišče, sem opazila na avtu nalepko črnega ruskega terierja, ki je bil na pogled podoben flandrijcu, tako da mi je bilo jasno katero pasmo je mislil znanec. ;)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #18 : 08 Marec 2008, 12:28:13
Hvala za pomoč!

Torej slike so na http://www.moj-album.com/ poiščite album lenab.


Tale bo prava povezava  :): http://lenab.moj-album.com/

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #19 : 08 Marec 2008, 15:44:15
Njega že poznam, saj je bil eden izmed prvih z flandrijci. Pa vseeno hvala.

Vem še za dva v Mariboru, enega v Novem Mestu in po enega v Kranju in Ljubljani.





Jaz sem poznala enega iz Novega mesta, mislim,d a mu je bilo ime Lan in je delal takrat A-izpit.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana

lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 10 Marec 2008, 11:42:49
Hvala za pomoč pri iskanju povezave za album. Z slikami se še nisem toliko ubadala na računalniku.

Lan je Lenin brat. Nismo se še uspeli dobiti z lastniki, čeprav si tega zelo želimo.

Mi smo Leno enkrat na začetku ful kratko postrigli, potem pa nam je bilo vsem krepko žal. Ta kuža je najlepši, če je lepo postrižen ali pa "čupast". Dlaka se ji ni spremenila in ni izgubila svoje kvalitete.
Steber je zgrizla samo enkrat in nikoli več, stara pa je bila cca.6 mesecev. Zgrizla pa niti enega copata ali čevlja (te si je sicer odnesla v košaro, ko je bila sama doma, vendar je spala na njih) ali pa da bi uničevala pohištvo ipd.
Ena izmed značilnosti tega psa je, da si izbere enega gospodarja, vendar pa sprejme celo "družino za svojo in vse čuva in vse uboga, vendar pa je z vsakim drugačen. Moj mož je glavni - ko je treba kam in gremo vsi, uboga njega, ko gre z mano na sprehod uboga mene in nikoli se nikoli preveč ne oddalji, z otroci se igra in jih jemlje za sebi enake, vendar pa jih tudi uboga in jih na sprehodu nikoli ne vleče, če je na vrvici. Drugače pa lahko moj mož brez problema kam gre in je vedno vse ok doma. Edino zvečer ne gre spat na zgornji del stopnic, ker ve da še nismo vsi doma in pač spi spodaj. Meni pa je tudi lažje pri srcu, ko sem sama doma in me tako lepo pazi.

V nedeljo pa sva bila na razstvai v Grazu in soglasno smo ugotovili, da imamo mi zelo lepega psa. En je bil z lastnico še iz Madžarske, ki je res uzgledal super, ostali pa so mi bili tako tako. Bili so manj robustni in slabša dlaka, vendar pa je karakter tega psa res tako prepoznaven pri vseh, ki smo jih srečali. So pa nas ljudje kar ustavljali in spraševali po pasmi in kje smo jo kupili, ko pa sem jim povedala, da pričakujemo prvo leglo, sem kar delila e-mail in telefonsko. Kar nekaj jih je to pasmo že imelo, pa bi jo radi imeli spet, nekaj pa jih je bilo "novih" interesentov. V glavnem sva bila zelo presenečena, da je takšno zanimanje po teh psih preko meje, pri nas pa jih redko kdo sploh pozna.




Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #22 : 10 Marec 2008, 20:49:37
O Lana pa jaz poznam. Fajn kuza. :) Spoznal ga je tudi nas Tys, saj smo ju s Spelo sprehajali, ampak se ze dolgo nista nic videla. Se nekaj njegovih slikc iz takratnega izpita od mene je pa tukaj: http://masy11.moj-album.com/album/7011599/?os=7011966

Lp



lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 11 Marec 2008, 06:59:29
Kakšen lubek, samo tukaj še je bil bolj mali. Kot Lena, samo da je ta bolj črn.

Hvala za slike!



Alka

  • *
    • Prispevkov: 132
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 11 Marec 2008, 11:55:06
lenab: A bo Dutch bodoči očka? Kolega si full želi imeti flandrijca. Sem mu povedala za tvoje bodoče leglo, pa mora najprej prepričati še svojo boljšo polovičko.

Čokoladka polna energije ...                              http://chunaslegacy.wordpress.com/


lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 11 Marec 2008, 12:41:45
Bom javila, ko bomo 100%, da je uspelo. Počakali bi še kakšna dva tedna, da bo srečna novica potrjena. Dugače bi jo morali peljati na ultrazvok, tega pa nočeva, ker bo jo celo pobrili. Vendar pa po obnašanju sodeč, bi rekla, da je breja. Naša ljubica je namreč zdaj bolj nežna in potrebuje veliko mero crkljanja in pozornosti.

Vaš kolega pa naj pove svoji boljši polovički, da ta kuža ne pušča dlak vsepovsod in, da imaš zraven nje 100% občutek varnosti. Vsi s katerimi sva kadarkoli govorila o tej pasmi so res mnenja, da je super. Jaz, ki sem bila vedno bolj ljubitelj muc, moram povedati, da so me prepričali in jaz, ki nikoli ne bi rekla možu naj kupi psa, ga zdaj prepričujem, da bi imela še enega samca. Res ti zlezejo pod kožo. No saj, ti bi se vsi lastniki psov strinjali s tem za katerokoli pasmo ali mešančke, vendar pa jaz prej nisem bila ljubitelj psov, sploh pa ne velikih.



lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 18 Marec 2008, 12:44:54
Pozdravljeni!

Za začetek pomladi sem vam dodala nekaj pomladnih slik: http://lenab.moj-album.com/

Z Leno gremo ta teden na UZ, da nam potri srečno novico in da zvemo koliko jih bo. Vam javim še podrobnosti.



Alka

  • *
    • Prispevkov: 132
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 19 Marec 2008, 14:13:58
Pri mojmu kolegu ni problem zaradi dlak ali samega psa. Trenutno je pač tako, da sta z njegovo v odpiranju firme in bolj ali manj časovni nerazpoložljivosti.

Čakamo na novičke!

Čokoladka polna energije ...                              http://chunaslegacy.wordpress.com/


lenab

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 31 Marec 2008, 12:48:14
Pozdravljeni!

S ponosom in velikim veseljem vam sporočam, da pričakujemo po zelo dolgem času ponovno leglo flandrijskih govedarjev.

 Vsi doma smo v norem pričakovanju in pripravljamo našo hišo na nove družinske člane. Po planu naj mladički bi prilezli na svet okoli 25.04.08.

Mlada mama se počuti vredu in je začela jesti ne samo za dva, ampak še za kar nekaj članov zraven. Drugače pa je še vedno zelo aktivna in na sprehodih še vedno nori z otroci.

Slike bodočega očeta in mame bodo kmalu na voljo.



sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 01 April 2008, 10:05:44
O, super :o. Čestitke!!! Začenja se eno novo razburljivo obdobje. Naj bo več veselja, kot skrbi.

LP