Pregled srca - echo doppler

Urška · 3398

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
: 07 December 2007, 01:42:50
Morda kdo ve, kje pri nas so za ta pregled najbolj usposobljeni, kako poteka, kaj se meri, kakšne so sprejemljive vrednosti, koliko stane...

Osnovne informacije torej.


mefisto

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 4
  • Neapeljski mastifi CARSO DEL DOLAR
Odgovori #1 : 09 December 2007, 14:23:41
Hm..... imam slab spomin, mislim pa, da izpod 100 €.

Klinika Mestni Log.

Glede vrednosti ti bodo že povedali, ...


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #2 : 10 December 2007, 07:37:20
Klinika Trstenjak ZAjc

pa

Veterinarska fakulteta (menda je Domanjkotova najboljš - edina ki naj bi se usposabljala v tujini (tko je blo men rečen, ni nujno res))



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 10 December 2007, 20:35:04
VF - dr. Domanjkova.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #4 : 10 December 2007, 20:49:06
Jej, sem prehitro poslala ... Doppler je oblika UZ pri kateri se meri pretok krvi (koliko krvi gre v in koliko iz srca). Z njim se ugotavlja velikost posameznih delov srca, pa po domace povedano moc srca, delovanje zaklopk (ce srce "ne pusca"), ... Naceloma zivali ni treba zaspat/sedirat, ce je kolikor tolko obvladljiva (moje Kune nismo, pa verjemi, da so dihurji teze pri miru kot psi - je pac trajalo, da smo naredili cel pregled ...).

Kaksne so vrednosti ne vem, vem, da je Alti enkrat (nekje) o tem pisal, ampka zal tega zdajle ne najdem, po netu pa nimam casa iskat ...

Sicer pa - poklici dr. Domanjkovo, ti bo znala vse do pike natancno razlozit.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #5 : 11 December 2007, 01:05:53
Punce, super ste, to sem potrebovala. Bom kontaktirala dr. Domanjkovo.


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #6 : 11 December 2007, 08:57:52
Izmerijo pretok krvi skozi srce in ugotavljajo ali ima pes aortno ali pulmonalno stenozo, ali so srčne zaklopke v redu. Glede na pretok krvi se potem določi stopnja stenoze (0, 1, 2, 3, 4).
Kaj je še sprejemljivo pa naj bi bilo določeno v vzrejnih pravilnikih. Se pravi, pse s katero stopnjo še lahko pariš.Pri katerih pasmah pa je to že določeno pa ne bi vedela. Vem da pregled srca za bokserje je priporočljiv, ni pa obvezen. Kaj bi torej smatrali kot še sprejemljivo je težko reči. To bi morali povedati veterinarji. (Kot pa sem na internetu opazila v Nemčiji nekateri parijo tudi še s stopnjo 2, samo če so za to kakšni posebni pogoji pa ne vem).

Izsek iz dela izvida, iz katerega je tudi razvidno kakšen pretok se zahteva, da pes nima srčne napake in kakšne so druge vrednosti za posamezne stopnje:




varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 11 December 2007, 09:59:41
Podobno je tudi pri kavalirjih. V Nemčiji vem, da z MVD stopnje 1 še lahko parijo (s samcem brez-ali kontra), pri stopnji 2 pa ni priporočljivo, ali le pod posebnimi pogoji, če je psica starejša zbolela, je samec starejši od 5 let,.... Od stopnje 3 dalje pa se ne sme. (moram preverit, imam napisano, ne znam pa na pamet  :-[ ).

Če pa se gre za počutje psa, pa je lahko še super do stopnje 3.  :)

Tako so vsaj meni razložili za okvaro mitralne zaklopke pri kavalirčkih.....


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 19 Marec 2009, 11:16:39
Je tale test kdo opravljal (Urška?) ? Kako zadeva izgleda?

Lp, nina



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 19 Marec 2009, 14:13:00
Midve sva ga.. no, Annie.  :)  Kaj več pa, če kdo želi, na ZS.